„Het Kamerverslag." Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Predikbeurten LANGEVELD DE ROOIJ, ADVERTENTIËN. O.ZhUrazel, j 20 M°' 1908- DANKBETUIGING. DANKBETUIGING. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize I Rijksdaalder, gevonden bij Zevenhuizen II Mei. 1 stelt, gevonden in 't Park. 1 broche gevondeD in de Waalderstraat. 2 vingerhoeden gevonden bij de Waag. 1 stijfselkwast gev. in de Nieuwstraat. 2 plamuurmessen gev. op den Waalder- weg. 1 sleutel gev. op den Schilderweg. 1 hoepel gevonden in de Binnenburg. Pj— Smedenpatroons. Door den,Bond van Smeden-Patroonsin Nederland is een adres aan de regeering verzonden, [waarin hij verzoekt in aan- merkingte komen voor een staatssubsidie. In de redenen daarvoor geeft hij te kennen, dat het grof-hoef-huis-kachel- kunst en landbouwsmidsbedrijf door de bestaande ambachtscholen niet voldoende is gebaat. Dat de vorming tot smids gezel, met uitzondering van in de provin cie Drente en in enkele inrichtingen in andere streken van Nederland, zoo goed als stelselloos is en dat de bond hierin verandering wenscht te brengen, door zijn leden, die hiervoor in aanmer king wenschen en kunnen komen, con tractueel te verplichten, tot het verstrek ken van deugdelijk werkplaatsvakonder- richt en zorg te dragen, dat de leerlingen het herhaling3- vooral teekenonderwijs trouw bijwonen. Met het plaatsen van leerlingen is de bond reeds begonnen het plan bestaat per 1 Jan rari 1909 een vijftigtal leerlingen te plaatsen en hier mede yoort te gaan, teneinde in het gebrek aan voldoende geoefende werk krachten, voornamelijk op het platte land, te voorzien. Friesch Fokvee. Men meldt uit Westergo Het mag een gelukkig verschijnsel geacht worden, bewijs van goed inzicht, dat de Friesche veehouders het beste, wat op hun boerderijen gefokt wordt, thans niet, gelijk voorheen, in de eerste plaats afstaan zij het ook voor groot geld, aan het buitenland, waarvan de commis- sionnairs dikwijls Rijks-opdracht hadden Men heeft ingezien, zeer terecht, dat de eigen boerderijen, het uitnemenste fok vee moeten behouden en eerst aan verre landen mogen afzetten, wanneer hier een overcompleet bestaat. In deze richting wordt titans gewerkt en dit is zeker voor de provincie een gelukwensch waard. Fokvereenigingen en stations zijn in de laatste jaren in vele gemeenten opgericht en enkele veehoudets hebben er niet tegen opgezien, diep in de beurs te tas ten om, ter veredeling van hun privaten veestapel het beste machtig te worden, wat er is. Het heeft geld, veel geld gekost zeker, maar dit zal het kan niet uitblijven vroeger of liter met flinke winst terugkomen. En het ver schijnsel zelf dient hoog aangeslagen, waarbij de mannen, die overgingen in deze, zich goede eer mogen toeëigenen. Eet vruchtenjaar. De teelt van vruchten laat zich in het Westland niet ongunstig aanzien. Peren bloeien zeer sober, appelen beloven voor verschillende soorten een fraaien bloei. Pruimen bloeiden zeer rijk, evenals de meeste perziksoorten, doch de leiboo- men zullen heel weinig vrucht dragen. De aalbessen staan fraai in de bloem en de bloeitijd is dit jaar noch door felle kou uit het Noorden noch door groote hitte, die vooral veel kwaad kan doen, verstoord. Kruisbessen dragen ruim. De ijsheiligen hebben menig hart doen beven, doch de lucht teekent rustiger en de critieke dag, 24 Mei, is aanstonds daar. Dan acht men het gevaar van bevriezen geweken. De hond als politie. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn met behulp van een politiehond eenige personen aangehouden, die zich tusschvn Loosduinen en Monster schuldig gemaakt hadden aan het ontvreemden van seringen. Zonder den hond waren zij niet achterhaald kunnen worden, maar ook bij aanhouding, toen de Rijkspolitie met messen bedreigd werd, bewees het dier uitstekende diensten. („Vad.") Kostbare tulpen l Door den heer J. Kromhout te Rijnsburg is anderhalf bed tulpen gekocht voor f 1-500. Deze tulp is de Rose Murillo. Trage rechtspleging 8 November 1900 is zekere Boomhouwer die onder Bussum met een wagen reed, verongelukt, doordien zijn wagen door de stoomtram werd aangeredenhij werd van zijn voertuig geslingerd en overleed terstond. Zijn weduwe, mede optredende namens 6 minderjarige, vroeg schadevergoeding