Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Waarom te lijden? Ailvertentiën Predikbeurten ADVERTENTIËN. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 27 Juni 1908, des voormiddags te 10 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 23 Juni 1908. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDIiN GH. Te behandelen onderwerpen Een treurige geschiedenis. Een treffend voorval verwekte Zondag morgen vrij wel bij al onze medeburgers groote ontroering, 't Was n 1. de mede- deeling welke alom rondging dat in den vroegen morgen van dien dag aan het dorp den Hoorn brand was ontstaan en de bewoners van het perceel, een broeder en zuster, K. genaamd, mede in de vlammen waren omgekomen, Van den Hoorn schrijft men ons daar omtrent data 22 Juni het volgende: „Gisternacht werden de bewoners van ons dorp opgeschrikt door het brandalarm 't luiden der bel. De woning van D. Kramer op het klif bleek in brand te staan. De buurman T. Koopman, wakker geworden door het geknetter, kwam tot de ontdekking van bovengenoemde brand Geen der bewoners werd gezien door de buren die in allerijl door Koopman gewekt werden, werd getracht de bewo ners wakker te krijgen. In huis te gaan, hieraan viel door den verstikkende rook niet te denken. Toen de brandspuit op het terrein kwam was er aan blusschen, hoewel de spuit er al gauw was, geen denken meer. Alles stond in volle vlam. De vrees dat beide bewoners in de vlammen waren omgekomen, bleek al spoedig gegrond. Toen de binnenkamer geheel uitgebrand was, werden al spoedig na elkander de bijna verkoolde lijkan van broeder en zuster uit hunne vroegere slaapplaatsen gehaald en per baar naar het lijkenhuisje overgebracht. 't Eenige wat men heeft kunnen redden waren twee biggen,- wier hok nog van buiten open gemaakt kon worden. Anders is alles verbrand. Tusschen de puinhopen werd nog een dood kalf gevonden. Twee glazenkasten met keurig por selein en aardewerk zijn door den brand vernietigd. Hoewel men gisteren den geheelen dag bezig was is er niets van betee- kenis gevonden, een enkel geldstuk, een stukje gesmolten metaal, vermoedelijk van den gouden kap, een beugel van een geldtasch en andere kleinigheden. Het huis was verzekerd bij de brand- verzekeriDgmaatschappij te Tiel, de in boedel bij de brandverzekeringmaatschap pij te Oudkarspel. De oorzaak van den brand is onbekend. „Bij menscbenbeu- genis is zulk een treurig geval op ons eiland niet voorgekomen." Naar wij vernemen zullen in de kermisweek door het Ned. Tooneel Ensemble, onder directie van den heer Alphonse Janmart Jr., drie tooneelvoor- stellingen worden gegeven, en wel op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 2, 3 en 4 Juli, in „de Vergulde Kikkert." „Jan Ongeluk" het geestige blijspel, „De gevolgen van een Snoepreisje" klucht, en het detective drama „Sherlock Holmes" (de jachthond van Baskerville), zijn de titels der resp. optevoeren stukken. Het gezamenlijk ensemble bestaat uit de beste Rotterdamsche en Amsterdam- sche artisten. De regelingen van deze voorstellingen is opgedragen aan den heer C. Ritman, de costumes worden geleverd door de firma Serné, het kapwerk zal worden opgedragen aan den heer Micliels. Met recht mag worden verwacht dat door tooneelbeminnaars gebruik zal worden gemaakt van deze gelegenheid om iets goeds te zien en te hooren. Oosterend, 23 Juni. Met pietermannen moet men steeds zeer voorzichtig omgaan. De visscher D. van hier wondde zich de vorige week, in zee zijnde, aan zoo'n gittstekel, en moest daarna verschrikkelijke pijnen verduren, zoodat hij onbekwaam was tot het doen van werkzaamheden. Als goed middel voor een dergelijke kwetsuur kan honig