Vergaderiog Gemeenteraad van Vlieland. INGEZONDEN STUKKEN. Een nalezing. De kermis is voorbij, de tijdelijke verblijfplaatsen van wondere zaken, lek kernijen en meer andere dingen, de draaimolen incluis, 't is alles vertrokken om elders het bedrijf voorttezetten. Evenzoo de bent van straatvirtuosen, mannen, vrouwen en kinderen, die als een zwerm nomaden op het eilaDd was neergestreken en gedurende eenige da gen de bevolking op het twijfelachtig genot van de toonen hunner muziek instrumenten, als daar zijn draaiorgels en harmonica's, mitsgaders oempah's, onthaalden. Volgens velen was die bent nimmer zoo groot. Was het genot twijfelachtig wat der burgerij werd be reid, 't was geen koopje ook, want maar steeds weder en nog eens weder werd een beroep gedaan op de portemonnaie. En wanneer men dan moest opmerken dat voor die vermomde bedelarij tot zeer jonge personen werden geëxploiteerd, dan deed zich wel eens de vraag op of „Schoolwet" en „Arbeidswet" in ons land, op deze lieden niet van toepassing zijn en wellicht alleen maar gelden voor het nijvre deel des volks? 'tWas vaak een weerzinwekkend aanzicht; dit wilden we er maar van zeggen. De kermisweek is een tijd van onge regeldheid in vele gezinnen en menige huismoeder ontsnapt een zucht van verluchting wanneer het einde er van daar is en orde en regel in de woning terugkeert. Het weder hield zich in de kermisweek bijzonder goed, toch werd slechts de laatste dagen door velen gebruik ge maakt van de geboden gelegenheid. Boodt de kermis niet zooveel leerrijksi een gunstig verschijnsel was het te mogen opmerken hoe ook onder de kermisgangers de volksaard zich op betere banen beweegt. Waar dronkenschap en vechtpartijen voorheen wel eens voor kwamen, ontwaarde men nu wel een vroolijke massa, in prettige stemming, doch minder aangename tooneelen deden zich niet voor. Het gebruik van sterk alcoholhoudende dranken begint gelukkig voortdurend te verminderen en belooft in de toekomst veel voor het volksleven, 't Belooft ook eene ordelijke, prettige feestviering, als straks de dagen van September zullen aanbreken. Het onweder. Het onweder dat gisteren avond over onze gemeente losbrak, maakte voor meer dan een het uurte van ter ruste gaan iets later dan gewoon, terwijl ook wel anderen die zich reeds ter ruste hadden begeven, zich gedrongen ge voelden het bed weder te verlaten. Het onweder duurde niet zoo lang, doch het hemelvuur was vaak verblindend, waarop dan een ratelende donderslag volgde; de regen welke zich daarbij ontlastte, was zeer welkom en alreeds een groote weldaad voor bouw en weide. Naar ons van den Hoorn wordt bericht werd aldaar een jong rund door het hemelvuur gedood. Verder verluidt het zich dat in de richting Wieringen brand werd waargenomen. Vakwedstrijd Alkmaar. Men verzoekt ons de aandacht van HH. Bakkers te vestigen op ;de speciale wedstrijd voor de mooiste inzending Panne- en Plaatbrood, gebakken van tarwebloem gemerkt Neckar 0 0 0, bij gelegenheid van de Vakwedstrijd welke in deze maand te Alkmaar zal worden gehouden. De bovenbedoelde wedstrijd zal worden gehouden Maandag 20 Juli. Vijf prijzen worden voor de wedstrijd beschikbaar gesteld. Aanmelding tot deelneming moet geschieden vóór 18 Juli aan een der leden van het bakkersbedrijf die in het comité zitting hebben. Geen goede postduif. Meermalen worden medededingen gedaan van opgevangen postduiven. Zoo nu weder van zulk een vogel welke zich bevindt bij de duiven van den heer Koorn op Driehuizen. Het diertje was gemerkt 2674 D Y Niettegenstaande de duif geheel vrij werd gelaten, maakt zij geen aanstalten om te vertrekken. Het is geen goede postduif die niet naar haar station terugkeert, zouden de postduivenhouders zeggen. Een reuzmplant. In de kooi van Gebr. D. alhier