N°a 2151. Zondag 3 Mei 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenlandc Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 2 MEI 1908. De afgeloopen maand. April is voorbij.— April, grasmaand, gelijk de almanak vertelt en dat ons op de schoolbanken reeds werd geleerd, toch het is wel wat twijfelachtig of April als zoodanig haar naam eer heeft aangedaan. Meer deed ze dat wat haar grilligheid betreft, die ondervinding hebben we ook nu weder kunnen opdoen. In den aanvang er van was April niet ongunstig, doch al spoedig verkeerde het en was het meer guur, herfstachtig, dan liefelijk lenteweer. Herinneren we ons maar de koude Noordewinden, de sneeuw en hagelbuien, de nachtvorsten, welke ons tot vóór korte dagen nog bijbleven. Ook de feestgangers met de Paasch- dagen zullen zeker niet met onvermengd genoegen aan de grillige dame (April) blijven denken, evenzoo de eigenaars van uitspanningsgelegenheden hier en elders; een lokaas zou het voor dezen zijn ge weest, indien een biljet voor de ramen had verkondigt: „hier wordt de kachel gestookt." Het onprettige weder hield aan tot den 26 en 27sten, toen een onweder, ver gezeld van hagelbuien, hier, en sterker nog over andere deelen des lands, zich ontlastte. Na dien scheen het of April berouw gevoelde over haar al te erge grilligheid, althans ze schonk ons nog een paar mooiere dagen en daarbij aan den avond van den laatsten dag een milden regen, schatten waard. De grillige maand is echter voorbij, we schrijven Mei, bloeimaand. Van de Meimaand willen we veel goeds ver wachten, ook tot goedmaking van veel waarin April tekort schoot. Het gure weder heeft veel tegengehouden en ook wel schade aangebracht, brenge de lieve Mei het weder in het reine, Aan den avond van den laatsten April dag heeft de jeugd alhier de eigenaardige gewoonte om alles ten vure te doemen, wat bij de schoonmaak door de huisvrouw als overtollig, als uitgediend, wordt be schouwd. Zoo ging het reeds jaren, zoo ging het ook nu weder; toch scheen het alsof er deez' keer niet zooveel fut in zathet „hooi, hè je gien strooi," enz., dat we vroeger hoorden uitgalmen, schoot er ditmaal bij in. Is het omdat nu meer deftig van „Meivuren" wordt gesproken in plaats van „Meierblits?" Men kan maar niet weten 1 De meer moderne tijdgeest ontziet niemand en niets. 'tls anders nog niet zoo'n kwade ge woonte om wanneer het „nieuwe leven" zich in al zijn heerlijkheid zal openbaren, alles van zich te doen wat muf is en hinderlijk kan wezen. Jammer maar, dat zoovele zorgen en moeielijke omstandig heden zich niet zoo gemakkelijk van zich laten werpen; dat zou in waarheid voor menigeen eene verluchting zijn. We heeten de Meimaand recht hartelijk „welkom," ze brenge veel moois, veel goeds; moge ze voldoen aan billijke ver wachtingen en wenschen. We schrijven Meieen derde deel van het jaar is alreeds voorbij; het nu vol gend derde deel zal een antwoord moeten geven aan veler verwachting in financi- eelen zin, we bedoelen de af komsten van veestapel, graanbouw en dergelijk; moge die verwachting niet worden be schaamd en tot tevredenheid stemmen, opdat aau het einde van het nu komend derde deel des jaars, en wanneer voor het groote feest alles in gereedheid is, met opgewektheid de gasten kunnen worden begroet, welke hier enkele dagen komen vertoeven ter eere van Texel's landbouwfeest. Zij zoo de loop der dingen Boot- en Spoordienst. Aan het volgend nummer denken wij toetevoegen, als naar gewoonte, eene opgaaf vertrekuren der boot, in verband met de aansluiting (vertrek en aankomst) der treinen te Helder. Voorhands deelen wij mede dat de thans verschenen Zomerdienst geene beteekenende verandering heeft onder gaan en de aansluiting met de boot dezelfde is gebleven. Wij resumeeren dus: Vertrekuren, aansluiting gevend. Boot: v.Texel 4,15; 6,40; 11,—; 3,—; 6,— Trein v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst trein Helder, vertrek boot. Trein Aank, Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,38 Boot V.Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 De aldus geteekende treinen, rijden des Zondags niet. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. De eigen industrie. Worden de nettere rijtuigen welke alhier worden gebruikt, gewoonlijk van elders betrokken en zou men mogelijk daardoor den indruk kunnen krijgen, dat ze op Texel niet kunnen worden gemaakt, een nieuw rijtuig, gemaakt door den wagenmaker Schot, te Waal, waarvan het ijzerwerk werd vervaardigd door den smid Thomassen (firma van der Kloot Co.) aldaar, Jis thans bij den zadelmaker Witvliet alhier, om te worden bekleed enz. Voor zoover onze kennis van dergelijk werk gaat, ziet het geheel er uiterst net en solide uit en bewijst zeker voldoende, dat men voor rijtuig- werk evenmin als voor zooveel andere zaken, niet naar elders behoeft te gaan om werkelijk iets goeds te krijgen. Oosterend, 30 April. De heer W. Boon, van hier, die tot April van het vorig jaar leerling was aan de Texelsche Normaalschool, be haalde Woensdag jl. te Leeuwarden acte als ondefwijzer. De Sterns, waarover verschillende couranten zich te vroeg bezorgd gemaakt hebben, daar de trektijd nog niet gekomen was, zijn weder gearriveerd in tamelijk groot aantal. De gelederen zijn echter in het vorig jaar zeer gedund, en te wenschen is het, dat dit jaar geene zeezwaluwen meer geschoten worden. Vlieland. In hotel Meijer werd Maandagavond, 27 April, de 14de Algemeene Vergadering van aandeelhouders der Naaml. Vennoot schap „Zeebad Vlieland" gehouden. De heer Van Rossum opende als voor zitter met eenige toepasselijke woorden de vergadering. Afgaande op de bedroevend kleine opkomst zou men zeggen, dat de belang stelling in het Zeebad bij- de aandeel houders op het eiland woonachtig niet groot is. Met het bestuur mede waren 10 aandeelhouders aanwezig, door wie 31 stemmen werden uitgebracht. Door afwezigheid van den secretaris (de heer G. Donia) werden de notulen der vorige jaarvergadering voorgelezen door den heer J. Molenaar, en onver anderd goedgekeurd. Bij monde van den heer H. J. Ament brachten directeuren verslag uit over het afgeloopen boekjaar 1907. Uit het verslag bleek, dat al mocht er van achteruitgang geen sprake zijn, het laatste badseizoen niet gunstig was. Al was de reisgelegenheid eenigszins verbeterd, de natte, koude zomer werkte tegen. Aan pavilloen en materialen werd veel hersteld en vernieuwd. Door het reserve-fonds berustte de onderneming echter op steeds krachtiger wordenden grondslag. Met een woord van dank aan direc teuren voor hun zaakrijk verslag, sprak de voorzitter den wensch uit, dat direc teuren ook voortaan hunne krachten willen blijven wijden aan den bloei en ontwikkeling der badplaats. De balans, winst- en verliesrekening werden, na voorlezing, onveranderd goedgekeurd. Tot commissaris (period, aftreding) werd met groote meerderheid van stem men herkozen de heer C. Zeylemaker. Besloten werd het Zeebad te openen op 7 Juni. Na rondvraag niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. 't Moet maar zoo treffen. Bij gelegenheid dat H. M. de Koningin Zaandam bezocht, beierden de klokken, te bewijze dat de Koningin was aangeko men. De bevolking was hiermede in kennis gesteld, opdat ze niet zou denken dat het luiden der klok een brandalarm was. Doch wat gebeurde Nauw had de Koninklijke Vrouwe hare intocht gedaan of er brak een brandje uit op de Zeemanstraat. De brandweer vond in het luiden der klokken echter niets verdachts en haastte zich dus niet tot het blusschingswerk. Eenige buren en op de straat aanwezigen wisten echter met een slang op de waterleiding de brand tot een keuken en een schuurtje te be perken. Een fortuin dat lag te slapen. Een burgervrouw te Doornik (Geld.) bood zich aan bij een wisselagent aldaar om een „lotje" van Antwerpen 1887 af te geven, waarvan interest-coupons moesten vernieuwd worden. Bij het nazien van het nummer be merkte de wisselagent dat de obligatie sedert 1891 uitkoerb3ar is met 150,000 fr. Men oordeele over de vreugde der vrouw, alhoewel de wisselagent haar bekend