N° 2158. Donderdag 28 Mei 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11,—; 3,—; 6,— TREIN: v. Helder 5,18'; 7,82 12,17; 8,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: A. Helder 7,14; 8,27*; 11,20; 2,56; 6,38 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30;- 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aaDgeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje h 10 Ct. 16 23 Mei. We leven niet meer ,in den trekschuiten- tijd en hebben ons zoo langzamerhand ook ontworsteld aan de trekschuitentijd-ideeën. Ja het lykt soms wel of er iets van den geest uit het land van nieuwigheden, groteske en sensationeels dingen zooals Amerika wel eens wordt aangeduid over onze lage landen is komen waaien. Het idylische, rustige, het lief-stemmige in ons volksleven, dat zoo dikwijls den dichter stemde tot poeslieve zangen, waar wordt het nog gevonden Wy offeren mee op de altaren van de goden des modernen tijds. Ongetwijfeld zjjn er die dit metmeewa- rigen blik en bedenkelijk hoofdschudden gadeslaan en die nog steeds met een traan in hun stem vertellen van „den goeden ouden tijd." Tot hen wenscht uw overzicht schrijver niet gerekend te worden. Zeker er blijft veel te wenschen over en het nieuwe leven zal niet altijd en in alledeelen volkomen bevrediging geven, maar de in vloed van dat leven is evenmin te keeren als de vernieuwing van 'saardryksaanschyn in de lente. Wat gedaan moet worden is te zorgen dat, waar het nieuwe leven komt, het in goede richting wordt geleid, zoodat het nieuwe frischheid, vroolijkheid, nieuwe kracht aan ons volksleven geve. Er is in het nieuwe in den eersten tijd dikwijls veel overdrijving, die nadeelige gevolgen kan hebben, zooals doorgaans iedere overdrijving verkeerd werkt. Door deze en dergelijke overpeinzingen werd uw overzichtschrijver bezig gehouden toen zijn aandacht bepaald werd by de sport die ten onzent en schier overal tegenwoordig in zoo groote mate aanbidders vindt. En meer inzonderheid de sport onzer jeugd, de voet balsport. Onze hoofdstad kon de vorige week getuige zijn van de hooge vlucht die deze sport reeds genomen heeft en onze groote bladen hebben ons in kolommen lange artikels daarvan de byzonderheden gemeld. Er werd gespeeld om het kampioen schap van Nederland tusschen de clubs van den Haag en Deventer, ten aanschouwe van duizenden die van dichtbij en verre waren gekomen. Zelfs liep er een extra trein, de voetbal-expres gedoopt, van De venter naar de stad van den voetbalkamp. Als er één spel is dat zich stormender hand in het leven onzer jeugd een voor name plaats heeft weten te veroveren, dan is het wel het voetbalspel. Weinige jaren geleden wist men er nog weinig van maar tegenwoordig is er schier geen plaats meer in ons lieve vaderland, hoe klein ze ook moge zijn, of ze heefc er een of meer voet balclubs. En daarover behoeft men nu juist niet treurig te zijn. De zorg voor hei lichaam is vooral voor de jeugd van groot gewicht; in een gezond lichaam huist door gaans een gezonde ziel. En daarvoor kan de voetbalsport goede diensten bewijzen, waar het de spieren staalt, het weerstands vermogen vergroot, het lichaam ontwikkelt. Maar toch, er is ook geen sportspel die tot meer overdrijving, een overdryving die kwaad doet, aanleiding geeft dan de voet balsport, Onze jongens droomen van hun voetbal, hun matchs en de gevolgen daar van zijn niet altoos onschuldig. De wyze waarop het spel beoefend wordt wekt hun eerzucht, doet hen zich groot en voornaam gevoelen en kost pa-lief als hy tenminste niet al te kniesoorig is heel wat duiten. De jonge heeren moeten groote spoorreizen doen om zich met anderen te meten, ze moeten een goed gevulde beurs hebben, ze moeten hun voetbalkrant lezen en dat alles maakt dat hun jeugdige hoofden zoo vol zyn over alles dat dikwijls het leeren er onder lijdt. En dat zijn niet de eenige schaduwzijden, hoe dikwijls ontaard het spel niet in ruw en woest getrap, dat geen spel meer is, hoe dikwyls wordt het van een gezonde uitspanning een nadeelige