Zulks zal vermoedelijk oorzaak zijn dat door de Texelaars van deze dienst geen gebruik zal worden gemaakt, omdat dezen zich niet schuldig zullen willen maken aan ontrouw tegen de eigen stoom bootonderneming en men voor een rit tusschen Burg en de Haven wel geen hooger tarief zal willen betalen dan nu reeds door de bestaande wagendienst wordt geëischt. Tegen deze laatste treedt de nieuwe dienst dus niet als concurrente op; 't is blijkbaar dat de nieuwe dienst in hoofdzaak dienstbaar zal moeten zijn voor het vervoer van passagiers die van de postboot gebruik maken; eene poging alzoo om te trachten van het verloren terrein iets te herwinnen. Of zulks succes zal hebben, daarover willen wij ons niet uitlaten. Doch voor het touristenverkeer, voor die personen welke niet naar hier komen om geldelijk voordeel te behalen, doch die integendeel door hun bezoek eenig voordeel aanbrengen en die bij de nieuwe stoombootonderneming nietgeintresseerd zijn, voor de zoodanigen zou de thans geopende dienst Helder Burg nog wel iets aantrekkelijks kunnen hebben, om dat wel eens wordt beweerd dat niet altijd valt te roemen op de blijde ont vangst en minzame behandeling welke aan passagiers van de oude boot ten deel valt. Zou dat waar zijn, dan is dat geen loffelijke getuigenis en aller minst een goede reclame voor gewenscht vreemdelingenverkeer Intusschen, voor de mannen die voor gaan om Texel opzichtens het vervoer in meer gewenschte conditie te breDgen, moge de thans geopende auto-omnibus- dienst een feit zijn, waarmede ze hun voordeel mogen doen. Vergadering Onderwijzersgenootschap. De afdeeling „Texel" van het Nederl. Ond. Genootschap hield j 1. Zaterdag hare Juni-vergadering in het café „Den Burg". Aanwezig waren 13 leden, waaronder 2 dames. Na het openingswoord van den Voor zitter, werden de notulen der April-ver- gadering door den Secietaris gelezen onveranderd werden ze goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken behoorde ook de verordening van het Gemeente bestuur, regelende de onderwijzers jaar wedden. Naar aanleiding hiervan werd eene commissie benoemd, wier taak zal bestaan in het verzamelen van de veranderingen, welke in den loop der volgende jaren noodig en wenschelijk zullen blijken. Tot leden dier commissie werden benoemd de H.H.Groenewold (voorzitter) en Toet en Visser (leden) Als afgevaardigde naar de te Haarlem te houden Alg. Vergadering werd volgens rooster aangewezen de heer M. Kikkert. Den afgevaardigde werd opgedragen vóór het voorstel te stemmen, inhou dende de wenschelijkheid, voortaan ge bruik te maken van de vereenvoudigde spelling in geschriften, het Genootschap betreffende. Voor het overige kreeg de afgevaardigde een vrij mandaat. Na de pauze werd aan de orde ge steld: de herziening van het huishoudelijk reglement. Na eenige kleine verande ren werd het, gewijzigd, met algemeene stemmen aangenomen. Daar het inmiddels al vrij laat was geworden, werden de inleiding en de letterkundige bijdrage uitgesteld tot de volgende bijeenkomst, die op 26 Sept. a.s. zal plaats hebben in het hotel „de Lindeboom". Inleider zal alsdan zijn de heer M. Kikkertde heer De Jongh zal de bijdrage leveren. Na de gebruikelijke omvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De markt van Dinsdag. Begint de aanvoer van lammeren een lager getal aantewijzen, toch werden Dinsdagmorgen nog weder 4300 aange voerd. Het jonge vee zag er goed uit. De handel begon al vroeg en was blijkbaar levendig. Of de kooplieden meer uitzicht hebben de koopwaar te kunnen plaatsen of wel de verkoopers gunstiger gestemd waren tot verkoopen, zouden wij niet kunnen zeggen; mogelijk wel van beiden. De prijzen zullen bij den vorigen marktdag weinig verschil hebben opgeleverd, maar toch ook niet verder zijn teruggegaan. Wij hoorden een verkooper zeggen„ik ben best tevreden," en dat zal wel geen alleen staande getuigenis zjjn. Oudeschild, 