Van 23 tot en met 25 Mei zijn van hier verzonden 1820 lammeren, 54 koeien, 16 kalveren en 18 varkens. De winterstilte heeft plaats ge maakt voor de kalme opgewektheid welke onze rustige badplaats kenmerkt, zoo schrijft men ons van de Koog. Reeds zijn 10 badgasten gearriveerd en weldra zullen nog vele anderen naar hier komen, om aan ons heerlijk strand verloren kracht en gezondheid, naar zij hopen, terug te vindenwant als dat ergens is te vinden dan zeker op Texel, waar alles medewerkt tot herstel, en tot het vergaren van nieuwe krachten. Zaterdag 23 Mei 1.1. had alhier de vergadering plaats van de Coöperatieve Boerenleenbank. Aanwezig waren 93 leden. Naar wij vernemen zijn de volgens rooster aftredende beheerders allen her kozen en is in de plaats van den heer Haakman, die om goede redenen als bestuurslid heeft bedankt, gekozen de heer J. W. Roeloffs, die lid was van den Raad van Toezicht en is in diens plaats gekozen de heer P. J. Zoetelief alhier. Daar echter geen voldoend aantal leden tegenwoordig was om wettige besluiten te kunnen nemen, zal Zaterdag a. s. nogmaals vergadering worden gehouden om de genomen besluiten te bekrachtigen wat kan geschieden met het dan aan wezig zijnd aantal leden. Oudeschild, 25 Mei. J.l. Zaterdagmorgen geraakte het paard van den heer T. Z., gespannen voor een boerenwagen op hol. In vliegende vaart ging het langs de haven en het mag zeker wel wonder genoemd worden, dat er geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Nadat de wagen 't onderstboven was gevallen, kwam het paard, dat aan den poot nogal gewond was, tot stilstand. Bij den heer Slaman gaat het uitstekend met de kunstmatige broederij. Van 200 eieren zijn niet minder dan 180 uitgekomen. Het is een aardig gezicht al die jonge diertjes, waaronder 8 jonge eendjes in de kunstmoeder te zien rondscharrelen. De Cocksdorp. In eene door het bestuur van den polder Eierland uitgeschreven vergadering is besloten de zandwegen in Eierland te beharden en de sluis bij het Hooge- zandskil open te maken. De uitvoering van dit werk wacht op de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Oosterend, 27 Mei. De gebroeders D. wisten in de vorige week met de wreede vangmethode nog eens weer tien robben te bemachtigen, waarvoor aan premie minstens f 25 kan ontvangen worden. Voor eenigen tijd mislukten de pogingen, om aldus zeehonden te vangen. Vlieland 25 Mei. Voor de vacature in den Gemeenteraad zijn heden twee candidaten gesteld, de heeren Cornelis Bakker en Douwe Smit. De stemming is bepaald op Vrijdag 5 Juni. De moord te Zeist. De behandeling dezer geruchtmakende zaak is thans geëindigd na vele dagen zitting door de rechtbank gehouden. De eisch tegen Van Vaalen luidde twintig jaar; tegen Van Ee levenslang en tegen Kors en Overhorst ieder tien jaar en acht maanden. 't Wordt steeds brutaler. Inbraak en diefstal worden met den dag ernstiger. In de vorige week werd in het postkantoor te Apeldoorn een bedrag van ongeveer f 70000 ontvreemd en nu weder vermelden de bladen een belangrijke diefstal met inbraak in de Leidsche straat te Amsterdam, in een juwelierszaak van den heer Pampus Jr. Des avonds te 7 uur was deze nog in den winkel geweest, doch had niets verdachts opgemerkt. Toen bij 's avonds te 11 uur thuiskomend, wilde binnengaan, bemerkte hij dat de deur van binnen op de knip zat. De woning van achteren binnenklimmend, bemerkte hij dat dieven bezig waren geweest en aan juweeleD, horloges enz., voor ongeveer f 18000 hadden ontvreemd. Voor de politie is er heel wat werk aan den winkel; moge zij nu maar veel succes hebben. Vreemde inmenging. In de strafzaak tegen de anti-militai- risten te Amsterdam, werd door een der verdedigers niet meer of minder beweerd, dan dat de geheele vervolging zou zijn geschied op een wenk aan onze justitie vanuit