aan de Hollandsche Spoor, die de stoom tram exploiteert. Bij arrest van het Amsterdamsche gerechtshof van 17 Mei 1907 isdeeisch afgewezen. Zes-eneen-half-jaar na het ongeval 1 Tot bewijsvoering door getuigen is het niet gekomen; aan het herinnerings vermogen der omstanders behoefden dus ditmaal geen nauwelijks te vervullen eischen te worden gesteld. De vertraging lag in dezen niet alleen bij de rechtscolleges. De eerste eisch werd ingesteld twee jaren na het voorval, in October 1902. Door de rechtbank werd hij afgewezen in Juni 1903. De weduwe of liever haar advocaat, beproefde het in Maart 1904 nog eens op een andere manier. Over de nieuwe vordering werd beslist door de rechtbank in Maart 1905 door het Hof in 1907. De zaak is weer een bewijs hoe traag door den sleur onze procesvoering is geworden. Bij het Hof alleen duurde de behandeling meer dan twee jaren, en dat nog wel zonder bewijslevering. L. en V. Wolprijzen. Het schapenscheren in de Zevenwouden (Fr.) is in vollen gang, schrijft men aan het „N. v. d. D. De handel in wol is begonnen, maar is stug. Voor ongewas- schen wol wisselt de prijs van 40 tot 50 cents per kilogram. Een oordeel. Het volgende stukje is geknipt uit de correspondentierubriek van „De Holland sche Lelie" „De meeste vrouwen zijn juist daarin zoo akelig onwaar; zoo lievigschijnheiig. Men moet ze hooren keuvelen en leuteren over het „moederin3tinct„ en de „echte" moeder-gevoelens enzen dan zien hoe ze doen in huis en achter de schermen. Weet u dat op het vorige kinderbescher mingcongres een van de woordvoersters, die een speech hield klinkend als een klok, over moederplichten enz., haar eigen kind ondertusschen in een andere stad doodziek had liggen aan typhus Zoo'n wijf zou ik met pleizier zien verdrinken 1 't Doet mij denken aan de vrouw, van wie ik indertijd vertehie, die lid was van het hoofdbestuur van de vrouwententoon stelling en bij ons in het pension zat te keuvelen met een geleerd gezicht over al de belangrijkheden van die „taak," terwijl ze ondertusschen hare ware taak thuis aan de meid overliet, (bij een zoo zwaar zieken echtgenoot, dat ze met telegrammen op de hoogte werd gehouden of ze kon blijven dan wel terug moest voor haar fatsoen). Maar je kind in ziekte alleen laten, om te gaan kletsen in het publiek over je „plichten," is nog honderd- duizendmaal verachtelijker. Solide geldbelegging. Wij hebben eens te bevoegder plaats geïnformeerd naar de werking der Staatsschuldboekjes, die 1 November j.l. zijn ingevoerd. De verwachtingen zijn overtroffen. Wij vernemen nl., dat reeds ongeveer 7000 staatsschuldboekjes in omloop zijn met een gezamelijk saldo van ongeveer f 3,700,000. Deze staatsschuld is voor verreweg het grootste deel gekocht uit reeds lang bestaande te goeden bij de Rijkspost spaarbank, waardoor het staatsobligo dus inderdaad verminderd is. Voor het overige werd het geld eerst ingebracht bij de Rijkspostspaarbank, met de bedoeling, er dadelijk staatsschuld voor te doen koopen. Gelijk men weet, gaat deze aan- en verkoop van staats schuld, uitslu'tend via het Rijkspostspaar bankboekje, waarbij de Rijks-postspaar bank, zonder verdere verantwoordelijk heid, de rol van commissionnaire vervult. („Tel.") Voor paar denhouder8. Oogkleppen aan het paardentuig ver dienen te worden afgeschaft, omdat lo. zij het gezichtsvermogen beperken en dus ongelukken kunnen veroorzaken 2o. zij nergens toe dienen 3o. zjj stofvangers zijn en aanleiding kunnen geven tot oogontstekingen 4o. zij de besturing door het wijzen met de zweep beletten en dus aanleiding geven tot slaan. Ontzettend spoorwegongeluk. In België heeft een ontzettend spoor wegongeluk plaats gehad, nabij het station Continch. Tengevolge van een verkeer den wisselstand reed de trein die te 8,49 Antwerpen verliet tegen een trein van Antwerpen naar Turnhout, welke daar wachtte. De twee voorste wagens, vol met reizigers, werden volkomen verpletterd. De verongelukte trein vervoerde hoofd zakelijk pelgrims, soldaten en werklieden. Een 40-tal gewonden wordt in Brusselsche hospitalen verpleegd. De laatste berichten spreken van 38 dooden en 79 gewonden. Een leger van doctoren, geestelijken en ziekenverplegers, waren spoedig op het terrein der ramp aanwezig. De automobiel als verdelgster van vlooien. In Duitschland heeft men opgemerkt, dat het stof van de wegen de aardvlooian doodt, die de koolplan ten opvreten. Auto's jagen veel stof op, zooals bekend is. Nu heeft men langs beide zijden van de keulsche heerbaan, waar vele auto's passeeren, duizenden koolplanten gepoot, die nu geen last hebben van de aard- vlooien. Dit is nu dus iets op de crediet- zijde van het automobielverkeer. