Marktberichten. Aclvertentiën puike schapenboter Predikbeurten. ADVERTENTIËN. ALGEMEEN WEESHUIS cAlgemeen Weeshuis alhier Voor de kermis kunnen wij verwachten Caroussel, Pano rama, Werptent, Schiettent, Reuzin en schouwburg Bakker. Meerdere gegevens staan ons voorals nog niet ten dienstemogelijk dat we voor een volgend nummer nadere bijzon derheden kunnen vermelden. In het „VI. BI." lezen wij Door Burgemeester en Wethouders van Texel, is aan den heer S. Krijnen, architect te Helder, als inzender van het meest doelmatig bevonden ontwerp, op gedragen de uitvoering van en het toe zicht op den bouw van een gesticht van Weldadigheid aan den Burg. Oudeschild, 16 Juni. Zaterdagavond j.l. had er eene bijeen komst van de vereeniging „Dorpsbelang" plaats. De opkomst was, wat wel als eene bijzonderheid aangemerkt kan wor den, vrij talrijk. Er waren dan ook belangrijke punten aan de orde. De Nieuwe- of Schildsloot verkeert in zoodanigen toestand, dat ingrijpende maatregelen ter verbetering dienen be raamd te worden. Als middelen daartoe werden aanbe volen Het verleggen van den duiker onder het Schulpenpad onder den bodem der sloot; het uitdiepen der sloot over hare geheele lengtehet leggen van een koker of duiker in den havendijk. Ter bereiking van het beoogde doel zal eene Commissie uit het Bestuur zich in contact stellen met het Dagelijksch Bestuur der gemeente en met dat van het Waterschap der 30 gemeenschappe lijke polders. Ook de gezondheidscommissie zal met het een en ander op de hoogte gebracht worden. Op het verzoek van den waterboer, om zoolang deze toestand der sloot duurt, 1 ct. per gang meer te mogen eischen, kon het Bestuur geen bevesti gend antwoord geven, daar dit geheel van de vrijgevigheid der gebruikers afhangt. Door den heer C. Beumkes aan het Horntje is eene flesch opgevischt, waarin zich een in het Engelsch ge schreven briefje bevond, dat echter voor het grootste gedeelte, door de inwerking van het zeewater onleesbaar was. Slechts den datum (8 Febr, de onder-' teekening (B. Hancorn Smit) en het woordje Ceylon waren duidelijk te lezen. Den Hoorn, 15 Juni. Op het strand tusschen paal 10-11 zijn aangespoeld een dood paard en een varken. De Cocksdorp. Tot onderwijzer aan de O. L. School te De lip, gemeente Ilpendam, is benoemd onze plaatsgenoot M. N. Zeylemaker. De rijksveldwachter Tuinstra te Amersfoort is als zoodanig naar hier overgeplaatst. Door den hr. C. Alderlieste is eene vermoeide postduif gevangen. Op een ringetje om een der pooten was gegra veerd: NU PO 07 Y 2145. Oosterend, 16 Juni. Uit Rusland wordt bericht dat er groote vluchten stepponhoenders door trekken. In Nederland, inzonderheid bij Loos duinen, heeft men ook reeds enkele exemplaren gezien. Vermoedelijk zullen er ook wel weer op Texel voorkomen, want bij de laatste omzwerving dezer zonderlinge vogels, die in Turkestan thuisbehooren, waren ook bij ons groote vluchten te zien. Ook werden er eieren van gevonden. Wie ze mocht waarne men wordt beleefd verzocht er kennis van te willen geven. De vogels zijn zoo grootals tortelduiven, grijsachtig gekleurd met zwarte vlekjes. De pooten zijn zeer kort, ook de teenen en beide zijn met draadvormige vederen bekleed. De oranje gele met grootere en kleinere vlekken versierde eieren worden tot een getal van drie gevonden in eenvoudige nesten in het zand. De steppenhoenders leven in vluchten en ze vliegen verbazend snel. De