Binnenland. Buitenland. Predikbeurten TEXEL, 20 MEI 1908. De Harkt van Maan dn sr. De eerste der grootere lamineren mark ten voor dit jaar is Maandag alhier gehouden. 't Was weder als vorige jaren de bekende groote bedrijvigheid. Vóór 6 uur werden reeds de eerste partijen aangevoerd en zoo ging het vrij geregeld door tot 9 uur, toen het te markten vee vrijwel ter plaatse was. De om standigheid dat ook de Hollebol weder voor marktterrein was aangewezen was niet onmogelijk oorzaak dat langdurig wachten voor de aanvoerders niet ver- eischt werd. Er waren vele kooplieden van elders die aanvankelijk Diet zoo gretig waren 't was voor hen ook gissen hoe de zaken zullen gaan. De prijs van het vorig jaar scheen niet gehandhaafd te kunnen wor den hetgeen voor de verkoopers niet zoo prettig was, al hadden ze er zich ietwat op kunnen voorbereiden. Volgens sommigen was de prijs f 2,00 lager, volgens anderen f 2,50, terwijl nog weder anderen beweerden dat het verschil wel drie gulden was. Toch is het niet te ontkennen, dat er nog goede prijzen werden besteedeen gemiddelde prijs van f 11,— mocht zeker worden geconstateerd niet allen waren zoo fortuinlijk die prijs te bedingen, doch ook vele partijen gingen er boven. Moge het de kooplieden op de Vrijdag a.s. Leidsche markt blijken, dat zij geen kwaden koop hebben gedaan, dan zullen de volgende marktdagen daarvan zeker getuigen. Het vee zag er niettegenstaande het minder gunstige voorjaar, zeer goed uit. Niet onmogelijk dat het uit de voerkist is gekomen. Of zulks met de besteede prijzen is goed te maken wagen wij niet te beslissen. Op de eerste markt waren aangevoerd 6855 lammeren. De Cocksdorp. De oudste leerlingen van de scholen te De Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierland zullen binnenkort een reisje maken naar Amsterdam, waar ze twee dagen zulleD vertoeven. Reeds heeft de nieuwe Texelsche stoombootonderneming vrijen overtocht toegezegd. Vroeger moest 30, eens zelfs 40 cent per kind betaald worden. Alhier zijn eenige ladingen grint aan gebracht, die door den stoomschelpen- zuiger der firma Dros Co. op de Viie- reede zijn opgevischt. Er schijnt daar nog meer grint aan wezig te zijn dan in de Meep bij Ter schelling. Oosterend19 Mei. De visscher B. vond bij het ophalen van zijne rognetten daarin vastgeschakeld een Doornhaai van 14 d.M. lengte, 't Was niet gemakkelijk het dier op het droge te brengen. Toen het gelukt was, gaf het evenwel spoedig den geest. Bij de worsteling had de haai aan eene zijde de kieuwbogen bijna geheel verloren, waardoor het een minderwaardig cadaver was geworden. Toch kan het nog voor een museum dienen. Oudeschild, 19 Mei. Van af 2 tot en met 18 Mei zijn van hier 1576 lammereD, 852 koeien, 133 kalveren 95 varkens en 1 paard verzonden. Zaterdag j.l. hield het College van brandmeesters zijne jaarvergadering. De brandbluschmiddelen verkeerden in goeden toestand. De bergplaats dier middelen liet echter veel te wenschen over, evenals de verlichting. Op het een en ander zullen B. en W. attent gemaakt worden. Zondagavond j.l. bij aankomst der laatste boot, werd de diligence als het ware bestormd. Vele kooplieden waren van elders gekomen en haastten zich een plaatsje in de diligence machtig te worden. Eenigen moesten echter loopende naar den Burg, daar zoowel alle plaatsen er in al^s er op spoedig bezet waren. Zou bet niet in het belang der onder neming zijn, indien bij buitengewone gelegenheden meer rijtuigen disponibel waren Vlieland. Bij de aanbesteding van het verbeteren van hoofden op het Noorderstrand en het herstellen van stormschade waren laagste inschrijvers de aannemers Kooij- man en Doeksen alhier, voor f 52,300. Eveneens voor het maken