Staatsboschbeheer Uitverkoop Wed. J. RIJK-Vinken. Een partij kantrechte Schrooten Purmerend. Uit den gemeenteraad. Predikbeurten Markt berichten IpSJ?52 A dyertentiën ©evraagd degelijk Pension aanbesteden van alle nog voorhanden zijnde Mode-artikelen. Houthandel Nieuwstraat. Maandag 29 Juni, namiddag één uur uit de haven naar Purmerend. Piramidevliegenvangcrs ADYEKTENTIËN. J. JAC. BAB. De Pink Pillen bevorderen de afscheiding der maagsappen, wekken de eetlust op, doen de spyzen goed verteeren en geven krachten. Mjsjttjxxjttjsjgtjxjs het vervoer van 50 M3. brik van de haven te Oudeschild naar den Oosterenderweg, De Inspecteur der Staatsbosschen en Ontginningen maakt bekend, dat het Zandgat gelegen aan den Wittenweg, nabij den Hoorn, met ingang van 1 Juli 1908 zal worden gesloten, en dat vanaf genoemden datum op de gewone voor waarden zand kan worden gehaald Door Ds. W. F. Smits, Predikant van Waal en Koog op Texel, is aan de Rijksu niversiteit te Groningen het candidaats- examen in de Rechtsgeleerdheid afgelegd. In den polder Walenburg houden zich sedert geruimen tijd op twee exem plaren van een reigersoort, die men zelden bij ons aantreft, n.l. van den Ralreiger, 't Zijn maar kleine vogels, die zich kenmerken door laDge pooten, bruine vleugel- en rugvederen en verder helder wit op de stuit, staart en onder- deelen. Yan deze soort is in Nederland nog nimmer een nest gevonden. Toch is het niet onmogelijk, dat zij er broedt. Het nest wordt gemaakt tusschen riet en biezen, en de eieren, die tot een getal van vijf gelegd worden, zijn wit. Dm Hoorn25 Juni. Gisternamiddag had hier een indruk wekkende plechtigheid plaats. Yan uit een vriendenhuis werden de beide slachtoffers van de noodlottige brand van Zondagnacht naar hunne laat ste rustplaats gebracht. Als teeken van rouw waren de gordijnen van bijna alle huizen neergelaten. 't Was een treurig gezicht, die beide kisten, verborgen onder het rouwkleed, gedragen door vroegere buren en gevolgd door een lange stoet van nabestaanden, vrienden en belangstellenden. Toen de beidekisten in de groeve warenneergelaten worden door den zwager, de heer J. Kui per, eenige hartelijke woorden gesproken. Diep bewogen keerden de velen, die ge tuigen waren geweest, daarop van den doodenakker terug. Oudeschild 26 Juni. In de K. W. B. wordt morgen 27 Juni de tentoonstelling van huisvlijt geopend. De netto-opbrengt komt geheel ten goede aan deze zoo hoogst nuttige instelling. Yan verschillende zijden zijn heel aardige voorwerpen ingekomen, die een bezoek welaanlokkelijk maken. Zoo heeft o. a. de heer J. C. Yisman van IJmuiden een prachtig stoomscheepje gezonden dat door hem geheel alleen in zijn vrijen tijd is vervaardigd. Het is eene getrouwe imitatie van het stoomschip „Vooruit gang" te IJmuiden. Zondag a.s. zal er tusschen 4 en 5 uur 's namiddags voor de bezoekers gelegenheid zijn het in volle werking te zien. Gedurende een paar dagen was het hier voor de jeugd een gezellige tijd. Zij genoot een voorproefje van de ker mis. Zoodra zij maar eenigszins dacht, er komt kermisgedoe in de haven, was zij present. Woensdagavond zag men reeds op het haventerrein eenige jonge paartjes op de tonen van het draaimolen orgel lustig rondzwieren. Binnen korten tijd was al het aangevoerde naar den Burg getransporteerd. Het scheen wel of de voerlieden wedijverden, wie het meest op een wagen kon laden, want zelden zag men zulke zwaar beladen wagens. Geen wonder dan