visscherij-vereeniging „Betracht het Goede", alhier, heeft zich gewend tot den Minister met verzoek gasboeien te willen doen piaatsen daar, waar thans gelegen zyn de roode ton no. 7 van Texelstroom en No. 3 van De Vlieter. Voor de scheepvaart in het algemeen wordt dit als een belangrijke verbetering beschouwd. Als de fondsen onvoldoende zijn. Onder de voorstellen welke in de a s. zomervergadering van de Prov. Staten van Noordholland zullen worden behan deld wordt dit genoemd dat zal worden voorgesteld in 1909, inplaats van 9 op centen, 10 opcenten op de belasting van gebouwde en ongebouwde eigendommen te heffen. Broederlijke ontvangst. Zekere B. was met de Pinksterdagen uit Duitschland gekomen om deze bij een broeder gezellig door te brengen. Na een nacht slapen onder het broederlijk dak miste B. 's morgens, volgens zijn zeggen, 400 Mark. Een wonderboom. In het Tijdschrift van de Nederl Heide- Maatschappij vindt men een merkwaar- digen boom, of liever een combinatie van twee boomen afgebeeld, bestaande uit een oude linde, waarin een groote spar (Picea excelsa) is opgegroeid. Deze boom staat te Middelbeers (N.-B.), bij de kom van het dorp, voor de boerenwoning van den landbouwer Nouwen aldaar. Men noemt den boom „den Wonderboom". De linde is geheel hol en er is een breede spleet in de schors. In de holte is mogelijk een sparrenzaadje terecht gekomen, dat aldaar ontkiemd is en zich verder ont wikkeld heeft. De stam van den spar is geheel omsloten door dien der linde, terwijl de wortels van den spar zich tusschen die der linden hebben gedrongen. De kroon der linde is 2 meter hoog. Daarboven verheft zich steil en stevig de spar, die zijn gastheer verre in hoogte overtreft. Hij is n.l. zelf 11.50 meter hoog. De linde is blijkbaar al zeer oud, hoe oud is niet na te gaan. De ouderdom van den spar schat men op 80 jaar. Nadat de kermis is afgeschaft. Uit Kampen schrijft men aan de „Zw. Ct." Sedert de afschaffing van de kermis, reeds jaren geleden, neemt zij geregeld in bloei toe. Dit jaar toch zijn alle plaatsen, waar de vermakelijkheden gehouden worden, bezet en zijn de gele genheden vorr een „weekje van plezier," te beginnen Maandag a.s., meer dan talrijk. Een nieuw soort oplichterij. Men meldt uit Scheveningen Een Hagenaar die op een bom was aangemonsterd, met f 25 handgeld op den dag van vertrek uit te betalen, bracht zijn voorraadkist en zak kleeren aan boord, waarop de reeder hem de f 25 uitbetaalde. Op het uur van vertrek was hij echter niet presentmen opende toen zijn kist en zak met uitrusting, welks echter niets dan wat lompen en lorren bevatte, terwijl de persoon zelf niet kwam opdagen. De bom is nu zonder hem naar zee vertrokken, het aan de politie overlatende hem op te sporen. Een krasse maatregel! Te Aarlanderveen passeerde een zeil bootje en de Aarlanderveensche jongens deden, wat jongens nu eenmaal niet schijnen te kunnen laten, zij maakten het de menschen op het water erg lastig. Totdat er plotseling een schot knalde en een der jongens op den wal, in den buik getroffen, neerviel. Een van de heeren uit de boot had het schot gelost en zal nu deswege vervolgd worden. Gevaarlijke broodwinning. In den Nymphemburger Volksgarten te Munchen is de leeuw „Negus" bij een worstelwedstrijd op zijne temster Tilly Bébé aangevallen. Hij sloeg een klauw op haar borst, hield haar hand met den anderen vast en wilde haar den strot afbijten. De temster gaf het dier