zoo wordt ons medegedeeld groeit een stekel van reusachtige afmetingen. Terwijl de grootste in ons land voor komende stekel 1,50 M. hoog is, is deze 2,70 M. De omvang is 6,00 M.; de lengte en breedte van het blad is 0,70 en 0,40 M. Ben Room, 6 Juli. Ps. F. A. Visser komt voor op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Blankenham. Waal, 7 Juli. Door HH. Kerkvoogden der Herv. gem. is tot klokluider-doodgraver benoemd onze plaatsgenoot Nan Slot, en wel in de plaats van F. Bakker (overleden). Tot kosteres werd benoemd de wed. P. Visser-Kok. Oosterend, 7 Juli. De muzikanten hebben wel de grootste variatie gegeven gedurende de kermis week. Vooral Zondagmiddag en avond hebben „de roodpetten" er lustig oplos geblazen, eerst op de straat en later in de zaal van den heer Koppen, welke geheel gevuld werd met menschen, die wel van de pret houden. Dat bleek, want ze bleven tot elf uur zeer gezellig bijeen, en de muzikanten maakten er op het scheiden van de markt goede zaken bij. Overigens was, uitgezonderd de straat muziek, de kermisweek, kalm voorbij gegaan. Oudeschild, 7 Juli. J.l. Zaterdagavond werd de tentoon stelling van kunstvlijt gesloten. Het bezoek was gedurende die afgeloopen week nog al aardig geweest. Verschil lende en aardige voorwerpen waren in gezonden waarvan verscheidene bekroond werden. De geheele uitslag was als volgt': Bekroningen. Zilveren medaille. J. C. Visman, IJmuiden Zilveren medaille. L. Vonk, Den Burg. Ie diploma Souwtje de Wijn 1 teeken- en 2e diploma Jonas Visman j schilder- 3e diploma T. Jongkees werk. Ie diploma K. Wiegel I 2e diploma Mej. E. de Beste snijwerk. 3e diploma W. Boon le diploma C. J. de Wijn 1 2e diploma P. Huizinga figuurzaag- 3o diploma J. Boot Jr. werk. 4e diploma Th. v. d. Sterre le diploma P. Brouwer i 2e diploma C. Slaman j scheepsbouw bestuursprijs J Boekhold diploma T. de Waard, vlechtwerk diploma C. Hemelrijk, houtschilderwerk Handwerken, le diploma Mej. A. P. Keijser, Den Burg diploma Veroeniging „Arbeid adelt" diploma Vereeniging „Wilhelmina" diploma Mej. J. W. Dros, Uudeschild diploma Mej. N. Vos, 'sGravenhage diploma Mej. A. Vos, Oudeschild diploma Mej. T. Vos, Oudeschild. diploma Mej. S. Backer, Oudeschild diploma De heer A. van Arkel, Den Burg diploma Mej D. Kikkert-Bramer, O. End diploma Mej. D. Tiessen-Hillenius, O.-S. diploma Mej. T. Koning, Oudeschild diploma Mej. A. Bas Burger, Oudeschild diploma Mej. T. Brouwer Jd. Oudeschild diploma K. W. B. De kermisdrukte is weder gepas seerd. Aangenaam doet ons de stilte aan, na de woelige dagen van muziek en zang. Zoover ons heugt, is het aan tal draaiorgels, muzikanten en liedjes zangers nooit zoo groot geweest als nu. Maandag en ook heden morgen werden de afgebroken kramen, stalletjes enz. naar de Haven vervoerd, om naar Helder getransporteerd te worden. Een aardige vertooning. Als eene aardige vertooning bij gele genheid der Lustrumfeesten te Delft in de vorige week, nemen wij het volgende over „Tot groote verbazing der toeschouwers waggelde door d6 poort van de arena een monsterachtige draak binnen. Vier reusachtigeslangenkoppenopkronkelende nekken boven hooge klapperende vleugels grijnsden als helsche monsters de toe schouwers toe. Het met veel talent in elkaar gezette geschubde gedrocht van ontzaglijke afmetingen sleepte langzaam zijn staart door de poort en naderde tot in het midden van de arena, waar het met opengesperde muilen, waarin vervaarlijke scherpe tanden, bleef staan. Toen galoppeerden jonge pages op onge zadelde woeste paarden het krijt in. Schildknapen reikten hun ballen toe, waarna zfj in wilden ren om het goud groene monster heenreden, trachtend de ballen in een zijner muilen te werpen Dit gelukte al spoedig. Want een der muilen begon opeens krachtige