M arktberich ten. Advertentiën INGEZONDEN STIiTCk'KY Predikbeurten- ADVERTENTIËN. -V KADASTER. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de landmeter van het kadaster op 15 Juni e k. en volgende dagen deze gemeente zal bezoeken tot het doen van kadastrale opmetiDgen. Op verzoek van den landmeter worden belanghebbenden uitdrukkelijk uitgenoodigd voor voldoende afscheiding hunner gekochte perceelen zorg te dragen. Texel, den 5 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT 1-B. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zakmes, in den tuin van Hötel „Texel1 horlogeketting, in de Binnen- burg. Donderdag werd bij het Prov. Bestuur te Haarlem aanbesteed Uitbreiden verdediging van den onderzeeschen oever voor de Rijkszee wering aan het Horntje op het eiland Texel. Laagste inschrijver de heer J. Roskam Cz., Dordtrecht, voor f 29,260. Uitvoeren buitengewone verstratingen aan den weg op de kruin van den zeedijk bij Oudeschild op Texel. Laagste inschrijver de heer J. Dekker, Den Burg, voor f 820. De Cocksdorp6 Juni. Gisterennacht sloeg de bliksem in de landbouwschuur van de boerenhofstede Wageningen in Eierland, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Er waren slechts eenige gaten in den muur. Door de warmte. Te Amsterdam is een werkman door de warmte bevangen. Hij werd naar het O. L. V. Gasthuis gebrachtbij aankomst bleek hij reeds overleden. De 47-jarige Teunis Breugom, werkzaam aan de strandmuur te Scheveningen, werd Dinsdagmiddag onder zijn werk aan het strand door een zonnesteek getroffen. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Hij bezweek spoedig. De man is weduwnaar en laat 3 kinderen achter. Zijn laatste last. Veel spoelt de zee aan, zoo ook hout en steenkolen. En deze worden dan door velen, wiens verdiensten te schraal zijn om brandstof te koopen, opgezocht. In den zomer zamelen zij dan al reeds voor den komenden winter. Zoo trok een oude man, J. W., geregeld naar het strand van IJmuiden om hout te zamelen. Geregeld zag men hem langs den zeeweg daarheen gaan. Zaterdag was hij weder om tien uur in den morgen heengetrokken om de brandstof te zamelen en in den middag met dat heete weer kwam hij terug zwoegend en torsend den zwaren last die hem te zwaar was Want plotseling viel hij dood neer, achterover op zijn bundeltje. 't Was hem niet genoeg. Voor de Rechtbank te Utrecht stond een landlooper terecht tegen wien 2 jaar opzending naar Veenhuizen werd geëischt. De man vroeg bescheidenlijk er nog een jaar bij te mogen krijgen en voor 3 jaar te worden opgezonden. De rechtbank willigde dat verzoek in en vonniste dezen landlooper naar zijn wensch voor 3 jaar opzending. Een mooie schutter. De knecht van Q te Dinxperlo maakte dezer dagen het schuttersfeest in het Spork mee, doch was zoo dronken, dat hij zich buitenshuis ontkleedde en zijn kleedingstukken hier en daar neerwierp. Bij zyn ontwaken miste hi) zijn kleeding, die door gedienstige personen -was opge raapt. Hij kon echter ongekleed niet naar huis keeren en moest nu in een hooiberg kruipen en geduldig afwachten tot een melkrijder hem zijn kleediDg bracht. Als een burgemeester loinhelll Te Culemborg meldde zich Zaterdag avond bij den waarnemenden burgemees ter een vreemdeling om reisgeld, nadat hem dit door den commissaris van politie was geweigerd. Toen ook de waarne mende burgemeester hem dat reisgeld bleef weigeren, vernielde hij uitdank baarheid een der winkelruiten, wierp de uitstalling over de straat, ontvreemde daaruit manufacturen en bezorgde ver volgens het ontvreemde persoonlijk bij den commissaris van politie. De verdachte wordt ter beschikking der justitie gesteld, omdat hij verklaard heeft, indien zulks niet gebeurt, den waarnemenden burgemeester nog een dergelijk voordeeltje aan zijn andere winkelruiten te zullen bezorgen. Een goecl vervoermiddel. Met het mooie weer van de laatste dagen werd het gemis van de tramver binding van den Helder naar Huisduinen terdege gevoeld. Gelukkig zal dat gemis niet lang duren, zegt „het Vliegend Blaadje" wanneer het plan van „Heldersch Belang" naar wensch mocht slagen. Op haar initiatief zal men te Helder een zoogenaamde Renard-trein, bestaande uit een automo biel en twee volgrijtuigen, laten loopen vanaf het havenplein langs den Kanaal- weg en verder langs den Huisduinerweg. De wagens bieden ruimte tot hot ver voeren van zestig personen. Vrijdag middag zal een proefrit gehouden worden, en indien zij slaagt zal de dienst den volgenden dag worden aangevangen. Het tarief zal zijn als vroeger bij de tram. Rnpsenbestrijding. Een inzender in „Onze Tuinen" schrijft over rupsenbestrijding „In mijn tuin heb ik