N°. 2150. Donderdag 30 April 1908. 21st8 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week fot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 9 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN wordeo aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukö op Texel. 18 April 25 April. De afgeloopen week was voor onze hoofdstad de jaarlijksche feestweek. Het Kon. Echtpaar bracht er weder, als ge woonlijk ieder voorjaar, eenige dagen door en deze gelegenheid werd op nieuw weer aangegrepen door de Amsterdamsche be volking om in luide ovaties het Kon. Huis van hunne verknochtheid te doen blijken. Er is bijna geen prettiger week voor de Amsterdammers denkbaar dan die waarin onze Vorstin en Haar Gemaal in hun midden is. Ieder die wel eens het genoegen had in en met het vroolijk Amsterdam de Oranjedagen door te maken, weet te ver tellen van de prettige stemming die overal in de hoofdstad hoogtijd viert en van de enthusiasme en geestdrift voor Oranje die telkens tot uiting komen wanneer en overal waar onze beminnelijke Vorstin zich ver toont. Ook dit jaar heeft het naar luid der verslagen in de Amsterdamsche en andere bladen aan een en [ander niet ont broken. En toch is het Kon. Echtpaar wel in de hoofdstad geweest onder voor deze veel rooskleuriger omstandigheden. Al heeft misschien de feeststemming bij een groot deel der Amsterdammers daaronder niet geleden, toch is het een feit dat de eco nomische toestand in velerlei opzicht geen stof tot juichen vermag te geven. Niet alleen heeft de flnancieele crisis, die schier overal in ons land zich liet en nog laat gevoelen, zwaar op de hoofdstad gedrukt, maar ook de werkeloosheid heeft er zijn schepter gezwaaid en vooral de diamant industrie die van zoo groote beteekenis is lijdt in den laatsten tijd meer dan eenig ander onder den druk van ongunstige om standigheden. Mede tengevolge werkstaking en uitsluiting ligt deze belangrijke tak van Amsterdamsche industrie totaal stil en 't .valt nog niet te zeggen wanneer daarin verandering zal komen. Door den burge meester en verschillende corporaties, die door H. M. werden ontvangen werd dan ook van deze minder rooskleurige omstandig heden gewag gemaakt en H. M. liet niet na haar leedwezen er over uit te spreken. Over het Kon. bezoek zelve valt overi gens weinig bijzonders te vermelden; het programma kwam in velerlei opzicht overeen met dat bjj vroegere gelegenheden werd 1 gevolgd. Hier en daar brachten de Vorstelijke personen een bezoekje, en dagelijks werd een rijtoer door de stad gemaakt. Verder het gebruikelijke hofbal, de audiënties en de gala-diners. Ook de Koningin-Moeder toefde een paar daagjes in het paleis op den Dam, bij Hare kinderen. We mogen evenwel niet verzuimen mel ding te maken van het feit dat het Kon. bezoek aan de hoofdstad dit jaar een bij zondere beteekenis heeft gekregen. De Prins had bij deze gelegenheid tal van voormannen op landbouwgebied verzocht naar Amster dam te komen om de belangen van den landbouw te bespreken, en onder de leiding en na een rede van Z. K. H. is gesticht de Koninklijke Nederlandsche Landbouwver- eeniging die in 't bjj zonder voor het orga- niseeren van landbouwtentoonstellingen zal werkzaam zijn. De groote belangstelling die de Prins koestert voor onze landbouw belangen is reeds lang niet meer onbekend maar in deze dagen is ze wel bijzonder aan 't licht getredon. We twijfelen niet of in breede kringen, vooral in die van de landbouwers, zal dit met ingenomenheid zijn begroet. —o—o—o— Van het andere binnenlandsch nieuws was stellig wel het meest belangrijkst dat omtrent het Paaschcongres der sociaal democraten. Naar gewoonte kwam de Partij weder de Paaschdagen bijeen, dit jaar in Gelre's hoofdstad, 't Is er warm toegegaan, evenals 't vorig jaar. 