Binnenland, Vergadcriog Gemeenteraad van Vlieland. TEXEL, 6 MEI 1908. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraar aan het Klein Seminarie „Hageveld" te Voorhout den WelEerw. Heer M. Th. van der Drift, sedert 1906 kapelaan alhier, en tot diens opvolger alhier den WelEerw. Heer G. J. Blankenauw, die kapelaan was te Overschie. Oosterend5 Mei. Zeehonden staan bekend als verstandige dieren. Een bevestiging dier meeniug blijkt uit het feit, dat men heden te vergeefs beproefd heeft robben te be machtigen met het wreedaardige vang middel, waarmede men in het vorig jaar menigmaal een Rijkspremio (f 3 voor een wijfje en f 2,50 voor een mannetje) heeft weten te verkrijgen. Nu liet zich geen enkel dier meer zien op de plaatsen, waar men de ijzeren peDnen had gebracht, en waar voor dien tijd tal van zeehonden waren. Men meent, dat het beter zal gelukken, wanneer er weer jonge zeehonden zijn. Alsdan zal men het opDieuw beproeven. Onder de lammeren schijnen ook Siameesche tweeiiDgen voor te komen. Hier werd een dergelijk gedrocht, een kop met een dubbel lichaam en acht pooten geboren, 't Gedrocht was evenwel onmiddelijk dood. De Cocksdorp 5 Mei. Door een zoontje v. den heer D. C. Dros te M.-Eierland is een postduif opgevangen. Op een harer vleugels was gestempeld „B. J. Thieffry Marquain." Om een der pooten zat een ringetje, waarop te lezen stond Rumus 600 i g. Te Haarlem werd Dinsdag o.m a. met gunstig gevolg examen als onder wijzer gedaan door den heer H. N. Zeylemaker, te de Cocksdorp Den Hoorn4 Mei. Ds. J. ScherpeDhuysen komt voor op het zes-tal, door den Kerkeraad der Doopsgezinden te Veendam opgemaakt, ter beroeping van een predikant. De heer A. Lap vond de vorige week in één nest zes kievitseieren. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank ten postkan tore alhier weid in de maand April ingelegd f 108,50 terugbetaald 1582. Het laatst uitgegeven boekje was n°. 316. „Reeder, RijderRedder, Ridder." Aan „De Tijd" wordt door een der bezoekers van de jongste audiëntie bij H. M. de KoniDgin te Amsterdam het volgende verhaald Ook de wagenbestuurder der Haagsche Tramwegmij., Reeder, die onlangs wist te voorkomen, dat aan het Koninklijk Echtpaar een ernstig ongeluk overkwam, was ter audiënte, in uniform, getooid met het ridderkruis der Oranje-Nassau- orde. Een der andere bezoekers sprak hem aan en vroeg, of hij bij zijn benoe ming tot ridder een telegram ontvangen had van dezen inhoud„Reeder, rijder, redder, ridder! Een officier vanOranje- Nassau". Reeder verzekerde, door dit eigenaardige blijk van waardeering zeer getroffen te zijn geweest, maar tot zijn leedwezen niet te hebben kunnen ant woorden, omdat hij niet wist, wie hem de felicitatie gezonden had. Dat was geschied door denaene, die Reeder ter audiëntie aansprak Pater De Sonnaville, van Katwijk. Buitenkansjes. Aan de Heldersche en Tesselsche vletterlieden die hulp hebben verleend bi] de stranding van de stoomschepen Benelif en Perseveranzaonlangs op de Noorderhaaks gestrand is daarvoor uit betaald resp. f 13,' 00 en 12,000, te zamen 25,000. Hoewel deze bedragen over een groot aantal hoofden moeten worden yerdeeld, zoo zijn deze „sjouwtjes," zooals ze worden genoemd, een aardig buitenkansje en zeer welkom in deze dagen, nu door hen met de visscherij zoo weinig valt te verdienen. Dat is kras. Het dorpje Warder bij Oosthuizen is het land van belofte. Er zijn slechts 700 inwoners, en daarvan vieren drie echtparen hun gouden bruiloft, een paar bun 45-, een bun 40- en twee hun 25- jarig huwelijksfeest. Vlug instappen. Grootmoeder is met een drietal