NX 2148. Donderdag 23 April 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN9EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. YCJILNIS OP DE WEGEN. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd, geen vuilnis, scherven, enz., neer te gooien op open bare wegen, daar deze op verzoek bij afzonderlijke gereedligging dus niet vermengd met andere stoffen, immer door den gemeentereiniger worden weg gehaald. Texel, den 7 April 1908, De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH MEIVIJREV. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd ten behoeve der Meivuren, geen goederen, voorwerpen, enz. af te geven dan in de laatste week der maand April. Texel, 7 April 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 11 April 18 April. De Paaschvacantie is weer aangebroken weliswaar niet voor uwen overzichtschrijver en waarschijnlijk ook niet voor een groot aantal zijner lezers, maar dan toch voor een breede schare jonge en oudere men- schen en wel inzonderheid voorouzejongelui die op studie zijn en voor de mannen, die de jeugd in verschillende onderwijsinrich tingen opleiden in de voor hun verder leven noodige kennis en wetenschap. Ver genoegd zullen velen hun koffers pakken om weder eenige dagen rustig en gezellig door te brengen in den kring hunner fa milie of bekenden of misschien ook zich voorbereiden voor het bijwonen van de een of andere vergadering die of con gres, dat de komende week staat gehouden te worden. Want gedurende de laatste jaren wordt inzonderheid de Paaschweek benut voor het houden van de vergaderingen van verschillende bonden en vereenigingen. Ook onze Tweede Kamer is op recès. De heeren zijn bljjven steken midden in het visscherijontwerp, waaraan ze na de vacantie de laatste band denken te leggen, 't Voornemen bestaat dat de Kamer Dinsdag 28 dezer weer bijeen zal komen om dan na, zooals boven gezegd, nog eerst de noodige aandacht te hebben gewijd aan de visschers en de visschen en wat daarmede verband houdt, verschillende kleinere ontwerpen en moties te behandelen. Onder deze laatsten zal ongetwijfeld die van den heer Dr. Bos inzake de Staatsexploitatie der spoorwegen de belangrijkste zijn en het meest de be langstelling tot zich trekken. Waarschijnlijk zal het parlementaire werkjaar wel niet veel bjjzonders meer opleveren. In kringen, waarin men het kan weten, verwacht men, dat de Kamer na de vacantie nog een 5 tal weken zal vergaderen om dan te scheiden om niet voor September den arbeid te hervatten. Het nieuwe Kabinet heeft dan gelegenheid de grootere zaken voor behan deling gereed te maken, waaronder de be grootingen, en minister Heemskerk zal dan voldoende tijd hebben zijn lijstje op te maken van den arbeid die hij met mede werking der Kamer wenscht te verrichten in de laatste zittingsperiode der Kamer voor de algemeene verkiezingen in 1909. —o—o—o— De dood heeft in de voorbije week een einde gemaakt aan het leven van een man die, al moge Hij wellicht, wat zyn Gods dienstige of politieke richting betreft, niet de geestverwant zijn geweest van een deel onzer lezers, toch wel waard is even her dacht te worden. We bedoelen Mr. J. H. Geertsema, die deze week op 92-jarigen leeftijd is heengegaan, een staatsman, die in verschillende belangrijke betrekkingen land en maatschappij goede diensten heeft bewezen. Mr. Johan Hendrik Geertsema werd in 1816 te Groningen geboren, stu deerde daar in de rechten, werd notaris en in 1863 tot lid der Tweede Kamer gekozen. In 1866 werd hem de portefeuille van mi nister van binnenlandsche zaken toever trouwd, maar na 3 maanden tengevolge van de verwerping der cultuurwet werd hy reeds tot heengaan gedwongen. Al spoedig zond Haarlem en later Arnhem hem naar de Tweede Kamer tot hij in 1869 lid van den Raad van State werd. Van 1872 tot 1874 was hij weder minister van binnen landsche zaken. Na zyn aftreden werd hij in 1877 benoemd tot Commissaris des Konings te Overijssel welk ambt door hem tot 1893 werd bekleed. In 1894 nam hij zitting als lid der