Binnenland. Buitenland. TEXEL, 13 MEI 1908. Bij Kon. besluit is de benoeming van onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer J. F. L. Boumann ontvanger te Meerssen, tot ontvanger te Dussen ingetrokken en blijft genoemde heer als ontvanger te Meerssen gevestigd. Gisteren slaagde te Haarlem bij het afleggen van het examen als onder wijzeres, mejuffr. Dirkje Kooiman, leerl. der Bijzondere Normaalschool alhier. De afd. Texel v/d Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield Maand av. hare Voorjaarsvergadering in de Ver gulde Kikkert. Groot was de opkomst der leden niet. De notulen der vorige vergadering, alsmede die der winter-bijeenkomsten werden gelezen en goedgekeurd. De Bewaarschoolzaken, alsmede de behan deling der ingekomen stukken werden tot eene volgende vergadering uitgesteld. Tot penningmeester werd benoemd de heer Mr. W. F. Hidding, en wel met algemeene stemmen; de benoemde nam zijne betrekking aan. Als afgevaardigden naar de alg. verg. te Amsterdam werden gekozen de H.H. De Braai en Hiddingh. De behandeling van den beschrijvings brief bleef achterwege. Nadat bij de rondvraag de secretaris de aandacht gevestigd had op de opening van de Ambachtschool te Helder en vroeg of het Nut ook iets kon doen in het belang der Texelsche leerjongens en nadat besloten was, later op die zaak terug te komen, werd de vergadering door den voorzitter onder dankzegging aan de aanwezigen, gesloten. Bij eene verbouwing aan het Hotel Texel alhier, dezer dagen, kwam bij het graven ter plaatse van een afgebroken gedeelte, eene grafzerk bloot, welke daar zeer zeker tal van jaren in den grond was verborgen; verdere opgravingen brachten evenwel geen nadere bijzonder heden aan het licht. Oudeschild, 12 Mei. De garnalenvloot begin t langzamerhand even als elk jaar, af te nemen. Als in den herfst de vangst begint en de winter weldra in aantocht is, worden de nachten te kort en het weer te ruw om de Noordzee te bevaren. De geheele vloot maakt zich dan gereed voor de garna- lenvangst. Zoodra echter het weder wat zachter wordt en de dagen weder lengen, gaan de grootere schuiten weder ter Noordzee, terwijl de kleinere het garnalenvisschen voortzetten zoolang het weer het toelaat en de prijzen de moeite nog loonen. Oosterend, 12 Mei. Schipper G. Kuijper ving j.l. Zaterdag eene postduif op en verzorgde haar tehuis. Het diertje, dat de merken 4030- OBA—ACLST—80 droeg, zou gisteren weer opgelaten worden. De meeste garnalenvisschers hebben thans hunne netten weder verruild voor de zeekorren, om de kustvisscherij ter Noordzee uit te oefenen. De visscherij op garnalen heeft in het nu bijna afgeloopen seizoen bevredigende resultaten gegeven. Als nu de Noordzee- visscherij iets beter mag zijn dan in het vorig jaar, zouden de visschers van hier van een goed jaar 1908 kunnen spreken. Eene overbodige weelde zal het even wel niet zijn. Persoonlijke dienstplicht der vrouw. Niet als moderne Kenaus, met ransel en geweer op den rug, maar toch de vrouw in het leger, wenscht de oud minister H. P. Staal. Persoonlijke dienst plicht der vrouw voor ambulancewerk, dat is zijn doel. Offerwilligheid van goed en leven in den dienst van het vaderland, zegt bij, wordt wel bij de wet gevraagd van de landszonende wet zou ook in dit opzicht eischen kunnen stellen am de dochtertn des lands. Doch de heer Staal verwacht, dat het nil t noodig zal zijn hier de wettelijke verplichting op te leggen. De Nederland- sche vrouw zal, daar houdt bij zich van overtuigd, als haar de weg word gewezen en de gelegenheid geboden wordt, met volle toev/ijding den plicht aanvaarden, welke moreel op haar rustden plicht tot persoonlijken dienst in de werkzaam heid van het Roode Kruis, ten bate van 's lands weerbaarheid. Kinderleed. Als in den arbeidersstand moeder als weduwe achterblijft en er dan van die kleine kleuters zijn, die toch, evenals toen vader leefde, mondjes hebben en kleertjes behoeven, och, dan