N° 2154. Donderdag 14 Mei 1908. 21ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week Uit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN ea ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. STREMMING PASSAGE. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat op 14, 15 en 16 Mei a.s. voor rij- en voertuigen de passage over den Koogerweg van Buitenlust tot aan den Burger-Nieuwlanderweg gestremd zal zijn. Texel, den 8 Mei 1908 De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. o De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voorrij en voertuigen do passage over den ivil- stuksweg" in Waal en Burg van Donder dag a.s. tot nador aankondiging gestremd zal zUn. Texel, don 11 Moi 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 2 9 Mei. Er is eens een poöet geweest, die ons landje in een zijner zwartgalligste zangen bezongen heeft op een wijze, die den indruk moost vestigen, dat wij Hollanders in don regol over woinig anders te denken en te praten hebben hebben, dan over kille mist, gure regenvlagen, eeuwig-druipende para- pluies, kwekkende eenden en kwakende kikkers, jicht en rheumatiek en wat dies meer zij. Nu zal de man zeker niet op een zonnigen Meidag zijn overkropt gemoed op een dergelijke wijze lucht hebben ge geven, dat zou althans het toppunt van zwartgalligheid zijn geweest; waarschijnlijk is het dat een triesterige herfstdag mits gaders reumathische aandoeningen in een of meer ledematen, den dichter hebben geïnspireerd. Als uiting van een minder prettige stemming beschouwd, valt des dichters zang dan ook in de termen als overdrijving en onwaar te worden veroor deeld. Id iedere dwaling echter ligt een kern van waarheid, zegt het spreekwoord en dit moge in 't onderhavige geval tot verontschuldiging van den Schwartzscher aangevoerd worden. Als het heerschap evenwel het genoegen had mogen beleven, met ons de voorbije week te hebben door gemaakt zou zijn dichtersziel ongetwijfeld niet aan den aandrang zijn ontkomen om ons lief vaderland te bezingen als een land waarin over niets anders gedacht en gesproken wordt dan over de geschubte bewoners onzer binnen- en buitenwateren. Want in al de gebeurtenissen van de afge- loopen week was het inzonderheid visch en nog eens visch, die daarin de hoofdrol speelde. Zoo heeft onze Tweede Kamer zoo goed als over niets anders gepraat en gehandeld dan over visch in de laatste dagen. Hoe, waar, wanneer, waarmee, en onder welke voorwaarden wij de vischjes mogen ver schalken, hebben onze hoogmogende volks vertegenwoordigers wettelijk geregeld, iets wat stellig niet van belang ontbloot is als in aanmerking wordt genomen dat de vischvangst voor menigeen een geliefde sport en voor anderen een middel van bestaan vormt. Maar alsof het nog niet voldoende was, dat zooveel nationale tyd gewijd werd aan de dartele bevolking onzer wateren, ook buiten 's Lands vergaderzaal was het de visch die van zich spreken deed. Niets minder dan een vischoorlog is ontbrand en daarmee wordt niet bedoeld een oorlog in de vischwereld zelf, maar een strijd waarin zij betrokken zijn die zonder visch niet kunnen leven. De plaats van den strijd is IJmuiden, onze visschersplaats bjj uitnemendheid en bij dien strijd zelve zijn inderdaad groote belangen betrokken en deze kan van ver strekkende gevolgen zjjn ook. Waarom we van hetgeen in IJmuiden in de laatste dagen voorviel, hier in ons overzicht het een en ander willen mededeelen. De strijd is een gevolg van een maatregel der regeering tot wijziging van het hal reglement en die ongeveer hierop neerkomt: Tot nog toe genoot de handel te IJmuiden 8% korting. Kocht een handelaar in de vischhal voor f 100 dan betaalde hij maar f 97. Verder heft de Staat van de ver kocht wordende visch 1%, zoodat de visch- verkoopers, in dezeu de reederjjen, slechts f 96 van elke f 100 ontvingen. Daar de inkomsten voor den Staat naar het oordeel van de Kamer niet voldoende waren, besloot de minister van Waterstaat de retributie voor den verkoop van den visch met 1% te verhoogen, waardoor de reeders dan van iedere f 100 slechts f95 zouden ontvangen. Dit was natuurlijk niet naar het hart der reeders en deze verzochten en verkregen dat de minister de korting van 3% voor de handelaren met 1% verlaagde. De 1% wat jaarlijks een totaal bedrag r an f 50,000 beteekent, zou dus komen uit den zak der handelaren. Daartegen nu zijn deze in verzet gekomen en wel op krachtige wijze door eenvoudig de vischhandel te IJmuiden te boycotten. Ze weigerden er visch te koopen. Wel trachten de reeders toen andere afzetgebieden voor hun visch te vinden, doch dat ging met te groote kosten gepaard en leverde geen gunstige resultaten op. 