De Septemberfeesten. Omtrent de Septemberfeesten is thans veel bekend geworden. Bij groote bil jetten wordt den volke het volgende kond' gedaan Groote Landbouwtentoonstelling te DEN BURG OP TEXEL, ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1908. TENTOONSTELLING van Wolvee, Rundvee, Paarden, Varkens, Pluimvee, Voortbrengselen van of be treffende den Land- en Tuinbouw, Bijenteelt, Zuivelproducten, middelen voor Land- en Tuinbouwonderwijs, Werktuigen, Land- en Tuinbouwge- reedschappen, welke de afdeelingen „Texel" en „Eierland" van de Roll. Mij. van Landbouw zullen houden op 9, 10, 11, 12 en 13 September 1908. WOENSDAG 9 SEPTEMBER Tentoonstelling van Pluimvee, Voort brengselen van of betreffende den Land- en Tuinbouw, Bijenteelt, Zuivelproducten, Middelen voor Land- en Tuinbouwonderwijs Werktuigen, Land- en T uinbouwgereedschappen Algemeene Vergadering der Maatschappij in Hotel „Texel". Rijtoer over een gedeelte van Texel. Gemeenschappelijke Maaltijd. DONDERDAG 10 SEPTEMBER Tentoonstelling van Wolvee, Rundvee, Varkens, enz. VRIJDAG 11 SEPTEMBER Tentoonstelling van Paarden en het bekroonde Wolvee, Rundvee, Var kens enz,, benevens Pluimvee, Voortbrengelen, Werktuigen, enz. Wedstrijd van aangespannen Paarden (Concours Hippique) ZATERDAG 12 SEPTEMBER Tentoonstelling van Pluimvee, Voortbrengselen, Zuivelpro ducten, Bloemen en Bloem bollen, Werktuigen, Ge- reedschappen, enz, enz ZONDAG 13 SEPTEMBER Tentoonstelling van Pluimvee, Ko nijnen, Bijenteelt, Producten en Zaden, Werktuigen, Gereed schappen, Leermiddelen, enz. MAANDAG 14 SEPTEMBER Afgifte van de Inzendingen. Aan deze Tentoonstelling wordt ver bonden eene GROOTE VERLOTING, Goedgekeurd bij Kon. Besluit dd 8 April 1908, No, 44. waarvan de prijzen, bestaande uit Koeien, Schapen, Varkens, Landbouwwerktuigen, enz., enz., zooveel mogelijk op de Ten toonstelling zullen worden aangekocht. Aantal loten 20,000. Prijs per lot 50 cent. Trekking op 16 September a.s. Gedurende de Tentoonstellingsdagen Groote Festiviteiten en Kermis als Opstijging van den Aëronaut W. Pottnm. Optreden van den Hoogdraadkunstenaar CRONJÉ BOSTON, van Berlijn. Schitterende Parkverlichting. BRILLANTE VUURWERKEN uit de Koninklijke fabriek van Ruyseh Co., te Utrecht. afgewisseld door CONCERTEN o. a. van het volledig Stafmuziekcorps der Koninklijke Marine te Den Helder; Dames-Capelle, het Leidsch Stedelijk Muziekcorps, etc., etc. lederen avond CAFÉ CHANTANT, Specialiteiten le rang. DirectieHenri ter Hall. Extra-treinen zullen loopen naar Den Helder. Extra-booten varen van Den Helder naar en van Texel. Booten van af Enkhuizen en Medemblik via Wie- ringen naar Texel en eveneens van en naar Friesland. Door den Raad van Beheer enz., van I „Texels Eigen Stoombootonderneming" werd tot Hofmeesteresse enz. op de Dieuwe boot, „De Dageraad," benoemd Mej. N. Bakker-Roeper. Oudeschild, 27 Juli. J.l. Zaterdag had men alhier een bui tengewoon helder en ruim uitzicht. Reeds bejaarde personen hadden het nooit zoo beleefd. Met het bloote oog kon men van den zeedijk duidelijk de Friescbe kust zien. Met het gewapend oog zag men zelfs de huizen en de kerktorens te Harlingen. Het is wel meermalen voorgekomen, dat men Vlieland duidelijk kon onderscheiden, maar het zien der Friesche kust mag wel als een groote bijzonderheid aangemerkt worden, daar zij van hier toch minstens drie uur stoomens verwijderd is. In den laatsten tijd is het al meer malen voorgekomen, dat de „Alkmaar Packet VI" meer reizigers vervoerde, als het hen, die werkelijk de nieuwe Texelsche onderneming voorstaan, lief is. Zoo telde zij b. v. j. 1. Zondagmorgen te 10 uren ongeveer 40 passagiers. Ver schillende