Eerste Kamer voor de provincie Groningen en hy bleef dit tot 1901 toen hij meende genoeg te hebben gearbeid. In die verschillende jaren zijn enkele belangrijke werken van zijn hand verschenen. Met den heer Geertsema is een man heengegaan, die een werkzaam leven achter zich had en naar zijn boste weten het land jarenlang met zijn beste krachten had gediend. Iets wat zelfs zijn politieke tegenstanders in hem moeten eeren. De vele ridderorden, die zijn borst sierden droeg hij dan ook met eere. —o—o—o— Maakten we in een onzer vorige over zichten melding van het feit, dat zich in den boezem van de Anti revolutionaire party verschijnselen voordoen, die er op wijzen dat de lieve eensgezindheid ernstig in gevaar verkeert, wie in de voorbije week met aandacht het hoofdorgaan dezer partij en het orgaan van partijgenoot Dr. Fabius heeft gelezen, moet wel tot de veronder stelling komen dat de verhouding er in de laatste dagen nog niet beter op geworden is. Over en weer worden harde noten gekraakt en de polemiek en beter gezegd pennestrijd tusschen „Standaard" en „Rot terdammer" wordt er niet vriendschappe- lijker op. En dat niet alleen maar de terugslag van deze ruzie laat zich hier en daar reeds in de partij merken. Niet alleen dat een der medewerkers van de „Rotter dammer" Ds. Rudolph voor verderen arbeid bedankt heeft en dat verschillende kleine anti-revolutionaire organen zich ook al in den strijd mengen en braaf de „Standaard" een handje helpen om Prof. Fabius op zijn nummer te zetten zoodat deze reeds spreekt van een drijfjacht die men tegen hem op touw heeft gezet zelfs in de vergaderingen der anti-rev. kiesverenigin gen maakt men zich druk met de kwestie en volgt men den in onze dagen zoo zeer in zwang zijnde gewoonte van het aan nemen van moties van afkeuring etc. Dit alles lijkt ons voor de partij van Dr. Kuyper een ernstig verschijnsel. Zelfs al is de schare van aanhangers van Prof. Fabius wellicht niet groot, toch kan deze stryd voor de eenheid van de partij per slot van rekening bedenkelijke gevolgen hebben. En juist die eenheid moet in deze dagen, waarin de verhouding tusschen anti-revolutionair en chris. historisch ook al niet zoo bijster geestdriftig is, door de rechterzijde niet te licht worden geacht. Wie zal zeggen wat ons in de komende dagen op staatkundig gebied te wachten staat. Minister Heemskerk zal wel politiek genoeg zijn voorloopig de Kamer niet voor ernstige principieele uitspraken te stellen, maar onvoorziene omstandigheden kunnen zich altijd voordoen en een Kamerontbinding behoort ongetwijfeld niet tot de onmoge lijkheden. En als deze eens onverhoopt mocht komen, zou de onderlinge verdeeld heid in de partij volgens welker grond slagen het nieuwe ministerie heet te regeeren voor deze geen bedenkelijke gevolgen kunnen hebben. En ook al gebeurt dit niet, blijft dus de Kamer aan tot 1909 dan is de verdeeldheid een veeg teeken voor de toekomst. De partijen der linkerzijde zullen wel met eenig welgevallen den loop der dingen aan den overkant gadeslaan, gedachtig aan het BijbelwoordEen ko ninkrijk dat tegen zich zelf verdeeld is kan niet bestaan. En van die verdeeldheid zullen zij ter hunner tijd wel profijt weten te trekken, overmits het in troebel water goed visschen is. Dat is nu eenmaal zoo d6 manier van doen op politiek gebied. Met het oog op een en ander verdient de kwestie dan ook alle aandacht. o o -o De Belgische Kamer is deze week Woens dag aangevangen met do behandeling van het vraagstuk der Congo-overname. Tot heden hebben nog slechts enkele voorbe reidende besprekingen plaats gehad betrek king hebbende op de wijze van behandeling dezer voor het Belgische volk zoo belangrijke kwestie, maar het laat zich aanzien dat er heel wat woorden zullen gewisseld worden voor Belgie overgaat in de rij der koloniale mogendheden. De Regeering is zooals men weet met den Koning tot overeenstemming gekomen omtrent de voorwaarden van de overname, doch wat die voorwaarden eigenlijk zijn, daarover kunnen wij buiten