N°. 2164, Donderdag 18 Juni 1908. 218te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof meek. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11, 3;6,— Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,—; 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,30; 13,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. 6 13 Juni. Amsterdam heeft een nieuwen wethouder van onderwijs gekregen. Dit feit raakt hoofdzakelijk de onderwijsbelangen in onze hoofdstad en er zou dan ook geen aanlei ding voor ons bestaan daarvan in ons overzicht melding te maken, als de benoe ming zelf niet eenigszins opmerkelijk mag genoemd worden en de gevolgen daarvan zich naar buiten doen gevoelen. Het opmer kelijke in deze benoeming was n.l. dat ge kozen werd de heer Mr. S. de Vries een volbloed anti-revolutionair en dus voor stander van het bijzonder onderwijs, gekozen door een raad waarvan de meerderheid vrij zinnig is. De oorzaak daarvan is de volgende: Toen de vorige liberale wethouder van on derwijs wegens ziekte ontslag moest nemen kon van liberale zijde geen geschikt can- didaat worden aangewezen. Wel had men het oog geslagen op Mr. Worst, maar deze wenschte niet in aanmerking te komen. Door de vrijz. democraten was de heer Ketelaar aangezocht en bereid bevonden en door de mannen der rechterzijde de heer Mr de Vries, beide laatstgenoemden op het gebied van; het onderwijs geen onbe kenden. 't Hing natuurlijk af van de libe ralen wie de palm der overwinning zou wegdragen. De keuze was niet gemakkelijk voor hen. De heer de Vries voorstander van het bijzonder onderwijs de belangen van het openbaar onderwijs op te dragen had zjjn bezwaren, maar dit werk op de schouders van den heer Ketelaar te leggen, die langen tijd secretaris van den B.v.N.O. was en die naar het oordeel der liberale heercn wel wat heel erge vooruitstrevende ideeön had, dat ging ook toch maar niet zoo gemakkelijk. In't kort bjj de stemming werd met hulp der liberalen de heer de Vries gekozon. Dat dit wat consternatie bij de Amsterdamsche openbare onderwij zers verwekte is te begrijpen en dat erin de bladen Hink op de liberale „ovorloopers" werd afgegeven spreekt wel van zelf. De benoeming van den heor de Vries heeft intusschen oen staartje. Deze toch is lid der Tweedo Kamer voor Sneek en wil zijn lidmaatschap or nu aan geven. Sneek komt dus weer open en wat is in doze dagen nu begrijpelijker dan dat in de anti-revolutionaire party al dadelijk weel de wensch tot uiting kwam, don grooten in den laatsten tjjd weliswaar veel bestreden maar dan toch nog in zijn volle kracht staan- den leider Dr. A. Kuyper weer een zetel in 's Lands vergaderzaal aan te bieden. Mr. de Vries zelf hield te Deventer in een ver gadering een warm pleidooi daarvoor en de anti-revolutionaire pers begon al op het gemoed van de Christ, historische en Katho lieke bondgenooten te werken. Maar toch het zal niet gebeuren. Althans als men gelezen heeft wat de „Standaard" het orgaan der anti-rev. partij in de voor bije week schreef. Dr. Kuyper heeft nu eenmaal vroeger meer dan eens gezegd geen kamerzetel te zullen aanvaarden en er is geen enkele reden om te denken dat hij sedert van opinie veranderd is. Maakt dus maar geen noodelooze drukte, vermaant het blad, het loopt toch op niets uit, want Dr. Kuyper wenscht zich niet te laten kiezen. Daarmede zal de zaak nu wel uitwezen. Als de „Standaard" zoo spreekt behoeft er niet meer aan gedacht te worden. Zoodat Sneek wel niet het genoegen te beurt zal vallen den veel besproken, den veel gesmaden maar nochthans ook den door velen en den veel geliefden leider naar het parlement af te vaardigen, —o—o—o— De voorbije week heeft een tweetal ver gaderingen gebracht, waarvan we even melding moeten maken. Te Amsterdam werd n.l. de 122e alge- meene vergadering gehouden van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Wel kunnen we hier geen verslag geven van alles wat op deze vergadering besproken en be sloten werd, maar toch wenschen we