INGEZONDEN STI KKEN. Gemeenteraad van Texel. als daar zijn: wafelen, oliebollen, zuur en eieren, ook de palingkramen niet te vergeten, enz. enz., vindt men op de kermis het onmisbare vermaak voor kinderen, ook wel voor ouderende draaimolen; de bekende 5 cents Bazar; een werptent; een schiettent; verder verschillende menschensoorten en wel licht nog andere geheimzinnigheden, om de goè gemeente te bedotten; enfin, 't behoort ook al bij de kermis. Yergete men door al dat mooi's, al dat heerlijks, echter niet om ook de eigen neringdoenden te bevoordeelen, die ook het beste beentu voorzetten om het de proevers van lekkernijen of een hartige beet, naar genoegen te maken, evenals de caféhouders, die door goede waar, het bieden van een rustig zitje of het geven van gelegenheid tot een dansje, het den kermisbezoekers aangenaam zullen trachten te maken. Up het gebied van tooneel Donderdagavond gaat in „de Vergulde Kikkert" de Vaudeville-operette „Rooie Anna." Wanneer we ons herinneren de voorliefde welke hier nog al eens voor Operetta's bestaat en in aanmerking nemen den gunstigen naam welke in het vorig jaar het toen opgetreden gezelschap onder directie van den heer Janmart, zich mocht verwerven, dan vinden wij daarin alle reden om een druk bezoek te verwachten. Het gezelschap firma Bakker, hier wel bekend, zal in de Schouwburgtent Donderdagavond de eerste voorstelling geven, en alsdan ten tooneele voeren „Visschers eer," Vrijdag gaat „Johanna Gray, koningin van een dag," terwijl tegen Zaterdagmiddag eene Kindervoor stelling wordt aangekondigd van „Assche- poetster of het glazen muiltje." Dat zal de kinderen toelachen en belooft hen een prettigen middag. Men zie verder de advertentiën. Geen goed vooruitzicht. Onder de plaatsen waarheen het ver voeren van herkauwende dieren en varkens is verboden, komt ook voor het eiland Texel. Dat is voor de te wachten tentoonstelling geen verblijdend bericht. Den Hoorn, 30 Juni. Gisteren middag en ook heden heeft men weer in de ruïne van het in de vorige week afgebrande gebouw gezocht of er zich ook nog voorwerpen van waarde in bevonden. Het resultaat was geringeen veertigtal koralen; (de bloed koralen waren wit of zwart geworden), een horlogeketting, een stukje zilver, (vermoedelijk de hoek van een kerkboek), een stukje geel metaal (vrij zeker goud) en een paar sloten van het kabinet is alles wat men heeft gevonden. De geldswaardige papieren zijn dus vrij zeker allen verbrand. Het zoeken had plaats onder toezicht der Rijkspolitie. Oosterend, 1 Juli. Aan J. Bouma, zoon van den heer K. Bouma, geboren alhier, thans te Scheveningen, is door beheerders van het Hendrik Nannes en Cathrijne Espes'leen te Bolsward tot aan het einde van den studietijd een beurs toegekend van f 1200 per jaar. In de vorige week waren de prijzen voor de garnalen zoo laag, dat de kosten nauwelijks gedekt konden worden. De meeste visschers hebben nu besloten, met dit werk te staken. Oudeschild, 30 Juni. Zaterdagmiddag j.l. werd de tentoon stelling van huisvlijt in de K. W. B. geopend. Behalve het bestuur, de pers en de meisjes van den alhier bestaanden naaikrans, waren slechts enkele belang stellenden aanwezig. De W.E.A. heer mr. Hiddingh hield een openingsrede. Z E.A. schetste het nut van tentoon stellingen van huisvlijt, wees op het goede van huisvlijt zelve en het eigen aardige, dat er in lag, van het houden eener zoodanige tentoonstelling ten voor- deele van een zoo Duttige inrichting als de K. W. B. Nadat Z.E.A. ook nog enkele der beschermers en voormannen had herdacht, bedankte de voorzitter, de heer W. Mets Tz. den geachten spreker, die al meermalen getoond had, de K. W. B. een goed hart toe te dragen, voor het gesprokene en werden