8 Juni. Gedurende de afgeloopen Pinksterdagen was het hier vol leven en bedrijvigheid. Bij aankomst en vertrek der booten bewogen zich honderden menschen op de haven. Deels om de vele vreemde lingen te zien, die gedurende deze dagen ons eiland bezochten, deels om den strijd te aanschouwen, die de firma Bosman tegenwoordig tegen de Texelsche eigen Stoombootonderneming aanbindt, maar ook niet minder, om getuige te wezen van het vertrek en de aankomst der autobus, een voor velen op dit eiland nog onbekend vervoermiddel. Vele passagiers werden gedurende deze dagen van en naar bet eiland vervoerd. Ook de fraaie boot van den heer Bosman kreeg hiervan een gedeelte. Of dit echter alles goud was, wat er blonk, werd door velen betwijfeld. Doch hoe het zij, men late zich de oogen niet verblinden en toone nu, dat het volle ernst is met de solidariteit der Texelaren, want zoo ooit, dan is nu daarvoor de tijd gekomen. Als een bewijs, dat gedurende de Pinksterdagen het vreemdelingenverkeer buitengewoon groot is geweest, kan dienen, dat op den 2den Pinksterdag 's avonds om 6 uur met de „Baron Rengers" 330 passagiers naar Helder werden vervoerd. Waal, 9 Juni. De Texelsche wielrijdersbond, die al zooveel goeds tot stand bracht, heeft op nieuw een uitstekend werk ter hand genomen. Aan den onderkant van den dijk in Waal-en-Burg wordt n.l. een pad voor wielrijders in gereedheid gebracht, dat zal blijken een geduchte verbetering te zijn. Het pad, nu half voltooid, zal, als 't geheel gereed is, den wielrijders zeer veel gemak aanbieden. Wielrijders, op Texel 1 wordt allen lidGe ziet het, ge steunt dan eene vereeniging, die er steeds op uit is, in uw aller belang werkzaam te zijn. Oosterend9 Juni. De Visscherij-vereeniging „Betracht het Goede" alhier, heeft het volgende bericht ontvangen van de afdeeliDg Hy- drographie van het Ministerie van Marine „Het onderzee-mistsein aan boord van het lichtschip „Terschellingerbank", be staande uit: elke 10 sec. drie slagen op de onderzee-klok, als volgtslag, pauze 2 sec., slag, pauze 2 sec., slag, pauze 6 sec,, is in werking gesteld. Voorloopig kan echter wellicht niet op de geregelde werking vertrouwd worden". Groot was de opkomst gisteren middag in de Ned. Herv. Kerk, alhier, waar van 2 4 eene zanguitvoering gegeven werd door de Christelijke zang- vereeniging „Halleluja" te Helder, onder directie van den heer Joh. F. Asma Jr. en met orgelbegeleiding van Mej. Maar- leveld. Het programma noemde de volgende nummers, die alle keurig en naar wensch werden uitgevoerd 1. Lofzang. 2. Psalm 126. 3. De storm op het Meer. 4. Elia en Bahlpriesters. 5. De Heer is groot. 6. Psalm 103. 7 De Heer is mijn kracht en lied. 8. Psalm 136 26. 9. Het Hemelsche Tehuis. terwijl daartusschen en in de pauze met genoegen geluisterd werd naar het keurig orgelspel van den directeur. Bij den aanvang werd een woord van welkom gesproken door den Weleerw. heer Ds. Kramer, die den wensch uit sprak, dat het „Halleluja" van dien middag mocht zijn een „Loof, loof den Heer" het bekende vers uit Psalm 103, dat vooraf gezongen werd. Bij het einde bracht de voorzitter van „Halleluja" dank voor de goede ontvangst vooral aan de regelingscommissie, waarna de Weleerw. heer üs Rooseboom dank bracht aan de vereeniging voor den genotvollen middag, onder het uitspreken van zijn beste wenschen voor „Halleluja", bij het laten zingen van Psalm 134 3 en onder het met dankgebed sluiten der bijeenkomst, die door Ds. Kramer met gebed was geopend. De Cocksdorp. De heer G. Koene, rijksveldwachter alhier, wordt met ingang van 16 Juni op verzoek overgeplaatst naar Spanbroek. (N. H.) Vlieland. De uitslag van de Vrijdag j.l. gehouden verkiezing voor een lid van den gemeen teraad was als volgt C. Bakker Dz. 23 stemmen, D. Smit 47 stemmen. Tehuis voor alleenstaande Blinden te Wolfhezen. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op een stichting voor alleenstaande blinden, een tehuis, waar de zoodanigen, onverschillig van welke gezindte, welken leeftijd, een goede huisvesting en liefde rijke verpleging kunnen vinden. Zulk een inrichting zal worden gebouwd op een terrein ten noorden van het station Wolfhezen op een deel van het bekende landgoed Wolfriede te Arnhem en Ooster- foopk De heer M. H. Schild, freule L. H. C. van Höevell en Mej. J. M. Desmons, allen te 'sHage, zullen daarvan het bestuur vormen. De kosten der gebouwen zijn geraamd op f 160,000, er kunnen dan 100 blinden daarin worden gehuisvest, waarvan ieder hunner een eigen kamer zal hebben. Voor dat doel wordt een beroep gedaan op de offervaardigheid van het Neder- landsche volk. Wie een steentje wil bijdragen in den vorm van een gift tot deze stichting of tot instandhouding er van, wordt verzocht die bijdrage te zendon aan de penningmeesteresse Mej. T. M. Desmans, Archimedestraat 48, te 's Hage. Tegen drankmisbruik. Door den Volksbond tegen drankmis bruik in samenwerking met al de Nederl. Onderwijzersvereenigingen, wordt voort durend een krachtige actie gevoerd in het belang van een alcoholvrije opvoeding van de opgroeiende jeugd. Tot de ouders en opvoeders van kinderen wend zij zich nu weder met de volgende leerrijke vermaningen: „Gij hebt er voor te zorgen^ dat, voor zooverre zulks in uw macht ligt, uw kinderen kunnen opgroeien tot krachtige en flinke mannen en vrouwen, die later sterk zullen staan tegenover velerlei verleidingen, die hen bedreigen. Wilt ge dat in hooge mate bevorderen, geeft dan uw kind nooit een druppel steiken drank, likeur, bier ofwijnl Ook niet bij huiselijke feesten of bij bijzondere gelegenheden, niet in gezonde dagen, en bij ziekte alleen op uitdrukkelijk voor schrift van een arts. De goneeskundigen zijn het er over eens, dat deze dranken voor kinderen niet deugen. Zij bedreigen ernstig hun gezondheid; Zij verminderen den eetlust en bena- deelen de gezonde spijsverteering; Zij schaden de lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling; Zij roepen prikkelbaarheid en zenuw achtigheid te voorschijn; Zij verzwakken het weerstandsvermo gen tegenover allerlei ziekten. Bovendien maken zij uw kind ruw en meer vatbaar voor slechte invloeden, terwijl zij oorzaak zijn van achterlijkheid bjj het leeren. Hebt gij uw kind lief, geeft het dan nooit sterken drank, likeur, bier of wijn I" Slim. Yeendam is thans in het bezit van een mooi sportterrein, zooals er zeker geen tweede in de noordelijke provin ciën gevonden wordt. Men dacht het op den tweeden Pinksterdag officieel te openen met een groote harddraverij, een keuring van tuigpaarden en een poney- race. Maar wat is het geval Het mooie en dure terrein 't heeft n.b. ruim 40 mille gekost heeft geen enkele toegangsweg, waarlangs het met paarden en rijtuigen is te bereiken. Een Kamper stukje, voorwaar I (D. Ct.) Een zeeprik. In de Zuiderzee is een nieuwe visch gevonden, waarvan de heer Kagei van Urk, het eerste gevischte exemplaar ter beschikking heeft gesteld van dr. H. C. Redeke, die er een artikel aan wijdt in het juist verschenen nummer der Mede- deelingen over Visscherjj. De Zeeprik (Petromyzen Marinus) komt voor op onze kusten, maar schijnt tot nu toe nooit bjj meuscbenweten te zjjn opge merkt in de Zuiderzee. „Het scheen mij derhalve de moeite waard, schrijft dr. Redeke, te vermelden, dat thans met zekerheid het voorkomen van P. Marinus ook in de Zuiderzee is geconstateerd. Eenige dagen geleden ontving ik door tusschenkomst van den H. Kagei op Urk een fraai exemplaar van deze visch, dat op 23 April met een kuilnet in de Zuiderzee gevangen en op den afslag tentoongesteld was. De daar aanwezige oude visschers, zoo schreef mij de heer Kagei gaven te kennen, te voren nog nimmer zoo'n visch gezien of gevangen te hebben en daarom besloot hij mij het onbekende dier te zenden. „Het exemplaar is 