N° 2156. Donderdag 21 Mei 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN SPOORDIENST Van weck tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEME NTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParitstraatBurg op Texel. HOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11,-; 3,-; 6,- TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: A. Helder 7,14; 8,27'; 11,20; 2,56; 6,83 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. y NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde Verlof gangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 in werkelijken dienst worden opgeroepen Hendrik Boonbehoorende tot het 10e Regiment Infanterie, lichting 1901, op 15 Juni 1908(garnizoensplaats Helder.) Jan Brouwerbehoorende tot het korps Pantserfort Artillerie, lichting 1901, op 29 Juni 1908 (garnizoensplaats Helder.) Gerrit Arie Platvoet, behoorende tot korps Pantseriort Artillerie, lichting 1901, op 29 Juni 1908 (garnizoensplaats Helder.) Dirk Griffioenbehoorende tot het le regi ment Veld-Artillerie, lichting 1905, op 27 Juli 1908 (garnizoenplaats Utrecht.) Hendrik Willems, behoorende tot het le regiment Infanterie, lichting 1903, op 17 Augustus 1908(garnizoensplaats Assen) De opgeroepen verlofgangers zullen zorg drageu dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegenomen voorwerpen van klceding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen bet Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. 9 16 Mei. Ons parlement heeft eindelijk do zoute en zoete baren, visschersvlooton hengelaars- bent, mitsgaders 'tgeschubte volk onzer wateren vaarwel gezegd. Het visscherjj- wetsontwerp welks behandeling zooveel nationalen tijd heeft in beslag genomen, die onze volksvertegenwoordigers aanlei ding gaf tot drukke besprekingen 'tzij hier gezegd niet altijd onbelangrijke be spreking ook waarbij talrijke amende menten het levenslicht aanschouwden om meerendeels nog voor de avond daalde reeds ter assche te gaan, het visscherij- ontwerp dan is in de voorbije week voor de eindstemming gereed gekomen en de Kamer is begonnen zich bezig te houden met de beantwoording van de vraag of Staatsexploitatie onzer spoorwegen al dan niet gewenscht moet worden geacht. De visschcrijkwestie is dus voorloopig weer van de baan. Dit laatste kan ook worden gezegd van de IJmuidensche visscherijstrijd. Voor een maand is die strijd opgeheven en 'tis nu maar te hopen dat na verloop van dien termijn een bevredigende oplossing van de kwestie is verkregen. In aansluiting met hetgeen we in ons vorig overzicht omtrent de IJmuidensche kwestie schreven, willen we thans hier nog het een en ander mede- deelen over de voorloopige oplossing daar van, die inderdaad spoediger is gekomen, dan we hadden durven verwachten. Zooals we reeds de vorige week schreven was de toestand in IJmuiden zeer ernstig. Door de boycot der handelaren dreigde de handel zich te zullen verplaatsen en wat dat zou beteekenen voor de bevolking van deze visschersplaats, die hoofdzakelijk van de vischvangst moet leven, is niet moeielijk te gissen. Het groote gevaar, dat met den dag ernstiger werd, ontging ook niet aan de aankacht van de afdeeling IJmuiden van de Ned. Vereeniging tot bevordering der Zeevisscherij en zoo kwam zij tot het besluit een garantiefonds te vormen van f 2000 zijnde Va van de maandelijksche koopsom, om den handelaren gedurende een maand dat 1/i te vergoeden. Dit bemiddelend optreden tusschen r eeders en koopers heeft goede resultaten gehad, want beide categoriën hebben met het voor stel der Vereeniging genoegen genomen, waardoor aan den onhoudbaren toestand voorloopig een eind is gekomen. Er is dus een maand tijd gewonnen en door de belanghebbenden zal deze tijd stellig worden benut om zoo mogelijk een wijziging in het regeeringsreglement te krijgen En dat is hun recht en zal misschien meer uitwerken dan het met geweld zich ver zetten tegen de nieuwe bepalingen. Dit laatste toch had op niets moeten uitloopen voor de handelaren. Want al moge het waar zijn dat de handel de 1% die de schatkist door de nieuwe bepaling meer dan