ook, dat er meer dan één brak en één zelfs het niet verder kon brengen, dan tot ongeveer tegenover het midden van ons dorp. Hier hij zakte in en de inhoud moest later overgeladen worden. Dubbel werk der halve. Gelukkig dat de wegen inzoo'n goeden toestand verkeeren. Oosterend, 26 Juni. Gisteren heeft men alhier de brand spuit beproefd, die zich behoudens een gebrek aan een der slangen, in goeden staat bevond. De Cocksdorp. Onlangs werd vermoed, dat in Eierland eenige koeien lijdende waren aan tuber culose. Een onderzoek door den Rijks veearts te Texel ingesteld bracht aan het licht, dat slechts ééne koe door de ziekte was aangetast. De eigenaar de heer C. J. Geense, deed daarop het dier aan het Rijk over. Bij den heer T. Buijs Jbz. vloog gisteren eene verdwaalde postduif in huis. Om een der pooten zat een ringetje, waarop „U. N. H. 97" stond. Em toelichting. Op het wetsontwerp tot wijziging der Motor- en Rijwielwet 1905 heeft de Mi nister van Watertaat een nota van wijziging ingezonden strekkende om te verstaan onder wegen alle voor het openbaar verkeer operstaande rijwegen de daartoe behoorende voetpaden en ber men of zijkanten maken deel uit van den rijweg. Volgens de toelichting stelt deze redactie boven allen twijfel, dat naar de v, et een voetpad zal niet zijn een weg, maar slechts een deel daarvan. Hieruit moet volgen, dat eenig beperkend voorschrift omtrent het berijden van een voetpad niet meer kan worden beschouwd als sluiting van een weg in den zin der wet daar hiervoor sluiting van den rijweg noodig is. Een grappig tooneeltje. Het geval speelt te 's Hertogenbosch f de ,,'s Hert. Ct." verhaalt het Hij was in gala. Fijn in het zwart gekleed met den „dop" op. Wellicht kwam hij van een feestpartijtje, want zoo nu en dan laveerde hij een weinigje en vroolijk wapperden de slippen van de „gekleede" hem na. Opgeruimd liep hij langs het kanaal, zeker wel wat te vroolijk naar de meening van den dienaar van de H. Hermandad, die aanleiding meende te hebben om hem in verband ook met een klein twistje, dat met anderen ten slotte was ontstaan, mede te nemen naar den „amigo". Maar dat ging nog niet zoo heel ge moedelijk. Er wordt gebakkeleid en ten slotte rolden de beide „offlcieelen", de een stijfdeftig in het zwart, de andere in zijne blinkende uniform, den „kanaal dijk" af, tot juist onder op het kantje. Doch de bewaarder der openbare orde, voor geen klein „geruchtje" vervaard, houdt voet bij stuk, de worstelenden liggen beiden op het kantje van den ka naaldijk en een groot publiek wacht aan weerszijden van het kanaal wie de „victorie" zal behalen. De „zwart geklee de" is echter ook voor geen geruchtje vervaard. De kans klaar ziende, wipt hij eensklaps tot verbazing van zijn tegenstander, die een oogenblik verstomd staat te water en heel statig met den hoogen zijden hoed op, zwemt bij als een eend naar den overkant, onder schaterend gelach van alle omstanders. Fluks loopt hij met behulp van anderen den kant op. De agent geeft echter den moed niet op. Veerkrachtig als hij is, springt hij met edelen zwier op eene van de om standers geleende fiets, en peddelt den „gekleede", die het intusschen op een loopen heeft gezet, achterna. Echter vruchteloos, want toen de agent van politie ter plaatse kwam, was de vogel gevlogen. Goed zoo. Een inwoner van Schiedam, die van daar naar den Haag reisde, liet zich in den trein verlokken kaart te spelen en was in een ommezien zijn gouden