aanbevolen worden zoodat het in de dagen van veel pieter mannen voor de visschers goed kan zijn honig aan boord te varen. Er is hier zoodanig gebrek aan visschersknechts, dat er schuiten werke loos zullen moeten blijven. In den gar- nalentijd wil men wel varen, doch naar de Noordzee gaat men niet gaarne. Men verricht dan liever landwerk. De Cocksdorp. Door den heer C. Troost is in perceel 16 van de Staatsduinen eene vlucht van ongeveer 40 steppenhoenders gezien. Sedert een paar weken zijn in den polder Eierland als landarbeiders werk zaam een aantal Belgen van Stekene, eene plaats dicht bij Antwerpen. Een waarschuwing aan allen die aardappelen telen. De directeur van het Instituut voor phytopathologie, te Wageningen J. Ritze- ma Bos, schrijft in de „Ass. Ct." het volgende Aangezien de oogst van vroege aard appelen weldra een aanvang zal nemen, schijnt het mij gewenscht, de aandacht van allen, die aardappelen telen, op het volgende te vestigen. In het vorige jaar heeft een nieuwe ziekte in aardappelen, de zoogenaamde „krulziekte" een groote uitbreiding er langd. De door deze ziekte aangetaste planten blijven klein en hebben gevouwen of gekroesde bladeren en soms ook ge kroesde bladstelen. Dergelijke planten geven vaak geen of weinig opbrengst. Wanneer echter de aardappelen slechts in geringe mate zijn aangetast, dan leveren zij nog een aantal aardappelen op, maar deze zijn klein, soms zeer klein. Voorzoover zij nu onder het het „kriel" gerangschikt worden, gebruikt men ze niet als potersmaar wel worden de poters voor 't volgend jaar uit de middel matig kleine aardappelen van de oogst genomen en juist ook daaronder bevin den zich wanneer 't vorig jaar de ziekte op het terrein zich voordeed vele knollen, afkomstig van krulzieke aard appelen. En nu is het een feit, dat uit pootgoed, afkomstig van zieke planten, weer zieke planten ontstaan, en wel planten, welke gewoonlijk veel sterker zijn aangetast dan die van het vorige geslacht. Daardoor is er veel kans dat de kwaal jaar op jaar verergert. Daarom raad ik allen aardappeltelers af, bij den oogst eenvoudig alle planten volgens de beurt te rooien, de gerooide aardappelen by elkaar te doen, en later die welke, bepaalde afmetingen hebben, hetzij met de hand, hetzy machinaal te sorteeren, om ze als poters te gebruiken. Neen, men zoelv. op het land een aantal planten uit, die flink gezand uitzien, en duide deze aan door er een stok hij te steken. Als de oogsttijd gekomen is, oogste men de aardappelen van deze aldus aangeduide planten apart, en neme daar uit zijne poters. Wanneer men aldus reeds tijdig zijn voorzorgen neemt, kan men zich later veel tele n stelling besparen. Waarschuwend voorbeeld. Terwijl 1.1. Zaterdag namiddag de vrouw van J. tl., wonende in de Gerrit-Doustraat een kind op de straat riep om 'n boodschap te doen, nam een in de kamer aanwezig zynd meisje van ongeveer l'A jaar de gelegenheid waar, om nit een pas opge schonken koffiepot, die de moeder per ongeluk even op tafel had laten staan,— te drinken met het noodlottig gevolg, dat de kleine na een smartelijk lyden van 1 Va dag overleed. In de verlichte tijd. Men schrijft uit Friesland aan de „N. Ct." In de gemeente Haskerveld werd een jonge vrouw algemeen beschouwd als de zwarte kunst te dienen tsjoenster te zijn, die iemand kan betooveren. De geheele omgeving schouderde haar, legde haar allerlei hinderpalen in den weg. Het gevolg is, dat haar man thans zijn huis met f 600 verlies heeft verkocht, en dat het gezin elders gaat wonen. Goede vondst. Bij het afbreken van een woonhuis aan de Kop van het Land, onder Dub beldam, is, zoo meldt de „D. Ct.", door drie metselaars een steenen pot met zilveren munten gevonden. Het waren 432 Zeeuwsche rijksdaalders, die destijds een omloopswaarde van f 2,60 hadden, en 2 guldens. 