redenen worden hiervoor op gegeven, waaronder de veranderde dienst regeling van de „Baron Rengers", ver trek 10,20 uit den Helder, wel als de voornaamste reden mag gelden. Boven dien brengt de meerdere fraaiheid van de „Alkmaar Packet" er ook wel een steentje aan toe bij. Gelukkig dat spoedig de nieuwe boot komt, hoort men daarom algemeen zeggen. Het wordt tijd. Mocht dit onverhoopt nog een 14 dagen duren, zou het dan niet in het belang der nieuwe onderneming zijn, Zondag a.s. reeds den dienst van 10.20 ook te verzetten op 9.30? Op een request 18 Juli j.l. aan den Minister van Marine verzonden, is door het Bestuur van den Texelschen Schip pers- en Visschersbond het volgende antwoord ontvangen 's Gravenhage 22 Juli 1908. De Minister van Marine, Brengt ter kennis van het Bestuur van den Texelschen Schippers- en Vis schersbond te Oudeschild in beschikking op zijn request van 18 Juli j.l., dat aangezien het nieuwe gebouwtje met toren bij het Meteorologisch Obser vatorium te dm Helder in één met den toren van de nieuwe waterleiding aldaar thans leiding geeft door het geheele Molengat en bovendien door dien toren van de nieuwe waterleiding even buiten het laatste huis van den Helder te houden eveneens een goed merk voor het Molen gat, wordt verkregen, er geen termen aanwezig zijn om op de plaats waar de afgebroken watertoren beoosten Huis duinen heeft gestaan, eene kaap op te richten dat evenwel in plaats van de Stompe ton no. 1 met afgeknotten kegel van het Molengat eene grootere verkennings- ton zal worden uitgelegd. Voor Extract conform, De Secretaris-Generaal. Het was hedenmorgen alles leven en beweging op de haven. Verschillende tjalken lagen te lossen2 veebooten „de Pomona" en de „Burgemeester van Alkmaar" wachtten op ladingde da gelijks varende booten brachten talrijke passagiers aan en de visschersvloot maakte zich gereed uit te zeilen, om haar geluk op de Noordzee te beproeven. Bijna dagelijks komen hier ver schillende vaartuigen met grint in de haven, die alle lading gekregen hebben door de stoomschelpenzuiger „De Tijd" van de firma Dros en Co. Niet alleen de firma, maar ook menig arbeider, ver dient hieraan een aardig duitje. Oosterend. In den polder „het Noorden" had men weder een zevental H.A. met vlas be zaaid, dat van meerdere lengte is, als dat, wat er in het vorig jaar geteeld werd. Door teruggang der prijzen werd evenwel iets minder besteed dan verleden jaar, n 1. nu f 267per H.A. tegen f 275 toen. De koopman, de heer Vis uit Rotterdam, verklaarde, den geheelen voorraad van het vorig jaar te hebben behouden, in afwachting van betere prijzen. Voor het volgend saizoen zal men in „het Noorden" een proef nemen met den verbouw van koolzaad, dat veel duurder is, dan voor eenige jaren, toen maar f 6 voor de 50 K.G. betaald werd. Nu besteedt men f 10 a f 11 voor dezelfde hoeveelheid. Twee visschers van hier hadden verleden week het ongeluk hunne netten te verliezen, de eene door vast te loopen achter wrakstompen, de andere door het net vol vuil, hoofdzakelijk rottend wier te trekken. Ook voor de andere visschers was door stilte de vangst onbeduidend. Vlieland26 Juli. De zangvereeniging „Harmonie" maak te onder leiding van haar directeur, de heer Donia, een pleizierreisje van twee dagen naar Beetsterzwaag. Naar we vernamen en ook bleek uit de vroolijke stemming waarin de zange ressen terugkeerden, hadden zij een paar zeer genoegelijke dagen doorgebracht in een mooi gedeelte van Friesland, 26 Juli. De motorboot Vlieland had hedenmorgen het ongeluk de schroef te verliezen, het vaartuig was genood met de „Minister Kraus" naar Terschel ling te gaan. Hier werd de schroef