is het zoo'n uitkomst zegthetN. v. d. als moeder hertrouwt en er weer iemand is, die alle weken geld inbrengt en als vroeger in die dingen voorziet. Als vroeger? Kleine twaalfjarige Marietje kreeg zulk een tweeden vader; maar met haar zachte droomerige ge zichtje kon ze hem zoo vreemd en met zulke schuwe angstblikken aanzien en ze voelde het wel, dat er toch zoo'n groot verschil was met vroeger. Moeder d6ed haar best om haar tot andere gedachten jegens den stiefvader te brengen. Hij zorgde immers voor allemaal en daar moest zij nu dankbaar voor zijn, niet meer zoo stug en onaardig tegen hem wezen, misschien dat vader dan ook wel veranderde. Zij was immers zijn eigen kindje niet, dat moest ze nu toch begrijpen Maar dat juist begreep zij niet, begrijpt geen enkel kinderhart, dat als de plant aan zonneschijn, behoefte heeft aan koestering en liefde, zonder te vragen van waar die komen. En nu moeder de „schuld" aan haar gaf, en dus ook al veranderd was sinds die vreemde man in huis was gekomen, nu gevoelde zij, dat zij teveel was geworden, dat zij als een last werd beschouwd Een der avonden, tegen donker, sloop het kind het huis uit. Een dier laDge straten van buurt IJ IJ te Amsterdam, die op den Amstel uitkomen, liep zij af, dwaalde den Amsteldijk op, totdat zij een heel eind van de stad af, op een plek, waar zij zich onbespied waande, in het water sprong. Maar 't W9rd gezien. Een paar wande laars, die het vreemd doende wezentje hadden nagestaard, snelden toe en grepen haar, vóór zij naar het midden van den stroom was afgedreven. In het gras aan den walkant lag een courant met een steen bezwaard, waarop het arme schepseltje in potlood, met groote kinderletters een afscheid geschre ven had: „Moeder zoo kan ik niet leven, want het eten wat ik krijg is mij toch niet gegund. Zegt u allen maar goeden dag, ik heb mij in den Amstel ver dronken. Marietje." Het kind is door de politie liefderijk van droge kleeren voorzien, en nu ligt het in Gasthuis, waar de zusters, als zij haar kribje voorbijkomen, het bleeke gezichtje streelen Het diene tot waarschuwing. Zondagnamiddag omstreeks vijf uur woedde in de duinen te Schoorl een brand, waardoor in den tijd van ongeveer 25 minuten pl. m. 20 aren met jonge dennen beplant, een prooi der vlammen werden. Gelukkig werd het vuur opge merkt door een in het duin wonenden arbeider, die met behulp van eenige jongens er in slaagde het voortwoekeren te beletten. Het vermoeden bestaat dat een weggeworpen brandende sigaar of lucifer dezen brand heeft doen ontstaan; de verbrande dennen waren ongeveer negen jaren geleden geplant en groeiden uitstekend. (Alkm. Ct.) Een groote opruiming. In den afgeloopen winter viDg één mollenvanger in de gemeente Schagen en omgeving niet minder dan 1200 mollen. Is zoo'n opruiming nier wat al te groot in het belang van onze gewassen? vraagt de Zijp. Crt. Een lastig insect. Uit den Ham (O.) wordt aan de Zw. Ct. gemeld, dat het vee dat daar in de weiden komt, zeer geplaagd wordt door een lastig en gevaarlijk soort insect. Ver scheidene beesten krjjgen builen onder den hals en worden ziek, terwijl reeds een dier daaraan is gestorven. Voor vele jaren werd aldaar hetzelfde verschijnsel waargenomen. Het huis op rollen. Reclame. Zaterdagochtend kon men te Delft zien hoe de bouwkundige techniek met den dag beter wordt. Toen zag men door de straten rollen het kleedermagazijn van Gebrs Berfoets uit Rotterdam. Het werd door paarden voortgetrokken; alles ging uitstekend. Bekjjks was er genoeg. Wie nu in Rotterdam komt zal het magazijn weer op zijn plaats zien staan. Het klinkt Amerikaansch. Maar als we er bij vertellen, dat 't een verkleind model van het huis was, dan zal men het aanneemlijker vinden. Voordeelige kermis De inschrijvingssommen voor een standplaats op de Haarlemsche kermis worden jaar op jaar grooter. Bij de nu gehouden verpachting werden o.a. de volgende sommen geboden voor een stoomcarrousel