3? o s t e r ij en. De Directeur van het Postkantoor alhier brengt ter algemeene kennis, dat met ingang 1 Juli van Cocksdorp via Eierland eene tweede postverzending (buslichting 3,20 stadstijd) zal worden ingevoerd. Eene tweede bestelling in de kom te Cocksdorp zal des avonds plaats hebben. De Directeur voornoemd, VAN 'THOF. Zondag 28 Juni 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven ds Visser. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Den Hoorn. Voorm, 10 uur ds. Visser. Oosterend. 's Avonds 6 uur ds. Kramer. Cocksdorp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. H. Britzei van Wormerveer. Den Hoorn. Geen Godsdienstoefening. TEXEL, 22 Juni. Aangevoerd werden: 3 Paarden f 150 a 240. 11 Koeien f 85 a 195. 1 Pink f 35 a 5 Nucht. Kalveren f 16 a 18.00 3 Rammen f 25 a 35,00. 144 Schapen f 18,— a 21,— 998 Lammeren f 6,00 a 14,00. 25 Biggen f 8 a 10,00. Matige handel. Amsterdam, 22 Juni. Aangevoerd: 195 Runderen, le kwal. 72 76 ct. wi 2e kwal. 66 a 70 ct. u 3e kwal. 58 a 64 ct. 160 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 285, 67 Nuchtere Kalveren f 10,h f 15, 7 Schapen f 22 f 26, 537 vette Varkens 36 a 40 ct. Purmerend, 23 Juni. Aangevoerd: 540 Runderen waaronder: 339 vette Koeien 60 76 Ct. per KG. or. Gelde Koeien f 130 a 180. Melkkoeien f 150 a 240. 21 stieren. 268 vette Kalveren f 0,60 a f 0,80 p. Kg. 275 Nuchtere Kalveren f 10a f23 2149 Schapen f 20,h f 29,00 prijsh. h. stug. 640 Lammeron f 7,a f 14, Overhouders f af 357 vette varkens f 0,36 a f 0,40 per Kg.; 25 magere varkens f 7 a f 18,00; 207 biggen f 4 a f8; kipeieren f 34.0 a f 3,90 per 100; Vette Koeien prijsh. handel matig. Geldekoeien, prijsh. h. matig. Melkkoeien prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Varkens prijsh. h. stug. Magere Varkens en Biggen prijsh h. stug. De Pink Pillen moeten genezen. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Te.ielsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Hiermede vervullen wij don treurigen plicht kennis te geven, dat op 20 Juni j.l. te don Hoorn op Texol op nood lottige wijze zijn overleden onze ge liefde Broeder en Zuster, DIRK K It A N E R, in don ouderdom van 65 jaar MAANTJE K R A M E R, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, J. B. KUIPER. Tevens onzen ivelgcmeenden dank aan allen die hun\xc beste krachten hebben ingespannen tot redding der slach to fiers 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Opmaking uoordracht benoeming uan tiuee leden uan het College uan Zetters. 3. Voorstel uerhooging jaarwedde hulp- telegraafkantoorhouder te Oudeschild 4. Voorstel tot wijziging uerordening houdende algemeene bepalingen uoor de onderwijzers, enz. 5. Voorstel tot ingebruikgeuing uan het schoollokaal te de Cocksdorp. 6. Af- en ouerschrijuingen etc. begroo ting 1907. 7. Vaststelling bestek en teekening in zake schoolbouw te Zuid-Eierland etc 8. Idem bestek etc. uoor den bouw uan een nieuw gesticht uan Weldadigheid. 9. Voorstel tot het uragen om machti ging aan H. M. de Koningin tot het uerleenen uan uergunning uoor drank- uerkoop in de restauratietent op het terrein der a.s. tentoonstelling. 10. Voorstel tot aangaan eener geld- leening a f 10250, 11 Benoeming hulptelegraafkantoorhou- der te Oosterend. 