een slag tegen den muil, schreeuwde het luid toe en wist zich los te wringen. Zij kwam geheel bebloed uit de kooi. Den volgenden avond werd het gevaar lijke nummer in de leeuwenkooi her haald. Want anders, zoo zei de dieren- temster vooraf tegen het publiek, zou de leeuw merken, dat ik bang voor hem was, Door de Internationale Orde van Goede Tempelieren, te Amsterdam wordt het volgend vlugschrift verspreid Den naderend gevaar is de toenemende verkoop van zooge naamde rumboontjes en likeurbonbons. Deze, in vorm gelijkende op chocolade pralines, worden gevuld met rum,arac, cognac of ander alcholhoudend vocht. Vanaf den grootsten banketbakkers winkel tot in den snoepwinkel, worden die boontjes of bonbons tot in zeer kleine hoeveelheden verkocht. Het gevaar bestaat voornamelijk hierin, dat de verkooper noch de kooper beseffen aan welke verleiding ons jonge geslacht langzamerhand wordt blootgesteld, door het gebruik van bedwelmende stoffen en dranken, wat tot treurige gevolgen moet leiden. Geen enkele kindervriend zal het in zijn gedachte krijgen om oen kind op eenmaal 272 liter bier te doen drinken. En toch bevat één ons rumboontjes of likeurbonbons een gelijke hoeveelheid alcohol als twee glaasjes jenever of 2 liter bier. De wet op vergunning of levensmid delen kan helaas den verkoop niet tegen gaan, zoodat de plicht daartoe rust op ouders, opvoeders, onderwijzers, ja op ons geheele Nederlandsche volk. Als dit ontkiemend gevaar thans met kracht wordt bestreden doen wij ons en onzen kinderen een grooten dienst. Wat er na het hooien gebeuren moet, Zondag 21 Jnni 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. half 3 ds Boeke. Waal. Voorin. 10 uur ds. Kramer. Oudeschild. Voorm. half 10 ds Smits. Den Hoorn. Voorm, 10 uur ds. Visser. Oosterend. 's Avonds 6 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 u. ds, Scherpenhuysen TEXEL, 15 Juni. Aangevoerd werden 19 Paarden f 150 a 435. 14 Koeien f 120 a 195. 3 Pinken f 80 a 110. 6 Nucht. Kalveren f 18 a 23.50 3 Rammen f 22 a 26,00. 2 Schrammen f 20 a 24. 14 Schapen f 3026 Lammeren f 5,50 a 11,25. 12 Biggen f 10 a 12,00. Amsterdam, 15 Juni. Aangevoerd: 343 Runderen, le kwal. 75 h 80 ct. j* 2e kwal. 66 a 74 ct. 3o kwal. 60 a 66 ct. o, 125 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 285, 80 Nuchtere Kalveren 1 10,f 15, 22 Schapen f 22 A f 26, Lammeren f a f 572 vette Varkens 40 a 44 ct. Purmerend, 16 Juni. Aangevoerd: 688 Runderen waaronder: 336 vette Koeien 62 k 76 Ct. per KG. am} Gelde Koeien f 130 190. 6[}ó Melkkoeien f 160 270. 29 stieren. 240 vette Kalveren f 0,65 a f 0,85 p. Kg. 358 Nuchtere Kalveren 19—a 123 2468 Schapen f 22,k 1 30,00 prijah. h. stug, 820 Lammeren 1 8,a f 14, O verhouders 1 af 397 vette varkens f 0,38 a 10,42 per Kg.; 32 magere varkens 1 7 a f 18,00; 347 biggen f 4 a 1 8 kipeieren f 3.50 a f 4,00 per 100; Vette Koeien prijsb. handel matig. Geldokoeien, prijsh. h. matig. Melkkoeien prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. vlug. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. vlug. Vette VarkenB prijsh. h. stug. Magere Varkens en Biggen prijsh h. stug. V.P: N. EIEREN VEILING. 