klein- kindertjes aan het wandelen en wil aan den West-Zeedijk bij de Scheepstimmer manslaan in de open tram. Zij laat de ti am stoppen en zal nu eens een bewijs geven van vlug instappen. Zij neemt een der kleuters op, een jongentje van een jaar of drie, zet hem in den wagen en geeft hem duw om verder te loopeD, welke duw echter zoo aankwam dat het kind onder het ijzer door aan den anderen kant den wagen weer uitrolde op de straatsteenen, natuurlijk hevig schreeu wend. Gelukkig kwam van de tegen overgestelde richting geen tram anders was er van het ventje niet veel overge bleven. Een dronken matroos, die het geval zag, gaf er nog een komisch tintje aan. Al waggelende zegt hijZeg juffrouw, bik ik zal je bekeuren, maar terwijl er een notitieboekje te voorschijn komt, rijdt de tram weg. 't Stuk speelde te Rotterdam. Ter overweging. Het is een bekend merkwaardig feit, dat een groot deel van onze landgenooten steeds de voorkeur geeft aan goederen van buitenlandsch boven die van Neder- landsch maaksel. Het zou begrijpelijk zijn indien het alleen goederen betrof die het buitenland beter of goedkooper aanbiedt, in welk geval het economisch juist zou zijn deze boven deNederlandsche te verkiezen. Indien de Nederlander echter, zooals maar al te vaak voorkomt, het buitenlandsch fabrikaat verkiest, omdat het buitenfancLch fabrikaat is en een voor vreemd klinkende naam heeft, terwijl hij in zijn eigen land beter en goedkooper terecht kan, dan handelt hij dwaas, daar hij zijn eigen belang en dat van de industrie van zijn land opoffert aan een gril. De Engelschen en Duit- schers zijn in dit opzicht verstandiger. Een Engelsch fabrikant zal b. v. trachten zijn fabrikaat bij het publiek genade te doen vinden door het „british make throughout" te noemen. DeNederlandsche fabrikant moet soms vreemde namen voor zijn waar bedenken om zijn land genooten in den waar te brengen dat het uit bet buitenland komt. Het komt b.v. voor dat papier van Hollandsch fabrikaat, via Engeland, als Engelsch papier wordt ingevoerd. Drukwerk, in Amsterdam vervaardigd, komt in ons land via Engeland terug. De Nederlander betaalt somtijds gaarne meer voor een artikel, als het slechts uit den vreemde komt. Vreeselijk Het 1-jarig zoontje van J. B. v. d. Meer te Zaandam is Woensdagavond levend verbrand. Het kind, dat in de keuken op een hobbelpaardje zat te spelen, was iangzangzamerhand vooruit geschoven tot dat 't het petroleumstel te pakken en den inhoud over zich heentrok, waar door het kind onmiddellijk in lichte laaie stond. Dadelijk wierp de moeder wollen dekens over het kind en gelukte het haar den vlam te smoren. Helaas was de toestand van toen reeds hopeloos. Om 1 uur 's nachts is het kind overleden. De gemoedstoestand van de ouders laat zich denken. Die rookt 'n leelijke pijp. Uit Winterswijk wordt aan de „Z. Ct." gemeld In een derde klas coupé van den trein naar Lichtenvoorde zat een man een pijpje te rooken twee passagiers wezen hem er op dat dit verboden was omdat hij in een coupé niet-rooken zat. De man liet 't eindelijk na, maar uit wraak zocht hij eenige papieren bij elkaar en stak die in brand, waardoor de gordijntjes vlam vatten en het houtwerk schroeide. Daarom werd door een ander passagier de noodrem overgehaald de trein stopte en toen koD het vuur met een paar emmers water worden gebluscht De rookgrage reiziger kan nu wel eens een pijp rooken, die hem niet zoo erg lekker smaken zal. Wat is neutraal? Uit het raadsoverzicht van „De Tele graaf" „Wat is neutraal Als neutraal re dacteur van het neutraaltse dagblad van Nederland wil ik het wel even