op de Groote Markt door Peters Vinken f5240; voor een bioskoop door Alberts Frères f 2423 voor een poffertjèspaleis door drie con currenten ruim f 900 door iedertobog gans boden tot f615, welk bedrag beneden het gestelde minimun zou zijn voor centsdraaimolens op de gewone plaatsen werd nog tot f 550 ingeschreven. Een zorgzaam landsverdediger. Toen Dinsdag te Amersfoort het 19e Landweerdistrict onder de wapenen moest verschijnen, kwam eensklaps een in uniform gekleed landweerman de kazerne binnenrennen met een honden kar, waarop hij vrouw en vijf kinderen had geladen. De schildwacht, die hem wilde tegenhouden, werd stijf genegeerd, de landsverdediger ijlde door tot hij zijn chef bereikt had, bij wien hii zich meldde. Daarop had de officiëele voorstelling plaats. Ja, dat waren zijn vrouw en kinderen. En die had hij nu maar meegebracht, want zij zouden door zijn landweerplicht broodeloos worden en hij zou het niet kunnen dulden dat hij als dienend Harer Majesteits leger wèl, en zij niet den kost hadden. Alzoo had hij de verzameling maar opgeladen en mee gebracht. Men bracht don snuggeren bol aan het verstand dat de gemeente een voorschot op de aan hem van Rijkswege toegekende geldelijke ondersteuning zeker wel - geven zou. Niks er van. Sinjeur wilde beslist weten, dat zijn vrouw en kroost een goed onderkomen zouden hebben, plus te eten en anders De politie welke gewaarschuwd werd, zorgde voor een geleide en zoo ging het konvooi, bestaande uit mama, vijf spruiten en één hondekar, naar 't gemeentehuis waar de uitkeering werd verstrekt. De hond is toen met zijn last naar huis toe gehijgd. En de landsverdediger heeft geëxerceerd dat er blauwe vlekken in de lucht kwa men. Hij was nu verantwoord I Fopperij, niet eens 1 April. In een der plaatselijke bladen te Enschedé was dezer dagen met vette letters een advertentie geplaatst, waarin werd bekend gemaakt, dat Donderdag morgen half twaalf, de eerste electrische tramwagen op de Markt was te zien Een groote menigte bewoog zich om streeks dien tijd op de markt, om dezen lang verbeidden wagen in oogenschouw te nemen. Geduldig werd een geruimen tijd gewacht, eindelijk kreeg men aan de sigaren- en boekwinkels in de buurt een plakkaat in 't oog, waarop vermeld stond: „hier is de tramwagen te zien" en wat bleek nu een uitgever van prentbriefkaarten had op deze manier reclame gemaakt voor een kaart, voor stellende een kiekje van de Markt, waarop tevens voorkomt een een tramwagen. Cok een reden. Een landweerman te Rotterdam, die de volgende week onder de wapenen moet komen, heeft een maand uitstel gevraagd, omdat hij twee broedsche kippen op eieren heeft zitten, die zjjn verzorging niet kunnen missen. Smokkelarij. Men meldt uit EnschedéToen de winkelier F. M. van hier met zijn vrouw de Duitsche douane te Alaüten passeerde, viel het den dienstdoenden douane op, dat mevrouw zoon kolossalen omvang had. Bij fouilleering bleek, dat zij was gekleed met niet minder dan 5 nieuwe mantels, die zij op deze manier trachtte binnen te smokkelen. Daar het echtpaar niet in 't bezit bleek te zjjn van den gevorderden borgtocht, werden zij in arrest genomen. Gelukkig was de heer B. uit Enschedé getuige van dit voorval. Hem werd de sleutel der brandkast van de echtelieden overhandigd en deze spoedde zich naar hier om het benoodigde te halen. Dit werd denzelfden dag bij de douane gestort waarna de gearresteerden op vrije voeten werden gesteld. Geradbraald. Schaper vertelde op het Sociaal Demo- ciatisch CoDgres, dat" ten vorigen jare de socialisten geradbraakt van de ver gadering waren thuisgekomen. Wij begrepen dit eerst niet. Toevallig echter merkten wij op, hoe in het V-o 1 k-verslag van de Congres vergadering telkens bijvoegingen voor kwamen als deze„protesten", „luide protesten", «gefluit", „applaus", „luid applaus", „langdurig applaus", langdurig daverend applaus", enz. Wel (dachten we) daar heb je het al 1 Die socialistische