van eene oeverbekleeding langs het Westersche veld, voor f 3090. Tot predikant alhier is beroepen de heer IJ. Kalma, candidaat tot den H.D. te Mantgum. Militairen onder den drup. Door een onderofficier te Utrecht werd bij de politie atngifte gedaan, dat zijn troep, tijdens een marsch door de Juffer- straat, vanuit een tuin van een der huizen aan het Lucasbolwerk werd natgespoten met een waterstraal, die uit den tuin op den troep gericht werd, waarbij het opmerkelijk was, dat het spuiten ophield, toen de militairen den tuinmuur waren gepasseerd. Zeer begrijpelijk diepe verontwaardi ging bij den troep Politie onmiddelijk op onderzoek, op zeer gestreng onderzoek natuurlijk, zulk een onteerende daad moest worden ge wroken Dank zij den speurzin der agenten vertelt het „U. D." werd alras ontdekt, bij welk huis aan het Lucasbolwerk de tuin in quaestie behoorde Als de schuldige kwam een blozende dienstmaagd voor den dag, die schalksch lachende fret geval aldus verklaarde dat zij in den tuin een vogelkooi op standaard had moeten schoonmaken en toen gemakshalve de tuinspuit had te hulp genomen, om met een Hinken wa terstraal haar werk te vergemakkelijken. Misschien had zij de spuit niet zóó handig gehanteerd, dat aan gene zijde van den muur de voorpijgangers bleven gevrijwaard voor het watermaar dan was het heusch een ongelukje geweest en moesten de militairen haar vriende lijken lach maar accepteeren als vergoe ding voor het koudwaterbad dat zij werkelijk niet met opzet over den muur had gezonden. Trouwens, de verhouding tusschen de Utrechtsche dienstmeisjes en de zonen van Mars was véél te vrede lievend, om een dergelijke daad als opzettelijk te kunnen qualificeeren. De politie noteerde de zaak, salueerde, en rapporteerde het geval bij de autori teiten, die voor dezen enkele keer de schuldige wel genadevol zullen vergeven. De patiënt vergeten. In het militair hospitaal te's Graven - hage lag een soldaat ziek. Hij was zeer ziek maar men wist niet, wat hem ziek maakte. De militaire geneeskundige wetenschap stond machteloos tegenover het geval. Onderzoek na onderzoek werd gehouden, consult Da consult, het baatte niethet defect in des soldaat's lichaam bleef geheim. X-stralen zouden het geheim oplossen. Doch in het militair hospitaal was geen X-straal-apparaat. Het Roode Kruis zou helpen. Een brancard werd gehaalden in optocht trokken oppassers en geneeskun dige dienst, gevolgd door een stoet belangstellenden, met het zieken voertuig daar het Roode Kruis. Fluks wordt, te bestemder plaatse aangekomen, het dek der ambulance weggeslagen doch met een beteu terd gezicht blijven oppassers en doktoren staan Men had vergeten de patiënt mede te nemen 1 't Is heusch „historisch" gebeurd 1 Monden klauwzeer. Jammer genoeg is te Wieringerwaard weer mond- en klauwzeer geconstateerd, hoewel in lichten graad. Door den veearts zijn evenwel flinke maatregelen getroffen. Zoo mag niemand van 't erf af, of eerst moeten de schoenen of klompen ten deele in carboloplossing gedompeld wor den, voor welke bewerking iemand is aangesteld, die er toezicht op houdt. Nieuwe aardappelen. Te Andijk werden in de vorige week reeds de eerste aardappelen gerooid. Ze zullen vast wel peperig zijn. Reislustig en. Twee 12-jarige jongens uit Bolsward hadden het plan opgevat maar eens een tochtje langs den Rjjn te maken, waarvoor zjj een reisgeld van 12 stuivers hadden opgespaard. Zij lieten een briefje ach eer en reisden te voet en per tram tot Joure, waar de Grootvader van een der jongens woonde. Deze genas hen van hunne reislust en zond ze naar huis terug, waar ze te middernacht bij hunne verschrikte ouders arriveerden. Een muizenstad. Te Zaandam hebben de heeren Jansen en Wassenaar een vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, n 1. een muizenwereld Deze muizenstad door de vervaardigers „Langstaart" gedoopt, is zóó merkwaar dig, dat het wel de moeite waard is er een en ander van te vertellen. In deze stad in 't klein (een oppervlakte hebbende van 9 meter in 't vierkant,) worden alle soorten van bedrijf uitgeoe fend doormuizen. 