N° 2157. Zondag 24 Mei 1908. 21"' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Texel. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en "Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat het onderzoek ran de in deze Gemeente ge vestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. School te den Burg, op Dinsdag 16 Juni 1908, des voormiddags te half twaalf ure. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door Voorts ivordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Nog worden de verlofgangers opmerk zaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bfjzondero kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet daarvan blijken door overlegging van eene gezegoldo en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wogens onvermogen eene ongezegolde verklaring is algegeven, dan kan deze aldus, ter ver zending aan wien behoort, ter Gemeente- Secrotario worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eon vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met een ongezegeldo en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 21 Mei 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, BIDDINGH. De Secretaris RUIBING. COLLECTE. De Burgemeester der gemeente Texel; Overwegende, dat door de Vereeniging „Steun voor Weduwen zij ons Doel" te Amsterdam, in den loop van deze of van de volgende week eene collecte in deze Gemeente zal worden gehouden Gelet op de verkregen inlichtingen Meent geen termen te kunnen vinden deze collecte aan te bevelen en verzoekt den ingezetenen dringendaan gemelde vereeniging geene giften of gaven af te staan. Texel, den 21 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 28 MEi 1908. 'Door Mej. E. Bakker van hier, leerl. aan de bijzondere Normaalschool, werd Woensdag te Haarlem met gunstigen uitslag examen gedaan als onderwijzeres. De eerste groote verzending. „Heden morgen, ("Donderdag) zoo schrijft men ons van Oudeschild zijn van hier met 7 stoombooten en 1 tjalk 5989 lammeren verzonden. Daar slechts enkele afzenders vroeg waren, was het omstreeks 7 uur 's morgens vrij druk. De lammerenwagens stonden dikwijls op vrij grooten afstand van de haven te wachten." Zoo heeft dan de eerste groote ver scheping van 't Texelsch product naar de Leidsche markt plaats gehad en met belangstelling zal worden uitgezien naar de berichten welke daarover zullen in komen, die zeker in nauw verband staan tot de prijzen welke op de nog komende markten zullen kunnen worden besteed. „Het weer is de koopman," is een vaak gebezigde zegswijze, en indien dat waar is, dan is er veel reden om te vermoeden dat de handel goed kan zijn; - het weer toch kan niet veel beter dan voor eenige dagen: goede warmte zonder dat het te warm kan genoemd worden, en in de laatste dagen enkele regenbuitjes tot opfrissching, ons dunkt de natuur doet zich gunstig kennen. Oudeschild21 Mei. De visschersvloot kon heden morgen niet uitzeilen. Zij lag in de nieuwe haven, vanwege de veebooten, opgesloten en daar de wind het uitgaan bemoeie- lijkte, was zij genoodzaakt te blijven liggen. Ware de haven ruimer geweest, dan zou dat zeker niet plaats hebben gehad, evenmin indien er eene afzonder lijke visschershaven ware geweest. Alweer een bewijs dat vergrooting, verandering en verbetering der haven meer en meer noodzakelijk wordt. Oosterend22 Mei. 'tWas Woensdag een dag van ongeluk ken voor de kinderen alhier. Eerst viel een jongentje van den heer B. uit den boom, en brak daardoor een arm, die door den heer H. H. van der Yegt gezet werd. Toen geiaakte een zoontje van den heer E te Waal, dat hier tijdelijk vertoefde, in een put. Door spoedige redding kwam het met een kletsnat pak en den schrik vrij. En ten slotte werd een zoontje van den heer K., dat wat al te vroeg aan het baden was geweest, door kramp bevangen, zoodat het thuisgebracht moest worden en heel wat pijn moest lijden, 't Waren dus alle drie ongelukken, die uit onachtzaam heid voortsproten. Onweder. Het onweder, hetwelk Donderdag hier nog al van voorbij gaanden aard