hier het een en ander even aan te stippen. Zoo werd besloten op de begrooting een post van f 3000 uit te trekken voor het oprichten van Fröbelbewaarscholen en maatregelen te nemen ter bevordering van het voorbe reidend Fröbelonderwijs. Verder werd f 1000 uitgetrokken voor cursussen voor zang, gymnastiek, handenarbeid, houtsnijwerk, vrouwelijke handwerken etc. ten behoeve van kinderen die de lagere school hebben doorloopen. Ook de bevordering van voor allen toegankelijke volksbanken en boeren leenbanken zal het Nut ter hand nemen, waarvoor eveneens f 1000 op de begrooting werd gebracht, terwijl een gelijk bedrag werd gevoteerd voor het instellen van een centraal bureau voor advies voor eigen studie. Tevens werd besloten f 1000 uit te trekken voor het geven van reizend kookonderwijs en het Hoofdbestuur opge dragen in 1909 een congres van afgevaar digden van Spaarbankbesturen bijeen te roepen, waarvoor eveneens f 1000 werd uitgetrokken. Een credietpost van f 500 werd op de begrooting gebracht om daar door steun te verleenen aan departementen die een vak wedstrijd organiseeren. Een nog bejaarder maatschappij kwam in de vorige week te Leiden samen, n.l. de Maatschappij van Ned. Letterkunde, die haar 142e jaarvergadering hield. Van het daar behandelde maken we alleen melding van een voordracht die door prof. I. van Dijk van Groningen gehouden werd over „Stijl". Als definitie van zijn onderwerp werd door den geleerden spreker uiteen gezet, dat „Stijl" is het vermogen van een eigen uitdrukking van gedachte en gevoel, door woord, beeld en klank." o—o—o— Nog een andere vergadering, al werd ze niet binnen onzo landpalen gehouden, willen we niet stilzwijgend voorbijgaan. We bedoelen het congres voor Reddingswezen dat in de afgoloopen weok te Frankfort samenkwam, 't Was het eerste congres van dien aard, dat gehouden werd en waaraan ook eenige Nederlanders deelnamen. En dat niet alleen, ook Prins Hendrik had door persoonlijk aanwezig te zijn, van zijn groote belangstelling in het streven van het congres uiting gegeven. Geen wonder dat deze belangstelling zeer op prijs werd gesteld en evenmin dat aan onzen Prins uitbundige lof werd gebracht voor zijn optreden bij de bekende Berlin-ramp in de donkere Februaridagen van het vorig jaar. Prins Hendrik bedankte niet alleen voor den lof hem toegezwaaid, maar hield verder ook een rede, waarin hij verklaarde bij de Berlinramp niets meer gedaan te hebben dan zijn plicht en waarin door hem werd uiteengezet dat door dergelijke congressen voor reddingswezen de banden van vriend schap tusschen de verschillende naties zullen worden versterkt. —o—o—o— Koning Eduard van Engeland heeft zijn voorgenomen bezoek aan den Czaar aller Russen gebracht, trots de bedenkingen die door velen zijner onderdanen werden ge maakt en de minder vriendelijke blikken waarmede de Duitsche diplomatie het bezoek volgde. De samenkomst der vorsten had plaats op de reede van Reval, waar zij zich waarschijnlijk meer veilig achtten dan op den vasten bodem. Zooals gebrui kelijk is hebben de beide monarchen over en weer vriendelijke toespraken gewisseld, maar wat nu het eigenlijke doel der samen komst was zullen we vooreerst wel niet te weten komen. Duitschland vreesde voor een verbond tusschen Frankrijk—Rusland en Engeland en zelfs riepen enkele wat heetgebakerde Fransche bladen reeds van revanche te nemen tegen Duitschland. Van andere zijde werd beweerd, dat het enkel hier een familiebezoek gold en Koning Eduard zoowat als huwelijksmakelaar op trad tusschen een Engelsche princes en een Russische grootvorst. De offlcieele berichten echter spreken niet alleen van een vriendschapsbezoek om de betrekkingen tusschen beide landen te bevestigen maar ook van besprekingen over vraagstukken waarbij de belangen van beide landen betrokken zijn. Zoo zouden behandeld zijn de toestanden in Perzie en Afghanistan en de voorstellen van Rusland en Engeland omtrent de Macedonische kwestie. Zooals men weet waren beide het daarover