hor loge kwijt. De kaartspelers, drie in getal, stapten te Delft uit, maar de Schiedammer ook. Stevig pakte hij den winner van het horloge in de kraag, en deze bemer kende dat de Delfsche recherche belang in het geval begon te stellen, gaf het horloge eindelijk terug. De recherche van Delft heeft toen de kwartjesvinders in het het oog gehouden en ten slotte aan den Haagweg over vallen, toen zij weer bezig waren kaart te spelen. Proces-verbaal was het slot. Em gevolg van kunstrijden. Zondagmiddag, omstreeks 6 uur, ver toonden eenige jeugdige fietsers op de Egelantiersgracht, te Amsterdam, kuns ten door om het hardst om boomen en lantaarnpalen heen te rijden. Een der jongelui, de 15-jarige K. Kas, die zijn draai niet goed berekend had, reed in de gracht, met het noodlottig gevolg dat hij zonk. Drie personen sprongen hem na. Met behulp der politie slaagde men er in, na een klein uur dreggen, den jongeman uit het water te halen. Aanvankelijk was nog eenig teeken van leven waar te nemen, waarna inmiddels ontboden doctoren tot halftien nog bezig waren om te trachten de levensgeesten op te wekken, doch vergeefs Zoo iets beteekent. Te Oele (bjj Hengeloo) is een bruiloft gevierd, waarvoor niet minder dan bijna... 1000 (zegge duizend) gasten waren genoo- digd Er water bijgedaan. De officier van justitie te Utrecht eischte tegen den landbouwer J. A., uit Loosdrecht, wegens het vervalschen van melk beklaagde mengde zijn melk met ruimBOpCt ondermelk een gevangenis straf van 3 maanden. Een 98 jarige fietsrijder. De heer Isaak Charles Johnson te Gra- vesend, de uitvinder van het Portland- cement, een baptist en een bekend woord voerder als zoodanig in Engeland, Frankrijk en Italië, maakt af en toe nog fietstochtjes. Hij leerde op 78 jarigen leeftijd rijden en meent zijn taaiheiden weerstandsvermogen te moeten toeschrij ven aan het feit, dat hij geheel onthouder en niet-rooker is. Dood geschopt. Mooie sport. Naar men uit Bergen-op-Zoom aan de ,,'s-H. b Ct." meldt is de voetbalspeler v. d. B., die Donderdag bij een wedstrijd van V.I.O.S. tegen Victoria te 's-Herto- genbosch een schop tegen den buik kreeg, zoodat zijn dikke darm scheurde, Zon dagavond in het gasthuis te Bergen-op- Zoom overleden. De overledene was voorzitter van V.I.O.S. Amsterdamsclie tijd. Naar verluidt, zal de Regeering het voorstel omtrent den wettelijkeu tijd in dien geest wijzigen, dat de Amster- damsche tijd als wettelijke tijd wordt aangewezen. In de heden gehouden zitting werd de voordracht opgemaakt voor benoeming van twee leden van het College van zetters. Behalve de 2 aftredenden de heer Joh. S. Keijser Rz. en Cornelis Bakker Wz. werden daarop geplaatst de heeren Jh. Koning en P. C. Dros De jaarwedde van den hulptelegraai- kantoorhouder te Oudeschild werd ver hoogd en gebracht op f 100. De verordening voor de onderwijzers werd in zooverre gewijzigd, dat de on derwijzers niet verder dan hoogstens een uur gaans van de school verwijderd mogen wonen, deze verordening treedt in werking 1 October a.s. Het verzoek van ds. Boeke qq om het schoollokaal te mogen gebruiken voor het houden van zondagschool werd af gewezen. Machtiging zal worden gevraagd tot het geven van vergunning aan S. Vies- sing voor drankverkoop in de restauratie tent op het terrein der aanstaande ten toonstelling. Een geldleening groot f 10250 zal worden aangegaan ter betaling der kosten verbouw gesticht, f 8000, straat langs gasfabriek (f 1000), straat Koog (f 450), rioleeleering burgwal, gouden medailles tentoonstelling enz. Tot hulptelegraafkantoorhouder te Oos terend werd benoemd de heer K. C. Geus, het aantal sollicitanten bedroeg 5. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 broche (vlinder) in het Park, 1 ven- tilaluiting van een fiets, in de Parkstraat, 1 witte baret, z.g. Acbteromsweg, 1 koralen armband met gouden sluiting, 1 dobbelsteen op de Steenenplaats, 1 fietspomp, op de Schilderweg en een fietspomp tusschen den Burg en Oosterend, 1 zwarte kinderzak, op de Groeneplaats, 1 strijker voor een zeis, Koogerstraat. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 20 tot en met 26 Juni '08. GEBOREN: Geesje, dochter van Hendrik Willems en Catharina Maria Keppel, Theodora Jannetta, dochter van Jan Drijver en Tetje de Leeuw, Jacobzoon van Arie Schaatsenberg en Gerritje Zoetelief, Lieuwkjedochter van Broer de Boei- en Grietje van der Kooi. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Arie Koopman en Cornelia Boot, OVERLEDEN Jacob Vlaming 11 maan den, Dirk Kramer 65 jaar, Naatje Kramer 70 jaar. Zondag 28 Juni 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven ds Visser. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Dm Hoorn. Voorm, 10 uur ds. Visser. Oosterend. 's Avonds 6 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Nam. half 3 ds. Kramer. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. II. Britzei van Wormervoer. Den Hoorn. Geen Godsdienstoefening. Schagen, 25 Juni. Aangevoerd: 8 Stieron f 100 a 260, 12 Paarden f 80,a f 180, 15 Kalfkoeien 1 160,a f 250 50 Vette Koeion f 180 a 1300; 5 Geldokoeien f 120 a i 200 150 Lammeren f 6 a f 11, 25 Nuchtere Kalveren f 6 a f 20, 110 Overhouders f 20,00 a 1 26,00, 20 Vette Varkens 36 a 42 cent per Kg. 5 Varkens f 12,a f 14,—; 69 Biggen f 6,00 a f 9, Boter f 1,10 a f 1,20 per K.G. Kipeioren 1 3,25 a 1 3,75 por 100; Leiden, 26 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd 47 Stieren f120,— a 370, 89 Kalf- en Melkkoeien f 172 a f 310; 141 Varokoeien f 112 a 1 215; 177 Vette Ossen en Koeien f 175 a f 320 845 Lommeren f 6,a 1 12,00 S7 Kalveren (vette) f 48 a f 92; 82 Kalveren (magere) 17 ai 12, 631 Schapen (vette) 1 20,— a f 28. 373 Schapen (weide) f 17 a f 21; 139 Magere Varkens f 12- - a f 30,— 248 Biggen f 3,a f 7,—; V.P: N. EIEREN VEILING. 26 Juni 1908 f 3,05 tot i 4,55 per 100 stuks. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Bevallen van ccn meisje K. ROEPER—Kcljper. Waal, Texel, 27 Juni 1908. met beschikking over een of twee friseche kamers, gedureudo de maanden Juli en Augustus. Liefst in 't Noorden v. Texel. Brieven aan 't bur, dezer courant, lett. N. DIJKGRAAF en HEEMRADEN der „30 Gemeenschappelijke Polders op Texel" zullen op MAANDAG 29 JUKI a.s. 's middags 12 uur, in het café „den Burg" Briefjes worden ingewacht bij don Dijkgraaf Nadere inlichtingen geeft do opzichter. op een daartoe aangew zen plaats in de KIBOE'S of KUILIIIKNMLLEN aan den Kuilderweg. wegens opheffing der HOEDENZAAK Aanbevelend, Steeds groote voorraad in ges. en onges. Am. Gr. en Vuren houtwaren. f 1,25 per 100 voet om op te ruimen. Aanbevelend, De Veoboot Burgem. van Alkmaar vertrekt Do Agenten 0. KUIJPER Czn. II. HAAKMAN 11.11. Gro dors, Bookbnndelaren on Drogish 11 vraagt s.v p. monster on prijsopgave. Eonig importeur voer Nederland LED WIJNBERG Iutorc. Toloph, 1064, Groningen.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2