't Gevolg van een en ander was, dat de vischhandel te IJmuiden zoo goed als stil ligt en tal van mannen die met de visch vangst een broodje verdienen, zonder werk en dus zonder verdienste zijn, terwijl ook de reeders geen duiten verdienen en ook de Staatsinkomsten ophouden te vloeien. Daar de toestand zeer ernstig werd, ver zochten de reeders aan den ministér den nieuwen maatregel voorloopigop te schorten om een mogelijke oplossing in studie te nemen, maar de minister weigerde. Intusschen zijn reeds groote geldelijke verliezen geleden, 't Loopt al in de dui zenden en de handel schijnt niet van plan toe te geven. Ook in de Kamer is reeds de minister geïnterpelleerd, maar zonder dat daardoor verandering in den feitelijken toestand gekomen is. Als het zoo doorgaat moet. gevreesd worden, dat het geheele visschersbedrijf te IJmuiden ten gronde zal gaan. Met belangstelling zal door menigeen den loop der dingen worden gadegeslagen, 't Is maar te hopen voor het visscherijbedrijf dat aan zooveel handen werk en voor zooveel monden brood geeft, dat de kwestie spoedig op bevredigende wijze wordt op gelost. (De laatste berichten melden dat Zater dagmiddag de staking is opgeheven.) —o—o—o— Toch niet enkel en alleen was het de visch en de vischvangst, die in de voorbije week onze aandacht vroeg. Nogal belang rijk nieuws kwam uit onze Oost. De gou verneur van Atjeh, de heer Van Daalen, heeft ontslag uit zijn betrekking gevraagd en verkregen en onder de huidige omstan digheden moest dit wel de aandacht trekken. 'tWas al lang geen geheim meer, dat er ten opzichte van ons militair optreden in Atjeh geen overeenstemming bestond tus- schen den landvoogd Van Heutz en gou verneur Van Daalen. De meening van den landvoogd is, dat een krachtig bestuur gehandhaafd moet worden bij een geleide lijke vermindering der troepensterkte. Van Daalen heeft het op die manier niet klaar kunnen spelen. Onder zijn bewind toonde de vijand in Atjeh grootere roerigheid dan men in jaren had waargenomen. Van Daalen meende dan ook dat het stelsel van den landvoogd niet voldoen kon en het hierdoor ontstane meeningsverschil is de oorzaak geworden, dat hij ontheffing van zijn taak verzocht en verkregen heeft. Zooals men zich herinnert heeft de Land voogd onlangs een bezoek aan Atjeh ge bracht, maar het heeft niet geleid tot een bevredigende oplossing. In de plaats van den afgetreden gouver neur is benoemd overste Swart. Naar hetgeen bekend is van zijn optreden op Borneo en Celebes mag worden veronder steld, dat hij een bekwaam militair is. Of het hem evenwel zal gelukken Atjeh spoedig te pasificeeren moet de tijd leeren. In elk geval, gemakkelijk is zijn taak allesbehalve. Wie met aandacht den loop der gebeur tenissen van den laatsten tijd op Atjeh gevolgd heeft weet, dat het er nog verre van pluis is. De toekomst ook zal moeten uitmaken of het stelsel van den landvoogd tot be reiking van het doel zal leiden. o—o—o— Voor Weenen was het een feestweek. De 77 jarige Keizer Frans Jozef heeft het voorrecht zijn 60-jarig regeeringsjubileum te mogen vieren, een voorrecht maar weinig Staatshoofden beschoren. Keizer Wilhelm, die zijn Middellandsche zeereis volbracht heeft en op zijn terugreis naar Berlijn was, wilde zich van de dankbare taak kwijten den grijzen Oostenrijkschen monarch persoonlijk met zijn jubileum geluk te wenschen. Dus reisde hij naar Schönbrunn, waar tegelijk met hem elf Duitsche bondsvorsten aankwamen om aan het feest deel te nemen. De eigenlijke feestdag van Keizer Frans Jozef valt eerst op 2 Dec. a. s. maar om de drukte wat te verdeelen is het geheele 60ste regeeringsjaar voor feest-of jubeljaar genomen. Maar aanvankelijk wilde de grijze Keizer