Gy moet er niet aan wanhoopen uwe bloedar moede te genezen, indien gy de Pink Pillen niet hebt beproefd. INGEZONDEN STUKKEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 dop van een wagen, gev. bij Tienhoven; 1 mes en 1 portemonnaie, gevonden aan den Koogerweg; 1 zakdoek, gev. te Burg Benoemd tot Technisch administrateur van Texels Eigen Stoombootonderneming de heer P. J. Goemans, gep. mach. bij de K. N. M., te Amsterdam. Oudeschild8 Mei. Gedurende de afgeloopen week, waren er handen te kort, voor al het werk, dat gedaan moest waren. Behalve de visscherslui, die bijna geregeld hun bedrijf konden uitoefenen, hadden ook zij, die met het ophalen, drogeD enz van zeegras gedeeltelijk in hun onderhoud voorzien, druk werk. Bovendien wachtten tal van tjalken op lossing of lading. Zoo telden wij j 1. Maandag niet minder dan 14 dezer vaartuigen met stroo, steen, grint, kunstmest enz. geladen. Het een en ander gaf eene groote bedrijvigheid te aanschouwen. Oosterend8 Mei. De heer W. Boon, van hier, die in de vorige week slaagde voor het examen als onderwijzer, behaalde heden te Leeuwarden acte voor vrije en orde oefeningen. Als de vangst ruim is. De handel in Zuiderzeeharing beleeft critieke oosenblikken. Op de Zuiderzee daalde de prijs tot 30 cents per tal. De vangst was zeer overvloedig, en de markt te Amsterdam werd Vrijdag zoozeer overvoerd, dat het meerendeel verkocht werd voor 13 cents per mand (ongeveer 240 stuks,) dus bijna 20 stuks voor een cent. Een gedeelte werd door zgn. „nestboeren" gekocht voor eendenvoer eenige ladingen vonden haar weg als mest voor de tuinbouwstreken. De handelaars leden groote verliezen. 't Gaat vaak vreemd toe. Een bloedige vechtpartij heeft een dezer nachten in de Warmo9sstraat te Amsterdam plaats gehad Tusschen twee en halfdrie stonden in den vleeschwinkel van den heer B. van Sijn een paar vrouwen een broodje met vleesch te gebruiken, toen twee Duitschers den winkel binnentraden en de vrouwen uitscholden. Een woordentwist ontstond, waarop een der Duitschers de 30 jarige Christina Geek een stomp onder het oog gaf, zoodat het bloed er uit stroomde. De vrouw ontstak daarop dermate in woede, dat zij een groot vleeschmes van de toonbank nam en de Duitschers te lijf ging. Zij bracht een hunner met het mes een wonde aan de onderkaak, aan arm en vingers toe. Het bloed gutste uit de wonden. De man werd per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd en de vrouw door vier agenten gearresteerd naar het bureau St. Pietershal gebracht. „R. N." Een oude reus. Toeristen, dio wel eens de Lek bij Culemborg zijn overgestoken, zullen zich herinneren, dat op den Neerweg een eeuwenoude boom stond. Deze reus was hol en had van binnen gemeten, een middellijn van ongeveer 3 M. Menig zwerver heeft daarin beschutting tegen het weer en nachtrust gevonden, want zeer gemakkelijk konden daar 2 3 personen in overnachten, terwijl er nog voldoende ruimte overbleef om eten te koken. Een en ander natuurlijk, wanneer men slechts zwerverseischen stelt. Het vorig jaar hebben twee bedelaars (man en vrouw) daar ongeveer een maand in gelogeerd. Vermoedelijk ten gevolge van kwaadwilligheid, is de boom thans van binnen geheel verbrand en heeft hij zooveel geleden, dat zijn val onvermijde lijk was. Een stukje stam van een meter hoogte, is alles wat overbleef van h6t eens zoo machtig en gastvrij geraamte. «Tijd" Bat teas nog nooit vertoond Op de beestenmarkt te Zoelen (Geld.) kreeg men te aanschouwen een juffer keurig in costuum, met aan beide handen witte bandschoenen, een os aan een touw van de markt leidende 1 Mensch en dier. In de Nation het Engelsch weekblad, tracht een schrijver aan te toonen, dat de jongen van dieren, die in't wild