12 Juni 1908 f 3,20 tot 14,30 per 100 stuks. Postkantoor te DEN BURG (Texel LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt, le helft der maand Juni 1908. I. uit Builten. Duitschland, Myn grootvader zaagde hout, lederen dag een uur lang. Aan die uitmeentende oefening schreef hy het toe altyd eetlust, een goede spysvertering en een goeden slaap te hebben. Hy vermeed zoo, zeide hy, pynen en verstopping. Ik, die niet den tyd heb hout te zagen, gebruik de Pink Pillen, en het resultaat is het zelfde. voor VIEIl achtereenvolgende plaatsingen in de Texelschc Conrant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. TEXEL. Voo» het ontvangen van hooigewas en nagras, iandhunr, enz. wordt zitting ge houden in het op WOENSDAG 24 JUNI a. 8., 's morgens van 11 tot 1 uur. Het Bestuur van het Weeshuis, A. C. KEIJSER, Voorz. A. LANGEVELD, Boekh. De betaling der kooppeningen der door ondergeteekende gehouden boolhuizon voor de Hoeren S. F. Smit, J. W, HiD, Mej. de Wod. G. Geus, L. Jnz. Bruin, P. van Rossom, W. Zegel, Werkverschaf-fing v.d. Burg e.a., C. Maas Pz. en diverson op het marktplein, moet plaats hebben vóór of uiterlijk op 24 Juni 1908 ten zijnen kan tore W armoosstraat B 422, den Burg, Texel, C. DE WIJN, Deurwaarder. DAGELIJKS VERKRIJGBAAR hfj M. A. LANGEVELD, Binnenburg. In een groot deel van ons land neemt de hooi bouw een belangrijke plaats in, vooral in het westelijk deel, waar de lage gronden zich zoo bijzonder leenen voor den teelt van gras. Doch ook op onze hoogere gronden treffen wij bv. langs de kleinere en grootere rivieren vele graslanden aan. Het is van groot belang voor elk veehouder, dat de hoeveelheid zoo groot en de kwaliteit van het gras zoo best mogelijk zij. Evenals bij de voeding der dieren het voedsel in hoofdzaak de ontwikkeling bepaalt, zoo is dit ook het geval bij de planten, dus de bemesting zal van invloed zijn op de ontwikkeling van ae plant en op hare samenstelling. Bij de voeding der dieren wordt vooral gelet op het eiwitgehalte en op het gehalte aan vet en koolhydraten van het voedsel, bij de bemesting der planten moet gelet worden op het gehalte aan stikstof, kali en phosphorzuur van den mest. Wat eiwit is voor het dier, is stikstof voor de plant. Zonder stikstofvoeding der plant kan geen eiwit daarin gevormd worden, zoodat een schrale stikstofbemesting der planten ten nadeele komt aan de voeding der dieren, 't zij die dieren ge bruikt worden om vleesch of om melk voort te brengen. Zoowel in het bedrijf, dat om de melk productie wordt gehouden, als dat, wat gehouden wordt om vet vee te verkrijgen zal men moeten letten op de stikstofvoeding der planten. 't Is daarom ook noodig, nadat het hooi van het land verwijderd is, te zorgen voor een goede be mesting en naast het noodige phosphorzuur en kali (dat reeds in het voorjaar of den vorigen herfst gegeven is) vooral het salpeter niet te ver geten. Zwaar behoeft de bemesting met de laatste stof in den regel voor het etgroen niet te zijn. Men kan volstaan met 100 a 150 kg. per H.A. Zij, die ier of gier gebruiken weten bij onder vinding, dat het gras daardoor flink uit den grond komt. Velen echter beschikken daarover met en moeten, willen zij ook hun gras goed laten groeien zoodat zij over een behoorlijk nagewas kunnen beschikken, hun toevlucht nemen tot Chiliealpe- ter. Want de ier of gier dient bijna uitsluitend voor stikstofvoeding der planten, evenals het salpeter. D. H. P. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilió, hoofd-depótbouder, 7 Groote Markt, Rotterdam. Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozen. Depothouder te den Burg-Texel T. BÜIJS.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2