Buitenland. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. "ffkS; j27 M»'l908- Ontroomde Schapenmelk, Karnemelk 3 ct. per liter. Goedkoope Drogisterij, Apotheek Weverstraat. W FOTOMAP, BOEKH. PARKSTRAAT. HOUTHANDEL. Heining- en Timmerhout. Een partij Am. Latten, Predikbeurten- Prima Alicante, DIRK PIETER KOORN DIEUWERTJE MOLENAAR. PIETER CORNELIS KONING Wz. MARIA CATHARINA KUIPER ARIE DE KORT ANTJE KONING, sm% Zoo de Heere wil bevat 10 velletjes postpapier en 10 Enveloppen, - - - alles bedrukt met foto's van Texel. Verkrijgbaar 15 Cts. Sijbr. C. EELMAN. S. KEIJSER Dz, Van het te water laten van de nieuwe boot, is een fotografische opname in onze winkelkast geëxposeerd. De Bijzondere Normaallessen alhier in 1894 opgericht, zijn met 1 Juni '08, nu de leerlingen van den laatsten cursus voor het onderwijzer(es) examen geslaagd zijn en een leerling, die werd afgewezen, te Haarlem zich verder gaat bekwamen, opgeheven. In het geheel zijn van de 16 leerlingen 12 voor het examen geslaagd; 1 vrou welijke leerling is, na eenmaal examen te hebben gedaan, met de studie niet verder gegaan1 mannelijke leerling is Rijksambtenaar geworden1 dito is in militaire dienst gegaan en 1 zal (zie boven) zich elders voor het onderwijzers examen bekwamen. Het bestuur besloot, geen nieuwe leerlingen meer op te roepen, zoodat deze inrichting met 1 Juni tot het ver- ledene behoort. Oudeschild, 29 Mei. Heden werden door D. Jz. Brouwer, schipper op T. X. 1, bij den havenmeester alhier aangebracht 5 ijzeren vaten, ge merkt als volgt DSB 728, 826 en 695 roodmerkDS 305 r, o 96 en DS zwart merk. Deze vaten waren in de nabijheid van Terschelling opgevischt. Wat zij inhouden is nog niet bekend. Vlieland. De heer IJ Kalma, candidaat t/d H.D. te Mantgum, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Wolpr ijzen. Met de wolprijzen gaat het niet voor- deelig. Bij geringen handel kan men slechts de helft van den prijs van het vorig jaar maken. De markt staat op 45 55 cents per K.G. Dat rookt al! Een knaapje van 7 jaar liep parmantig met een zware sigaar in het hoofd door Amstel's straten te kuieren. Toen de jeudige rooker dicht bij huis was, stak hij de brandende sigaar in den broekzak. De domme jongen bemerkte niet, dat zijn kleeding was gaan smeulen. Op eens voelde de knaap hevigen pijn en geen wonderZijn broek stond in lichte laaieNadat voorbijgangers de vlammen gedoofd hadden, werd de knaap naar het Binnen-Gasthuis gebracht, waar de brandwonden die hij aan het onderlijf bekomen had, verbonden werden. Vooreerst zal hij na dit zeer gevoelige lesje de sigaar wel verwenschen 'n Krijgslist. Veel trucs en foefjes worden aangewend om door de mazen van de Drankwet te glippen. Doch wat een tapper te Sche- veningen heeft uitgevonden, is werkelijk het allernieuwste snufje. Hij laat nl. in zijn tapperij zijn dochter tjes bedienen in Scheveningsch costuum. Wordt hij nu gedagvaard wegens over treding dan brengt hij er een mee in gewoon costuum. Tien tegen een dat de agent haar niet kan erkennen, ze is te veel veranderd en vader gaat vrij uit. Doch 's mans list heeft al uitgewerkt, want de justitie ging er zeer speciaal op letten en kent nu de kinderen op haar duimpje, zoowel in Scheveningsch als in gewoon menschencostuum. In de vorige week werd hem het bewijs er van geleverd, wat hij met f 30 boete mag betalen. De krulstaarten smullen. Men schrijft aan de „Ass. Ct." In Friesland, en misschien ook elders, maar Friesland is nu eenmaal het land van boter en kaas, is de magere fabrieks- kaas tegenwoordig zeer goedkoop. Ze kost pl m. 4 ct per pond. Waar nu de prijs voor maïs zeer hoog is, het eiwit gehalte van kaas groot is en dus de voederwaarde daarvan oek belangrijk, zijn Friesche boeren begonnen met var kens te mesten metkaas. De krul staarten lusten dit voeder gaarne en gedijen er goed van. Zou het waar zijn Nu de schapenscheertijd daar is, komt het bericht dat er Australische scheerders zijn, die 400 schapen in een 8-urigen werkdag scheren. Dat zou 50 per uur zijn en geen barbier, die dit record op onze waogen zou kunnen slaan I Hoeveel scheert een handige schaap herder bij ons? Strafbare loterij of nuttig onderwijs 't Is de kunst maar, om voor een of ander ding steeds den rechten naam te vinden. Een