door de meisjes van den naaikrans de volgende coupletten gezongen Welkom allen hier vereenigd 1 Welkom gij die 't goede doel Van de huisvlijt wilt bevorderen, Dat elk meer er voor gevoel Klein, maar rein is 't wat gij ziet. Telt slechts 't doel en de uitslag niet. Moogt gij later meer aanschouwen, Als u huisvlijt hier weer noodt Mogen velen haar beoef'nen, Zij haar invloed immer groot Arbeid adelt en verblijdt. Aan dien adel ons gewijd Welkom Texels Burgemeester Meester Hiddingh wees gegroet 1 Gij, die steeds voor deez' bewaarschool Veel gevoelt en zooveel doet Steun de huisvlijt telkens weer. Dat ze ook hier 't geluk vermeer 1 Hiermee was de openingsplechtigheid afgeloopen en werd het ingezondene bezichtigd. Veel was er niet, maar wat er was, mocht bekeken worden. Wil men dus in de kermisweek werkelijk iets moois zien en tevens eene goede inrichting steunen, dan vergete men niet een bezoek aan de K. W. B. te brengen. Maandag jl. was de aanvoer van ker misreizigers met de „Baron Rengers" bui tengewoon groot. Naar het ons toescheen grooter dan andere jaren, tenminste wat betreft personen, die onze eilandbewoners op muziek en zang zullen onthalen. De bewoners van Oudeschild krijgen daarvan ruim hun deel. Reeds den lsten dag kon men tot 's avonds half elf bijna onophoudelijk muziek en zang langs de straat hooren. Laat ons hopen van het goede niet te veel te krijgen. Waal, 29 Juni. Door onzen plaatsgenoot, den heer C. Boot, wordt melk in den handel gebracht, geheel vrij van ziekte kiemen (gepasteu riseerd). Nu er zooveel wordt gedaan voor de volksgezondheid, zal ook dit artikel zeker wel door onze geneeskun digen worden aanbevolen. De prijs, 8 ct per flesch zal wel voor niemand te hoog zijn. Naar wij vernemen, zal de melk over geheel Texel verkrijgbaar worden gesteld. De Cocksdorp. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de „Alfa Laval Separator fabriek" te Stockholm in Zweden heeft het bestuur der fabriek een aantal zil veren legpenningen laten vervaardigen. De heer K. v. d. Kloot alhier, die als agent reeds zeer vele melkontroomers van die fabriek op ons eiland en ook elders plaatste, ontving zulk eene me daille ten geschenke, hij is uiterst fraai afgewerkt, vertoont o.m. de beeltenissen van de twee oprichters der fabriek en heeft de zwaarte van nagenoeg twee rijksdaalders. Duur schooltje! De verbouwing der Tuchtschool te Zeist tot Rijksopvoedingsgesticht zal niet f 80,000 kosten naar aanvankelijk geschat was, maar f 125,000. Levende olienootjes. Zaterdagavond was een knecht van de firma J. H. B. Jnr., aan de Wijnstraat te Rotterdam bezig met het afladen van groote zakken olienootjes, toen hij in een der zakken gepiep hoorde. De baal werd fluks opengesneden en er kwamen, tot verbazing van de omstanders, een nest jonge ratten te voorschijn. Dat de ongenoode gasten spoedig werden afge maakt, behoeft geen betoog. De trouwlustige dienstbode. De 23-jarige dienstbode S., in betrekking bij mevrouw de wed. K. aan hetBezui- denhout te 's-Gravenhage, had trouw plannen, maar geen geld. Teneinde die planoen toch te kunnen verwezenlijken, gat zij gevolg aan het denkbeeld, om door diefstal zich in het bezit van het noodige te stellen. Zij wist zich meester te maken van den sleutel van de brand kast van haar mevrouvv en nam daaruit een bedrag van ruim f 400 aan bankpa pier weg. Ook bleek dat zij ten nadeele barer meesteres een aantal goederen zich had toegeëigend, als gestikte dekens traploopers, enz. Zij werd aangehouden. Het gestolen geld bad zij op een spaar bankboekje geplaatst, naar zij verklaarde, om te dienen voor de inrichting van haar aanstaande huishouding. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. Naar aanleiding van het door U uit het Handelsblad overgenomen stuk en uw bij schrift in het numm6r van Zondag zij het mij vergund het volgende op te merken. Een van beiden moet waar zijn De Oudeschilders hebben een vreemdeling onheusch behandeld, of Het stuk bevat laster. Indien het eerste waar is, wat ik betwijfel, dan dient aan het Handelsblad een stuk te worden opgezonden, waarin toegegeven wordt, dat de onheusche behandeling wer kelijk heeft plaats gehad en dat tegen her haling zooveel mogelijk zal worden gewaakt. Indien het tweede waar is, dan dient met kracht te worden geprotesteerd tegen dergelijk geschrijf. Het komt mij voor, dat het op den weg ligt van de Directie onzer Boot, zich op de hoogte stellen van hetgeen buiten Texel over de onderneming geschreven wordt, en te zorgen, dat het publiek ook van andere zijde wordt ingelicht. Dat dit reeds gebeurt, blijkt uit uw bijschrift niet. De Cocksdorp, 29 Juni '08. A. C. TOET. o[] 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Zaterdag 27 Juni 190S, voorm. 10 uur. Voorzitter de keer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer lluibing. Na opening dei vergadering worden de notulen dei vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Hierop deelt de voorz. mede, dat is ingekomen Van fl.H. Gedep. Staten dezer provincie de goedkeuring verordening op de jaarwedden der onderwijzers. Van Z.E. den Commissaris der Koningin het bericht dat aan den burgemeester een verlof is toegestaan om van 6 tot 21 Juni buiten de ge meente te vertoeven. Van H.H. Ged. Staten de goedkeuring wijziging begrooting 190S en 1907. idem wijziging geldleeuing d.d. 25 April j.l. ten behoeve bouw onderwijzerswoning te Oosterend idem afstaan grond in erfpacht aan de Wed. Bakker ten behoeve van een weegbrug op het haventerrein. idem beschikking omtrent reclames H. Omslag van C. R. Keijser, R. P. Keijser Cz., D. C. Keijser Cz. en Gr. Keijser Cd., wier aanslag niet wordt veranderd. De rekening van het algemeen weeshuis over 1907. Deze wordt gesteld in handen van eene com missie van onderzoek bestaande uit de heeren Mets, Zijm en Dap. Een verzoek van den secretaris Ruibing om verlof van 6 tot 29 Juli a.s. Wordt toegestaan. 2. Opmaking uoordracht benoeming uan twee leden uan het College uan Zetters. Ingekomen was een Prov. blad waarin wordt medegedeeld, dat 1 Sept. 2 leden van het col lege van zetters, nl. de heeren Joh. Kejjser Rz. en C. W. Bakker Jr. moeten aftreden en dus voor dien datum een voordracht ter benoeming van 2 leden vau dat college moet worden inge zonden. Als nummer 1 en 2 op die voordracht werden geplaatst de beide aftredende heeren. Voor nummer 3 en 4 werden door B. en W. genoemd de heeren Jb. Keijser Sbz. en B.C.H. Haakman, door den heer Bakker wordt echter er op gewezen, dat vroeger het geval zich heeft voorgedaan, dat bij tusschentijdscne vacature geen nieuwe voordracht werd gevraagd doch nummer 3 van den ouden voordraeht werd benoemd, wrardoor Oosterend een lid van dat college verloor en den Burg er een won. Spr. acht dit minder gewenscht. Spr. zou wenschen dat daarop werd attent gemaakt. Aangezien echter dit vermoedelijk weinig zal geven (op Texel verkeert men in het bijzonder geval dat verschillende dorpen moeten worden vertegenwoordigd, hetgeen elders weinig voor komt) wordt het maar beter geacht b(j den op te maken voordracht rekening te houden met de opmerking van den heer Bakker en worden als nauimer 3 en 4 der voordracht benoemd de heeren Joh. Koning te Oosterend en D. C. Dros te Eierland. 