inspanning waartegen (niet al te sterke jongelui vaak niet bestand blijken te zijn? En nu spreken we nog niet eens van het feit dat het juist de Zondagen zijn, die aan deze sport worden gewijd of liever er door wordeD ontwyd, een bezwaar dat voor menigeen nog het zwaarst zal wegen. Mag dit nu aanleiding zijn om de voet balsport, zooals menigeen soms doet, naai de maan te wenschen? Geenszins. De jeugd heeft ontspanning noodig en de zorg voor het lichaam kan buiten de schooluren zeer zeker ook door het voetbalspel worden gebaat, mits daarbij gewaakt wordt tegen overspanning. Wij geven gaarne toe dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan, de juiste grens tusschen uitspanning en inspanning, tusschen spel en hartstocht, te trekken. In onzen tijd, waarin men ook niet ten onrechte spreekt van hersenoverlading bij onze jeugd, is veel gymnastiek en sport een vereischte, maar even noodig is voor deze laatsten een verstandige leiding, op dat het goede niet ten kwade gekeerd worde. Ze blijft een voortdurende zorg voor ouders en onderwyzers onzer jeugd, —o—o—o— In de Belgische provinciesOost-Vlaanderen, Henegouwen, Luik en Limburg bereidt men zich voor op de verkiezingen van een aantal Senaat- en Kamerleden, welke verkiezingen tegen Zondag zijn aangekondigd. In het geheel moeten 50 Senaats- en 82 Kamer leden worden gekozen. Nu is het er vroeger wel eens warm toegegaan by dergelijke verkiezingen maar dit jaar is het er by zonder kalm. Dit zal waarschljnlyk toe te schrij ven zyn aan het feit dat de vrijzinnige partijen nog geen kans zien haar tegen standers te doen vallen en mede door de invoering van evenredige vertegenwoordi ging. Deze laatste vooral heeft den knak gegeven aan de kiesvorgaderingen waarin vroeger de kiezers tot den strijd werden opgezweept. Men kan nu rustig zijn, wetende dat elke party van eenig gewicht in de vertegenwoordigende lichamen haar afgevaardigden zal hebben, 't Gevolg is natuurlijk dat van eigenlijke verkiezings actie weinig wordt bemerkt en de verkie zingen derhalve weinig de aandacht trekken. Dit laatste is er vooral niet op verbeterd in de laatste dagen, waarin de aandacht zoozeer gevraagd werd door een jammerlijke ramp, die tal van Belgische huisgezinnen met één slag in diepen rouw heeft ge dompeld. Webedoelen het verschrikkelijk spoorwegongeluk dat Donderdagmorgen te Contick aan de lijn Antwerpen—Brussel plaats greep en dat een groot aantal slacht offers maakte, meorendeels werklieden die zich naar hun werk begaven en militairen, die op weg waren naar de manoeuvres. Vooral een groot aantal gezinnen te Ant werpen zijn door deze ramp getroffen en dat men inzonderheid daar zeer onder den indruk is ligt voor de hand. Hoe goed ook geregeld, hoe zorgvuldig ook gecontroleerd toch blijkt het opnieuw weer, dat het spoorwegbedrijf toch nog altijd gevaren met zich medebrengt. Kleine oorzaken, het niet goed werken van een rem, het verkeerd of niet tijdig overhalen van een wissel b. v., kunnen ontzettende gevolgen na zich slepen. Helaas dat nog maar al te dikwijls niet bedacht wordt hoeveel kostbare menschenlevens afhangen van een ondergeschikt beambte en de sleurgang der gewoonte zoo vaak blind maakt voor werkelijk groote gevaren, —o—o—o— De Engelsche vrije vrouwen roeren zich weer. Zoo werd dezer dagen in Londen een vergadering gehouden van gedelegeer den van den liberalen vrouwenbond. De voorzitster lady Carlisle deelde mede, dat een deputatie van liberale parlementsleden haar opwachting zou maken bij minister Asquith inzake het vrouwenkiesrecht en dat van den minister nu eens een afdoende concessie werd verwacht. De dames waren echter niet met deze verklaring tevreden en namen een motie aan om bij den mi nister aan te dringen op maatregelen van een wet om het vrouwenkiesrecht onder de huidige regeering mogelijk te maken. Minister Asquith echter verklaarde geen voorstander van het vrouwenkiesrecht te zijn, maar wilde wel toezeggen dat de huidige regeering een maatregel zou nemen voor kiesrechthervorming. Werd hierop een amendement ingediend om ook de vrouwen het kiesrecht te geven dan zou de regeering zich daartegen niet verzetten. Een ander dan de regeering moet het dus doen, maar dit bevredigde de vrije vrouwen geenszins. En om nu hun eischen meerdere kracht bij te zetten toog een aantal van hen naar het ministerie om op de gebrui kelijke lawaaierige manier voor hun rechten te demonstreeren. 