manufacturier te Rotterdam gaf aan zijn klanten een platte grond van de stad en noodigde ze uit, daarop den kortsten weg aan te duiden van een zeker punt naar den manufactuurswinkel Wie het goed deed had kans op een prijs. Dat is kansspel, dus strafbare loterij, zei de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht. Wel neen, verbeterde de kanton rechter, dat is nuttig onderwijs, zooals ook op school gegeven wordt om plaat selijke bekendheid bij te brengen het is een goede verstandsoefening, die met loterij niets te maken heeft, 't Is hier niet om voordeel begonnen. Wel loterij, heeft nu in hooger beroep de officier van justitie betoogd. De kansnemers hebben aan zekere voorwaar den moeten voldoen. Géén loterij zegt de advocaat, Als't strafbare loterij wezen zal, moet er een tegenprestatie zijn. Geld werd niet gevraagd, alles werd gratis verstrekt. Iu dit al-niet-al-niet zal thans de rechtbank uitspraak moeten doen. Wat een leuterkousen! Toosje vergeten. 't Gebeurde Maandag te Groningen met den namiddagtrein die uit Holland komt. Ze hadden een heele reis gehad en waren wat blij dat ze ter plaatse waren. De familie stond bij den trein, om hen af te halen. Gezoen en handdruken. Een groote sportkar werd met pakjes en kindergoed opgeladen, en voort ging het langs den Singelvseg den Emmabrug over naar de stad. Plotseling bij het plantsoen gekomen een gillende kreet. Waar is Toos (het kleinste kind van 2 a 3 jaar). Toos mankeerde, en toch wisten ze bepaald zeker, dat zij het bij aankomst in den trein nog gezien meenden te hebben. Vliegensvlug gaat het weer terug naar het station, onder luid roepen en wee klagen waar men al spoedig Tons aan de hand van een reiziger aantrof, 't Kind was heel eenvoudig vergeten mee te nemen, 't Was ook zóó druk. „Kan ik overal om denken beet de vrouw haar echtvriend nijdig toe. Vreemd beroep. In het Paleis van Justitie d.d. 19 Mei 1902, is in het „Overzicht der Faillisse menten" te lezen Failliet verklaard W. H. N.vroeger gepensioneerd postdirecteur, thans zonder beroep." Populaire straatmakerij. Er is een tijd geweest, dat het zweet eens Amsterdamschen straatwerkers als een der zeldzaamste zaken van dezen aardbodem beschouwde en misschien wel niet zonder grond Zou dat veran derd zijn? Het volgende zou dit doen vermoeden Toen onlangs een 20-tal gemeente-werk lieden in de zon ijverig aan den arbeid was aan de bestrating van het Konings plein, wai een der bewoners, een hoeden winkelier, zoo ingenomen met het werken de bestrating is daar inderdaad zeer vlug voltooid dat hij allen werklieden een lichten zonnehoed cadeau deed. En nu nog een feit: Toen een dezer dagen een aantal werklieden bezig was mot de bestrating van een gedeelte van den Amsteldijk, vroeger in beheer bij het heemraadschap van den Amstel, kwam de bewoonster van een villaatje op het goede denkbeeld, voor de mannen eierkoeken te bakken. Er zijn toch nog goede menschen in de wereld 1 (Hbl.) Een misrekening voor de crediteuren. De Haarlemsche Rechtbank besliste dat de 30,000, door verzekeringsmaat schappijen uitbetaald in verband met het overlijden van C. Planteijdt, directeur der gefailleerde IJmuider Trawlermaat schappij, toekomen aan diens weduwe en kinderen en niet vallen inden faillieten boedel. Zakenmenschen. Een man zond aan een specialiteit den volgenden brief „Waarde dokterIk heb veel over je Röntgen - tralen gehoord. Elf jaar gele den kreeg ik'n kogel in mijn sleutelbeen doch ik heb het in mijn zaken te druk om daar expres voor naar Amsterdam te reizen, doch weet u wat u doet Als u stolf niet kunt komen, zend mij dan maar een pakje stralen met gebruiks aanwijzing en dan zal ik zien of ik het zelf niet klaar speel." De specialiteit antwoordde „Waarde heer 1 Het spijt me dat m'n drukke praktijk het onmogelijk maakt u te komen bezoeken en ik heb op 't oogenblik ook geen stralen voor banden, doch weet u wat Zend mij uw sleutelbeen en dan zal ik doen wat ik kan." Genoegen van een uitstapje! Man Daar schrijft N. dat het hem buiten bizonder goed bevalt het is hem of hij in den hemel is. De vrouw: Is zijn viouw er ook? De man Zijn vrouw er ook Ge hebt al een zonderling begrip van den hemel Krantendag. Op de scholen in Australië is dit tot een populaire nieuwigheid