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 16 Mei tot en met 22 Mei '08. GEBORENAnna Agatha, dochter van Jacob Hin en Johanna Pieternella Verberne. Gerrit, zoon van Cristoph Andries Dekker en Jacoba Cornelia Hoogerheide, Cornells, zoon van Jacob Schraag en Gerbrigdien van Heer- w&flrdön ONDERTROUWD: Jan de Vries te Wor- kum en Neeltje Zegel (Oudeschild.) Klaas Over (Amsterdam) en Cornelia Catharina Keijser (Burg.) Levie Polak en Petronella Isabella Borgman. Jacob Borgman en Dina Besier (allen te Burg.) GETROUWD: Geene. OVERLEDENGeertje Blom, echtgen. van Dirk Vos (Oudeschild.) Zondag 24 Mei 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Nam, half drie ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn. Vm. 10 u. ds. Scherpenhuysen DONDERDAG 28 MEI. Hemelvaartsdag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Oosterend. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn. Beleefd wordt opgavo verzocht van predikbeurt op den Hemelvaartsdag. Indien gy aan de maag lydt, is het onnoodig u daarover het hoofd te breken of ongerust te maken ga heel eenvoudig een of twee doosjes Pink Pillen koopen. Neem die, en gy zult spoedig uwe spyzen goed verteeren. at /r CORRESPONDENTIE. Onze abonnenten in Amerika worden beleefd verzocht het door hen verschul digde abonnementsgeld te willen over maken. Uitg. Tex. Cour. Schagen, 21 Mei. Aangevoerd: 00 Stieren f 00 a 000, 8 Paarden f 80,a f 120, 60 Kaltkoeien f 140,a f 250— 52 Vette Koeien f 170 a f275; 120 Geldekoeien f 120 a f 230 1450 Lammeren f 7 a f 12,50; 50 Nuchtere Kalveren f 6 a f 18, 760 Overhouders f 16,00 a t 28,00, 50 Vette Varkens 38 a 45 cent per Kg. 20 Varkens f 14,— a f 17,—; 100 Biggen f 8,00 a f 13, Boter f 1,00 a f 1,20 per K.G. Kipeieren 1 2,60 a f 3,20 per 100; Leiden, 22 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd 147 Stieren f89,— a f 260,—; 216 Kalf- en Melkkoeien 1' 146 a f 324; 192 Varekoeien f 106 a f 217 245 Vette Ossen en Koeien f 165 a f 301 9598 Lammeren f 10,a f 14, 97 Kalveren (vette) f 44 a f114; 94 Kalveren (magere) 16a 111, 814 Schapen (vette) 1 22,— a f 29. 564 Schapen (weide) f 18 a f 22; 423 Magere Varkens f 14— a f 38, 353 Biggen f 3,50 f 9,0U; V.P: N. EIEREN VEILING. 22 Mei 1908 f2,95 tot 14,20 per lOOstuks, Uitgave van Hartog Bos Amsterdam. Verschijnt wekelijks. STRIKT NEUTRAAL. Elke week een volledig overzicht van wat in diezelfde week behandeld is. Prijs per aflevering 15 cents. Bij abonnement 10 Cent per aflevering. Als premie op ons blad leveren wij het boekje aan de abonnés op de Texelsche Courant aan den Burg bij abonnement tegen 7 ct. per aflevering. Voorbuiten den Burg met verhooging der port. Proefnummers zullen gratis verkrijgbaar worden gesteld. Uitg. Tex. Conrant. Aflevering 2 ts reeds verschenen. Daarin komt voor het vervolg van het veertiende congres der S.J).A.P. en de behandeling der Visscherijwetinde Tweede Kamerenz. Aflevering 3 belooft bijzonder interessant te zijn door de geschiedenis van de onderwijs wet, de rede van Dr. Bos over staatsexploi tatie spoorwegen, perskroniek en wetsontwerp subsideering middelbaar onderwijs. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd JAN DE VRIES EN NEELTJE ZEGEL. Ondertrouwd Dr. K. OVER Veearts. EN C. C. KEIJSER. Amrjeexr^m' j 21 Mei 1908. Voor de vele blijken van belangstelling, ter gelegenheid van ons 40-jarig huwelijks feest ondervonden, betuigen wfj onzen bar tellen dank. F.KRIJNEN en Echtgenoote. don Hoorn, Texel, 23 Mei 08. Onzen hartelflken dank aan allen, die blijken van belangstelling hebben gegeven bij onze 25-jarige Ecbtvereeniging, den 9n Mei j.l. herdacht. H 8. ZIJM C. ZIJM-Zijm. Westergeest, Texel 1908. Bij mijn vertrek naar Noord-Amorika roep ik aan familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. P. MAAS Cz. Stoomschip Rijndam, 23 Mei.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2