hersteld, de motor keerde terug en deed 's avonds weer dienst. Een groot aantal plezierreizigers voor Vlieland was ge noodzaakt den dag op Terschelling door te brengen. Jammer voor Vlie 1 slechts tot het eindpunt. En hoe kwamen zij er dan nog vaak? Over het binnen komen van de eerste renner schrijft de Hbl. correspondent: De Marathon winner is binnengekomen in het arena; het is de Italiaan Dorando, maar hoe komt hij aan? De man is dood-op; zakt telkens in elkaar; staat weer op; vergt het laatste van zijn krachten; wankelt, valt; staat weer op. Spant zich tot het uiterste in als het lawaai der menigte bewijst dat de tweede in het arena is gekomen. De man sukkelt voort, bereikt het eeist den eindpaal, zakt dan in elkander en wordt op een ambulance uitgeput, flauw gevallen weg gedragen. Recht op staande heeft de Koningin met blijkbare deelneming het schouwspel aangezien, het diepdroevig schouwspel Nooit heb ik de sport zoo zien vernederen als op dezen dag. Als dat sport is, dan zie ik honderd maal liever dat Nederland op sportgebied geen enkelen lauwerkrans behaalt en er nooit meer eene behalen zal, dan dat men zoo iets in ons land ooit zou toelaten. Een arrestatie met hindernissen. Zaterdagmiddag liet een jongen zijn rijwiel eenige oogenblikken onbeheerd staan voor een perceel in de Spoorstraat te Utrecht. De bewoner van een der aangrenzende huizen zag hoe een ver dacht persoon op het rijwiel afsloop en er zich vliegensvlug mede uit de voeten maakte. Dadelijk werd de eigenaar van de fiets gewaarschuwddeze trachtte de dief te achterhalen, die in volle vaart den Catharijnesingel op was gereden in de richting van de Bartholomeusbrug. 'tWerd een ware jacht, die eindigde toen een vervolger met zijn fiets den 'dief onderstboven reed. Hij werd overmeesterd en opgebracht, maar ter hoogte van de Spoorstraat rukte de arrestant zich eensklaps los, gaf den brugwachter een slag tegen het hoofd, zoodat deze van de been geraakte en trok daarna uit een zijner zakken een ten deele onder een zakdoek ver borgen revolver, welk wapen hij tot viermalen toe afvuurde, gelukkig zonder iemand te treffen; de dief zette het daarna op een loopen, wierp zijn revolver in de Singelgracht, en holde weg in de richting van het station, waar hij werd gegrepen en stevig geboeid naar het politiebureau werd gebracht. Een auto-ongeluk. Vrijdagavond omstreeks 10 uur, had bij de boerenhofstede van den heer Lang oor in het Lindenlouf Kunrade, onder Voerendaal (L.,) een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een automobiel, waarin zeven passa giers en een chauffeur in zaten kwam in den avond uit Heerlen in zoo'n dolle vaart aangerend, dat de menschen reeds zeiden „als die lui geen ongeluk krijgen, dan weet ik 't niet aldus de„L. K." Eenige minuten daarna hoorde men reeds het geschreeuw en gejammer der dames in den stillen zomeravond. Aan de hofstede van den heer Langoor, even buiten Kunrade, heeft de chauffeur de Vicque uit Maastricht, naar 't schijnt, een verkeerde richting genomen waar schijnlijk, door de duisternis misleid, is hij links van den grooten weg uitgeweken en kwam toen met de auto in een nieuwe egmachine, die in het veld stond terecht met het ongelukkig gevolg, dat de auto en egge totaal verbrijzeld werden en de reizigers met chauffeur links en rechts door elkander vlogen. Een meisje van acht jaar werd half dood bij Langoor binnengedragen en stierf eenige oogenblikken daarna. De chauffeur, die in de verbrijzelde egge was terecht gekomen, heeft den arm achter de hand totaal vermorzeld, het sleutelbeen aan stukken en een zeer gevaarlijke wond boven het oog, dat hij waarschijnlijk zal verliezen. De