geworden. De krantendag op school is de dag, dat alle schriften, boeken, atlassen en dictionnaires ter zijde geschoven worden en elke leerling een krant voor zich krijgt. De onderwijzer neemt ook de krant ter hand en het is de krant, die tot uitgangspunt dient om de schooljeugd een schat van nieuwe wijsheid bij te brengen. Gezamelijk wordt door de geheele klas 't dagblad gelezen en de onderwijzer geeft bij elke rubriek zijn uitlegging. „Scheepstijdingen" brengen hem op geografische onderwerpen, Binnen- en buitenlandsch nieuws" geven hem gelegenheid, politieke, staatkundige, gods dienstige, economische, ja, welke onder werpen al niet te aan te roeren. De „Kunst" verschaft hem een onuitputte- lijken stof en „Wetenschappen" een cursus op zichzelf. Om maar te zwijgen van al onze verdere geregelde en ongeregelde kranten rubrieken. Het doel van dit onderwijs is, den leerlingen te doen inzien welk een hoe veelheid wetenswaardige dingen men leeren kan, dag in dag uit. Elke krantenlezer moet evenzoo zijn krant leeren lezen en men zou minder de oppervlakkige opmerking hooren „Vanavond geen nieuws in de krant Is, wat in Australië mogelijk is, ook hier niet mogelijk (Hbl.) Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. van 23 Mei tot en met 29 Mei '08. GEBORENGeene. ONDERTROUWD: Aart van Arkel en Barbera Johanna Lemstra, den Burg, Jan Zijm en Alida Maria Smit, den Burg, Dirk Pieter Koorn, den Burg, en Dieuwertje Molenaar, Alkmaar. GETROUWD: Pieter Cornelia Koning en Maria Catharina Kuiper. Arie de Kort en Antje Koning, Cornelis Huis man en Johanna Maat. OVERLEDEN: Geene. Zondag 31 ïlei 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da Kijne. Waal. Nam. half drie da. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur da. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur da. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur da. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur da. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien da. Rooaeboom Nam. 3 uur da. Rooaeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Kuperua. Den Hoorn. Vm. 10 u. da, Scherpenhuyaen Sckagen, 28 Mei. Aangevoerd: 00 Stieren f 00 a 000, 3 Paarden f 60,a f 80, 45 Kalfkoeien f 150,— a f 240— 35 Vette Koeien f 175 a 1300; 80 Geldekoeien f 130 a f 220 850 Lammeren f 7 a f 12,50 35 Nuchtere Kalveren 1 7 a f 18, 450 Overhoudera f 16,00 a t 27,00, 40 Vette Varkens 36 a 42 cent per Kg. 20 Varkens f 14,— a f 16,—; 90 Biggen f 7,00 a f 12, Boter f 1,10 a f 1,20 per K.G. Kipoieren 1 2,60 a f 3,20 per 100; Leiden, 29 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd 97 Stieren f105.— a 1 255,—; 251 Kalf- en Melkkoeien f 1G8 a 1 320; 213 Varekoeien 1 104 a f 237 189 Vette Ossen en Koeien f 176al 318 11743 Lammeren f 10,a f 14, 97 Kalveren (vette) 1 48 a 1107; 98 Kalveren (magere) 16 al 14, 725 Schapen (vette) 1 22,— a 1 30. 513 Schapen iweide) f 19 a 1 23; 264 Magere Varkens f 15-- a f 38, 425 Biggen f 5,f 10, V.P: N. EIEREN VEILING. 29 Mei 1908 f3,45 tot 14,60 per 100 stuks. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd EN Getrouwd: EN die tevens voor de zooveel bewijzen van be langstelling hun hartelijken dank betuigen. Ooaterend, 29 Mei 1908. Getrouwd EN die tevens voor de zooveel bewijzen van be langstelling hun hartelij ken dank betuigen. Oosterend, 29 Mei 19u8. hopen onze geliefde Zuster en Zwager, i Vriendin en vriend, KEUNJE WEGMAN EN PIETER BAKELAAR, Zondag 31 Mei hunne 25-jarige Echt- vereeniging te herdenken. Liefde in U is al ons leven Gij, Gij zijt ons hoogste goed, Ja, Uw kruis heeft ons gegeven Wat ons eeuwig juichen doet, O, hoe zijn w'aan (J verbonden Jezus, Redder, 's Vaders Zoon, Onze harten, onze monden Juichen dankbaar tot uw troon. Uit aller naam, Martiena Wegman Jansje Vollenhove Johanna Vollenhove Piet Heerding en Echtgenoote Dagelijks aan huis verkrijgbaar l1/» ct. per Liter. S(jbr. C. EELMAN. Anijs- en Comijnzaad, Kruidnagelen, Kina druppels Dr. de Vrij, Versch bereide Staal- pillenEiwitstaai, Eikelcacao, Stoelen vernis, Hoedenvornis, Goud- en Zilverbrons, etc. Beleefd aanbevelend, J. G. Ph. PIS ART. Steeds groote voorraad geschikt voor Snijboononstokken. Bill ij ke prfizon.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2