f N° 2170 Donderdag 9 Juli 1908. 21ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. HERIJK van Haten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze Gemeente zal plaats hebben te den Burg, in het lokaal van R. Moojen op 10 Juli 1908, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur, op 13 Juli 1908 van n. m. 1 tot 5 uur en op 14 Juli 1908 van v.m. 8 tot 12 uur en van n.m. 1 tot 4 uur, alléén voor den Burg; op 11 Juli 1908, des voormiddags van 8 tot 11 uur, alléén voor den Hoorn; op 11 Juli 1908, des voormiddags van 11 tot 12 uur, alléén voor de Koog; te Oosterend in het lokaal van IJ. Koppen op 16 Juli 1908, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur, alléén voor Oosterend; op 17 Juli 1908, des voormiddags van 9 tot 12 uur, alléén voor de Waal; op 17 Juli 1908, des namiddags van 1 tot 3 uur, alleen voor de buurtschap Oost; te de Cocksdorp, in het lokaal van J Buijs op 15 Juli 1908, des voormiddags van 10 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 3 uur; te Oudeschild, in het lokaal vanH.Dogger op 18 Juli 1908, des voormiddags van 8 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 3 uur. 27 Juui 4 Juli. De parlementaire machine is weer voor eonigen tijd stop gezet. De Tweede Kamer is met zomervacantie gegaan en als het op ons binnenhof eenzaam begint te worden, is ook de tijd gekomen dat weer zoo zachtjes aan gedacht mag worden aan het verschij nen van do befaamde zeeslang op onze kust of elders, of, om het anders te zeggen, breekt voor ods krantenmenschen weerde komkommertijd aan. Nu, dio kalme dagen, zonder emotieverwekkende gebeurtenissen waarin het schijnt of mevrouw „politiek" ingeslapen is en aan weinig anders behoeft gedacht te worden dan aan de gonoegons van vacantie, zomeruitstapjes en dergelijke aangenaamheden, ze zijn voor menigeen nog lang de onpleizierigste niet. Maar, de laatste dagen die aan het genie, ten voorafgaan, zijn in den regel drukker dan anders en er is nog heel wat inspanning voor noodig om op tijd klaar te komen. Zoo ging het ook onze hoogmogende heeren in den Haag. Ze hebben een drukke week achter den rug, een week waarin nog heel wat werk afgedaan werd. En belangrijk werk ook, want behalve dat er lang, breed en zwaar gedebatteerd moest worden over de oorlogsbegrooting eer deze in aanmerking kwam aangenomen te worden, moesten ook nog verschillende kleinere wetsontwerpen behandeld worden. Van twee dezer laatsten geldt voorzeker ook, dat ze aanspraak mogen maken op „belangrijk". Zoo nam de Kamer o.a. aan de wijziging in de motor- en rij- wielwet, waarin aan het woest en gevaarlijk rennen langs onze wegen paal en perk wordt gesteld. De gemeentebesturen krijgen het recht een maximumsnelheid te mogen aangeven waarmede met auto's in de kom hunner gemeenten mag worden gereden en door te bepalen dat die snelheid niet grooter dan 10 K.M. per uur behoeft te zijn heeft de Kamer aan de gemeentebesturen een middel aan de hand gegeven om de veiligheid op de publieke wegen te verhoo- gen. Er zullen nu wel een aantal prutte lende automobilisten zijn die een broertje dood hebben aan zoo'n snelheid van een „ezelwagen in matigen draf" zooals de 10 K.M. snelheid gescholden is, maar daartegenover staat dat het publiek verkeer voortaan niet langer onveilig behoeft te worden gemaakt door dolzinnige kilometer vreters. Een ander niet minder belangrijk wets ontwerp dat door de Kamer aangenomen werd, is dat houdende een wettelijke regeling van den tijd. Wilde de vorige regeering de Midden-Europeesche tijd invoeren, minis ter Heemskerk en de zijnen gaven de voor keur aan den Amsterdamschen tijd. En de meerderheid der Kamer ging in dezen met de regeering mee. De voorstanders van de Midden-Europeesche tijdregeling mogen nu al een weinig teleurgesteld zijn, toch gelooven we dat het besluit der Kamer mede zal werken dat aan de lastige tijd verwarring die in de laatste jaren ten onze nt bestaat een einde zal komen, althans als ook do spoorwegmaatschappijen hunne mede werking verleenen. —o—o—o— Ter beantwoording van de vraag: „Wat zal 1909 ons op politiek gebied brengen werden in do voorbije week opnieuw een paar persstemmen gehoord, waarvan we hier kortelijks melding willen maken. Zooals we indertijd vermeldden is onlangs de vraag opgeworpen of wel gestreefd moest; worden naar een andere partijformatie m.a.w. of het niet mogeljjk zou zijn de democratische elementen uit de verschillende partijen