't Begon anders zoo mooi, een kostelijke feestavond vol zang en muziek, afgewisseld door een gloedvolle feestrede van den heer Schaper, uitbundig toegejuicht. Dat moest dus al dadelijk een feestelijke stemming in de gelederen brengen; maar van die feeststemming bleef helaas weinig hangen en de beide volgende dagen was ze totaal zoek. Daaren tegen werd er flink gevochten, niet met de scherpte des zwaards maar met de scherpte des woords. De twee partijen van de Partij, de Marxisten en de Revisionisten hebben elkander over en weer den mantel uitge veegd en dat nu juist niet altijd op vriend schappelijke wijze en zonder dat nu juist er praktisch gunstige resultaten mee bereikt werden. Vooral de redactie van „Het Volk" die een 6-tal „donderartikelen" had geplaatst tegen het blad der Marxisten „De Tribune" kreeg menige veeg uit de pan maar sloeg niet minder vinnig van zich af. Ook de Kamerfractie kreeg den wind van voren; om kort te gaan, 't ontbrak er geenszins aan kritiek en deze was meerendeels verre van welwillend. Of de partij door al die herrie gebaat zal zjjn behoeft niet te worden gevraagd, 't Schjjnt dat de verwijdering tusschen de beide groepen, sinds de schijnbare verzoe ning op'het vorig congres, nog grooter is geworden. Menigeen zal zich dan ook afvragen, wat op den duur de gevolgen zullen zijn van deze broedertwisten. —0-o—o— Duitschland bracht in de Paaschweek weder een schandaalproces Men herinnert zich hoe in het eerste proces Harden-Moltke, de journalist Harden zegevierend uit het strijdperk trad maar hoe deze in het tweede proces toen de zaak opnieuw werd behan deld een veroordeeling opliep. Bij die gelegenheid was het dat Fürst Philipp zu Eulenburg und Hertfeld onder eede ver klaarde, dat hij nimmer viezigheden had begaan en Harden bleek niet in staat voor 't Berlijnsche Landgericht overtuigende be wijzen bij te brengen. Na wat aan het proces was voorafgegaan, vond men dit vreemd en dit was de oorzaak dat Stadele de redacteur van de Neue Freie Volkszeitung te Munchen verklaarde, dat Harden was omgekocht, dat hü een miljoentje van Eulenburg in den zak had gestoken. Harden diende daartegen een aanklacht in en had daardoor gelegenheid, getuigen te doen toekomen, die door het Berlijnsche Land gericht waren geweigerd. En deze getuigen nu legden verklaringen af, die al zeer be zwarend voor Eulenberg waren. Niet alleen werd Stiidele veroordeeld tot 100 Mk. boete maar uit de getuigenverklaringen bleek duidelijk dat Eulenburg destijds zich aan meineed had schuldig gemaakt, omdat hij wel degelijk zich aan viezigheden had overgegeven. Wellicht dat we nu spoedig wel weer een nieuw proces zullen zien beginnen. Harden is alvast gerehabileerd en wat prins Eulenburg betreft, deze zal zich wel alles behalve op zijn gemak ge voelen. De openbare meening keert zich reeds tegen hem, wat voornamelijk uit [de pers blijkt. Het Berl. 'Tageblat aarzelde zelfs niet te spreken van Eulenburgs ver nietiging. o—o—o Do Belgische Kamer zit midden in het Congodebat maar vlug schiet ze niet op. Hoofdzakelijk liepen in de afgeloopen week de debatten over de vraag of een volks referendum zou worden gehouden over de zaak. De socialisten hadden daartoe het voorstel gedaan maar minister Schollaert ontraadde dit ten sterkste omdat het in strijd zou zijn met de grondwet en de Senaat nog onlangs een dergelijk voorstel had verworpen. Alleen de Kamer en Senaat hebben te oordeelen over vragen van wet geving, meende de minister. Gaat men het land raadplegen, dan verkleint men daar door de rol die de grondwet aan de volks vertegenwoordigende lichamen heeft toe gekend. Na heel wat gekibbel kreeg de minister ten slotte zijn zin doordat de Kamer besloot, niet op het voorstel van een refe rendum in te gaan. —o—o—o— Sir Henny Campbell Bannermann wiens aftreden als Engelands eerste minister we kortgeleden meldden is reeds niet meer. De sleepende ziekte waaraan hij zoo lijdende was en die hem tot heengaan drong, had reeds te zeer het gestel van den bejaarden Staatsman ondermijnd en nog eerder dan men het eigenlijk verwacht had heeft de dood een einde gemaakt aan het leven van dezen man, die gewerkt heeft zoolang het voor hem dag was. Bij zijn aftreden als minister hebben we reeds eenige woorden aan de verdiensten van Sir Campbell Bannermann gewijd en we hebben daaraan thans weinig meer toe te voegen. Alleen willen we niet onvermeld laten dat het deze Staatsman was die met krachtige hand gewerkt heeftom zoo spoedig reeds aan onze stamverwanten in Zuid- Afrika de zoozeer begeerde zelfregeering te bezorgen, niettegenstaande hij in zijn eigen land heel wat verzet daartegen moest overwinnen. En dat zal hem inzonderheid door ons, als een verdienste