N°, 2167. Zondag 28 Juni 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Rosa's Geheim. FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 27 JUNI 1908. Van verleden en komende dagen. Wanneer wij daarover iets zeggen, dan gaan wij niet verder terug dan Juni, en bepalen ons dus tot de maand, die weldra afgeloopen zal zijn. En dan zijn het de Pinksterdagen, welke het eerst onze aan dacht vragen. Doch neen, nog voor de Pinksteren is er iets dat onze aandacht vraagt, waartoe wij aanleiding vinden in een ons toegezonden uitgeknipt bericht, voorkomende in het Handelsblad, hetwelk wij hier in zijn geheel laten volgen Protest tegen de onheusche behandeling van eenig volk aan de haven te Oude- schild eiland Texel Dit stukje bevat een krasse beschuldiging tegen de bevolking van Texel, welke wij ons heusch maar zoo niet mogen laten aan leunen, eene beschuldiging zoo erg, dat men zich verwondert, dat eenig blad zulks op neemt, onderteekend met slechts een enkele letter, in plaats van met een vollen naam, hetwelk in zulk geval doch wel zoo flink zou zijn geweest. Wij bevonden ons op den gemelden datum niet aan de haven en kunnen dan ook niet oordeelen over de meer of mindere waarheid van bovenbedoeld bericht, doch naar het ons wil voorkomen is het niet van over drijving vrij te pleiten. Dat de Texelaars, ingenomen als zjj zijn met hunne Eigen Stoombootonderneming geen blijde ontvangst betoonen aan hen die met een concurree- rende gelegenheid naar hier komen, willen wjj niet tegenspreken, maar dat zij zich zouden aanstellen als een opgewoyiden 45.) Vrij naar het Fransch door A. B. Zeer gaarne zal ik u van dienst zijn mijnheer. Dank. Kunt u nog heden vertrek ken naar Parijs Niets houdt mü daarvan tegen. U zult in mijn hotel te St.-Michel op den bodem van mijn koffer de sleutel van mijn brandkast vinden. Ik heb hier op mijn kaartje een paar woorden geschreven, opdat men u in mijn kamer zal toelaten. Uit mijn brandkast zult u dan alle papieren van waarde nemen, het zijn effecten en u zult die morgen tot eiken prijs verkoopen en daarna terug te keeren om Tribucien te betalen. Kijk, dat is nu eens een opdracht, die mij aanstaat en die ik gaarne zal vervullen, u kunt op mij rekenen, binnen 24 uur zult u zoo arm zijn als Job, u zult geen oontimo meer bezitten. Genoveva wilde tusschen beiden komen. Laat hom maar begaan, juffrouw, zei mijnheor Bruneau, houd zulk een edele daad niet togeD, ik zou die overal willeD bekend maken. Mejuffrouw, hernam Charles, u zorgt voor mij, gun mij nu hot ploizier voor uw belangen to waken. Do dokter verbiedt mij hot sprekon, laat mij nu ziju verbod zinnelooze massa, ivelke voor niets zou terugdeinzen, enz. enz." tegen zulk een voorstelling protesteeren wij. Overdrijving schaadt, dat is vrijwel in alle zaken het geval, zoo ook hier. Wanneer eenige onderneming zooda nig wordt geprotegeerd alsof geen ander het recht zou hebben te bestaan, dan wordt daarmede een niet te verdedigen pressie uitgeoefend op de vrijheid van het individu. Daarmede wordt eene zaak geen voordeel gedaan, evenmin als met de verafgoding van personen, aan welke fout zich weder anderen schuldig maken. Doch ook, met berichten als hier boven, (zeker niet van overdrijving vrij te pleiten) wordt geen voordeel gedaan aan eenige zaak, onverschillig welke de schrijver voorstaat. Iets leelijks te zeggen van een concurrent, bewijst nog geenszins dat men zélve voortreffelijk is. Intusschen er valt wel iets uitte Ieeren en wij verwachten dat ieder er z'n voordeel