te vereenigen bij de stembus om zoodoende te krijgen een meerderheid in democratische geest. We hebben toen reeds als ons ge voelen uitgesproken dat het wel niet zoo ver zal komen, want al mag men al van links iets voor dit denkbeeld gevoelen, de rechterzijde zal daarvoor wel geenszins te vinden zijn. In die meening werden we versterkt door wat b.v. het Centrum dezer dagen schreef. Dit blad acht het oogen- blik om aan een andere partijformatie te denken nog niet gekomen, eenvoudig om dat de rechterzijde een nog steeds hechte coalitie vormt en de wrijving die er daar bestond of nog bestaat volstrekt geen aan leiding behoeft te zijn de samenwerking te verbreken. Het blad zegt o.a.„Naar onze meening zijn de vooruitzichten der rechterzijde uitstekend, mits slechts aan deze voorwaarden worden voldaanzij blijve, wat wel niemand anders verwachten kan, getrouw aan haar Christelijke beginse len zij voere een vooruitstrevende volks- lievende politiekzij neme zich evenzeer tegen vrijliberale als tegen socialistische ideên in acht; zij drijve de inwendige meeningsverschillen niet op de spitsen zij erkenne en eerbiedige in onderscheiden groepen, naast ieders rechtmatige vrijheid de bestaande organisatie, zonder welke elke partij met anarchie wordt bedreigd." 't Bovenstaand advies van het katholieke blad, dat ook reeds, zij het dan met andere woorden, gegeven werd door organen van de andere bij de rechtsche coalitie aange sloten partijen zal ongetwijfeld ook wel bij de stembus in 1909 zijn invloed doen gelden, zoodat te verwachten is dat de rech terzijde als één man het regeeringskasteel zal trachten te verdedigen tegen de linker partijen. Wat deze laatsten betreft is te verwach ten, dat daar niet schouder aan schouder gestreden zal worden. We hebben in een onzer laatste artikels die verwachting reeds uitgesproken en zijn daarin opnieuw versterkt geworden door hetgeen een zich teekenenden V. D. in verschillende Vrijz. democratische organen in de afgeloopen week te berde bracht. Deze politicus beantwoordt de vraag: „Welke zal de marschroute der vrijz. democraten in 1909 moeten zijn aldus „Die van een zooveel mogelijk zelfstandige politiek, omdat die alleen waarborgt den vooruitgang der democratische politiek in het algemeen, die van onze partij in het bizonder. In het opzicht van het feit, dat 1909 ons zal geven ter rechterzijde dezelfde formatie als voorheen, zullen we dienover eenkomstig hebben te handelen. Grootere vijanden dan kerkelijke coalitionairen, die in de praktijk evenzoo conservatief zijn als de vrij-liberalen en nog van een schadelijke staatsrechterlijke en fiscale leerstelligheid, die dezen althans missen, daarboven, heb ben we toch niet. Onze eigen beginselen propageeren, eigen candidaten zooveel mogelijk stellen en zoo krachtig mogelijk te doen gelukken, dat zij onze eerste en voornaamste werkzaamheid. Steeds indachtig te blijven, dat alles beter is dan een kerkelijke coalitie, die den moed der thans veel gesmade vrije liberalen mist, zich conservatief te noemen in over eenstemming met haar gezindheid en haar handelen, dat is de andere overweging, die onze taktiek moet bepalen. Elke andere taktiek miskent de werkelijkheid en is 't best in staat in 1909 een overweldigende en voor lang een onverzettelijke conservatief- kerkelijke meerderheid ten troon te brengen, —o—o—o— Terwijl onze Oostelijke naburen, de Duit- schers met belangstelling uitzien naar de onthullingen die het proces tegen Fürst Eulenburg zal brengen, welk proces in de afgeloopen week is aangevangen, maar waarover aangezien het met gesloten deuren behandeld wordt, maar weinige bijzonder heden bekend worden, volgen onze Weste lijke naburen, de Engelschen, met belang stelling de aanstalten die gemaakt worden voor de groote vlootmanoouvres, die staan gehouden te worden. Bijna de geheele Eugelsche vloot zal aan deze manoeuvres deel nemen en met de mobilisatie is reeds een aanvang gemaakt. Ook de Atlantische vloot wordt verwacht op de Engelscbe kust terwijl de Kanaal vloot in de Noorweeg- sche wateren kruist. Men veronderstelt dat deze de vijandelijke vloot zal v oorstellen die een aanval zal trachten te doen op de Engelsche vloot om daarna een landing op de Engelsche kust te beproeven. Daar de manoeuvres ten noorden van de Duitsche kust zullen worden gehouden verkeert men er misschien niet ten onrechte in Duitsch- land in de meening, dat de vraagstukken, welker oplossing men