Berlijn gegeven. Hij wekte den indruk daarvoor eenige aanwijzingen te weten. „Wat de oorzaak is van de vervolging, is de zaak van het Openbaar Ministerie" onderrichtte toen de voorz. den advocaat. Die les kon onzes inziens niet worden aangenomen, zegt het Hbl. raak. Zoo één ambtenaar verplicht is, bloot te leg gen waarom hij handelde gelijk hij deed, dan is het wel die, welke het Ministerie der openbare zaak vervult. Het is in naam der gemeenschap en haar belang, dat hij het recht tegen de schuldigen inroept; en geheimzinnigheid tegenover de gemeenschap moet op misverstand der onderlinge verhouding berusten. Men mag toch niet aannemen, dat in het zwijgen, door den officier van justitie tot de opmerking van den verdediger gedaan,—immers: het O. M. leverde geen repliek, een stille bevestiging gelegen was Van dit soort comisas gentium zou ons land alles behalve gediend zijn. Voor Pruisische peper in de Nederlandsche rechtspleging wordt bedankt. Het is daarom te hopen, dat het door den advocaat geopperde vermoeden als nog zal worden opgeklaard. Dit zijn geen zaken van het O. M. Het zijn zaken van het gansche volk. Een dure geschiedenis. Verhuizen kost bedstroo, dat ondervin den vooral de boeren in Brabant als ze verhuizen gaan. Een sprekend staaltje daarvan bood een verhuispartij van een boer uit Hal naar het Sterrebosch onder Vugt en St. Michiels Gestel. Een achttiental karren, opgetuigd van „heb ik jou daar" waren reeds in het vroege morgenuur derwaarts getogen om de nieuwe bewoners met al hun „heb en leg" over te brengen naai' de nieuwe woon en ofschoon ze om 9 uur reeds gepakt en gezakt waren, was het ruim -3 uur in den namiddag eer ze op de plaats van bestemming, een afstand van een goed uur, waren aangeland. De oorzaak dier vertraging is te wijten aan de vele „heiligenhuisjes" die langs den weg gelegen zijn en waar de paarden, pardon, de voerlieden, slecht passeeren kunnen zonder een hartversterking, op de gezondheid en dus ook op kosten van den nieuwen boer naar binnen gewipt te hebben. En als ze dan aangekomen zijn wel niet aangeschoten, maar toch zoo, dat het laatste „citroentje met suiker" overdaad gaat worden, dan schaart gansch de stoet, ongeveer vijftig man, zich aan den disch door de naaste buurvrouw op kosten alweer van den nieuwen boer aangericht en duwen er na al het natte ook het droge naar binnen. Is de boer eenige dagen gezeten, dan komen de mannelijke buurlui den nieuwen buurman hun opwachting maken Heeft het mannelijk deel zijn taak volbracht, dan volgt de vrouwelijke sekse. En als dan zoo'n boer na al die consternaties zijn rekening gaat opma ken, dan komt hij onwillekeurig tot de conclusie en slaakt bij de zeker waie verzuchting, dat de verhuisonderneming van „de lange van Dun" of van een ander zeker heel wat voordeeliger is, maar 't zijn oude gebruiken en die zijn den boer heilig Loterijwetover treding. De koffiehuishouder Foppe W. te Leeuwarden gaf voorheen aan iederen winnaar van een partij biljart in zijn café een genummerde kaart. Zoodra hij 150 kaarten had uitgegeven, werden uit een bus twee nummers genomen. Van de bezitters dier kaarten, waarop die nummers voorkwamen, ontving no. 1 een kistje met 100 no. 2 een met 50 sigaren. W. deed het, naar hij zegt, maar voor de aardigheid, niet uit winstbejag, doch de kantonrechter zag er een overtreding der Loterijwet in en heeft hem overeen komstig den ebch, veroordeeld tot f 3 boete of 1 dag hechtenis. Lentegroei. Een geneesheer te Hengelo, wiens hulp werd ingeroepen bij een jongen, die een gezwel in den neus had, dat voortdurm d in omvang toenam, vond in het reukorgaan van den patiënteen boon, die daarin al zoo lang had gezeten, dat ze was beginnen te ontkiemen. Nieuwe practijken, Een nieuwe vorm van bedelarij wordt te Amsterdam in toepassing gebracht. Menige