N°. 2160. Donderdag 4 Juni 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. _ABO^NEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel, NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat het onderzoek van de in deze Gemeente ge vestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. School te den Burg, op Dinsdag 16 Juni 1908, des voormiddags te half twaalf ure. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Nog worden de verlofgangers opmerk zaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bfjzondero kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eonig on alleen als bewijs goldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekto of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet daarvan blijken door overlegging van oone gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt hot verlofgangers, aan wie wogens onvermogen eone ongozegolde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter ver zonding aan wien behoort, ter Gemeente secretarie worden ingolevord. Betreft het verlofgangers, aan wio, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzolfdon gonoeskuudige reeds oone ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met een ongezegeldo en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 21 Mei 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDJDINGH. De Secretaris RUIBING. VISSCHERIJWET. Wij geven hieronder een beknopt over zicht van hetgeen de aanmerkelijk gewij zigde en door de Tweede Kamer aange nomen Visscherjjwet bepaalt ten aanzien der linnenvissclierijvoor het meerendeel dei visschers alleen van belang, vooral voor de hengelaars. Wanneer geoorloofd? De binnenvis- scherij mag, behoudens de hieronder te noemen uitzondering niet worden uitge oefend zonder akte. Om te mogen visschen moet men dus in het bezit zijn van een vischakte. Deze moet schriftelijk worden aangevraagd bij den burgemeester der gemeente waarin de aanvrager woont. Soorten van akten. Er zullen drie soorten van vischakten worden ingevoerd: le. groote vischakte, tegen den prijs van 2,50 gld. Wie deze bezit, mag visschen met alle geoorloofde vischtuigen. Deze akte is geldig van 1 Juli van het jaar van uitreiking af tot 30 Juni van het volgend jaar. 2e. Kleine vischakte, tegen den prijs van 1 gld. Wie deze bezit, mag slechts visschen met éen bepaald soort vischtuig en wel met het tuig, dat in de akte uitdrukkelijk wordt genoemd. Ook deze akte is geldig van 1 Juli van 'tjaar van uitreiking tot 30 Juni van het volgend jaar en moet dus ieder jaar worden vernieuwd, wanneer men ten minste wil blijven visschen. Wie de groote of kleine vischakte verloren heeft, kan een duplicaat daarvan voor 0,25 gld. bekomen. 3e. Hengelakte, tegen den prijs van 0,50 gld. Wie deze akte heeft, mag vis schen met meer dan éen hengel. De akte is geldig voor onbepaalden tjjd en behoeft dus maar één kear te worden gekocht. Wie du 8 eenmaal een hengelakte voor twee kwartjes koopt, kan daarmede z'n heele leven met meer dan één hengel visschen, al wordt hy zoo oud als Methusalem. Wel moeten de houders er aan denken, dat de akte ieder jaar in Januari moet worden afgeteekend door den burgemeester van de gemeente waarin de houder woont. Wordt dit vergeten dan is de akte niet meer geldig en moet men een nieuwe koopen. Wte heeft geen akte noodig le. Een vischakte is niet noodig voor hengelaars, die met éen hengel visschen. Wanneer men dus aan d' oever van een snellen vliet wil gaan visschen, met slechts éen hengel en met niets anders, dan hoeft men geen enkele akte te bezitten. Het visschen is dan geheel vry. Maar meer dan één hengel mag men niet bij zich hebben. Hierby wordt aangeteekond, dat zij die met den loophengel of peur visschen, wèl 'n akte noodig hebben. Zy moeten een kleine vischakte koopen. 2e. Ook hebben geen akte noodig de personen, die visschen in dienst van iemand die een groote of kleine vischakte bezit. Maar dan moet éen hunner toch altyd deze akte van hun baas bij zich hebben. Waar mag men niet visschen Men mag natuurlijk maar niet in alle wateren visschen.. Er zijn wateren waarop een bepaald persoon het vischrccht heeft gepacht of gekocht. Daarin mag dan ook niemand anders visschen, tenzij men van dien eigenaar een vergunningsrecht bij zich heeft, waarin dagteekening van uitreiking en geldigheidsduur zijn opgenomen. Hierdoor is dus bepaald, dat het visschen met èen hengel in de openbare wateren vrij is. Voor zoover sommige wateren hiervan zijn uitgezonderd, worden deze bekend gemaakt, Verdere bepalingen betreffen de sluiting van den vischtijd, beperking van het ge bruik van sommige soorten vischtuig, de maat op sommige vischsoorten gesteld, enz. Ziedaar het voornaamste van de bepa lingen omtrent de binnenvissoherij. TEXEL, 3 JUNI 1908. De markt van Maandag, enz. Wel niet zooveel dan op den tweeden marktdag, doch niettemin een respectabel getal lammeren werd Maandag weder ter markt aangevoerd. De handel ging maar kalmpjes, de prijzen waren nog iets lager dan de vorige week. Een gemiddelde prijs van f 9.00 a f 9.50 is niet gewaagd te noemen. Werden er enkele lammeren verkocht tot f 12,00, f 8 00 was ook geen uit zondering. 