maakte, dat ze sedert 1891 aan opgehoopte interesten eene som van 100,000 fr. verloren heeft. Zoo is bekend dat van andere premie- leeningen nog belangrijke sommen onaf gehaald liggen van loten die niet ingele verd of verloren zijn geraakt. Inkt en infectie. Nu en dan gebeurt het, dat iemand zich met een stalen pen een lichte wond toebrengt en tengevolge daarvan etter koorts krijgt. Het heet dan, dat de pen roestig is. Met het oog op die gevallen heeft Murpmann zoo deelt een mede werker van „Moleschot" mee verschil lende inktsoorten op bacteriën onderzocht en zoowel in galnoten- als in aniline- inkt bijna altijd schimmels en bacteriën gevonden. Wegens dit gevaar wil hij in scholen den inkt door koken sterili- seeren. Wel ja, men vindt thans overal bacte riën, zou het niet radicaler zijndeheele school te koken Gevaarlijk goedje. Te Zwolle is voor eenige dageu broeïng ontstaan in den voorraad van pl.m. 15000 H. L. Engelsche steenkolen aan de gas fabriek aldaar. Yan Zaterdag tot heden is men onafgebroken bezig geweest er pl.m. 3000 H. L. uit te halen, waarvan pl.m. 50 H. L. verbrand is. De oorzaak moet waarschijulijk gezocht worden in de kwaliteit der kolen. („Zw. Crt.") Wie gaat er nu ook met een brandende sigaar naar bed Maandagavond tegen halftien ontstond brand in de Goudsbloemstraat te Amster dam voor- en achterkamer branden uit. De oorzaak was, dat de bewoner zich in beschonken toestand met een branden de sigaar te bed begaf! Een dooie ridder. Onder de berichten in de „Staatscourant" van Dinsdagavond, zoo merkt de „N. Ct op, komt de benoeming voor van den wet houder Windhouwer te Zaandam tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Windhouwer nu is Zondag overleden. Hare Majesteit de Koningin heeft bij haar bezoek aan Zaandam Dinsdag tegenover den burgemeester Haar deelneming in dit verlies te kennnen gegeven. In overeenstemming met deze konink lijke oplettendheid ware het zeker geweest, indien de voor den inhoud der „Staatscourant" verantwoordelijke autori teit had zorg gedragen, dat de benoeming van den overledene tot ridder niet (althans niet heden en niet zonder bijvoeging) ware gepubliceerd. Een verdacht geval. Men schrijft d.d. 27 April aan de „Ass. Cour." Gisteren kon men in verschillende bladen onderstaand bericht lezen Gisteren reed door den Reider- wolderpolder een Utrechtsch rijtuig, waarin twee heeren, bespannen met twee paarden. Op de Reidertil werd stil gehoudeneen der heeren stapte uit, liet een koffer in het kanaal vallen, die opmiddelijk zonk en vlug werd wegge reden. Dit werd opgemerkt door drie personen, waaronder een onbezoldigd rijksveldwachter. Aan de politie werd dadelijk kennis gegeven en onmiddelijk werd met dreggen begonnen. Tot heden is echter nog niets opgehaald. Terwijl de politie nu zoo schrijft men ons druk met dreggen bezig was, kwam het rijtuig terugrollen met thans slechts één persoon er in. Dat maakte 't geval nog meer verdacht. De voer man werd aangehouden en ondervraagd, wat daar 's morgens in 't water was geworpen. En 't antwoord luidde een stoof, die in 't rijtuig in brand was geraakt. Werkelijk had de politie ook reeds een stoof op het droge gehaald. Dat de voerman hartelijk lachte om al de drukte, die d'r reeds was gemaakt en de politie beschaamd aidroop, laat zich begrijpen. 't Is te probeeren. Diegenen, die bij zieken moeten waken, doen goed, gedurende dien tijd niets te eten. Dr. Edward Smith beschouwt thee met een stukje spek als het beste voedsel voor waaksters en zegt te hebben opge merkt, dat zij, die dit voedsel gebruiken het veel beter zonder slaap konden uit houden, dan zij die iets anders aten. De dokter nam er zelf ook de proef van en bevond dat hij zelfs een 72 uren lang bij de zieken kon waken zonder neiging tot slapen te gevoelen. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. "Voor den Bong 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en "Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. m m

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1