huisvrouw moet hot in deze dagen stellen zonder dienstpersoneel. De vraag naar dienstboden is grooter dan het aanbod en zoo zijn veel huismoeders al blijde wanneer zij haar pogen met aan vankelijk succes bekroond zien en er iemand bij haar aanbelt, die vluchtig gezien, geacht wordt naar de dienstbode betrekking te willen solliciteeren. De stemming tegenover zoo'n sollicitante is doorgaans nogal vriendelijk. Daarvan blijkbaar bewust zijnde, volgt een vrouw in de laatste dagen de volgende tactiek. Vrij schamel in de kleeren gestoken, belt zij bij de adressen, waar een dienstbode noodig is aan, presenteert zich, maar doet dat zoo onhandig, dat de huisvrouw al onmiddellijk besluit het liever zonder dienstbode te stellen dan met zoo een. Dan begint de vrouw te jammeren en te kermen, vertelt, dat ze zoo arm is en in geen drie dagen warm eten heeft gehad en als mevrouw baar dan een paar dagen als noodhulp kan gebruiken. Ze kan wel niet veel, maar Na, daar heeft mevrouw uit denaard der zaak ook geen zin in en de sollicitante besluit met een kwartje te vragen voor eten. Om van haar af te komen, schenkt mevrouw haar ten slotte een kleinigheid en als de quasi-sollicitante zich heeft weggespoed, zou mevrouw, zoo ze haar nakeek, kunnen zien, hoe de vrouw de krant in de hand neemt om na te kijken welk adres nu het dichtst in de buurt is om er hetzelfde spelletje te beginnen. (N. v. N.) Water als voedingsmiddel Onder het opschrift water als „voe dingsmiddel leest men in 't Maandblad tegen de Vervalschingen het volgende, door de heeren dr. van Hamel Roos en Harmens geschrevenWij hebben onlangs gewaarschuwd tegen boter, die wij op grond van een gehalte van ca. 40 pet. water ondeugdelijk noemden, en mochten ons daarbij verheugen in het instemmend oordeel betreffende deze qualificatie, zoowel van officieele personen als van het publiek. Het schijnt evenwel dat in surrogaten (in casu margarine) naar gelang van de geëischte winst, zooveel water mag worden toegevoegd, als men er maar met mogelijkheid in kan werken, d.w.z. hoeveelheden van 34 40 pet., overeenkomstig de volgende rechterlijke uitspraak De Rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van Maarten Raadsveld te Amsterdam. Overwogen werd, dat voor margarine geen enkele wettelijk vastgestelde samen stelling bestaat. Hit de verklaringen der gehoorde deskundigen is gebleken, dat ook wetenschappelijk niet vaststaat hoe margarine is en behoort te zijn samengesteld, weshalve niet vaststaat, welk gehalte aan water margarine al of niet bevatten. Mitsdien werd als niet wettig en overtuigend bewezen aangenomen, dat de door den beklaagde ten verkoop voorhanden margarine een te hoog gehalte aan water bevatte. De beklaagde werd daarom vrijgespro ken. Indien men nu nagaat, dat de ver klaring van een der deskundigen hierop neerkwam „dat water niet schadelijk voor de gezondheid is (sic 1) en dus door een hoog percentage water niet gedacht kan worden aan de ondeugdelijke samenstelling," dan is daardoor, resp. door de daarop gevolgde vrijspraak van de Rechtbank, tegelijkertijd een vrijbrief gegeven aan alle fabrikanten die waren verkoopen, welker samenstelling niet, gelijk bij boter, door de wet geregeld is. Inderdaad een verlokkend uitzicht voor het heirleger van knoeiers en hun leer lingen, om o.a. in surrogaten het water gehalte tot het uiterst bereikbare maxi mum op te voeren. Het publiek moet dus water als voedingsmiddel beschouwen en in ieder geval als zoodanig betalen, dank zij deze rechterlijke uitspraak. Vreemd bericht. Dakzangers Te OnstwedJo (Gr.) hield de onderwijzer Baaiman repetitie van het gemengd zangkoor met meer dan dertig leden op hetdak der bizondere school. De schooien waren in de verf gezet en één repetitie kon met het oog op een concours niet gemist worden. Verdacht