bij deze manoeuvres verwacht, de strategie in een eventueelen Duitsch-Engelschen oorlog betreffen. Zoo zullen daarbij twee maritieme operaties voorkomen, een landing op 's vijands kust en de vervolging eener vijandelijke vloot. Voor de landingsmanoeuvre had men eerst het oog geslagen op de Noorsche kust, maar koning Haakon die begreep, dat Duitschland daar niet gesticht over zou zijn, wilde daarvoor geen toestemming geven. De manoeuvre zal nu op de Schot- sche kust plaats hebben. Behalve dat de Engelsche vloot van zich deed spreken, niet minder was dit weer het geval met de Engelsche dames, voor vechters voor het vrouwenkiesrecht. De Londenaren hebben weer eens kunnen genieten van het daadwerkelijk optreden dezer vrije vrouwen, die niets minder heb ben gedaan dan een aanval op het parle ment. Natuurlijk weer zonder succes, want de Londensche politie, die allang weet dat de dames geen katjes zijn om zonder hand schoenen aan te pakken, zijn steeds op hun hoede. Ook de slimheid der dames mocht niet baten, of ze al in omnibussen kwamen aanrijden om dan plotseling voor het par lementsgebouw uit te stappen en naar binnen te ijlen of dat ze als kelnerinnen verkleed den politiepost op den mouw trachtten te spelden dat ze tot de „bar" van het Huis behoorden, het mocht niet baten, ze kwamen niet binnen. Toen ze tegen de politie in verzet kwamen, werden ze eenvoudig achter slot en grendel gebracht om den volgenden dag dóór den politie rechter tot vrij zware straffen te worden veroordeeld. Twee der „heldhaftigsten", die de aardigheid hadden gehad bij minister Asquit de glazen in te gooien mogen zelfs een paar maanden op kosten van den Staat achter de tralies logeeren. —o—o—o— Behalve het bovenstaande valt er van het buitenland weinig te kronieken. De Belgische Kamer zit weer midden in het Congodebat, de toestand in Perzië schijnt nog onveranderd en ook over Marokko werd geen bijzonder nieuws gemeld. Over de Macedonische kwestie schijnen Engeland en Rusland het nog maar niet eens te kunnen worden. Dus ook daarover geen bijzonder nieuws. En als we dan nog ver melden, dat de Russische keizer met zijn familie een zeetochtje maakt in de Finsche wateren en Japan een nieuw ministerie krijgt kunnen we ons overzicht eindigen voor heden. TEXEL, 8 JULI 1908. De aanvoer van vee was op de markt van Maandag weder niet onbe langrijk. De groote hoeveelheid vee ter verkoop nog beschikbaar, wellicht ook de aanhoudende droogte waardoor de landerijen in minder gunstige conditie komen, geven niet onmogelijk aanleiding tot grooten aanvoer. Wat de prijzen betreft hoorden we beweren dat ze er nog niet op vooruit gaan. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Borg 30 Ct8. Franco -per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. "Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Voorts wordt het navolgende onder de aandacht der belanghebbenden gebracht: le. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in behoorlijken toe stand bevinden, zoodat verificatie en stempeling mogelijk is. 2e. dat de onderdeden van het Gram (Milli gramgewichten) uithoofde der daartoe benoodigde fijne balans, ingevolge de ministerieele beschik king dd. 23 Mei 1872, no. 180, afd. 12, Nijverheid uitsluitend aan het IJkkautoor in de standplaats kunnen worden geverifieerd; 3e. dat onjuiste gewichten, zoo mogeljjk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Ko ninklijk besluit vastgesteld tarief 4e. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereischte ijkmerk zijn voor zien en dat de afgekeurde maten of gewichten niet voorbanden blijven op de plaatsen in artikel 11 der lJkwet aangeduid 5e. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 18 October 1907 het goedkouringsmerk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter r in den gewonen schrijfvorm. Ge. dat zij, die verzuimen hunne maten en ge wichten bij den IJker, tijdens diens verblijf in de Gemeente, tol het ondergaan van den herijk te bezorgen of daarin verhinderd worden, voor melde maten en gewichten nog aan het IJkkamoor to Amsterdam ter herijking moeten aanbieden. Voorts worden de belanghebbenden er nog bjjzonder op gewezen, dat de maten en gewichten op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat het laalst- geplaatste goedkeuringsmerk gedurende TWEE jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, den 26 Juni 190S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1