12. Verzoeken afschrijuing Hoofdelijken Omslag. Vrijdag 19 Juni 1908. Voorzitter de heer J. Molenaar, burgemeester. Afwezig de heer C. Swart. De notulen der vergadering van 30 April worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Na onder/oek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid D. Smit wordt besloten de heer Smit toe te laten. Deze, na door den voorzitter namens den llaad gefeliciteerd te zijn met zijne benoeming neemt zitting. Het in geheime zitting opgemaakt suppl. kohier v.d. Hoofd. Omslag en Hondenbelasting wordt in openbare zitting vastgesteld resp. op f 130,83 en f 3. Voor kennisgeving worden aangenomen a. een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van den staat van af- en overschrij ving (begrooting 1907); b. id. van Ged. Stalen houdende mededeeling dat door het Rijk aan Vlieland als noodlijdende gemeente een buitengewoon subsidie wordt ver leend van f 2750 (art. 53 wet Lager Onderwijs.) c. Kennisgeving van Ged. Staten, meldende, dat de Rijksbijdrage in de kosten van het ber- halingsonderwijs f 09,60 bedraagt. (Dienst 1907) d. Een schrijven van den heer H. Kun3el, hoofd der school, dankbetuigende voor het raads besluit, waarbij zijn salaris zooveel is verbeterd. e. Een schrijven van de Gezondh. Commissie, waaruit blijkt, dat de gemeente Vlieland voor 1909 in de kosten van die Comm. f 14,21 zal hebben bij te dragen. Na mededeeling door den voorzitter, dat het zooveel moeite kostte een hoeherder te krijgen en de moeilijkheden, daaruit voortspruitende be sprekende, wordt besloten, dat indien de weide- geiden de pachtsom overschrijden, den veehouders voor elke melkkoe f 0,50 voor het 2e halfjaar gerestitueerd zal worden. Na rondvraag kiijgt de heer K. R. Bakker het woord om te wijzen op de z. i. niet behoorlijke bediening van den postdienst. Spr. meent, dat de postboot «Min. Kraus wel zoo nu en dan den steiger kan aandoen. De voorzitter is van meening dat thans niet het juiste oogenblik daar is, om zich in bespiegelingen omtrent de Vlicsloot te ver diepen, maar acht het meer afdoende te zijner tijd pogingen aan te wenden, een vaargeul te verkrijgen over «den wal". De verg. vereenigt zich met die conclusie. Sluiting. Het doet ons leed de menschen te zien lijden aan de maag, want wij weten dat zij door onze Pink Pillen genezen kunnen worden. Bestaat er een meer algemeene ziekte, die zoo pijnlijk, zoo verzwakkend is De l'ink Pillen genezen haar zeer goed. De heer Leriche te Soignies, Brainr- straal is door de Pink Pillen genezen en schreef De heer Leriche (Photo Theo Coppieters Soignies) «Ik verklaar door de Pink Pillen te zijn gene zen van een maagziekte die sedert langen tijd duurde«. De maagkwalen zijn bjjna allen van denzelfden oorsprong, overlading van de maag, voortkomende 't zij uit een staat van algemeene zwakte, 'tzij uit een misplaatste zorg voor overvoeding. Men overlaadt de maag en weldra verteert deze niet dan pijnlijk, om daarna in het geheel niet meer te verteren. BrakiDgen en diarrheeën maken de voeding onmogelijk, of wel de onverteerde spijzen blijven in de maag, bederven er, worden vergilten of vergiftigen het organisme. In het eene en het andere geval moet de ver zwakking van de maag genezen worden, en do Pink Pillen zijn het middel daartoe. De dyspepsie ondermijnt de menschen. Zij is een ernstig beletsel voor de vervulling hunner plichten. Wanneer de maag ziek is, is geheel het lichaamsgestel van streek. De Pink Pillen worden volkomen opgenomen en versterken alle organen. Zij geven bloed en verkwikken do zenuwen. Zy zijn ook onovertrof fen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, scheele hoofdpijn, zenuwpijnon, heupjioht, rheumatiek. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilid, hoofd-depóthouder, 7 Groote Markt, Rotterdam. Prijs f 1,75 d.i doos, f 9,— per 6 doozen. Depóthouder te den Burg-Texel T. BUIJS. EN

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2