zeggen neutraal ben je, als je een ding, dat groen is, dwars tegen je overtuiging in blauw noemt, en dan den volgenden morgen de eene helft van je abonné's woedend is, omdat je niet wit, en de andere helft verontwaardigd is, omdat je niet zwart hebt genoemd. Dat is neutraal." Vrouwenslimheid. Ik heb gehoord, dat je man iederen avor.d een écarté speelt in zijn club en om veel geld speelt, zeide de bezorgde moeder tot haar pas gehuwde dochter. Ja moeder, dat weet ik, antwoordde de dochter vroolijk. Hij geeft mij alles wat hij wint Ja en hij speelt altijd met den buurman. Wat komt het er op aan met wien hij speelt? De buurman geeft ook aan zijn vrouw alles wat hij wint en dan geeft zij mij het geld wat hij thuis brengt en ik ge6f haar het geld, dat ik van mijn man krijg en zoo kunnen wij over veel meer huishoudgeld beschikken dan zij ons anders geven zouden. Zoo'n zondaar. Donderdagnacht kwam een vrouw, wonende aan het Rietveld, huilende aan het politiebureau. Haar man wilde zich in de wateren van het Rietveld verdoen. Hij had n.l. dien avond de uitvoering in den Volksbond bijgewoond en voelde zich zoo zondig, dat hij zijn aardsch bestaan maar eindigen wilde. Een agent van politie vertelde den zondaar, dat het water nat was, en toen ging hij, stevig vastgehouden doorzijn wederhelft, maar weer naar huis en schoof onder de wol. Een droomende brandstichter. Een slager te Raalte, die aanvankelijk voor de rechtbank te Almelo terecht stond wegens opzettelijke brandstichting in een hooiberg werd door die rechtbank ontslagen van rechtsvervolging, op grond dat de beklaagde, volgens het rapport van den deskundigen psychiater, gehan deld had in een droomtoestand, gevolg van chronisch alcoholisme, die tevens zijn invrijheidsstelling gelastte. Aan dit bevel tot invrijheidsstelling werd door den officier van justitie te Almelo niet voldaan. Deze teekende hooger beroep aan en de beklaagde werd in het Huis van Bewaring te Arnhem opgenomen. Dinsdag nu diende deze zaak voor het hof te Arnhem. De advocaat-generaal, mr. Castendijk, vroeg zijnerzijds ook ontslag van rechtsvervolging, doch eischte tevens, dat het Hof zou gelasten de opsluiting van beklaagde in een krank zinnigengesticht voor den proeftijd van een jaar. Mr. L. W. van Gigch, advocaat te Am sterdam, pleitte vrijspraak. Het Hof gelastte de onmiddelijke invrijheidstelling. Door het O. M. werd hieraan dadelijk gevolg gegeven. Goede vangst. Te Sloten (Friesland) is in een pakhuis tusschen pakgoederen een rattennest ontdekt, waarin een moederrat met 12 pasgeboren jongen woonde. Om de oude rat te vangen werden de jongen in een val gedaan. Toen men na een half uurtje eens kwam zien, waren zeven van de kleine ratjes verdwenen, maar de moeder was gevangen. Blijkbaar had deze zeven van hare jongen weten te redden, op een wijze die wel geheim zal bljjven, maar die met groote slimheid moet volvoerd zijn. De groote rat was zeer woedend en werd daarom veiligheidshalve verdronken. De geredde jongen heeft men niet kunen terugvinden. Vermindering drankgebruik. In „De Standaard" leest men: Het drankgebruik daalde in de laatste dertig jaar van 9.98 liter per hoofd der bevolking op 7.32. Maakt een verschil van 2.66 liter per hoofd. Nu is onze bevolking ruim 57a millioen sterk. Een verschil van 2.66 per hoofd wil dus zepgen, dat er thans 147a millioen gulden minder aan sterken drank ver bruikt wordt, dan dertig jaar geleden. Dit danken wij aan de vereenigingen, dit danken wij aan de sport, dit danken wij aan de betere sociale usantio, en niet het minst aan het stuiten van den clandestienen