was, heeft elders nog al onheilen aangericht. Zoo lezen we dat nabij Zevenaar de bliksem een gat in het dak en een stuk uit den muur sloeg van het gesticht der Eerw. zusters aan den Didamschen weg. Te St. Nicolaasga werd de veehouder J. Muller door den bliksem gedood. Te Bussem, viel tijdens het onweder een dichte bui van hagelsteenen, zoo groot als knikkers, welke groote schade toe bracht aan de moestuinen en de boom gaarden. De aardbeien hebben veel geleden. De wegen lagen bedekt met veel jong groen. Een belangrijk werk. Te Utrecht is men begonnen schrijft het U. D. met de opvijzeling van het seinhuis der S. S. op het Buurtstation der N. C. S. Dit is nu geen „opvijzeling" in over drachtelijken zin maar in den letterlij ken zin des woords. Do bovenverdieping van het seinhuis is van de onderverdieping losgemaakt en rust op een stel zware ijzeren balken. Deze onderlaag rust weer op stevige houten palen en deze worden door een stel gewone handvijzels geleidelijk om hoog gewerkt. Op een fluitsignaal van den ingenieur wordt aan alle vijzels tegelijk gedraaid, tot een tweede fluit signaal weder halt gebiedt. In het geheel moet het seinhuis op deze wijze 1.35 M. de hoogte in. Om twee centen. De Italiaan, die indertijd betrapt werd op diefstal uit offerbussen, geplaatst in de vestibule van de R. K. kerk aan het Bezuidenhout, hoorde voor de Rechtbank één jaar gevangenisstraf eischen. Mej. Yan Bosse beval beklaagde aan in de clementie der Rechtbank, wees er op dat aan bekl. diefstal van slechts 2 centen was ten laste gelegd en verzocht rekening te houden met de ongeveer 2 maanden, door haar cliënt in voorloopige hechtenis doorgebracht. De rechtbank wees dadelijk vonnis en legde beklaagde de straf op door het O. M. tegen hem geëischt. („D. Ct.") Niet den gewonen weg. Toen een jongeling uit Doetichem een meisje uit de Silvoldsche buurt bezoeken wilde en te dien einde langs de dakgoot naar het slaapkamerraam klauterde, meende de bewoner met dieven te doen hebben, greep zijn geladen geweer, liep naar buiten en schoot den pseudo-inbreker in zijn zitvlak. In het ziekenhuis te Terborg opgenomen mocht men er in slagen reeds 28 hagel korrels te verwijderen. De niet te benijden minnaar is naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Een landsverdediger. Een lotoling, die niet tijdig met zijn reclame voor d6n militieraad was ver schenen hij heeft een kunstbeen werd gisteren te Groningen bij het garnizoen ingelijfd. Wij gelooven dat zijn militaire loopbaan snel en roemloos zal eindigen. („P. G. Ct.") Strijd tegen de machines! Het tegenwoordige geslacht kent dien strijd eigenlijk niet meer hij is al lang gestreden. Maar men wordt er aan herinnerd door wat te Goorle (Noord- Brabant) voorvalt. Daar werd tot dusver het grove be- hanglinnen nog op handgetouwen ver vaardigd, doch nu gaat de firma Puijen- broek dit linnen machinaal vervaardigen, zeer tegen den zin der handwerkers, die nu overbodig zijn. Wel hebben ze de hulp ingeroepen van de besturen der drie textielbonden om de firma van haar plan terug te houden, maar of het veel baten zal Het ergste is, dat men te Goorle vreest, dat andere fabrikanten het voor beeld der firma P. zullen volgen en dus nog meer arbeiders werkeloos zullen worden. Zijn geluk zat in een Keulsche pot Te Loon op-Zand heeft een boer bij het omhakken van laag eikenhout een Keulsehen pot gevonden, waarin 571 geldstukken. Onder deze waren 171 drieguldenstuk ken en verder zijn het daalders en guldens alle uit de 17e eeuw. Een viervoudig feest. Te Elten vierde het echtpaar H. Ter veen een aardige familiegebeurtenis. Zelf vieren zij hun gouden bruiloft, hun dochter de zilveren en hun jongste zoon de groene bruiloft, terwijl een zoon van het zilveren paar zich verlooft Huwelijk en kiesrecht. Uit een weekblad knipt het „Hbld." het volgende „Wij zijn voor het gehuwd zijn als kenteeken van geschiktheid en welstand. Want die getrouwd is, heeft verstandig gehandeld en wie een vrouw kan onder houden heeft welstand maar aangezien iemand, die ongetrouwd bleef, nog