vroeger vraagt, niet kan missen omdat de vischverkoop dan geen voldoende winst meer zou opleveren, het blijft des al niet te min bedenkelijk openlijk tegen de Overheid op te treden zooals te IJmuiden plaats vond, een optreden waarvoor de regeering maar niet zoo zou mogen zwichten. De gevolgen van het verzet zouden dan ook geweest zijn dat do handelaren niets zouden hebben gewonnen en de betrekkelijke wel vaart van IJmuiden den nekslag zou hebben gekregen. Er is dus alle reden zich over het voor loopig eindigen der kwestie te verheugen en onze lezers zullen met ons zeker gaarne de mannen van IJmuiden voorspoed wen- schen op hun pogenomlaDgsden geordenden weg te verkrijgen wat ze voor hun bedrijf noodig achten. —o—o—o— Het twistvuur dat onlangs hoog oplaaide onder de rechtsche Staatkundige partijen, is nog maar steeds niet geheel gebluscht kunnen worden. Zoo is er in de laatste dagen weer heel wat te doen geweest over hetgeen Dr. Kuyper over het huidige Ka binet had geschreven. Door hem was als zijn meening verkondigd, dat we thans hebben een ongewoon en abnormaal kabinet en als in 1909 de meerderheid rechts gaat zal het gereconstrueerd moeten worden in een principieel kabinet, wat het nu niet is. Deze uitlating gaf aanleiding tot heel wat kritiek, vooral ook van Katholieke zijde. Zoo betitelde de N. Tilb. Ct. deze uitspraak als wat men in N. Brabant „wimgen" noemt, Dat is geen goed en geen kwaad. Duidelijker dan de Standaard eerst schreef zegt het blad dat wanneer in 1909 de Christelijke partyen het zouden winnen, het huidig kabinet zou aanblijven, schrijft het nu, dat het ministerie Heemskerk ten deele weg zal moeten. Reconstructie van het kabinet, in een volgens de Standaard „principieel" kabinet zal niet gaan, of sommige minis ters zullen moeten verdwijnen Het is ple zierig voor de heeren dit reeds aangekondigd te zien. Of men dit nu maar algemeen goed zal moeten vinden? Dr. Kuyper zegt dat men hem verkeerd heeft verstaan en de Nieuwe Courant wist al te vertellen dat de oud-minister bedoeld heeft te zeggen, dat het huidige kabinet in 1909 wel aan zal moeten blijven maar dat het dan van abnormaal „principieel" zal moeten worden. Een reconstructie van regeeringsprogram en niet van personen dus. Minister Heemskerk heeft in de regeerings- verklaring de belijdenis afgelegd dat het ministerie zal regeeren overeenkomstig de beginselen die in de rechtsche partijen heerschende zijn. Dat zal met een linksche kamer wel niet zoo heel glad gaan, maar als in 1909 de kamer omgaat wat men algemeen schijnt te verwachten dan wordt de zaak anders. En Dr. Kuyper heeft reeds gebiedend den wijsvinger opgeheven. Staande buiten het kabinet waarin blijkbaar voor hem geen' plaats scheen te zijn, schijnt hij daarin zijn invloed te willen laten ge voelen. Wel vaderlijk, 'tis niet te ontkennen, maar ook in de rechtsche kringen za'. het zeker wel verschillend worden beoordeeld, —o—o—o— De Groothertog van Meckelenburg heeft in de voorbije week de Stenden bijeen geroepen voor de behandeling van een herziening der grondwet. Men acht een nieuwe regeling van de landsregeering voor het land noodig. En geen wonder, want bij het uitgebreide kiesrecht in de verschil lende Staten van Europa doet de regeerings- vorm in het land van Frits Reuter aan laug vervlogen dagen terugdenken. Een volksvertegenwoordiging zooals elders heeft men er niet. Zoo bestaat de Landdag thans uit de burgemeesters van 29 steden en ruim 500 landheeren, die ongeveer voor de helft edelen zijn. De Landstenden, waarin de Ridderschap verre overweegt, hebben er alle rechten en het volk heeft in het geheel geen recht. Het bezitten van rechten toch is afhankelijk van het bezit van grond. Daar wil men nu een einde aan maken en is een nieuw ontworpen grondwet ingediend, waarvan de grondslagen de volgende zijn: „Invoering van een vertegenwoordiging door vorming van een wetgevend lichaam voor de helft bestaande uit gekozen ver tegenwoordigers der ridderschap en land schap, en, behalve eenige door den lands heer te benoemen afgevaardigden, voor de andere helft uit gekozen vertegenwoordi