3. Voorstel uerhoooing jaarwedde hulp- telegraaf kantoorhouder te Oudeschild Herhaaldelijk was door den hulptelegraafkantoor- houder tc Ouderschild op verhooging aangedrongen Het laatste verzoek was gesteld in handen van li W om preadvies, en dit college meent thans tc moe ten adviseeren tot verhooging dier jaarwedde tc besluiten, onder meer ook omdat ook die van den functionaris tc Koog verhoogd werd. Voorgesteld wordt r.u de jaarwedde te brengen op f 100,een som ook door den Directeur-generaal der posterijen voldoende geacht. Dc beer Bakker vraagt of adressant ook f25 ont vangt voor kustwacht of profiteert van dc bestelling. Op deze vraag wordt ontkennend geantwoord, waarop do heer B. zegt salarisveihooging dan wel gemotiveerd te vinden. De heer Dikkers merkt op dat bet de schjjn heeft of de Directeur-generaal dc lakens uitdeelt en dat later wel weer anderen kunnen komer. aankloppen om verhooging. De voorz. zegt de verzekering te kunnen geven, dat volgens het lgstjo der door den directeur-gen. opgegeven salarissen geen der anderen om vernoo- ging behoeft aan te kloppen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot verhooging der jaarwedde, in te gaan 1 Juli a. s. 4. Voorstel tot wijziging uerordening houdende algemeene bepalingen uoor de onderwijzers, enz. Onlangs werd dooreen der onderwijzers vergun ning gevraagd buiten dc gemeente woonnchtig te zjjn en toen was opgemerkt dat dc verordening geen artikel bezat daarop betrekking hebbende. B&W hadden dus gemeend geen recht tc hebben bet ver zoek te weigeren, doch meenden nu in die leemte te moeten voorzien. Voorgesteld werd dus in de verordening op te nemen dat onderwijzers en on derwijzeressen hoogstens I uur van de school waarin zij werkzaam zijn, verwijderd mogen wonen. B&W achtten het niet in het belang van het onderwijs als de onderwijzer langer dan een uur moet loopen voor aan zijn werk te kunnen gaan,vooral gedurende den winter bij slechte wegen is het gewenscht niet te ver van de school verwijderd te wonen en nog minder gewenscht wordt het geacht wanneer de onderwijzer buiten de gemeente woonachtig is en dus ook niet bijdraagt in de gemeentelasten. Dc heer Bakker acht 1 uur gaans te ver en zou wenschen dat er werd vermeld, dat de onderwijzer ter plaatse woonachtig moet zijn tenzij met vergun ning van B en W. De heer Dikkers zou het geven van die vergunning aan den Raad willen zien opge dragen. Spr. zou verder in de verordening willen zien opgenomen, dat bet artikel niet van toepassing is op tijdelijke onderwijzers. De voorz. brengt thans in stemming het amende ment vanden heer Dikkers omtrent tijdel. onderw. De heer Bakker meent dat zijn voorstel voor moet gaan, waarop de voorz. antwoordt dat het voorstel Bakker een geheel nieuw voorstel is en dit van den heer Dikkers een aanvulling en dus voor moet gaan. Tegen stemden de heeren Mets, Bakker en Koning. Het voorstel van B en W wordt thans in stemming gebracht. De heer Mets zegt er niet tegen te zijn, mits het geen terugwerkende kracht heeft. De voorz. antwoordt dat de raad vergunning tot wonen buiten de gemeente kan verleenen. De heer Mets geeft daarop te kennen, dat naar zijn meening eerst het voorstel Bakker in stemming moest worden gebracht. Het voorstel van Ben W in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Mets, Koning en Bakker. 5. Voorstel tot ingebruikgeuing uan het schoollokaal te de Cocksdorp. Door ds. Boeke, predikant der Herv. Gem. te de Cockdorp werd gevraagd het schoollokaal aldaar te mogen gebruiken voor Zondagsschool. De meerderheid van B en W is voor inwilliging van het verzoek ender voorwaarde dat hun college de vergunning ten alle tijden weder kan intrekken. De heer Dikkers zou het beter achten dat de raad zou moeten beslissen over de opheffing als die werd noodig geacht. Spr. zegt daarbij, dat nu reeds B en W niet met algemeene stemmen voorstellen tot het geven der vergunning en dus een kleine verande