staanders voorshands nog weinig te weten komen. Wel is bekend, dat er een strooming in de Kamer is tegen de overname en in de rij der tegenstanders staan de socialisten vooraan. Deze hebben alvast hun best gedaan te voorkomen dat het ontwerp door de kamermeerderheid met een vloek en een zucht werd aangenomen. Door te dreigen met obstructie hebben ze de toezegging gekregen dat de zaak zoo uitvoerig mogelijk zal worden behandeld en aan hen voldoende gelegenheid zal worden gegeven onom wonden hun bezwaar ter tafel te brengen. Overeengekomen is dat de beraadslagingen tot 9 Mei zullen duren. Dan begint de vacantie en zullen de verkiezingen plaats hebben. Na deze zal de behandeling worden voortgezet. Door deze regeling hebben de tegenstanders alvast gedaan gekregen, dat bij de verkiezingen bet Belgische volk zich over de zaak zal kunnen uitspreken. Wat een succes voor de heeren mag genoemd worden omdat van hunne zijde steeds op een volksrefercndum over de overname was aangedrongen. In een volgend overzicht zullen we stellig wel gelegenheid hebben op de debatten over de Congo-overname terug te komen. In Galicië is in de afgeloopen week een politieke moord gepleegd die groot opzien heeft gewekt. De gouverneur Potocki n. 1. is onder sluipmoordenaarshanden gevallen. Om deze gewelddaad eenigszins te kunnen beoordeelen is noodig dat we onze lezers een en ander mededeelen over den politieken toestand van den laatsten tijd in Galicië. In dit land zijn het de Polen die er de lakens uitdeelen. Ze overheerschen geheel de niet-Poolsche elementen, die voor een deel bestaan uit joden en voor het andere deel uit Roethenen. Met name deze laatsten hebben zeer veel van de Polen te lijden wat bij hen groote verbittering heeft gewekt. Nagenoeg alle lagere ambtenaren in Galicië zijn Polen en deze die niet eens de taal der onderdrukte bevolking verstaat, maakte het deze reeds sinds lang door verschillende verkiezingsmisbruiken onmogelijk langs wettigen weg verbetering in den toestand te brengen, 't Gevolg was dat de bevolking telkens tot gewelddaden zijn toevlucht nam om tegen de overbeerscbing te protesteeren. Van die verbittering is thans de gouver neur Potocki het slachtoffer geworden. Nu stond deze eigenlijk geheel buiten de ver volgingen der Roethenener wordt zelfs beweerd dat hij zeer gekant was tegen deze onderdrukking en zich daardoor maar matig in de gunst der Polen mocht ver heugen. Maar de moordenaar, een Roe- theensch student, Seizynski geheeten, heeft niet den persoon van den gouverneur, maar den vertegenwoordiger van het Poolsche regime willen treffen. Zelfs moet hij ver klaard hebben, dat een tweede Roetheen den opvolger van Potocki voor zijne reke ning zou nemen. Voor den nieuwen titu laris zeker geen prettig vooruitzicht. Vooral in Oostenrijk heeft deze moord een diepen en pijulijken indruk gemaakt. De oude Keizer moet er smartelyk door getroffen zyn. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 0 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde Verlof gangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 in werkelijken dienst worden opgeroepen Licb ting. Da« Korps en Namen der Verlofg. van garm- opk. zoenspl. 1902 Willem Vlas 4 Mei Torpodis- 1904 Martinus Brouwer 25 Mei ten Helder De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien vao hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doen lijk, door overlegging van eene op gezegeld pi pier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst door den zelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde ver klaring worden volstaan. Hij die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping wordt, na daartoe verstrekte mach tiging van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij die zonder geldige redenen zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoo noodig kunnen nadere inlichtingen mon deling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag. Texel, den 18 April 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1