leven, de vrees voor den mensch niet als een natuurlijke ingeving hebben. Hij vertelt van proeven, genomen met hazen, wilde konijnen en allerlei soort vogels, die spoedig na de geboorte met menschen in aanraking gebracht, niet de minste vrees toonden. Ze waren wel, naar hun aard, schuw voor plotselinge geluiden, en onbekende dingen die ze zagen, maar ze waren voor het genus homo niet bang. De jonge wilde konijnen toonden zelfs geen vrees voor jonge honden, De slotsom van den schrijver is, dat de jongen door het oude geslacht in de vreeze des menschen opgevoed worden. Lange ervaring heeft de dierenwereld geleerd, dat de mensch gevaarlijk is, en die kennis wordt de jeugd ingeprent. Let op jonge musschen, besluit de schrij ver wanneer ze pas uit het nest zijn, kunt gij ze tot dichtbij naderenzij zija niet bang voor u. Maar dan klinkt het waarschuwend sein van de oude musschen, en het jong vliegt weg. Na eenige dagen dus geleerd te zijn, weet het must chejong, dat het van den mensch op veiligen afstand moet blijven. Hoe de strafwet werkt. Onder de rubriek „Uit mijn rechts praktijk" lezen we in het „Hbld." Redicivist in instructie. „Beklaagde, gij zijt meer in aanraking met de justitie geweest „Ja E.A. eenmaal, maar daarvoor heb ik de straf ondergaan." „Wanneer en welke straf?" „In 1903 acht maanden voor verduis tering (met eenige onrust.) Maar U laat dit toch niet opschrijven Ik heb die straf er eerlijk voor ondergaan." „Ja ik moet het vermelden. De rechter zal daarmee bij dit vonnis rekening houden." „Maar E.A. dat is toch onbillijk. Ik heb die straf geleden, en moet ik nu zwaarder gestraft worden, omdat ik destijds ook gezeten heb „Ja zoo is onze wet." „Maar Mijnheer. Pat ik nu dit feit gepleegd heb, is juist een gevolg van mijn vorige straf. Ik was 3 jaren op de fabriek. Er was niets op mij aan te merken, U kunt er naar informeeren. Toen vroeg de directie om vast aange steld te kunnen worden, een bewijs van goed gedrag van den Burgemeester. Ik kon dit niet krijgen omdat dat vonnis van mij in de boeken stond. Een paar maanden heb ik het slepende gehouden, maar toen moest het er uit en men heeft mij daarop gedaan gegeven. Er is in dezen tijd nergens werk te krijgen. Mijn vrouw is ziekelijk en mijne drie kinderen hadden in geen dagen warm eten gehad." Kiesvereeniging en worstebrood. Een vermaarde kiesvereeniging ergens in ons laag landje verkeerde in gunstigen toestand. Aan het eind van het afge loopen vereenigingsjaar werd namelijk een batig saldo van f 14 geboekt. Wat nu te doen met dit geld. In elk geval moest het nuttig worden besteed. Ende ziet in het brein van den politieken voorzitter welde e6n grootsch denkbeeld, een denkbeeld zoo treffend, dat de mede bestuursleden het aanstonds met hun leidsman eens waren het schitterend idee zoo spoedig mogelijk te verwezen lijken. Dat denkbeeld was voor het geld een kletsavond met worstebrood te organiseeren Dit bestuursvoorstel werd toen in algemeene vergadering ter tafel gebracht, bepleit en.... aan genomen. 0/ 't opgang zal maken. Dezer dagen zijn op de boerderij van Baron van Dedem te Nieuw-Buinen proeven genomeD met een melkmachine. Bij het melken waren o a. aanwezig de zuivelconsulent en een dokter verbonden aan een ziekenhuis. Men tracht door deze melkwijze bacterievrije melk te verkrijgen, die ongekookt aan de patiënten kan worden verstrekt. Van de machine kan gezegd worden, dat ze vrij groot en zwaar isom ze te vervoeren is een flinke boerenkar noodig. Twee koeien kunnen tegelijk gemolken worden, terwijl het melken ongeveer even lang duurt als met de handen. Per hondenkar naar het stadhuis Te Hontenisse is in ondertrouw opgeno men een weduwe, moeder van een 4-tal kinderen, met een jonkman, wiens beide beenen lam zijn en die, als hij zich van zijn voertuig heeft laten glijden, zich alleen voortbewegen kan door met behulp der armen op het achterdeel over den grond te schuiven. Per hondenkar reed het paar tot voor het raadhuis, waar de aanteekening plaats had. 