mee zal doen. De juiste toedracht der zaak zal echter wel even moeielijk zijn op te lossen als het drama hetwelk Zondag j.l. aan den Hoorn is afgespeeld, n.l. het ontstaan en het verloop van de daar plaats gehad heb bende brand, hetwelk velen een raadsel achtig geval noemen. o Hiervan afstappende herinneren we aan de Pinksterdagen toen meer naar de eischen des tijds, de auto-omnibus hier voor het eerst als ervoermiddel dienst deed. Wat gaf 't een drukte, wat 'n gepraat. Men liet 't eten er om koud worden, om de auto te zien. We zijn nog maar weinige dagen verder en we zijn er zoo waar al aan gewend, zelfs de paarden gewennen er al aan wan neer ze het rijtuig ontmoeten en stellen zich niet zoo ontsteld aan. Men ziel de auto komen en men ziet haar gaan, zonder er zich veel om te bekommeren, slechts deze opmerking ontsnapt„daar gaat ie weer voor niks." En nu zyn we in de dagen van voorbe reiding voor het kermisvermaak. Donderdagmorgen kwamen de eerste wagens houtwerk en andere geheimzinnige artikelen het kermisterrein oprijden, geëscor teerd natuurlijk door een schare van kin deren, die er mogelijk het schooluurklokje niet door hebben kunnen hooren. Die eerste wagens kunnen van de zijde der jeugd immer op een blijoe „incomste" re kenen 't blijft steeds een evenement in het kinderleven, die voorbereidingsweek ;-- als in meer andere gevallen is die voor bereiding, de verwachting, wel eens grooter dan de zaak zelve zich later doet kennen. Wat er alzoo op de kermis zal komen, niet verwaarloozen. Mijnheer Bruneuu ik reken dus op u. Morgenochtend zal ik te Parijs zijn. Toen de notaris heenging, vergezelde Genoveva hem tot aan de deur. Zou u mij het genoegen willen doen even bij het kasteel aan te gaan. Mijn broeder is uit Amerika gekomen en ik weet dat hij een groote som gelds heeft mede gebracht. Het zou mogelijk niet noodig zijn dat mijnheer de Yaudry al zijn geld voor ous opoffert. Ik ga even bij uw vader aan, doch het spijt mij bijna, dat u het geld van uw verloofde niet noodig zult hebben. De eenige maal dat ik nu eens ware belange loosheid ontmoet, zou het toch jammer zijn dat daarvan geen gebruik werd gemaakt. Mijnheer Bruneau kwam juist op het kasteel aan toen Henri met zijne bereke ningen klaar was. Toen hij de reden van zijn komst had medegedeeld, zei Henri: Uw reis naar Parijs is overbodig, ik heb voldoende om al de sohulden te betalen. Dit zal wel zoo gemakkelijk zijn, dan het werk waarmee ik juist gereed ben en waar door het totaal bedrog belangrijk vermin derd is. Uw vermoeden was dus juist? Ja vader, u is aan Tribucien sleohts een betrekkelijk geringe som schuldig en als u wilt kunt u aan juffrouw Charmilly en de onbekendo weldoener teruggeven hotgeen zo u geleend bobben. Mijnheer Bruneau, hier heeft, u de 20,000 tr., die u mijn vader heeft voorgeschoten. daaraan kunnen wij aan het reeds ver melde weinig toevoegen. Doch wat er ook te zien en te hooren zal zijn, moge de in deze stemhebbenden ons vrijwaren vooral te groote opproefstelling van onze gehoor zenuwen en van het weerzinwekkend aan zicht van quasi-gebrekkigen of jongeren, die zoo dag aan dag een aanval op de portemonnaie doen, zooiets verwekt een zeer verdacht kennisgenot. Een beter genot was ons toegezegd tegen Zondagmiddag a. s. in het Park, alwaar het Texelsche Fanfarecorps zich zou doen hooren. Eilaas, wijze voorzorg moest hier een spaak in 't wiel steken het park mag daarvoor niet worden gebruikt, 't zou te veel worden vertreden en moet mooi blijven voor de landbouwfeesten