N°e 2174 Donderdag 23 Juli 1908» 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Van week tof week. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v. Texel 4,15; 6,40; 113, 6, Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,—; 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,38 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 13,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat op 18 Juli 1908, bij hen is ingekomen een verzoekschrift van ALEXANDER KONING van beroep zadelmaker, wonende te Texel, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank in de navolgende localiteithet voor vertrek van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie K. No. 122, plaatselijk gemerkt B 273, en ge legen aan de Weverstraat, te den Burg aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 20 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. C. JONKER, Lo.Secretaris. 11 18 Juli. Wy menschen worden dikwyis geroepen even stil te staan op onzen weg om voor een wijle den blik achterwaarts te slaan en met onze gedachten een eind weegs terug te keeren op het kronkelpad van het verleden. En dat kan soms zijn blijde zyde hebben, maar toch meestijds zyn het de weemoedigste oogenblikken van ons leven of, mocht er al eenige reden tot blijd schap zyn, meermalen is die blijdschap niet geheel onvermengd. Niet alleen dat we op gezette tijden, zooals b.v. by de wisseling des jaars, het verleden voor onzen geest terugroepen, meer dan eens worden we ook door bijzondere gebeurtenissen daartoe ge bracht. Zoo zal het ook de schare gegaan zyn dio in 't beging der voorbye week op het voorplein van het Seminarie te Ryssenburg samenkwam om door een bijzondere ge- bourtenis het verleden to herdenken, inzon derheid het verleden van een onzer groote mannen. Want een groot man was het ontegenzeggelijk, hij wiens nagedachtenis in een schoon symboliek monument hulde werd gebracht. We bedoelen Dr. H. J. A. M. Schaepman die èn als priester, als hoog leeraar, als dichter, als staatsman en als volksredenaar, tijdens zijn leven, zooveel harten tot zich heeft weten te trekken en zich door zijn verdiensten een eerekrans heeft gevlochten, waarin ook niet-katholie- ken gaarne hun lauwerbladen willen vlech ten. Want men behoeft niet eens katholiek te zyn om de groote gaven van verstand en hart die Dr. Schaepman sierden eere te brengen. Op zijn geliefd Rijssenburg dan heeft men hem ter eere een monument gesticht en dit plechtig onthuld ten aanhoore en ten aanschouwe van een breeden kring zijner vereerders waaronder een drietal ministers en een aantal Kamerleden. En toen prof. E. A. van Insbergh in een boeiende rede het leven van den dichter-staatsman, zooals hij zoo dikwijls werd genoemd, schetste en een groot zangkoor in een toepasselijke cantate dat leven op treffende wijze bezong, dat toen bij de schare de weemoed der gedachtenis gemengd was met dankbaarheid is alleszins te begrijpen. —o—o—o— Van het vriendelijke Rijssenburg gingen in de voorbije week onze gedachten naar het stille Sandpoort op wier kleine dooden- akker ook een schare bijeenkwam om een laatsten eerbiedigen groet te brengen aan den man wiens stoffelyk overschot aan den zandigen schoot der aarde werd toever trouwd. En hier bij de groeve van den Amsterdamschen predikant en letterkundige Dr. Laurillard werd ook de blik achterwaarts geslagen en herdacht wat de overledene voor zijn omgeving en den breeden kring daar buiten tijdens zijn leven had mogen zijn. Want ook hij heeft tot ons volk gesproken vooral door zijn geschreven woord waarin steeds zijn liefhebbend hart werd geproefd. Want al moge hij al geen reuzen gestalte hebben in de galerij van groote mannen, toch kan ook hem een plaatsje daarin niet worden