gers, gedeeltelijk van enkele beroepsstanden, doch grootendeels door algemeene, indirecte verkiezing aangewezen door de geheele bevolking, met onderscheiding van stad en land, en met verschil van kiesrecht naar ontwikkeling en bezit. „Erkenning van het recht der nieuwe landsvertegenwoordiging op toestemming tot iedere wet, tot vaststelling der begrooting van de staatshuishouding en tot het nazien der rekening daarvan. „Verdeeling van het landsheerlijke ver mogen in een huisgoed, dat aan het Groothertogelijk huis verblijft, en in domei nen die met hunne inkomsten aan den staat worden toegewezen. „Vereeniging van het niet voor het huisgoed bestemde deel van het landsheer lijke vermogen met dat van het land tot een staatsvermogen, en overdracht van de verplichtingen, op beide deelen van dat vermogen berustend, op den staat. „Uitbreiding xan de inrichtingen der evangelisch-luthersche landskerk op sy- nodalen grondslag." Zooals uit 't bovenstaande kan blijken wordt door het ontwerp nog slechts een bescheiden stap in de goede richting gedaan. Wordt het ontwerp goedgekeurd dan nog krijgt Mecklenburg geen volksvertegen woordiging zooals wij die kennen, omdat alleen de ridderschap en het landschap reeds de helft der zetels krijgen. Maar de regeering durft voorloopig niet verder gaan om de binnenlandsche toe standen niet „al te zeer te schokken door al te groote wijzigingen." —o—o—o— Het nieuws uit Marokko wijst er op dat de gelukster van Moeley Hafid weer rijzende is. Heette het onlaDgs dat het met zijn macht en invloed gedaan was, in de laatste dagen kwamen de berichten ons melden, dat zijn zaak nog nooit zoo goed gestaan heeft als nu. Hij is met een leger op marsch naar de hoofdstad Fez en wordt overal als de wettige Sultan begroet. Zijn broeder Abdel Azis moet danig in de knel zitten. Beweerd wordt dat zijn invloed niet verder strekt dan de kustplaatsen, onder de bescherming de Fransche kanonnen terwijl daarentegen het binnenland Moeley Hafid erkent. Laatstgenoemde heeft thans een gezantschap naar Berlin gezonden om Duitschlands bemiddeling in te roepen voor ziju erkenning als Sultan. Veel succes had het gezantschap echter nog niet trots de verzekering dat de nieuwe Sultan spoedig de rust in het land zal herstellen en zich zal gedragen overeenkomstig de acte van Algeciras. De houding van Duitschland is gereserveerd en dat is te begrijpen ook. Het gezantschap zal ook nog te Parijs pogingen in het werk stellen. Maar ook daar zal het wel met een kluitje in het riet worden gestuurd. Moeley Hafid schijnt het er echter op te hebben gezet zijn broeder naar de kroon te steken. En daar hij door de beide hoofd steden als wettige Sultan .is uitgeroepen, wordt hij naar het heet als zoodanig door de Marokkanen beschouwd overeenkomstig de gebruiken van het land. Een bedenkelijk teeken voor den ouden Sultan is stellig dat de aanvoerder van zijn grootste legermacht met zijn soldaten de zijde van Moeley Hafid heeft gekozen. Waarschijnlijk zal de strijd om den Sul- tanszetel wel spoedig met het zwaard worden uitgevochten en dan lijkt het er voor Abdel Azis niet best voor te staan, tenzij de Fransche kanonnen een woordje meespreken. TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doen lijk, door overlegging van eene op gezegeld pi pier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst door den- zelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezcgolde en niet-golegalisecrde ver klaring worden volstaan. Hij die zonder geldige reden niet voldoet aan deze opi ïoping wordt, na daartoo verstrekte mach tiging van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij die zonder geldige redenen zich to laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Hot niet ontvangen ecner bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkemst in werkelijken dienst, daar de openbare kenni-geving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoo noodig kunnen nadere inlichtingen mon deling worden gevrangd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag. Texel, don 18 Mei '908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1