in Sep tember a.s.Wie lacht daar „De Dageraad." Wij ontvingen weder eene fotografische opname van de nieuwe boot „De Dage raad," en hebben die bij de overige in onze winkelkast geëxposeerd. De foto stelt voor de boot vanat de werf gezien, vandaar dat de voorgrond met stophout bezaaid, en de bok tot het iDhijschen van zware voorwerpen mede is te zien. Aan de boot wordt flink gewelkt en het werk vordert blijkbaar goed, maar er valt nog heel wat aan te doen voor den hamer en ook voor de kwast, luidt de bemerking welke ons gemaakt weid. Wij twijfelen daaraan niet. Geen Auto's. Door den Yoorz. van den gemeenteraad van Amsterdam werd aan dat college medegedeeld, dat de proef met een motor- omnibusdienst door de Jordaan een zeer ongunstig resultaat heeft opgeleverd en zal worden gestaakt. De wagens zijn niet bestemd tegen het traject, tegen de hoogten en laagten, heet het. Deze proef heeft aan de stad Amster dam veel geld gekost en het bekomen resultaat mogen velen zich ten nutte maken om zich meer dan tweemalen te bedenken, voor aleer men hier gaat aandringen op een dergelijk vervoer middel. Het meest practische zou hier wel zijn een verkorte weg naar de haven met een paardentram. Voor de land bouwfeesten is zulks zeker niet meer te bereiken, doch een paardentram aan G, dat zullen we op mijn kantoor wel regelen. Zooals u wilt, maar u zult me zeker wel bet genoegen willen doen den naam te noemen van den persoon, welke in den voor vader zoo lastigen tijd hem zulk een grooten dienst heelt bewezen. Later zult u dien naam weten, ik heb het recht niet u die bekend te maken. Het zal u onder de tegenwoordige om standigheden minder aangenaam zijn thans met mijn collega zaken te doen, ik wil gaarne uw tussehenpersoon zijn, indien u dit mocht wenechen. Ik vind dit zeer aardig van u en ik dank u dus wel voor uw aanbod, doch de rekening met Tribucien kaD slechts door mijzelf worden voreffend, wel heb ik u nog een dienst te vragen ik heb eenige „traites" van Amerikaansche banken op Parijs, ze z(]n beslist solide, doch Tribucien kon ze wel eens weigeren. Ze zijn ieder 20000 fr. waard, zou u er 2 of 3 kunnen inwisselen. Dat zal zeer gemakkelijk gaan, want mijnheer de Vaudry had mij verzocht hem 40000 fr. te verschaffen en die heb ik op het oogenblik nog in kas. Desverlangd zou ik u met een paar dagen het dubbele kunnen leveren, Henri had plan gehad nog dienzelfden dag naar St.Michel te gaan, maar hoe groot zijn haast ook mocht zijn die zaak af te doen, de gevangenneming van André deed hem het nog uitstellen, het kwam hem te wreed voor den notaris thans lastig te val- de berm van den weg, zou dat nog niet mogelijk zijn? Wij vragen slechts. Het IVederl, Tooneel en Operette Ensemble bericht ons dat eene verandering is gebracht in het aanvankelijk programma, wat betreft de eerste voorstelling. Het voornemen was te beginnen met eene Operette, doch wegens ziekte van een der dames-Solisten moest hiervan worden afgezien en werd gekozen „Jan Ongeluk." Nu deze dame echter weder hersteld is, zal als eerste voorstelling toch worden gegeven Rooie AnneYaude ville operette in 4 bedrijven. Hierdoor zal de eerste voorstelling zeker veel in aan trekkelijkheid winnen. Voor de andere avonden blijft het programma als reeds bepaald. Men zie de advertentie. Yan 19 tot en met 25 Juni zijn van hier verzonden 1100 lammeren, 125 schapen, 8 koeien, 3 kalveren en 18 varkens. Oudeschild25 Juni. j.l. Dinsdag was de haven weder zoo vol zeegras, dat er handen te kort waren om het op te ruimen. Bij