van een officieel huldebetoon niets weten en gaf hij met nadruk te kennen dat het jubileum alleen door werken van liefdadigheid zou gevierd worden. Nog niet lang geleden heette het dat niemand anders dan de Prins-regent van Beieren, omdat deze familielid is, zou toegelaten worden om de gelukwenschen aantebieden, doch de Keizer is ten slotte voor den aandrang bezweken. Zoodat thans een stoet van Vorsten door hem ontvangen werd, benevens de vertegenwoordiger der drie Hanzesteden. Nu is er evenwel aan deze feestviering voor den grijzen monarch een smartelijke zijde. Hij toch behoorde tot hen die in 1863 in Frankfort alle Duitsche vorsten in het belang van de hervorming van het Duitsche Verbond bijeenriep en die drie jaren later door den grootvader van den Duitschen Keizer na een bloedigen oorlog uit Duitsch- land werd geworpen en de Duitsche kroon, die het erfdeel zijner voorouders was, moest zien overgaan op de Hohenzollerns. Er zijn er dan ook die in het huldebetoon der Duitsche vorsten een bewijs van slechten smaak zien tegenover den jubilaris. Onwillekeurig zal Frans Jozef in dezen tijd aan de donkere dagen van eertijds teruggedacht hebben, maar toch ook zal het voor hem een aangename gedachte moeten geweest zijn, dat de Duitsche vorsten thans tot hem kwamen als tot een zeer gewaar- deerden bondgenoot. Men stelt in Duitsch- land zijn bondgenootschap op hoogen prijs en waarschijnlijk is het vooral om aan die erkentelijkheid uiting te geven, dat de Duitsche Keizer er zoo op aangedrongen heeft den grijzen monarch persoonlijk te komen gelukwenschen. o—o—o— Ten slotte nog enkele regels over Belgie. Er wordt in de Kamer zoo uitvoerig over de bekende Congokwestie gepraat, dat de tijd te kort schiet voor de verkiezingen tot een eind te komen. Op voorstel van den Minister heeft de Kamer daarom be sloten de verdere behandeling aan te houden tot na de verkiezingen. Daardoor hebben dus de sociaal-democraten hun zin gekregen. De lezer weet dat zij een volksreferendum wilden laten houden, wat evenwel verwor pen werd. Nu zullen evenwel de verdere beraadslagingen gehouden worden door de nieuw te verkiezen Kamer, 't Spreekt van zelf dat de socialisten nu de Congokwestie tot inzet van de verkiezingen zullen maken, zoodat het Belgische volk er straks over beslissen zal hoe die kwestie zal worden opgelost. Intusschen voor de oplossing gevonden is zal er nog wel heel wat tijd moeten verloopen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cfca. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LAMMERENM UtKTEN. Burgemeester en Wethouders brengen belangheb benden in herinnering: le dat dit jaar de groote lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Maandagen 18 en 25 Mei, 1 Juni, Dinsdag 9 Juni en Maandag 15 Juni; 2e de navolgende artikelen der politieverorde ning dezer gemeente: Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te.begeven (met dien ver stande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens ot vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo ofandeie stollen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c met het wegvoeren der lammeren vóór des voor middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eeriig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen, verbo den een standplaats in te nemen, tenzij met toe stemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid bestaat a ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen, ge durende de gewone bureau-uren van 9 uur vm. tot 2 uur nm.; b des Maandags van I 9 uur vm. tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het Marktplein c voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelegen hotels. Z'u, die lammerenhokken bespreken, worden drin gend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde markt- geld, enz. onmiddelijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Se cretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maandagscbe markten worden r.iet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 8 Moi 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. R/UIBING, Secretaris. STREMMING VAN PASSAGE.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1