INK 2159. Zondag 31 Mei 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat het onderzoek van de in deze Gemeente ge vestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. School te den Burg, op Dinsdag 16 Juni 1908, des voormiddags te halt twaalf ure. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen .- Nog worden de verlofgangers opmerk zaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet daarvan blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundigo verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter ver zending aan wien behoort, ter Gemeente- Secretarie worden ingoloverd. Betreft het verlofgangers, aan wio, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door donzelfdon goneeskundigo reeds eene ver klaring is uitgoroikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met een ongezegeldo en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 21 Mei 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. LANDWEER-VESTINGARTILLERIE. District No. XXVII. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1908. De Burgemeester van Texel breDgt inge volge 47 der Landweer-Instructie I, ter openbare kennis, dat de in het Landweer verlofgangers-register dezer Gemeente inge schreven dienstplichtigen der Landweer, behoorende tot de lichting 1907 van de Landweer-Vestingartillerie, bij deze voor den tijd van zes dagen, krachtens artikel 11 der Landweerwet tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden ge roepen en dat zij zich daartoe moeten aan melden op den dag, het uur en de plaats, hieronder aangegeven achter hun naam. Gerrit Duinker, 41 Compagnie op 5 October 1908, vóór 12 uur 's middags, of zoo spoedig mogelijk daarna. Artilleriekazerne te Den Helder. Dalenberg Roelof 42 Compagnie, op 5 October 1908, voor 5 uur namiddag of zoo spoedig mogelijk daarna Artilleriekazerne Willemstad. TEXEL, 30 M E I 1908. De Boot van stapel geloopen. Men schrijft ons uit Haarlem: „Onze boot" is heden middag goed van stapel geloopen. Talrijke Texelaren waren voor de gelegenheid overgekomen en vele belangstellende Haarlemmers waren bij de plechtigheid aanwezig. Aan den overkant van het Noorder Buiten Spaarne stonden honderden in afwachting van het schouwspel. Het was ook wel te zien, dat er iets bijzonders gebeuren zou. De boot met de nationale vlag aan den achtersteven, de wimpel met „de Dageraad" wapperend, op het midden de Texelsche vlag, aan de voorzijde een met nationale vlaggen versierde tribune. De burgemeester van Texel Mr. Hiddingh hield de volgende rede die wij om hare belangrijkheid geheel opnemen Dames en Heeren, „Het zij mjj vergund een enkel woord tot U allen te spreken, naar aanleiding van de plechtige gebeurtenis van dezen dag, (die straks staat voltrokken te worden.) „Velen zie ik, hebben zich opgemaakt naar deze stad ten einde getuigen te kunnen zjjn bij het plechtig oogenblik van het te water laten der nieuwe boot. „Ik acht het onnoodig Dames en Heeren, U thans to schetsen de wordingsgeschie denis van de Nieuwe Texelsche onder neming, zij ligt U allen versch in het geheugen; zij getuigt van een kracht, van eene energie, van een doorzettings vermogen, zoo sterk, zooedel, zoo nobel, dat zij in lengte van jaren de zonen van Texel tot eere zal strekken. „Eendracht maakt macht, is het devies geweest van ons Texelaren, allen hebben de nobele bedoelingen van onzen Voor zitter Dr. Wagemaker begrepen en gevolg gevende aan zijn machtig woord; zijne pogingen om aan eene gehate dwinge landij en van een tot verzet dringend monopolie bevrijd te raken, gerugsteund; „en ziedaar thans heden, ons werk verwezenlijkt, het werk geschapen met vereende kracht, de vrucht van onzen vereenden arbeid. „Het is nu juist precies een jaar geleden, het was op 27 Mei 1907, Dames en Heeren, dat de eerste steen gelegd werd voor de gasfabriek te den Burg; ook dat was een memorabel feit; de gebeurtenis van heden noem ik echter een oneindig be langrijker feit; immers was het toch op 27 Mei van het vorige jaar een werk in het algemeen belang uitgaande van slechts eenige, ja een zeer klein aantal inwoners van den Burg, ons werk van heden, is het werk van alle Texelaren in het bijzonder zonder uitzondering, want ieder Texelaar kan immers zeggen het is mijn boot, wat van de gasfabriek niet gezegd kan worden. „Ik zie in deze boot, met haren schoonen naam „De Dageraad," een werkelijk schoone toekomst glorennomen est omen, zeggen de Latijnen, welnu laat deze boot de Dageraad zijn van nog meer schoone en grootsche ondernemingen als deze. „Laat de trotsche „Dageraad" de hoog opgezweepte baren van het Marsdiep doorklievende, het blijvend bewijs zijn, het levende gedenkteeken van wat een drachtige samenwerkingonder goede lei ding vermag; laat dit schip :de roem van Texel, de blijvende herinnering zijn van wat solidariteit tot stand kan brengen. „En als straks het plechtige oogenblik daar is, waarop de echtgenoote van onzen Voorzitter, Mevrouw Wagemaker, de laatste verbinding zal verbreken, die de nieuwe boot verbindt aan den vasten wal, als wij door die daad ons aller wensch verwezenlijkt zien, laat dat het oogenblik zijn voor de uiting van onze geestdriftige sympathie voor de nieuwe onderneming door de uitroep van een driewerf „Hoerah" voor de nieuwe boot." Daarna werd door Mevr. G. Wage maker-Keijser met een voor dit doel expres vervaardigde en haar als her- inneringsteeken aangeboden schaar het touw doorgeknipt, de flesch sloeg tegen de boot stuk, zij sprak de gebruikelijke woorden ten doop, en statig gleed de ijzeren romp te water. Na afloop van de plechtigheid ver- eenigden zich de belangstellenden in de directiekamer der firma Jacobs Bunjer. De heer Jacobs bracht een hartelijk woord van dank aan het Bestuur der Texelsche boot, en tevens aan de H.H. Vierhout en Duinker voor hun zeer ge waardeerde voorlichting. De hee: Wage maker bracht in korte trekken de ge schiedenis der boot in herinnering, hoe door eendrachtige samenwerking van alle Texelaren het mogelijk was geworden dat met inspanning aller krachten de dienst van de firma Bosman lam geslagen is. Moge wat verkregen is met deze boot een