worden aan gemerkt. —o—o—o— In Marokko is de laatste dagen weer flink gevochten. De Fransche troepen schijnen daarbij voldoende hun overwicht te hebben behouden, maar uit alles blijkt voldoende dat het-met de rust in het land nog niet zoo bijster best staat. En niet alleen tegen het Fransche gezag gaat de strijd, maar ook onderling is de Marokkaan- sche bevolking nog steeds verdeeld. Intus- schen schijnt echter de gelukster van den nieuwen Sultan Moeley Hafid onder te zullen gaan en waar nu zijn invloed gaandeweg afneemt en zjjne volgers steeds geringer in aantal worden, heeft hij een laatste poging gedaan om tot zijn doel te komen. Door hem is een deputatie afge vaardigd naar Europa die bij het Engelsche en Duitsche hof zijn erkenning als Sultan zal komen vragen. Ook te Madrid en Parijs zal de deputatie in die richting een poging doen. 't Staat echter te bezien of Moeley Hafid ooit den sultanszetel zal bezetten, want Europa zal wel doof blijken voor zijn bede. TEXEL, 29 APRIL 1908. Zomerdienst. Wij herinneren er aan dat 1 Mei, dat is Vrijdag a. sde zomerdienst bij de spoorwegen in werking treedt. Texels Eigen Stoombootdienst begon 1 April reeds de zomerdienst te vervullen; kwam dit het passagiersvervoer ten goede, in zake de postcorrespondentie profiteerden we daarvan niet. Naar wij vernemen zal ook de postboot met 1 Mei de zomer dienst aanvangen en zal dan wel weder de gelegenheid bestaan om met de boot te 6 uur nog weder eene postverzending te doen plaats hebben en des avonds na aankomst der laatste boot de post correspondentie te ontvangen. Wij zullen als naar gewoonte aan onze abonné's weder een Boot-en Spoordienst doen toekomen. Wij ontvingen omtrent de nieuwe boot eene nieuwe fotografische opname, welke we bij de vorige in onze winkel kast ter bezichtiging stelde. De markt op Maandag jl. duidde meer teeken van leven aan op dat gebied, al was de aanvoer nog niet overweldigend. Aangevoerd werden 2 Paarden, ,7 Koeien, 9 N. Kalveren, 37 Schrammen, 89 Biggen, 1 Ram, 2 korven Kippen. De prijzen warenPaarden f 150 a 175; Koeien 1 100 a 185; n. Kalv. f 8 a 16; Schrammen f 12 a 20; Biggen f 8 a 12,50; Ram f 25: Kippen f 1,— a 1,15. Oosterend, 28 April. De sjouw van de „Perreveranza," een Oostenrijksche stoomboot, die in Nov. jl. strandde, werd Zaterdag uitbetaald. Verscheidene visschers van hier hadden hiermede een buitenkansje, daar het bergloon per deel f 48,50 bedroeg. Twee visschers van hier zijn weder naar Zeeland vertrokken, om daar op de stroomen met staande netten naar rog te visschen. Voorloopig mag tot 15 Juni gevischt worden op deze wijze en dan weer in VU maand niet. De Cocksdorp. Op het Noorderstrand van Texel worden citroenen, sinaasappelen en wortelen ge vonden. Ze zijn nog goed voor de consumptie. Vlieland. Eene zeer bijzonder» onderscheiding viel in de afgeloopen week onzen Burge meester ten deel. De heer Molenaar is op audiëntie geweest bij H. M. de Koningin en den volgenden dag door Prins Hendrik ont vangen. De Prins overhandigde den burgemeester, als blijvende herinnering aan het bezoek op 27 Maart, een zeer fraai bewerkte zilveren ambtsketen. De keten van mat zilver heeft af wisselende schakels, het wapen van Vlieland, (een scheepje) is goud op blauw en een gestyleerd bladen-blad, de datum van het vorstelijk bezoek, 27 Maart 1908, is er in gegraveerd. Burgemeester Molenaar heeft de prach tige keten op het Hofbal ingewijd. Met groote ingenomenheid vernam de gemeente de tijding van dit schoone geschenk. Echt haagsche toestanden! Zoudt ge het voor onmogelijk houden— zegt „Kiekjesman" in het N. v. 'tN.— dat ouders in Den Haag, die voor hun spruiten kostelooze plaatsing aanvragen op een H.B. School wel een abonnement op het Kurhaus te Scheveningen voor hun kind betalen, maar bij hoog en laag bezweren, dat zij geen f 24 voor het schoolgeld van hun kind kunnen missen Welnu zulke dingen gebeuren in Den Haag. En niet bij hooge uitzondering, maar vrij geregeld en dikwijls. Nieuwste doktersreclame. In het „Nieuws" kon men de volgende advertentie lezen, met een bloemrandje omgeven. „Heden viert in de beste gezondheid de rentenier Nobel zijn negentigsten verjaardag. Dr. Drimmer, huisarts." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1