't Optreden der dames maakte de inmenging der politie noodig en een aantal der Kenau's werd achter de tralies gezet. En daar men in Engeland gewoon is met dergelijke onruststokers korte metten te maken en de politierechter dadelijk op staanden voet vonnist, hoorden de gevangen genomen manifestantes van een tot drie week gevangevangenisstraf tegen zich eischen al naar gelang het re volutionaire van haar optreden. Dat is wel een bittere nasmaak voor de heetgebakerde voorvechtster maar als „martelaressen voor een heilig beginsel," zullen ze wel zonder morren hun straf ondergaan. —o—o—o Niet alleen hebben de inwoners van Londen kunnen genieten van de kiesrecht demonstratie der Engelsche vrije vrouwen, ook hebben ze het genoegen gehad een betooging te mogen meemaken van een reusachtige schare hopboeren, die ten gunste van het heffen van invoerrechten op den invoer van hop, voornamelijk uit Amerika, kwamen demonstreeren. Naar schatting waren ongeveer een 50000 personen uit alle deelen van het land met extra treinen te Londen gebracht en trokken deze met vaandels en banieren naar Trafalgar-square waar verschillende rede voeringen werden gehouden. Men eischte dat de regeering zich het lot der hopboe ren zou aantrekken opdat de achteruitgaande hopindustrie in Engeland weer tot haar ouden bloei zou terug kunnen keeren. De concurrentie in deze industrie is dan ook groot voor de Engelsche hopboeren en hun bestaan wordt hoe langer hoe kwijnender. Werd in 1835 op iedere 466 inwoners een acre hop verbouwd, in 1907 was ditéén acre op 981 inwoners. Of hun betooging, we bedoelen die der hopboeren, resultaten zal hebben moet de tijd leeren. —o—o—o— De gelukster van Moeley Hafid blijft reizen. Hij trekt zegevierend met zijn leger verder en heeft reeds een der groote steden in bezit genomen. De oude sultan is alleen nog baas in de streken aan de kust. Dat zijn alzoo de voornaamste berichten die in de laatste dagen uit Marokko tot ons kwa men. Het ziet er voor den ouden sultan verre van rooskleurig uit, en voor de mo gendheden wordt de zaak niet prettiger. Tot nog toe hebben ze van den nieuwen sultan niets willen weten, maar het zal op den duur wel niet gaan zoo, als de Marok kanen inderdaad Moeley Hafid op den troon willen. De afgezanten, die deze laatste naar Europa zond om een beroep op de mogendheden te doen, hebben wel redenen zich in de handen te wrijven. TEXEL, 27 MEI 1908. De tweede lammerenmarkt. De tweede groote lammerenmarkt, waar gewoonlijk het grootste aantal joDg vee wordt aangevoerd, bevestigde ook nu weder den gevestigden naam. Tal van hokken, Zondagmiddag reeds in gereedheid gebracht, deed een grooten aanvoer verwachten als naar gewoonte kwamen velen toen reeds een kijkje nemen en dat een en ander verwekte groote bedrijvigheid. De aanvoer begon reeds vroegtijdig en hield geruimen tijd aan. Toch begon de handel reeds vlug en waren het de mooiste partijen die al spoedig in andere handen overgingen. De prijzen waren gedrukter dan de vorige week, 't is niet gewaagd te zeggen, dat gemiddeld nog een gulden minder werd bedongen. Voor den handel was de gemiddelde prijs ongeveer tien gulden. In vergelijking met het vorig jaar nog al terugslag. Voor eigen gebruik werden iets hooger prijzen besteed en werd voor f 13,00 tot f 14,50 gekocht. Vermoedelijk zal wel niet alles verkocht zijn geworden. De aanvoer bedroeg 9300. Behalve verkoopers en koopers bewogen zich nog vele anderen op het marktterrein waaronder ook de dames nogal goed vertegenwoordigd waren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Yan 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1