allerhande bloem- heesters, die ik verleden jaar, om de drie of vier dagen bestoof met Amerikaansch rupsenpoeder. Niettegenstaande de rupsenplaag in 1907 heb ik ze totaal uit mijn tuin geweerd, tnsschenbeide vond ik er wel eens één over den grond, die van mijn buurmans baomen er in vielen. Ook de luizen van de rozen en andere planten hield ik op een afstand. Het poeder moet droog en fijn gewreven worden en dan gebruikte ik 'n klein insec- spuitje, om onder de bladeren te komen en om de planten geheel te bestuiven gebruikte ik de bekende blaasbalg. De beste tijd daarvoor is na den regen als de bladeren nog vochtig zijn of des morgens, wanneer de dauw nog niet is opgedroogd. De koolrupsen zal men er ook best mee op een afstand houden kunnen. De onkosten zijn weinig, en de moeite is niet te omslachtig, om er eens een proef mede te nemen. Een drukfout? In het verslag der wedrennen te Bussum op Hemelvaart gehouden, lezen wij in „Hippos" In de Derby hadden wij de noviteit een dame op de sulky te zien, n.l. mej. E. C. Kuys, die Locomotief reed. Het bestuur had de attentie deze sportswoman een man met bloemen aan te bieden. Geachte Redacteurs. Gun my s. v. p. eenige plaatsruimte voor onderstaand schrijven. Bij voorbaat mijn oprechten dank. Aan myn Texelsche Vrienden. Wie streeft niet naar vooruitgang? En welke middelen zijn daartoe noodig. Een drachtig samenwerken. 't Bewijs is geleverd dat U allen Texelaars door eene kleine opoffering binnen zoo korten tijd, onder leiding van bekwame mannen tot stand kreeg de oprichting uwer Eigen stoomboot- dienst, welke zoo glansrijk de overwinning behaalde. In 't belang van U dierbaar eiland, kan nog zeer veel gedaan worden, en ik ben er van overtuigd dat de meeste voordeelen op den duur kunnen behaald worden, door de oprichting eener onderlinge manufactuur handel ten doel hebbende: voor gezamenlijke rekening, onder leiding van vakkenners, te handelen. Een besparing van 20% op de inkoopen uwer benoodigdo manufacturen, valt U zeker ten deel, daar boven nog de extra korting welke derge lijke groote lichamen genieten bij hunne contante inkoopen. Vergeet niet waarde vrienden dat dit nogal wat beduidt, daar dergelijke inkoopen noodzakelijk blijven en derhalve telkenmale terug komen. Aan genaam zal 't my zijn U oordeel eens to mogen vernemen. Verblijvende U bereidwillige vriend, Leeuwarden. G. BEERENTS. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Leiden, 5 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd 58 Stieren f115,— a f384,—; 211 Kalf- en Melkkoeien f 158 a f 315; 92 Varekoeien f 116 a f 225; 232 Vette Ossen en Koeien f 187 a f 360 7051 Lammeren f 10,— a f 14,50 76 Kalveren (vette) f 53 a 198; 94 Kalveren (magere) 16a 19, 751 Schapen (vette) f 22,— a f 30. 521 Schapen (weide) f 19 a f 23; 457 Magere Varkens f 16-- a f' 40, 567 Biggen f 4,— k f 9,—; Schngen, 4 Juni. Aangevoerd: 7 Stieren f 80 a 215, 10 Paarden f 80,a f 200,—; 38 Kalfkoeien f 140,a f 245 35 Vette Koeien f 200 a f325; 60 Geldekoeien f 130 a f 210 1500 Lammeren f 6 a f 13,00; 50 Nuchtere Kalveren f 6 a f' 19, 450 Overhouders f 20,00 a 1 27,50, 80 Vette Varkens 36 a 42 cent per Kg. 25 Varkens f 13,af 15, 80 Biggen f 5,00 a f 9,—; Boter f 1,15 a f' 1,25 per K.G. Kipoieren f 2,80 a f 3,30 per 100; V.P: N. EIEREN VEILING. 5 Juni 1908 f3,35 tot f4,50 per 100 stuks. Zondag 7 Juni 1908. le Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 6 uur ds Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds Kijne. Den Hoorn. Voorm, 10 uur ds. Visser. (Collecte voor de Zending) Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 u. ds. Scherpenhuysen Maandag 8 Juni (2de Pinksterdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Kijne. (De Doopsbediening gaat Diet door.) Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oostei-end. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Er zyn bleeke, vermoeide, kwynende vrouwen, die een slechte gezondheid geërfd hebben, of die hare minachting voor de wetten der Natuur betalen. Maar de Natuur spant zichzelve in om haar tot een beteren gezondheidstoestand terug te bren gen en met een weinig hulp gelukt haar dit in de meeste gevallen. MUltS INK 'u BERS ONNES JL ALES -* n Een versterkend middel voor de Vrouwen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Mei 1908 Ingelegd f 8598,73"* Terugbetaald 10354,41 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3228. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Dotr Gods goedheid zeer voorspoe dig bevallen van een meisje N. ZEGEL--Duinker. P.n.Polder—Texel, 3 Juni 1908. Algomeene kennisgeving. Getrouwd: Br. K. «VER, Veearts C. C. KEIJSER, die, ook namens wederzijdschofamilie,dank zeggen voor do vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 4 Juni 1908. (Bniten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hoewel wij het doel door den schrijver beoogd niet toejuichen, hebben wij de opname van het bovenstaande niet willen weigeren, op grond dat het niet anonym, doch naar belmoren oridcrtee- kend is, en mer us kan weten uit welken hoek de wind waait. Wij willen onzerzijds alreeds gevolg geven aan het verzoek van den inzender om een oordeel te zeggen over bedoeld plan, hetwelk wij, naar wij reeds boven zeiden, niet toejuichen. Met korte woorden zouden wij de ten uitvoer legging van dit plan, noemen wroeten in eigen ingeivand. Wat toch zou het geval zijn, indien zulk een plannetje werd ten uitvoer gebracht? Dit: dat tal van manufacturiers, zoo niet allen, in hunne zaken belangrijk zouden worden bena deeld, hun zaken-doen vrijwel onmogelijk zou worden. Of zulks nu wel in hot belang van onze ge meenschap zou zijn, trekken wij zeer in twijfel. W aar moet liet heen als particulieren zich gaan aangorden om door het oprichten van vereeni- gingen of vereenigingljes, tegen neringdoenden als concurrente optetreden, sommiger bestaan bemoeielijken, hen het brood ontnemen? En dien weg zou het uitgaan. Want hetgeen hier wordt bedoeld met eene onderlinge manu- iactuurhandel, zou evengoed in toepassing kunnen worden gebracht voor andere zaken, b.v. voor het verbruik van sigaren, koloniale waren, schoeisel en meer andere zaken, waarmede nu de midden stand nog eenig gewin maakt. Zulk eene handeling, zulk een concurrentie, waar particulieren eenig geld en hun invloed in de schaal leggen, zich vereenigen, (volstrekt niet met het doel om anderen te benadeeleD, maar dat daarvan toch het gevolg kan zijn), zonder dat de omstandigheden zulks noodzakelijk maken doch mogelijk bijbedoelingen de drijfveer zijn, achten wij eene onwaardige concurrentie, eene concur rentie van min allooi, waarvoor onze omgeving gevrijwaard moge blijven. Zulk optreden is slechts dan te verdedigen wanneer geen concurrentie bestaat en het monopolie zijn macht misbruikt. De schrijver haalt aan het succes met de boot als bewijs wat eendrachtig samenwerken vermag, doch hij verliest uit het oog dat deze zaak is ontstaan tegen een te sterk gedreven monopolie; daardoor is ontstaan concurrentie, welke toch nog voorkomen zou zijn geworden, indien intijds aan billijk verlangen tegemoet ware gekomen. En wat nu de manufactuurhandel betreft, be hoeft men waarlijk niet te denken aan monopolie; de concurrentie der manufacturiers is van niet weinig beteekenisen waar zulks niet genoeg zaam zoude wezen daar zullen manufacturiers van elders, die somtijds als 't ware het eiland overstroomen, de concurrentie wel levendig houden (Of is het wellicht de bedoeling dat de manu facturiers alhier zich zullen vereenigen, teneinde vakgenooten van elders te weren Ook wel in meer andere zaken is die stroom van handelsreizigers meermalen ten nadeele van eigen neringdoenden, die bier in de huishouding moeten bijdragen en zich veelal niet kunnen beroemen op een weelderig bestaan. Eene vereeniging als bovenbedoeld, welke niet onmogelijk meerderevertakkingenzou kunnen krijgen op ander gebied, meenen wij niet ge- wenscht in het belang der neringdoenden; wij blijven het beschouwen als een wroeten in eigen ingewandvernietiging van onzen middenstand, waarvoor het gezond verstand der Texelaren ons moge bewaren. In vereeniging ligt kracht, wij beamen het. Wil men zich dus vereenigen om krachtig tezjjn, laat het dan niet wezen om aftebreken; doch om op te bouwen zoodanige zaken welke aan het algemeen ten nutte en ten voordeel kunnen zijn, en waaraan Texel behoefte heeft, en zulke zaken zijn er nog wel. Red. van 30 Mei tot en met 5 Juni '08. GEBOREN Klaasje, dochter van Teunis Zegel en Nannaatje Duinker. ONDERTROUWD: Cornelis Witte en Grietje Barhorst. GETROUWD: Klaas Over en Cornelia Catharina Keijser. Jan de Vries en Neeltje Zegel. Levie Polak en Petro- nella Isabella Borgman. Jan Borgman en Dina Besier. OVERLEDEN: FrederikBakker, de Waal oud 66 jaar. LEVENLOOS AANGEGEVEN 1 OUR De Pink Pillen zyn een versterkend middel in het byzonder bereid voor de jonge meisjes en de vrouwen van allen leeftyd, een versterkend middel dat haar juist dien kostbaren steun verschaft die haar tot een topstand van gezondheid en van kracht terugbrengt. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilié, hoofd-depóthouder, 7 Groolc Markt, Rotterdam. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Depóthouder te den Burg-Texel T.BDIJS. EN

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2