't Is te probeeren. Om deu eetlust op te wekken bij mest- varkens, die dikwijls slecht eten, raadt een fokker aan, ze gezouten haver te geven en wel een hoeveelheid van ongeveer twee handen vol per dag en per beest. De eetlust komt dan terstond terug en de dieren nemen toe in gewicht. De gezouten haver kan voor twee dagen te gelijk klaar gemaakt worden men doet in een pot eerst een laag haver en dan een laag zout, roert alles goed dooreen en giet er vervolgens een weinig water op. (Journ. des Soc. Agr. du Brab. et du Hein.) 't Gaat daar vreemd toe. Aan het „Soer. Handelsblad" wordt het onderstaande ontleend Onze Makkassaarsche correspondent schrijft ons dat dezer dagen twee jeugdige Boegineezen daar ter plaatse, die reeds lang ruzie hadden, besloten hun veete met een duel uit te vechten. Het waien een knaap van 10 en een jongeling van circa 18 jaar. Beiden namen een geweer en gingen naar het strand. Zij stelden zich 10 pas van elkander op met het geladen geweer bij den voet. De leider van het gevecht riep schiet op 1 En daar wer den de geweren vliegensvlug in den aanslag gebracht en vlogen twee kogels elkaar te gemoet. De eene trof den knaap in de borst, de andere doorboorde het onderlijf van den jongeling. De laatste was dadelijk doodde knaap overleefde het gevecht. 't Vechten en ruzie maken schijnt overigens Makkassar in de lucht te zitten. Ieder loopt er met een mes, en als er een week lang niemand doodgestoken is, is het een wonder. We schrijven 1908. De bekende hoefijzercorrespondent van het „Hdbl." schrijft uit den Haag Eene onderwijzeres in gemeentedienst, een reeds bedaagde en hoogst bezadigde vrouw die o.a. aanstaande bewaarschool onderwijzeressen opleidt, ontving onlangs bezoek van een der leden van den Raad. Het bezoek was te wijten aan klachten, die door den vader van een der aanstaande onderwijzeressen waren ingebracht tegen het onderwijs van de bedoelde dame. Ten eerste zou zij aan de meisjes (die geen jonge schoolkinderen natuurlijk meer zijn) hebben verteld dat de mensch van de apen afstamt. Dat ontkende zij echter. De mogelijkheid dat zij omtrent de afstamming van den mensch zou hebben gesproken overeenkomstig den tegenwoordigen stand van de wetenschap betwistte zij niet (al stond het haar niet recht meer voor den geest), maar de naive phrase, waarvan het gebruik haar ten laste werd gelegd, kon zy niet hebben gebezigd. Maar nu was er nog een klacht. Zij zou óók gezegd hebben lezer die "Woutertje Pieterse niet mocht hebben gelezen, schrik nietdat de mensch tot de zoogdieren behoort. En dat bekende zij. Alleen merkte ze op dat dit nu eenmaal zoo was en zij het niet helpen kon Niet waar, daar hebben we nu altijd om gelachen, om die verontwaardiging van mej. Laps toen men haar tot de zoogdieren wilde rekenen. „Als 't on fatsoenlijk wordt, ga 'k liever weg." We hebben dat toch min of meer voor een caricatuur gehouden. En daar komt nu, tientallen jaren later, in de 20ste eeuw, een Haagsch raadslid en niet een van de ouderen maar een jong man die zich sociaal-modern en democratisch pleegt voor te doen en maakt zich waarachtig tot tolk van een nieuwe Lapsiade. Wat is de duisternis neg dichter dan wjj wel eens donken. Men maakt goud. Er is een navolger opgestaan van den onnavolgbaren Lemoine, den man, die styf en sterk volhoudt, dat hij diamanten by het mud kan fabriceeren en wel in den persoon van een zekeren Rudolph Hunter, Amerikaan natuurlijk. Deze heer, chemist en