't Klinkt ODgeloofelijk doch 't is zoo 1 Alsof alles uit een groote Neuren- berger speeldoos is opgezet, staat daar de stad, bestaande uit verschillende gebouwen, school, postkantoor, stadhuis, kerk, station, winkels, te veel om op te noemeD. Al die gebouwen zijn voor zien van poi petjes die hun verschillende werkzaamheden uitoefenen, in beweging gebracht door muizen. In de kerk b.v. speelt het orgel door toedoen van een muisEen flinke groote molen „de Rat" genaamd, draait, in beweging ge bracht door een muisje, dat nauwelijks een half ons weegt. Een tram rijdt door de stad en bootjes varen in de gracht, alles het werk der muizen. In de bakkerij „Het Knaagdier" schuift de bakker het brood in den oven. In de kuiperij is alles ook in volle werking en dat alles door een nietig muisje. Hoe dat mogelijk is? Achter of naast elk der gebouwen bevindt zich n.l. een hok, het huis van Meneer Muis," met een rad, waarin een gedresseerde muis geplaatst wordt, die dit rad ronddraait. Door een staafje staat dit rad in verbin ding met de poppen zoodat het gelijkt, alsof dezen hun werk zelf verrichten. De vernuftige vervaardigers hebben langer dan een jaar met taai geduld en energie aan dit kunstwerk gearbeid. Dit kunstwerk zal binnenkort tentoon gesteld worden. Trouwwoede. In de vorige week zijn te Amsterdam 260 paartjes in ondertrouw opgenomen dat aantal werd daar nog nooit bereikt Royale uitbetaling. Aan een dorpskantoor. Een blozend 19 jarig meisje kwam om een postwissel te innen. Terwijl zij het bedrag opstrijkt, vraagt de jonge postambtenaar„Hebt u wel gelezen, wat er op den rand van den postwissel staat?" „Neen, ik kan er niet wijs uit worden. Leest u 't mij even voor?" „O, Jawel. Er staat„Ik zendt je een dozijn kussen hierbii." Eenigzins verlegen zegt het meisje „Dan moet ik die ook hebben." De postambtenaar voldoet. Thuisgekomen vertelt het meisje opge togen aan haar moeder „Wat gaat de post toch vooruit en wat zijn ze royaal 1 Willem zond me bij het geld twaalf kussen, en de post ambtenaar gaf er mij twintig." Hedendaagsche kookkunst. Mevrouw, tot het keukenmeisje, dat naar haar ouders is geweest. Mijn man is sedert je W9g bent heel veranderd; hij eet en drinkt slechts in zijn koffie huis. Keukenmeid. Wees gerust mevrouw ik zal hem weder in uw armen terug- koken. Voor de zedelijkheid. Men meldt nit Gent De Gemeenteraad heeft uit een oogpunt van openbare zedelijkheid besloten een som van 300 francs te heffen van iedere vrouwelijke bediende in dienst bij bars. Maar als 't nu onzedelijk is, waarom wordt 't dan voor 300 francs toch toe gelaten Handel in slavinnen. Te Saratof, in 't Russisch gouverne ment Saratof, zijn onlangs 200 Mahome- daansche jonge meisjes van 13 tot 17 jaar publiek gekocht door Turkomanuen, die deze menschelijke koopwaar ter mark ten van Taschkend en Samarkand zullen brengen. Die barbaarsche verkoop ir't gevolg der ellende in Rusland. De wet is machteloos, want de Mahomedaansche koopers haasten zich de jonge meisjes, die zfl koopen, te huwen en daardoor worden zij Diet gestraft, want de Maho medaansche vrouw, eens getrouwd, mag worden verkocht, dit is niet in strjjd met de godsdienst. Met ieders meening eens. De „Weekly Telegr." vertelt een praatje over dat te St. Petersburg gaat en mogelijk wel op waarheid berust. De Tsaar had een