on langs niet eens, maar nu moet de zaak beklonken zijn en volle overeenstemming zijn verkregen. Wat er van dit alles waar is zal naderhand wel blijken uit het spel der hoogere politiek. Zonderlinge berichten kwamen in de afgeloopen week uit Perzie. Zooals men weet heerschte er sedert het optreden van den nieuwen Sjah in breede kringen onder het volk ontevredenheid. De oude Sjah had zijn volk een grondwet beloofd en een eigen parlement gegeven. Maar de nieuwe heerscher liet al spoedig blijken dat hij maling had aan die nieuwig heden. Van de grondwet moest hij niets hebben en 't parlement nu ja, daar achtte h\j zich ver boven verheven. Het volk daarmee niet tevreden nam in den laatsten tijd meer en meer een dreigende houdiDg aan. Er brak een opstand uit te Teheran en een complot bestond om den Sjah tot rede te brengen. Op een gogeven oogenblik bleek deze echter spoorloos verdwenen. Dat was hij echter niet, want dezer dagen kwam het bericht dat hij zich schuil gehouden had in een tuinpaleis en vandaar uit een staats greep had gedaan. Hij liet daar eenige der hooge personaadjes uit zijn rijk komen en nam ze eenvoudig onder beschuldiging dat ze de aanstichters der hem vijandige be weging waren gevangen. En hij deed meer, n.l. vaardigde een proclamatie uit waarbij het dragen van wapens verboden werd en voorts mooie beloften omtrent een grondwet werden gedaan. De eerste berichten die daarna tot ons kwamen spraken van kalmeering der ge moederen, maar mag men die der laatste dagen geloo ven dan lijkt het er nog weinig op. Teneinde te voorkomen dat door den Sjah een aanslag op het parlement zal worden gedaan heeft het volk dit afgezet en belegert het paleis van den Sjah. Zal de heerscher thans zijn trotsche nek willen buigen voor den volkswil —o—o—o—! Uit Marokka kwam het nieuws dat Moeley Hafid zegevierend de hoofdstad Fez is binnengetrokken. Het begint er voor den ouden Sultan Abdel Azis steeds donkerder uit te zien. Zijn getrouwen verminderen met den dag en zijn troepen zijn grooten- deels naar zijn tegenstander overgeloopen. Moeley Hafid heeft het voornemen binnen kort zijn tocht naar Tanger voort te zetten. De toestand wordt ook voor de Franschen er niet pleizieriger op. Welke houding moeten ze wel aannemen tegen den nieuwen Sultan die zich blijkbaar in de gunst van de bevolking mag verheugen Men mag wel met eenige belangstelling vragen wat de komende dagen zullen brengen. TEXEL, 17 JUNI 1908. De markt van Maandag. Het geruchte, dat de Leidsche markt van Vrijdag j.l., voor de kooplieden niet gunstig was geweest, kreeg alle schijn van waarheid op de Maandag gehouden 5de groote lammerenmarkt alhier. De kooplieden waren niet gunstig gestemd tot het uitleggen van hooge prijzen en tengevolge van dien ging de handel, gelijk men wel eens zegt, maar schroevende. Hoewel er veel jong vee was, en mooi vee, (er waren ruim 3000 lammeren aangevoerd), konden de verkoopers maar zeer matige prijzen bedingen, sommige kregen zelfs in het geheel geen vraag. Dat tengevolge van dien nog al wat vee onverkocht weder van de markt werd gevoerd, ligt voor de hand. De prijzen voor de lammeren zijn dit jaar niet meegevallenaanvankelijk waren die alreeds veel lager dan in het vorig jaar, doch met iederen marktdag zijn ze nog ongunstiger geworden. Die mindere opbrengst tegenover de hooge voerprijzen in den afgeloopen winter, kunnen menige rekeniog wel eens in het ongereede brengen, tot welker gunstige oplossing de wolprijzen vermoedelijk ook niet zullen bijdragen. De heer T. Jansen van Gelder, voorheen ontv. der Reg. en Dom. alhier, thans als zoodanig te Medemblik, is in gelijke betrekking benoemd te Bergen op Zoom. Wijziging Zondagdienst Boot. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende adv. van Texels Eigen Stoombootonderneming, waarbij voor des Zondags eene wijziging van den dienst wordt aangekondigd. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. —O—O—O—

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1