werk. De „II. Ct." vertelt geheimzinnige dingen, die inzake de inbraak in de Korte Poten te 's-Gravenhage aan het licht zijn gekomen. Er is nl. uitgemaakt, dat verschillende welgestelde Haagsche winkeliers, bij de bende betrokken, geheime onderaardsche bergplaatsen hadden voor gestolen goe deren. Ge staat er versteld van, zegt het blad, als ge hoort, aan welke welgestelde burgers deze bergplaatsen hoorden Maar hiervan kunnen wij nog geen nadere bizonderheden mededeelen Men vermoedt voorloopig slechts. Een wandelmachine. De heer C. E. v. K. te Rijsenburg ontwikkelt in „De Kampioen" het vol gende origineels denkbeeld: Er zweeft mij voor den geest zegt hij wat ik zou willen noemen een wandelmachine. Het zou een kleine ballon moeten zijn, die in staat was bijv. 9/10 van ons gewicht te dragen, en die door een samenstel van stangen of latten en riemen stevig aan schouders en middel bevestigd werd op zoodanige wijze, dat zij niet kon slingeren en haar onderkant ongeveer ll, M. boven het hoofd bleef. Dit zou, meen ik, de volgende voor- deelen bieden lo het loopen vereischt tienmaal minder krachtsinspanning 2o. men kan tienmaal hooger en ook aanmerkelijk verder springen, en dus gemakkelijker over muren schuttingen en slooten komen 3. zinkt men niet verder in het water dan bijv. halverwege knieën en heupen, en kan dus, met de handen of kleine spanen roeiend, rivieren oversteken, waarbij hooge waterlaarzen de beenen drooghouden 4. kan men zonder veel inspanning bergen bestijgen 5. een val, mits niet te hoog, is niet gevaarlijk meer. De redactie teekent hierbij aan „Het idee is werkelijk zeer ad rem en vooruit strevend. Intusschen vreezen wij, dat de uitvoering niet mee zal vallen. Vooreerst zal de ballon niet zoo héél klein kunnen zijn. Voor het opheffen van 9/10 van ons gewicht, plus de zwaarte van ballonomhulsel, latten stangen en riemen, totaal ongeveer 100 K. G., is een waterstofballon van ongeveer 80 M3. noodig. Met zoo'n reuzenpeer boven het hoofd, zou de moderne wandelaar-hoog springer de speelbal zijn van het flauwste zuchtje wind. En tegen den wind op, zou het loopen een absolute onmogelijk heid zijn. Wanneer er een gas bestond, dat tienmaal meer stijgkracht bezit dan waterstofgas, zou het denkbeeld minder bezwaar ontmoeten." Oude Texelsche gébruiken. Aan het „Hbl." wordt geschreven Voorheen bestond op enkele dor; en van Texel onder de schooljeugd het gebruik, om in de tweede helft van Mei en de eerste helft van Juni in sloot en plas planten te verzamelen, die nog bij groote hoeveelheden in de binnenwateren van het eiland wordt aangetroffen. Deze plant, bij de ingezeten als „haan" bekend, heette in den mond der jeugd „hanekollen". Aan het onderst gedeelte zat een soort wit merg, gewoonlijk eindigende in een bolletje, ook wit van kleur. Het bovendeel der plant was groen als gras. Werd dat merg van de „hanekol" ontdaan van het vliesje. hetwelk er omheen was gegroeid, dan was het gedeelte eetbaar, hoewel er weinig smaak aan was. Te gelijk met de „hanekollen" werd het in de slooten groeiende riet uitgetrok ken, om de witte wortels ervan machtig te worden. Deze punten „rietspieren" genaamd door de jeugd, leveren een zoete versna pering op en werden dan ook met smaak gekauwd. Was er een voldoende hoe veelheid ingezameld, dan werd soort bij soort aan boschjes gebonden en trokken de verzamelaars het dorp in. Faar weerklonk dan het luid geroep van „Hanekollen, jongebollen en rietspie ren." Voor een cent per boschje ging de koopwaar van de hand, meestal aan jeugdige kooplustigen. Vermoedelijk valt nu de versnapering niet meer in den smaak, of ze heeft plaats gemaakt voor iets beters. Althans het oude geroep „Hanekollon, jongebollen en rietspieren," weerkT niet meer langs de dorpsstraat.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2