spoorslag worden om nog meer schoone en nuttige ondernemingen op touw te zetten. En de heer de Jongh was zeker de tolk van allen, toen hij een warme hulde bracht aan den heer Wagemaker. Er sluimerde op Texel veel ingehouden energie, maar er was noodig een man die deze wakker riep, en die man was dr. Wagemaker. Moge hij nog lang voorganger blijven volge lingen zullen er steeds wel zijn. En laat dan de letters T. E. S. O. voortaan tevens beteekenen Trouw, Eensgezind heid, Solidariteit, Overwinning Den vriendelijken berichtgever onzen dank.) Wij brengen hierbij nog eens in her innering de vroeger reeds gedane mede- deeling omtrent de boot „De boot zal 367» M. lang worden overdek, met een machine van 325 paardekracht. Die sterke machine is gemaakt met het oog op het toekomstig druk verkeer en op mogelijk hinder door het ijs, want het schip is door verster king van den kop als ijsbreker ingericht. De boot kan 500 passagiers bevatten. Voor dezen is uitstekend gezorgd. Om het slingeren van het schip te vermin deren, wordt het gebouwd met kimkielen waardoor het even vast zal liggen als een goede raderboot. Door de geheele boot is stoomverwar- ming en rijke electrische verlichting zal de aangenaamheid der reis vergrooten. Het bovendek bevat een damessalon en een rookkamer, beide keurig ingericht; in den salon inplaats van banken draai stoelen. Twee sloepen zullen beschikbaar zijn, waarvan er een geheel ingericht als reddingsboot. Voor het scheepsvolk is een apart logies, waarin zij ongestoord kunnen ver blijven, en niet genoodzaakt zijn op het dek hun fortuin te zoeken als hun dienst niet noodig is. Het vee wordt beneden in het ruim gebrachtmet een soort van lift worden 4 stuks hoornvee tegelijk naar beneden gelaten en zoo geschiedt het inladen van vee al heel gemakkelijk, zonder de dieren te verontrusten of de passagiers te be vuilen. Als wij er nu nog bijvoegen, dat het schip gebeel voldoet aan de eischen van de nieuwe, nog niet eens aangenomen wet op de scheepvaart, dan zal het iedereen duidelijk zijn, dat er van gevaar of twijfel aan de zeewaardigheid in de verste verte geen sprake kan zijn." Lammerenvervoer. De tweede groote verscheping van lammeren, Donderdagmorgen, was als naar gewoonte, de meest beteekenende. Er werden dien morgen met acht stoombooten en twee tjalken 7793 lam meren, meerendeels voor de Leidsche markt, verzonden. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek, waartoe zeker medewerkte de omstandigheid dat door den Hemelsvaartsdag velen in de gele genheid waren van dit eenig schouwspel te kunnen genieten. De fiets bewijst goede diensten om zich eens vlug te verplaatsen en gevol- gelijk heerschte aan de haven eene groote levendigheid, 't Was daar echter verre van zomerig door de koude Noord oostenwind, welke zich geducht deed gelden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. a. de verlofgangers, die in het loopende jaar vóór vermelden dag uit andere hoofde dan krach tens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212 van 1901, no. 293 van 1903) d.i. voor strafonder de wapenen zijn geweest b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te worden geroepen c. de verlofgangers, aan wie, hetzij by de hen verleende toestemming tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of tot verblijf buitenslands hetzij ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden, is toegestaan het onderzoek in de maand November of December van het loo pende jaar te ondergaan d. de verlofgangers, die bestemd zijn om op 1 Augustus van het loopende jaar eenen verlengden Militiedienattijd bij de landweer te volbrengen e. de aspirant-militie-officieren, en f. de verlofgangers van de Exploitatie-com pagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. dat de verlofganger bij dit onderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastby zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commis saris kan worden opgelegd aan den verlofganger; lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingsstukken bij het onderzoek niet in voldoenden stant worden bevonden 4o. die klecding of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanncerzij iD uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar uuiskeeren te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en hot Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk to lande. De verlofganger, die bij herhaling klceding of uitrustingstukken, aan een ander behoorende,als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproe ping tot werkelijken dienst, wordt, na daartoe vereischte lastgeving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd cn behandeld. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij, ieder op den achter zijDen Daam aange geven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding-en uitrustingstukken wapenen en ledergoed en van hun zakboekje zich aanmelden op den hiervoren achter eiken naam mede aangegeven tijd en plaats. Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich vóór het vertrek, ter Gemeentesecretarie aanmel den, voorzien van hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas, tot hot desgewenscht in ont vangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoer- bewijzen en passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aan gaande de reis te bekomen. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk, doen blijken, door overlegging van eene op geze- feld pipier geschreven en gelegaliseerde genees- undige verklaring ter Gemeentesecretarie. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze alaus, ter verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst door den zelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezcgelde en niet-gelegaliseerde ver klaring worden volstaan. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aan gegeven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst,daar deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij bekoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, slaat hij onder de krijgswetten. Texel, den 27 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1