ring in hun Coll. direct intrekking der vergunning kan tengevolge hebben. De voorz. zegt dat het noodig kan zijn dat direct ingegrepen wordt en de raad soms in weken niet vergadert, vandaar dat spr. bet beter acht aan B en W de beslissing te laten. De heer Dijt zegt tegen het toestaan van het verzoek te zijn geweest, omdat als men de school gaat gebruiken voor zaken buiten het onderwijs gelegen, het met evenveel recht kan gevraagd worden voor het houden van bruiloften en tijdens de landbouwfeesten b.v. voor het verschaffen van een onderdak aan vreemdelingen. De heer Dikkers meent dat het onder godsdienst onderwijs moet worden gerekend. De heer Dijt zegt echter, dat het daaronder niet kan worden gerekend, terwijl de voorz. het voorbereidend godsdienstonderwijs noemt. De heer Mets wijst er op, dat te Oudeschild Zondagschool werd gehouden in de kerk zelf en dit dus ook te Cocksdorp wel kan geschieden. De heer Dros merkt op dat de kerk te Cocksdorp te arm is om voor verwarming van zoo'n gebouw te zorgen. Dc heei Dikkers meent dat als het niet is voor godsdienstonderwijs dat de school gevraagd wordt, er een weigerend antwoord moet worden gegeven. Terwijl spr. verder naar aanleiding van een op merking die gemaakt werd, dat in de Zondagschool te Zuid-Eierland het onderwijs wordt gegeven door onbevoegden, terwijl te Cocksdorp een pre dikant het vraagt, nog zegt dat indertijd de ver gunning werd verleend, mits het onderwijs door een bevoegde werd gegeven. Indien dus dit thans niet het geval is, is de Burgemeester ver plicht de vergunning in te trekken. De voorz. zegt het niet noodzakelijk te achten dat dat onderwijs door bevoegden wordt gegeven, waarop de heer Dikkers den voorz. in overweging geeft de betrekkelijke notulen er over na te slaan. De heer Bakker acht het voor de neutraliteit der school niet gewenscht het verzoek toe te staan. Het voorstel van b. en w. om het verzoek toe te staan, wordt daarop verworpen met C tegen 4 stemmen, die van do heeren Over, Dros, Lap en Kecsom. De heer Dikkers hield zich buiten stemming. 6. Af- en ouerschrijuingen etc. begroo ting 1907. Iets van geheel administraticven aard wordt zonder cenige discussie goedgekeurd. 7. Vaststelling bestek en teekening in zake schoolbouu; te Zuid-Eierland etc Voorlezing wordt gedaan van een verzoek aan H. M.de Koningin om eene buitengewone subsidie, gelijk aan het benoodigde bedrag voor de bouw van school en onderwyzerswoning te Zuid-Eierland, na aftrek der gewone subsidie en opbrengst afbraak oude gebouwen. Naar aanleiding van een clausule in gen. request bevattende mededceling dnt de benoodigde grond kan worden gekocht, vraagt de heer Dikkers of daarvan zekerheid is. Aangezien de voorz. antwoordt, dat dit niet zwart op wit staat, doch eene mondelinge overeenkomst is, raadt spr. aan zich beter zekerheid te verschaffen. Nog merkt de heer Dikkers op, dat hjj het beter bad gevonden indien een school werd gebouwd voor 100 inplaats van 80 leerlingen. De heer Dros acht ruimte voor S0 leerlingen ruimschoots voldoende. Do heer Bakker rradt aan er voor te zorgen, dat allo deuren naar buiten opslaan. Do viiorz. verklaart die wenk ter harto te zullen riemen en voegt daaraan tevens toe, dal naar hem bleek in de school aan don Burg alle deuren naar buiten openslaan. De heer Over vraagt of de school op dezelfde plaats of op een andere zal gebouwd worden, terwijl de heer Dikkers het wcnschclijke betoogd vnn goed drinkwater b(j de school. Dc plaats werd nog niet definitief vastgesteld, terwyl aan goed drinkwater dc aandacht zal worden geschonken. Met algemeene stemmen wordt daarop het adres om subsidie goedgekeurd, zoo ook het bestek

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2