't Begin der markt was iets vlugger dan aan het einde, de verkooper die niet spoedig kon besluiten heeft zeker, zooals men dat noemt, vermarkt, of heeft de aangevoerde waar weder onverkocht huiswaarts vervoerd. Naar wij vernamen werden 7300 lammeren aangevoerd De verstreken Meimaand heeft opzich- tens de veeprijzen niet aan de verwach ting, beter gezegd aan de wenschen, beantwoord. Het verschil der prijzen met die van het vorig jaar was alreeds den eersten marktdag niet onbeteeke- nend en met iederen volgenden marktdag is het nog iets teruggegaan. Bracht de verstreken maand in dit opzicht teleur stelling overigens toondo Mei zich inder daad den naam Bloeimaand waardig. Het weer was met uitzondering van enkele koele dagen, recht heerlijkzonnig warm weder met zoo nu en dan een regenbuitje, deed het groeizaam zijn, een enkele dag in het laatst der maand, ontnam door den hevigen wind, het jonge groen veel van zijn schoonheid^ Het den volgenden dag daarop volgend on- weder met flinke regenbuien bracht groote verkwikking. Inzake de nieuwe Boot exposeeren wij thans, na de reeds vroe gere opnamen, de volgende fotografische opnamen De Boot op de werf, voor het te water laten. De Boot te water gaande. De Boot te water, aan de werfliggende. Maandag zijn van hier met 3 stoom- booten vorvoerd 1223 lammeren, 21 koeien, 16 kalveren 14 varkens en 1 paard. Oudeschild1 Juni. J.l. Zaterdag zijn door gebroeders T. en P. v. d. Yis bij den havenmeester aangebracht 4 ijzeren vaten, gemerkt D S B. 676 - 742 - 752 en 761, groen merk. De Cocks dorp. Een hevig onweder ontlastte zich Zaterdag j.l. boven het Noordelijk deel van Texel. Hevige plasregens drenkten het aardrijk terwijl zoo nu en dan hagelsteenen ter grootte van kleine knikkers omlaag kwamen. Voor zoover we vernamen leden de te veld staande gewassen weinig of niet door den hagelslag. Bij den landbouwer C. Troost werd een varken door den bliksem getroffen. Het dier was gedeeltelijk blauw geworden en stierf even later. Een ander varken, dat in hetzelfde hok liep, was ongedeerd gebleven. Oosterend2 Juni. Zaterdag j.l. vielen hier hagelsteenen en ijsbrokken van zeldzame grootte. Er waren er bij van 8 gram. Verscheidene glasruiten werden gebro ken, en boom- en tuinvruchten werden beschadigd. Van ongelukken, door den bliksem aangericht, vernam men niet. Naar men zegt, werd een boom geraakt. Door een visssher van hier is in het Westgat een luchtballonnetje gevon den, waaraan verbonden een biljet, met het verzoek, dit op te willen zenden aan het Rotterdamsche Nieuwsblad met opgave van vindplaats, waarna een souvenir zal volgen. Aan het verzoek is voldaan. De Christelijke Zangvereeniging voor gemengd koor van den Helder, genaamd „Halleluja" zal op den 2en Pinksterdag 's nam. 2 uur eene openbare uitvoering geven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Dit koor, onder directie van den beer Joh. F. Asma Jr. en onder orgel- beleiding van Mej. Maarleveld, telt 70 leden. Het programma, dat tevens bewijs van toegang is, is voor 15 cents ver krijgbaar en telt 9 nummers. Stellig zullen velen opgaan tot bijwo ning dezer uitvoering, doch gewenscht is het zich tijdig van programma's te voorzien. Een strijd in de lucht. De „Hbld." correspondent op Texel schrijft d.d. 24 Mei Toevallig was ik heden ooggetuige van een hevigen strijd, die in de lucht werd gevoerd tusschen vogels. Bekend is het hoe moedig de kievit haar nest verdedigt tegen roofvogels, wezels en andere belagers. Een ongewoon gerucht omhoog wekte mijn aandacht en opziende, werd ik gewaar hoe een havik, stellig belust op de eieren of jongen van een kievit, met laatstgenoemd dier een verwoed gevecht voerde. Moedig viel de kievit den vermetelen roover aan, die echter niet week, maar gedurig van verdediger zelf aanvaller werd. Fe zwakkere kievit kreeg het blijkbaar te kwaad, deed een hulpkreet hooren en een tweede, mannetje daagde op. De eerste, zeker doodelijk vermoeid, liet nu kievit nummer twee optreden en deze viel woedend op den havik aan. Deze week echter niet. Even later kwam kievit nummer één weer ter hulp en nu had de roofvogel zich tegen twee aanvallers te verdedigen, wat hij vlug en hardnekkig volhield. Wel tien minuten duurde de kamp, onder hevig geschreeuw der vechtende vogels. De havik week 6enigzins, doch verdedigde blijkbaar duim voor duim het terrein. Eindelijk daalden de strijdende kie viten, oogenschijnlijk oververmoeid, naar den grond, doch nauwelijks hadden zij dien bereikt, of ook de havik plofte uit geput in het gras neer. Wijl de tijd mij niet toeliet langer te toeven, is het mij onbekend of de strijd later hervat werd. (Mogelijk komt dat later wel. Red.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. a. de verlofgangers, di6 in het loopende jaar vóór vermelden dag uit andere hoofde dan krach tens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212 van 1901, no. 293 van 1903) d.i. voor strafonder de wapenen zijn geweest b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te worden geroepen c. de verlofgangers, aan wie, hetzij bij de hen verleende toestemming tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of tot verblijf buitenslands hetz(j ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden, is toegestaan het onderzoek in de maand November of December van het loo pende jaar te ondergaan d. de verlofgangers, die bestemd zijn om op 1 Augustus van het loopende jaareenen verlengden Mihtiedicnsttijd bij de landweer te volbrengen; e. de aspirant-militie-oflicieren, en f. de verlofgangers van de Exploitatie-com pagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. dat de verlofganger bij dit onderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commis saris kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingsstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zyne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tijd, dien hel onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneerzij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij hot gaan naar de plaats voor het underzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of by het naar huiskeeren te dier zako zullen worden gestraft volgens hot Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding of uitrustingstukken, aan een ander behoorende,als de zijne vertoont, wordt in wcrkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eone oproe ping tot werkclijkcn dienst, wordt, na daartoe vercischtc lastgeving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd en behandeld.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1