onderhoud met de Tsarina, en de laatste hield haar gemaal voor, dat hij meer wilskracht en karak ter-vastheid te toonen had, een onderwerp dat tusschen beiden wel meer te berde komt. De Tsai ina zei ongeveer „Mijn lieve Nicolaas, gij hebt het groote ongeluk het altijd met iedereen eens te zijn. Vanochtend is Stolypine u een ver slag komen yoorleggen en gij hebt hem gezegd„Gij hebt gelijk, Stolypine, ik ben van uw meening 1" Vijf minuten later kwam Doernovo, die u juist het tegenovergestelde kwam vertellen. Gij hebt hem gezegd „Doernovo, ik ben het met u eens I" Toen is Schwanenbach gekomen, welke u dingen gezegd heeft die volstrekt in strijd waren met de beweringen van Stolypine en van Doer novo, en gij hebt hem toch geantwoord „Gij hebt gelijk, Schwanenbach, ik ben van uw meening." Nicolaas II dacht een oogenblik over de woorden van zijn gemalin na, en antwoordde dan Gij hebt gelijk, lieve Alexandra, ik ben volkomen van uw meening BOEKAANKONDIGING. Het Kamerverslag, is de titel van een brochure, welke in wekelijksche afleveringen zal verschijnen, 15 Cts. per aflevering kost; bij abonne ment 10 Cts. per aflevering. Omtrent het doel met deze uitgave beoogd, ontleenen wij aan het voorwoord van de eerste aflevering het volgende Wij hebben de eerste aflevering door gelezen en erkennen gaarne dat de in houd er van iD overeenstemming is met hetgeen wordt toegezegd. Het boekske laat zich gemakkelijk lezen, 't is geen eisch het terstond tot het einde te lezen, men kan het zeer goed uit de hand leggen om later weder den draad te volgen. Ook voor lectuur op reis zullen sommigen het weten te benutten. Die in korte trekken kennis wil maken met het politieke leven, zal in dit werkje zeker zijn gading vinden. De prijs 10 Cts. bij abonnement, voor geabonneerden op ons blad tot nog lageren prjjs, zal voor velen geen beletsel zijn. (Men zie de aanbieding.) Zondag 24 Mei 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna. 10 uur ds. Kjjno. Waal. Voorna. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn. Vm. 10 u. ds. Schorpenhuyaen //Deze uitgave bedoelt belangstelling te wekken bij het Nederlandsche Volk voor zijne Politiek. «Het is toch een bedroevend feit, dat zoo weinigen op de hoogte zijn en blijven van hetgeen voorgaat in den Haag, gesproken, gedaan wordt door hen, die hun gekozen //Volksvertegen woordigers" heeten. //Een bedroevend feit, maar verklaarbaar. //Het kost den gewonen man veel moeite, geregeld in zijn blad de verslagen natelezen van het verhandelde in de beide Kamers der Staten-Generaal, en nog mécr moeite, die te verwerken en te b e g r ij p e n. En zeer wei nigen hebben den tijd, die ellenlange verslagen door te lezen. Hoe gaarne men zijn dagblad leest, men komt er niet toe, zijn bladen te bewaren. Wat men niet aanstonds leest, is men kwijt. //Wat de doorsnee-menBch noodig heeft, dat is een eenvoudig boekske, in handig formaat, dat geregeld en in bevattelijke,vooreen ieder begrijpelijke taal hem vertelt wat de Heeren in den Haag gezegd hebben, wat ze gedaan hebben of niet gedaan, wat de partijbladen van oordeel zijn, wat er verhandeld is op vergaderingen en congressen van de politieke partijen, wat politieke kopstukken van den toestand denken, kortomeen boekje dat elke week verslag geeft van al wat in de politiek voorgevallen is. //Ook voor den politiek meer ontwikkelde is zulk eene uitgave van zeer groote beteekenis; een handleiding om 't gebeurde van vroeger weken of jaren nog eens duidelijk voor 'toog te zien voorbijgaan. Een leiddraad door de Handelingen, door de politieke pers, door de politieke geschiedenis van vorige weken, maanden, jaren." enz. enz.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2