verkoop. Toch zijn wij nog lang niet waar wij wezen moeten. Een en veertig millioen gulden is nog altijd veel te groote ver kwisting, afgezien nog van de zedelijke ellende, die het na zich sleept. Mogen wij eer wij dertig jaar verder zijn, nogmaals 2.66 dalen 1 Dan waren wjj op 4.66. Nög te veel. Maar dan kreeg het toch redelijker aanzien. Nogal bewerkelijk. Te Hilversum is een doofstom paar door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand in den echt verbonden. De vragen werden schriftelijk gedaan. Dat liep nog al aan. Te Wartena kregen twee voorbijvaren de schippers een zoo hoog loopende twist, dat de één den ander den neus afbeet 1 Lekker 1 37 April. Uit IJmuiden deelt men mede, dat Maandag, uit Goor, een brief ontvangen werd met de afstempeling 37 April. Mogelijk is 't dat alle brieven, den 27 April uit Goor verzonden, het origineele stempel 37 April dragen. Een snuifje voor pliilatelisten. N w s. Wintergewassen Wat te verwachten was, ziet men te Haarlemmermeer op de landerijen aller wegen de wintergewassen zijn tengevol ge van den langdurigen winter over het algemeen ziek, voornamelijk de tarwe. Zacht weer kan veel verandering ten goede geven. Brave doktersin welk land Het Musée Social deelt eenige gevallen mede van doktoren, die er hun werk van maakten, ongelukken te exploiteeren er les in te geven, ja zelfs ze te verwekken. Van een dier gevallen worde hier het voornaamste medegedeeld. Een bouwondernemer zond 2 volmaakt gezonde werklieden naar één dokter, die vermoed werd, dergelijke ignobele practijken te bedrijven. Een der werk lieden verklaarde: „de dokter gaf mij den raad naar huis te gaan, den congierge te tracteeren en hem te vragen, wanneer iemand naar mij kwam zien, te antwoor den dat ik ziek te bed lag en de dokter dagelijks kwam kijken. Over 14 dagen moet gij terugkomen, dan zal de dokter der verzekeringsmaatschappij u onderzoe ken. Vervolgens vroeg hij mij, of ik kameraden had op de werkplaats, en op mijn bevestigend antwoord zeide hij gij moet hun uitleggen, hoe men vallen kan, wat hij daarop voordeed en hun zeggen, mij als dokter te nemen. Iederen keer dat gij mij een patient brengt, krijgt gij 5 francs." Zoover is het gelukkig bij ons, met onze Ongevallenwet, ondanks alle klach ten, nog niet gekomen. Tenminste, de verslagen der Rijksverzekeringsbank deelen zulke krasse staaltjes van misbruik niet mede. „Soc. Weekbl." eter raad dan het volgende u geeft, is er voor u niet te vinden, zoo gy aan de maag lydt. Gy hebt hier in der daad de aanduiding van het beste geneesmiddel dat gy gebruiken kunt, zoo het er u om te doen is een goede spysverte- ring en een volkomene opname van het voedsel weer te krygen. De Pink Pillen herstellen de slechte magen. Zy verteren het voedsel niet, in de plaats van de maag, wat een slecht middel zou zyn maar zy geven aan de maag de kracht de verterings arbeid zelf te verrichten. De Pink Pillen geven krachten aan alle ver zwakten. 30 April 1908. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer C. Swart, een vac. De notulen der vergadoring van 7 April worden gelezen en onveranderd goedge keurd. De Burgemeester deelt een en ander mede over zijn bezoek ter Koninkl. audiëntie bij welke gelegenheid hem het goschonk van don Prins der Nederlanden, een zilve ren ambtsketen werd overhandigd. Staande de vergadering wordt oen telegram van Verkrijgbaar bn alle goede drogisten en bij Snabilió, hoofd-depóthoudcr, 7 Groote Markt, Rotterdam. Prijs f 1,75 do doos, f per 0 doozen. Depothouder te den Burg-Texel T. BUIJS.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2