water stralen uit te werpen. Dat was het eerste element, weldra gevolgd door de andere. Een andere page trof den bek, waaruit de holbewoners als symbolen der aarde zouden te voorschijn komen, en zie na nauwelijks één seconde wierp het mytische monster een aantal hazen uit, die angstig vluchtten door de arena. Uit weer een anderen muil kwamen duiven en spreeuwen te voorschijn, die ijlings het luchtruim ingingen, hoog boven het tournooiveld uit. Een handige worp deed het brieschende monster eindelijk dichte vlammen en rook uitblazen een regen van vonken werd over het veld uitgegoten. Een vermakelijk incident was daarvan het gevolg. Op een gegeven moment bleek, dat de draak in brand was geraakt. Fluks werden eenige „miniinaxen" ge- gehaald en met onschuldige waterstralen dezer toestellen werd het vuur in het inwendige van het monster geheel ge- bluscht. Nooit een eleclrische tram gezien l In de laatste dagen trokken de proef ritten op de Twentsche electrische tram lijn zeer de aandacht van velen, die nog nooit een voertuig zonder paard of loco motief hadden gezien. Dezer dagen stond een boer met een kruiwagen midden tusschen de sporen en bleef daar vol bewondering met open mond de naderende trein aanstaren, zonder er aan té denken van zijn plaats te wijken. Een moeder met een kin derwagentje deed een eindje verder het zelfde. Natuurlijk zorgde de bestuurder dat de tram tijdig stilhield, zoodat geen ongelukken voorvielen. Men mag vertrouwen, dat de bevolking wel spoedig aan het nieuwe vervoermiddel gewend zal zijn en dan zelf voorzichtiger zal worden I Een misrekening. Dezer dagen overleed te Utrecht een dame, die met twee harer zusters samenwoonde. Familieleden van buiten de stad, verkeerden in de onderstelling, dat de bewuste dame na haar dood een sommetje na zou laten, dat onder de naaste bloedverwanten moest worden verdeeld. Toen hun het overlijdensbericht onverwacht bereikte, spoedden zij zich naar Utrecht, waar bleek dat er voor hen niets te verdeelen viel. Men her innerde zich toen, dat de dame in quaestie zich destijds eens had uitgelaten op een voor de zusters minder vleiende wijze bracht die uitlatingen in verband met het onverwacht overlijden en dit feit weder met het ontbreken van een te erven kapitaaltje en vond het, al deze omstandigheden te zamen beschouwd, daarom raadzaam de politie met dit sterfgeval in kennis te stellen, omdat men, hoe vaag ook, een vermoeden had, dat de dame geen natuurlijken dood was gestorven. De politie heeft toen de zaak on derzocht met dit resultaat, dat hoegenaamd niet verdachts kon worden geconstateerd; geneeskundigen hebben verklaard, dat de dood is ingetreden als gevolg van een beroerte en iedere gedachte aan een andere oorzaak kan worden buitenge sloten. Ook de quaestie van het niet aanwezig zijn van geld is opgelost; de dame leefde van een lijfrente, waarmede de familie niet bekend scheen te zijn, die waarschijnlijk dacht dat kapitaalrente haar inkomen vormde. Kersenpannekoek l De kersen worden gewasschen en van pitten en stelen ontdaan. Men maakt een beslag van 2 eieren, 2 groote lepels meel en 2 maatjes melk, ook een weinig zout. Hiervan bakt men pannekoekjes met boter in de koekepan en legt op het nog vloeibare beslag een goede laag kersen, met kaneel bestrooid, die men vervolgens met een laag gestampte beschuit bedekt. Zoodra de koek bruin is wordt hij voorzichtig omgekeerd en ook aan de andere zijde bruin gebakken. Met suiker bestrooid voordienen. Op den goeden iccg. Onlangs werl in de Geldersche ge meente Dreumel een oproeping gedaan voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school. „Drankbe strijding strekt tot aanbeveling" zoo stond er in de oproeping bij. Zoo gaat men op den goeden weghet is een bewijs, dat