groote hoopen werd het op den wal gehaald en later met wagens vervoerd. Een Wieringer vaartuig vischte het in de haven op en kreeg geheel de vracht. De aanvoer was zoo groot, dat een net, dat men gewoonlijk voor den mond der haven spant, om het te keeren, niet in staat bleek het tegen te houden. Gisteren had er eenige stoornis plaats in het postvervoer. De postboot „Alkmaar Packet VI" kon dengeregelden dienst niet waarnemen. Naar men ons mededeelt, was de koning van haar roer gebroken. Zij werd naar Alkmaar ge bracht om daar gerepareerd te worden. De middagpost werd door de blazerschuit TX 72 overgebracht, evenals de post van 4 uur van den Helder, 's Avonds omstreeks 8.45 kwam „de Ada van Holland" ter vervanging van de „Alkmaar Packet" alhier aan. Zij had de post van TX 72 overgenomen. Woensdag 24 Juni werd, door eenige daartoe uitgenoodigde personen, de brand spuit alhier geprobeerd. Behoudens kleine uitzonderingen bleek alles in goeden toestand te verkeeren. De constructie in aanmerking genomen, gaf zij uitste kend water. len, op het oogenblik waarop hij door zulk een zware slag werd getroffen. De tijd drong echter en hij kon niet langer wachten dan twee dagen. Toen begaf hij zich naar Tribucien. Bij dezen in de spreekkamer toegelaten, werden hem onmiddelijk door den notaris, toen deze hem zag, de verre van vriende lijke woorden toegevoegd Wat, jij, de aanklager van mijn zoon, durf jij je nog hier bij mij vertoonen Ik heb niemand aangeklaagd. On willekeurig getuige van den aanslag heb ik op het terrein van den misdaad twee voorwerpen gevonden die mogelijk konden dienen om deu schuldige te ontdekken, ik heb die aan de rechters overhandigd en verteld wat ik wist, dat was mijn plicht. Maar nu kom je je verlustigen in den aanblik van mijn wanhoop. Dat is eene handeling den afstammeling van een hoogadelijke familie waardig. Ik vergeef u ter wille van uw groot verdriet uw beleedigende woorden, ik zal mij alleen bezig houden met het doel van mijn komst. Ik kom u de schulden mijns vaders betalen. U is dus rijk. U heeft dus fortuin gemaakt in Amerika? Wel mogelijk. O, al mijn plannen moeten dus wor den verijdeld. Neg eens, laat nu alles weg, wat niet bij het dool van mijn komst behoort. Toon mij de papieren op de zaak betrekking hebbende, opdat ik ze kan nazien, (w.v.v. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Wij ontvingen een schrijven over hel vervoer tussclïen Texel en Nieuwediep waar twee con- curreerende stoombooten varen. Wij nemen daaruit het volgende over Zaterdagavond 6 Juni 1908 arriveerde ik met de boot//Baron Kengers//, welke om 6 uur van het Nieuwediep naar het Oudeschild vertrekt en hebmij ten zeerste verwonderd, dat daar aan de haven enz. een fanatieke geest was gevaren tegenreizigers.die met de //Alkmaar Packet// naar Texel gaan. Het gelijkt daar wel een opgewonden zinnelooze massa welke voor niets zou terugdeinzen en de leelijkste en laagste verwenschingen en woorden toevoegen aan reizigers, indien ze met de postboot //Alkmaar Packet// durven reizen. Het is meer dan erg, dat in een zoogenaamd beschaafd land een dergelijke toe stand bestaat en niet voor een voldoende openbare macht wordt gezorgd door de bevoegde autoriteit om eventueele voorvallen te voorkomenHet moet toch dc reizigers afschrikken bij het vernemen van dergelijke wantoestanden, vooral met het oog op de a.s. Septembertentoonstelling, naar Texel te gaan of zijn vrije dagen daar door te brengen. C.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1