83 cM. lang man netje en bizonder fraai gemarmerd. Ofschoon de voortplantingsorganen reeds tamelijk ver ontwikkeld zijn, kan niet gezegd worden, dat het dier reeds volkomen geslachtsrijp is. Het krijgt een plaats in de verzameling van het Zoölogisch Station. Een ontaarde moeder. Uit Kuinre wordt aan het „N. v. Friesl." gemeld Geertje is Zaterdag naar Heerenveen gebracht en niet teruggekeerd de justitie heeft haar dus gehouden. Wat Geertje misdreven had Ze had zich zeer on moederlijk gedragen. En dat eene moeder, die niet minder dan veertien kinderen heeft gehad, waarvan ze nog slechts zes in leven heeft 1 Vier er van zijn eenige jaren geleden, toen ze onder toezicht in een hut waren achtergelaten, verbrand. Geertje werd weduwe, maar kreeg weer een man, met wien ze slecht accordeerde. Ze had vijf voorkinderen en in het tweede huwelijk werd een zesde geboren. Dat was geen vier maan den oud, toen Geertje eenigen tijd geleden besloot, op een tijdstip dat de man naar buiten was te werken, met haar vijf voorkinderen de wijk te nemen naar Duitschland. En het zesde kind, de kleine van nog geen vier maanden? raar was haar tweede man vader over, daar had zij geen hart voor. En ze liet het onver zorgd aan zijn lot over, terwijl ze wist, dat de man eerst na vele uren thuis zou komen. Eenige stukken huisraad, als een naaimachine en een kinderwagen en ook een geit nam ze mee. Ze maakte een en ander te Steenwijk te gelde om reisgeld te krijgen. Zoo kwam ze in Duitschland, maar daar sloeg 't haar tegen, ze moest terug. En toen ze weer hierkwam, is ze dadelijk in hechtenis genomen en naar Heeren veen opgebracht. Als we goed zijn in gelicht staat er op dit feit (het verlaten van een zorgbehoevend kind door de moeder) een maximumstraf van 6 jaren. Vergeetachtig. Als waar gebeurd wordt aan de „N.-Br." medegedeeld Donderdagmorgen stuurde een vrouw, wonende op Breede Haven te 's Herto genbosch, hare kinderen op de straat om te spelen daar zij eenige huiselijke bezigheden moest verrichten, legde zij haar 2'A-jarig kindje te bed. Toen echter hare werkzaamheden geëindigd waren en zij haar jongste spruit op de straat meende te kunnen vinden in gezelschap der andere kinderen, verschrok zij terdege toen niemand van het daar aanwezige jonge volkje haar kleinste in geen tijd gezien had. Schrik en ontsteltenis. Gauw alles afgezocht, de heele buurt kwam er bij te pas. Sommige kinderen naar de muziek op de Markt gestuurd, enkele weer naar andere plaatsen. Do geheele havenkant doorloopen of het niet te water was gevallen. Toen ging men eindelijk naar het bureau van politie, om daar de verdwijning van het kind aan te geven. Thuis gekomen kwam het haar te binnen, dat zij de kleine te bed had gelegd, waar het rustig lag te slapen. Een gevaarlijke operatie. Een gevaarlijke operatie heeft in Ame rika plaats gehad, gevaarlijk vooral voor hen, die ze verrichten. Vijftien veeartsen waren noodig om een rhinoceros te opereeren. Er waren 900 chloloform en 200 gram ether noodig om het dier gevoelloos te maken, dat een staartoperatie moest ondergaan. Een uur lang bleef Mogol dat is de naam van den rhinoceros uit den dieren tuin van Ney-York bewusteloos. Toen hij eindelijk wakker werd, begon het geweldig te niezen, doch scheen zich overigens volmaakt wel te gevoelen. Dr. Mater, professor in de oogheelkunde aan de hoogeschool voor veeartsenijkunde te Ney-York, verrichtte de operatie, in tegenwoordigheid van 14 veeartsen, 6 journalisten, 3 fotograven en 10 wachters van den tuin. Uiterst moeielfjk was de bepaling van de juiste hoeveelheid chlo roform vast te stellen, noodig, om het dier in slaap te brengon. De dikte van den huid bleek zoo groot, dat de pols slagen niet waargenomen konden worden en de chirurgische instrumenten, die rnen speciaal voor dit doel gemaakt had, konden niet gebruikt worden.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2