ontzegd. Veel heeft hij gezongen uit het leven dat bij den lach ook de traan vraagt en immer was het om op te wekken tot het zoeken en volgen van wat goed en edel is. En dat ook daar op den eenzamen doodenakker van het stille Sandpoort de weemoed van menigeen gemengd was met dankbaarheid, 't is alles zins te begrijpen. —o—o—o— Bijna iedere herdenking heeft haar wee moedige zyde. Maar toch ook ziju er waarin het blijde overheerschen kan. Dat geldt zeker wel van de herdenking waartoe de leden van den Alg. Ned. Wielrijdersbond deze week geroepen werden. Te Haarlem werden of liever worden, want de feest viering is nog niet afgeloopen op het oogenblik dat wy dit schryven, de feesten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van genoemden bond gehouden. Een jubi leum dat inderdaad waard is feestelijk herdacht te worden. 't Is zeker overbodig hier nader uiteen te zetten, wat de A. N. W. B. wil en reeds tot stand mocht brengen. Maar dat in deze dagen de blik achterwaarts geslagen wordt en de geschiedenis van het rywielsport in herinnering wordt gebracht ligt voor de hand. En niet minder dat zij die de ontwik keling van dezo sport gedurende de laatste 25 jaren hebben hebben kunnen nagaan geneigd zijn de handen van verbazing in elkaar te slaan. Wat is er in dit opzicht verbazend veel veranderd, 't Moet tusschen 1860 en 1870 geweest zijn dat de eerste tweewieler in ons land zijn intrede deed, de hotsende zware ratelende houten „been- schudder". En zij die het eerst de moed hadden met dat wondere voertuig langs 's heeren straten te rijden, ten spot van Neerlands zonen dikwijls en menigmaal getracteerd door de lieve schooljeugd op verrotte boomstruiken en paardevijgen, zij hebben inderdaad als de baanbrekers voor de nieuwe nu reeds zoo algemeene sport aanspraak op de hulde van heel het wiel- rijdend nageslacht. De rijwielsport heeft in de dagen harer jeugd haar lijdensge schiedenis gehad, omdat ze schier overal miskenning vond maar toch mocht ze in korte jaren tijds tot groote ontwikkeling komen, dank zij de technische verbeteringen die ieder jaar opnieuw voor het rijwiel medebracht. Wel bleef het vooroordeel tegen haar nog lang bestaan en laaide opnieuw op toen zelfs de dames zich met haar afgaven, wat dezen in de oogen van het fatsoenlyke publiek in eerbaarheid beneden Amsterdamsche JordaaDjuffers deden dalen, maar in de laatste jaren is het verzet geheel geweken en in bijna ieder huisgezin wordt het stalen ros ge vonden. Dat met de ontwikkeling van deze sport al spoedig de behoefte aan een bond gevoeld werd ligt voor de hand en niet minder dat daarmede ook de uitbreiding van dien bond gelijken tred hield. Zoodat we ons thans mogen verheugen in een Bond met dui zenden leden, die door zyn practischen arbeid ontzaggelijk veel voor het verkeer heeft gedaan en nog dagelijks doet. Dat men, dat alles herdenkend, in deze dagen te Haarlem opgewekt feest kan vieren, wie is er die zich daarover niet van harte verheugt —o—o—o— Nu we door het jubileum van denA. N. W. B. op het gebied der sport zijn beland past het ongetwijfeld ook. even melding te maken van de groote Olympische spelen die thans te Londen worden gehouden en in vollen gang zijn. Uit verschillende deelen der wereld zijn daar de jonge sport- lievende mannen byeengekomen tot een vredolievenden strijd waarin kracht tegen over kracht, behendigheid tegenover be hendigheid, lenigheid tegenover lenigheid, uithoudingsvermogen tegenover uithou dingsvermogen, gezichtscherpte tegenover gezichtscherpte worden gesteld. Ook van de beste onzer Hollandsche sportmen nemen aan dezen wedstrijd deel, maar helaas tot nog toe mochten ze nog weinig overwin- ningspalmen wegdragen. Behalve deze Olympische spelen geeft de wereldstad