men een open oog heeft voor de waarheid dat de bestrijding van het alcoholisme bjj de opvoeding behoort. Hooi, hooi, alles hooi. In Friesland is verleden week een enorme hoeveelheid hooi geoogst; mil- lioenen bij millioenen kilogrammen. Boe ren met twintig tot dertig stuks melkvee dus groote boeren hebben het hooi yan hun „binnenland" al binnen. Nu moet nog het blauwgras van het „buiten land" (hooimaden) geoogst worden daarmede heeft men nog wel een maand den tijd. Prachtig weer begunstigde tot nu toe den hooioogsthet droogde enorm snel, omdat de wind steeds noordelijk bleef. Zonnige dagen met noordenwind, sneller drogen kan het niet. Op het gehooide land schiet hot groen weer snel op en wat verleden week gemaaid werd (Maandag) werd Donderdag schoongemaakt (d. i. het hooi er afgehaald) en reeds Zondags graasde in dat zelfde land vee en vindt er overvloedig voedsel. Verbeelding is soms erger dan de derdedaagsche koorts! Een dokter te Sliedrecht bezocht een patiënte. Verschijnselen hevige pijn in de spijs- kanalen. Oorzaak een speld ingeslikt. Resultaat van het onderzoeknihil. Pijn verergert. Kermend verzoekt patiënte herhaling van het onderzoek. Resultaat nogmëtalsnihil. Dokter stelt de diagnose. Speld moet gevonden worden. Een braakmiddel wordt gegeven en vertoont werking. Stiekum nu door dokter een speld in het resultaat van het braakmiddel ge worpen. Pijnen geheel verdwenen. Patiënte totaal genezen 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Beleetd verzoek ik U, onderstaand schrij ven in uw geacht blad op te nemen. Bij voorbaat mijn beleefden dank. Texel, 7 Juli 1908. Den Heer A. C. Toet te De Cocksdorp. Geachte Heer Toet In antwoord op uw ingezonden stuk in de Texelsche Courant, inzake het optreden van de bevolking van Oudeschild op 6 Juni j.l. en wel 's avonds 6 uur meld ik U, dat niets onredelijks is voorgevallen en dat verscheidene notabele ingezetenen van ons eiland dat kunnen bevestigen. Ten overvloede is door mij plaatsing gevraagd voor een ingezonden stuk in het Handelsbladik kreeg 3 dagen later bericht dat er tegen de opname van mijn epistel bezwaren bestonden. Desverlangd liggen èn mijn ingezonden stuk èn het antwoord van het Handelsblad bij mij voor U ter inzage. Ik hoop, hiermede te bobben aangetoond, dat in uw geest is gehandeld. Hoogachtend, J. DE JONGH, Lid v/d Raad v. Advies, T.E.S.O. Zaterdag 4 Juli 1908. Afwezig de heer C. Swart. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing onveranderd goedgekeurd. Aangeboden worden de gemeenterekening over 1907 bedragende in ontvang f 14545,02 in uilgaaf 14181,53 Saldo f 363,49 id. Burg. Armbestuur: Ontvang f 902,30 Uitgaaf 767,006 Saldo f 135,296 Deze rekeningen liggen gedurende 14 dagen ter visie. Een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat de gemeente voor 1908 aan z.g.n. „koppengeld" f 1295,03 wordt uitgekeerd, wordt voor kennisgeving aan genomen. Op een schrijven van Ged. Staten waarbij de gemeenteraad wordt uitgenoo- digd, de belasting op het gedistelleerd te verlagen, wordt op voorstel van B. en W. besloten, te berichten, dat die belasting door do gemeente noode gemist kan worden. Komt in behandeling een verzoek van mej. M. A. Hillenius om haar 6 maanden ziekteverlof te verleonen. Wordt besloten het verlof toe te staan mot toekenning van de helft van het salaris. Tevens besluit do raad voor dit halfjaar geen tijdelijke onderwijzeres te benoemen. Mej. Visser wordt belast met de beide uren haudwerk- onderwijs aan de laagste klassen en zal daarvoor f 0,50 per les-uur ontvangen. Een verzoek van C. Duinker om afschrij ving van hoofd, omslag wegens vertrok, wordt toegestaan voor do helft van het bedrag. Do vergadering wordt gosloton.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2