ver standiger heeft gehandeld en meer wel stand heeft, (want hij heeft geen vrouw te onderhouden,) moet dan ook het onge huwd zijn als een kenteeken van welstand en geschiktheid worden aangemerkt." Het zelfde blad behandelt ook het vrouwenkiesrecht „De eenige vraag van beteekenis achten wij het, of aan jonge dames boven de 28 jaar en aan weduwen het kiesrecht zal worden verleend. Als deze zoo ver standig zijn van geen huwelijk meer te willen weten, verlangen zij ook naar geen kiesrecht, en als zij naar een huwelijk verlangen laten zij zich door geen stem biljet troosten." De ziekte komt weer. Bij den veehouder W., te Oudendijk» heerscht de besmettelijke veeziekte mond en klauwzeer, het eerste nieuwe geval. Op advies van den districts-veearts is bij den ingang naar hoeve en het weiland een dag- en nachtwaker geplaatst. Bijna de geheele kudde is aangetast en het vee der omwonenden, dat zich op de naburige weilanden bevindt, is verdacht verklaard. Ook te Oostwoud is de ziekte uitgebroken evenzoo te Naaldwijk. Een royale belooning. Toen zich Zaterdagmiddag eene dame van het te Amsterdam aangekomen stoomschip „Princess Alice" van de Norddeutsche Lloyd aan wal begaf, had zij het ongeluk, haar handtaschje, bevat tende f 10000, in het water te laten vallen. Na herhaalde malen gedoken te hebben, mocht het een jeugdige bootwer ker gelukken her handtaschje boven te brengen. Als belooning ontving hij drie gulden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. a. de verlofgangers, die in het loopende jaar vo<5r vermeldon dag uit andere hoofde dan krach tens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212 van 1901, no. 293 van 1903) d.i. voor strafonder de wapenen zijn geweest b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopeüde jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te worden geroepen c. de verlofgangers, aan wie, hetzij bij de hen verleende toestemming tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of tot verblijf buitenslands hetzij ter zate van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden, is toegestaan het onderzoek in de maana November of December van het loo pende jaar te ondergaan d. de verlofgangers, die bestemd zijn om opl Augustus van het loopende jaar eenen verlengden Militiediensttijd bij de landweer te volbrengen e. de aspirant-militie-ofQoieren, en f. de verlofgangers van de Exploitatie-com pagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen dat de vctlofganger bij dit onderzoek moet ver schijnen in miforni gekleed, en voorzien van de kleeding- enuitrustiDgstukken, hem bij zijn vertrek met verlof nedegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat een arest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de n.-astbij gelegen provoost ot het naastbij zijnde huis vm bewaring, door den Militie-Commis saris kan waden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zondtr geldige reuen niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwcrpei 3o. wiens klteding- of uitrustingsstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden io. die kleding of uitrustingstukken aan een ander behcorende, als de zijne vertoont dat de maiscbappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tjd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeer^ wanneer zij iD uniform zijn gekleed, zoodat zij, d:e ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, betzij bij het gaan naar de planjs voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurenae het onderzoek of bij het naar huiskeoren te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling klecding of uitrustingstukken, aan een ander behoorendc.als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dionst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door don Minister van Oorlog bepaald. De verlofpangcr, die niet voldoet aan eene oproe ping tot werkclijkon dienst, wordt, na daartoe vereischte lastgeving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd en behandeld.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1