te zien een groote belangrijke tentoonstelling, naar haar aard de Engelsch Fransche tentoonstelling genoemd. Aan de Theems is een wonderstad van witte pa leizen gebouwd waarin kunst en nijverheid hunne triumphen en waar de Franschen met de Engelschen het feest van verbroe dering vieren. Deze tentoonstelling moet een bewijs zijn van de vriendschappelijke toenadering tusschen Engeland en Frankrijk, welke tot nog toe niet anders dan hoofd zakelijk door soldaten en matrozen kon worden geïllustreerd, 't Initiatief van deze tentoonstelling is uitgegaan van de Fransche Kamer van Koophandel te Londen en met hulp van beide regeeringen en invloedrijke mannen aan beide zyden van het Kanaal zijn de plannen verwezenlijkt kunnen worden. In Januari 1907 werd de eerste spade in den grond gestoken en door Fransche en Engelsche arbeiders onder Fransche en Engelsche architecten is daar de tentoonstellingstad verrezen. En hierna zijn de Engelsche en Fransche exposanten gekomen en hebben de vele gebouwen gevuld met het beste van alles wat op het gebied van kunst en nijverheid in beide rijken en hun koloniën gevonden werd, waarna eindelijk de Engelsche en Fransche Staatshoofden gekomen zijn om de ten toonstelling te openen. En thans komen er de Engelschen en Franschen samen om mooie feesten met veel vuurwerk te geven en om te spreken van de vriendschappelijke gevoelens die beide naties elkander weder- keerig heeten toe te dragen. De tentoonstelling die .reeds in Mei werd opengesteld zal tot 1 October voortduren en nu het reisseizoen is aangebroken is het te begrijpen dat van uit de republiek velen het Kanaal oversteken om in de stad der witte paleizen een vroolijke vacantie te vieren. --o o—o— Politiek nieuws bracht het buitenland heel weinig in de afgeloopen week. Geen wonder, want Duitschlands Rijksdag, En- gelands Lager- en Hoogerhuis, Frankrijks Kamer, alsmede die van Belgie en de Rus sische Doema zijn op recès. Duitschland bracht nog eenig nieuws af en toe over het geruchtmakende Eulenburg proces, waaruit kan blijken, dat niet alleen de beschuldigde Vorst ernstig ziek ligt, zoodat het proces in de ziekenkamer ge voerd moet worden, maar ook dat de kansen voor hem niet zoo heel schitterend staan. De beschuldigingen stapelen zich op en 'tis te voorzien dat zooal niet de dood tusschenbeide komt over Fürst Eulen burg het schuldig zal worden uitgesproken. In Rusland heeft de grijze boetprediker Tolstoi weer eens zijn stem laten hooren, In September a. s. zal de groote man zijn 80en verjaardag vieren en nu lag het in de bedoeling zijner vrienden hem Dinsdag te huldigen. Maar hij bedankte voor de eer en de reden daarvan zette hij uiteen in een lijvig manifest dat in alle landen gepubliceerd zal worden. Er is voor Tolstoï geen aanleiding verheugd te zijn in het land waarin de regeering zoo schrikkelijk huis houdt. Zijn stuk is een ernstige aanklacht tegen het despotisch optreden der regeering die het land uitmoorde en overal de schavotten opricht waardoor Rusland wordt onteerd. Of dit ernstig protest eenige uitwerking ten goede zal hebben 't Moet worden betwijfeld. Wij vreezen dat nog lang de strop en de knoet dienst zullen doen in het barbarenrijk, nog lang nadat de naklank van het bliksemend woord van den boet gezant zal zijn weggestorven. TEXEL, 22 JULI 1908. Markt van Maandag;. De markt van Maandag kenmerkte zich niet onduidelijk door een vluggen geest, hetwelk ook op de prijzen wel van iDvloed zal zijn geweest. De onder stelling is niet gewaagd dat het aange voerde wolvee vrij wel alles verkocht zal zijn geworden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor bek Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederlakd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1