congresgangers schij nen ontzettend veel met handen en voeten te werken. Eu wij gingen eens tellen, hoe vaak er geapplaudisseerd, davprend geapplau disseerd enz. is geworden op den eersten dag van het Congres. Op één dag dus. Nu, mijn waarde lezer, raadt eensl Twintig maal Misgeraden Veertig maal Weer mis 1 Meer dan zeventig maal Geen wonder, dat menschen, die op hun vergadering zoo geweldig met handen en voeten werken, geradbraakt thuis komen. „Fr. Dagblad." Een duur zaakje. Een heer te Rotterdam kreeg een keukenmeid uit Flakkee, bizonder ervaren voor haar vak, maar die niet met een gascomfoor of machine wist om gaan. Hij ging naar de keuken om het haar uit te leggen. Hij zette de verschillende kraantjes open en liet ze branden. Terwijl hij bezig was, kwam er iemand om hem te spreken en hij verliet haar zeggende Ik denk, dat je het nu wel zult weten, Martha. Het duurde een dag of vier voor hij weer aan het geval dacht. Toen ging hij de keuken binnen en vroeg Hoe is 't Martha, ben je ermee op streek geraakt? Tot zijn ontsteltenis antwoordde zij Zeker meneer, een betere kachel heb ik nog nooit gehad. De vuren, die u vier dagen geleden hebt opgestoken, branden nog lekker door Vriendelijke omgang. In de couloirs der Kamer van Afge vaardigden te Parijs gaat het soms nog al heftig toe; zoo ontzag een der heeren zich niet een collega hoonend toe te voegen Ge zijt een volslagen idioot! Nu dat kon wel wezen; het komt meer voor. Doch de ander was ontsticht en voegde hem toe: Zwijg je bent dronken; anders zou je zoo iets niet zeggen. Wat ik zeg, houd ik vol. D&t ik dronken ben, is best mogelijk, maar doet hier minder ter zake; want morgen ochtend ben ik weer nuchter en dan ben jij nog altijd een volslagen idioot I BEMESTING. XV Ten slotte na nog over de geldkwestie bij bet gebruik van zwavelz. ammon. of salpeter. Vooraf een opmerking. Wanneer men hulp- mest of anderen mest gebruikt, moet men zich steeds de vraag voorleggen, worden de uitgaven voor den mest gedekt door de meerdere opbrengst der producten? Wij kunnen aannemen, dat in de meeste gevallen zoowel het gebruik van zwa velz ammon. als dat van salpeter voordeel nan- brengt. Nu komt een tweedo vraag, welke van die twee stoffen brengt gemiddeld het grootste voordeel aan (in verband met den handelsprijs der beide stoffen.) Zwavelz. ammon. bevat pl.m. SO1/,0/» stikstof, Cbili salpeter pl.m. 15'/,%. Oppervlakkig zou men zeggen, moeten nu de handelswaarden dier beide stoffon zich verhouden als ongeveer 4 3. Et is echter gebleken, dat die verhouding niet goed is. Bij de omzetting van ammoniak in salpeter gaat n.l. een deel van de ammoniak, althans van de stikstof, verloren. Algemeen wordt aangenomen, dat ongeveer 10"/, van de ammoniak verloren gaat. Volgens 8 verschillende onderzoekers kuDnen wij aannemen, dat gemiddeld de stikstof uit de ammoniak zieh in waarde ver houdt tot die van het salpeter als <t 5, zoodat de handelswaarde dier beide stoffen zich moeten verhouden als ongeveer 16 15. Prof. Dr. Paul Wagner te Darmstadt, een der grootste Duitsche landbouwspecialiteiten, boweert zelfs, dat voor 100 KG. zwavelz. ammoniak van 20% stikstof, niet meer betaald moest worden dan voor 100 K.G. Chilisalpeter van 15'/,% stikstof. In hoeverre deze bewering juist is, zullen wjj in het midden laten, maar dit is zeker waar, dat do prijs van zwavelz. ammoniak naar verhouding hoogcr is dan die van bet Chilisalpeter en dat dus de laatste stof in het algemeen goedkooper is dan do eersto. Dit houdt geheel verband met do winsten door beide stoffen verkregen. Reeksen van prooven zijn genomen, o, a. door M. Damscau, landbouwlceranr aan de Hoogerc Landbouwschool te Gcmbloors. Wij vermei '°n alleen slechts die, genomen op granen. Iljj had gebruikt 100 kg. balpeter tegen 75 kg. zwavelz. ammon. om dezelfde hoeveelheid Btikstof (in beido gevallon 15 kg.) op de perceclcn te brengen.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2