optimist, beweert dat hjj er in geslaagd is, na vele jaren handenarbeid en taliooze proefnemingen, goud te vervaardigen van 24 karaat, door op een wijze, die hij „vooralsnog geheim wenscht houden" zilverhoudende en andere metalen te behandelen. Evenals Lemoine, die een diamanten werkplaats had ingericht, neemt Hunter zich voor, een dusdanige installatie voor den aanmaak van de kostbare specie te bouwen. De man loopt rond met het angstwekkende plan, 's jaarlijks voor 250 millioen guldentjes aan goud te ver vaardigen. Dit alles is te lezen in de „New-York Herald," welker redactie naar allen schijn verzot is op vroege komkommers. Loterij zegt men in Nederland. Een nieuwe methode om gasten te trekken heeft een New-Yorksch restau rant-eigenaar uitgevonden. lederen Zater dagavond is bij hem table d'hóte. De stoelen die hierbij gebruikt worden, zijn genummerd. De restaurateur kiest een stoel uit, schrijft het nummer er van op en legt dit in een verzegeld couvert op het buffet. De bezoekers zoeken zelf hun stoel uit en de gast die het geluk heeft op den stoel te gaan zitten welks nummer de opgeschrevene heeft, krijgt een gouden horloge cadeau. Deze reclame is goed- kooper dan adverteeren en de uitvinder heeft zijn doel reclame-maken, bereikt. Om één kus. De eigenaar eener groote zijdefabriek in Rijnland, die met een jonge, talentvolle actrice vriendschappelijk omging, bad op een fuif van haar de belofte ontvangen, dat ze hem een kus zou geven, zoodra hij zijn snor liet wegnemen. Na eenigen tijd bracht de jonge man zijn voornemen ten uitvoer. Intusschen had de bewuste dame zich echter verloofd en weigerde dientengevolge aan haar verplichtingen te voldoen. De fabrikant heeft de zaak in handen der justitie gegeven en verlangt, indien de jonge dame niet van besluit veran dert, 15500 mark schadevergoeding voor het verlies van zijn snor. De beklaagde houdt vol, dat ze door onzoorziene om standigheden van haar verplichtingen ontbonden is. Haar advocaat gaat nog verder, door te beweren, dat het in strijd zou zijn met de goede zeden, wanneer een verloofde jonge dame een anderen man dan haar aanstaande echtgenoot zou kussen. Men is langs den Rijn niet weinig be nieuwd naar des rechters uitspraak, in dit zeker niet alledaagsche geval. Den Burg, 8 Mei 1908. Mijnheer de Redacteur, Ten zeerste zoudt U ondergeteekende verplichten met opname van het volgende Tot mijn groote verwondering las ik in 't programma van de Landbouwtentoon stelling, dat er een medaille was uitgeloofd voor de schoonste collectie Texelsche vogel eieren, Zeer zou het mjj spy ten, indien in deze rubriek wordt ingezonden. Immers de laatste jaren is men overal bezig de vogels te beschermen, daar het groote, zeer groote nut van vele wordt ingezien, terwfjl het hier een aansporing is, eieren uit te halen. Groote kans bestaat er op, dat jongens in deze rubriek willen inzenden en beginnen eieren, ook van zangvogels, zooveel mogeljjk uit te halen. Hoe de commissie, waarin zelfs leden van de „Vereeniging tot behoud van Natuurmo numenten" zitting hebben, er toe gekomen is, zoo'n rubriek saam te stellen, is mjj geheel duister, daar zij toch ook wel zeer goed zal weten, dat het uithalen van eieren van vele vogels ten strengste verboden is. Wil men toch een overzicht geven van de Texelsche vogeleieren, welnu, laatmon eenige bestaande collecties doen vereenigen. Men krjjgt dan een volledige verzameling, terwijl men anders veel kans heeft op verschillende onvolledige verzamelingen. 't Is te hopen, dat de Commissie deze rubriek nog zal laten vervallen, doch één volledige ziet te verkrijgen. Hoogachtend, H. VAN LEUSEN Szn. 00000000000 0 gaafiüciciaiiaaa (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2