heer Lefaire van Luik, die, zooals hij zeide, voor pleizier uit Valkenburg naar Heerlen was meegereden, en de dames zelfs niot kende, kwam met een gebroken arm en twee gekwetste ribben vrij. De overige inzittende dames en een kindermeid bekwamen eenige ont vellingen en losse tanden. De mama van hot gedoode meisje en haar zuster waren als zinneloos. De moeder trok zich de haren uit bet hoofd. Zij was totaal versuft. Verheffend tochzmlice sport. I Het groote nummer van Vrijdag op de Olympische spelen, de Marathon-loop, schijnt een treurig verloop te hebben gehad. 57 loopers startten, 27 kwamen Waarschuwend voorbeeld. Omstreeks half vijf heeft Zaterdag middag nabij Ooster Hoogebrug te Gro ningen een droevig ongeluk plaats gehad. Een zevental jongens was daar namelijk aan 't zwemmen in 't Eemskanaal. Twee van hen, de vijftienjarige Zuidhoff en de achttienjarige Ermsen, waren, toen de anderen zich weder hadden aangekleed, nog wat in het water blijven stoeien, toen beiden plotseling van den glooienden kanaalbodem in de diepte gleden om niet weer boven te komen. Groote ontsteltenis onder hun vriendjes op den wal. Dadelijk werd het hoofd bureau van politie met het gebeurde in kennis gesteld, zoodat weinigen tijd daarna enkele agenten voorzien van dreggen aldaar ter plaatse verschenen. Intusschen had reeds een voorbijganger zich te water begeven en was door een schipper pogingen tot redding aangewend, helaas, vergeefs 1 Eerst toen de agenten met hun dreggen naarstig aan 't werk waren geweest, slaagde men er in de doode lichamen omhoog te halen, waarna zij per brancard naar de ouderlijke wo ningen werden vervoerd. Een mislukte proef. Men heeft te Haarlem een brandproef gehouden in het stedelijk musem en wel in de Frans Hals-zaal. Éen emitatie-Hals deed dienst om gered te worden, n.l. een houten raam met netwerk van gelijke afmetingen als de schilderijen. Het was een stumperig werk en een geluk mag het worden genoemd, dat geen der menschen een ongeluk kreeg. Trouwens alles ging zeer voorzichtig en bij een werkelijken brand zou niet één schilderij goed en wel beneden zijn gekomen. Zoo luidt het oordeel der bladen. Een vreemde manier. Een logé van een logement in de Weerdjesstraat te Arnhem kwam een dezer avonden om half twaalf up het vrij ongewone denkbeeld om op het dak te klimmen en zoo het hotelletje te ver laten. Zoo gezegd, zoo gedaan; de man klauterde over eenige daken en kwam eindelijk bij een glazen afdak van een bakkerij in de Vossenstraat; de glas bedekking kon den man niet dragen en zoo stortte hij met donderend geraas door de ruiten van het 3 meter hooge dak in de bakkerij. Wonder boven wonder kwam de klauteraar er met een paar lichte kwetsuren af. Een rare snuiter. De „O. H. Ct." schrjjft In Mei 1906 werd als viermaander bij de militie te Haarlem een jongmensch uit die gemeente ingedeeld, die het al spoedig zoo bont maakte, dat hij voor straf naar Hoorn werd overgeplaatst. Reeds in Juni deserteerde hij uit zijn garnizoen, kwam naar Haarlem terug, verbleef daar tot Februari 1908, zonder gesnord te worden en had de brutaliteit soms zelfs de militaire cantine in de kazerne te bezoeken, zonder dat iemand hem van desertie verdacht, hoewel hij toch als deserteur van het 10de regiment was afgevoerd. Hij kreeg het toen in het hoofd naar zee te gaan, vroeg en verkreeg op advies van den commissaris van politie te Haarlem een bowijs van goed gedrag, kreeg ook van het gouver nement Noord-Holland een bewijs van Nederlacdschap, maar toen hij de bruta liteit zoo ver dreef, om aan dat bureau vrijstelling te vragen voor de nationale militie, liep hjj in de fuik en werd voor een krijgsraad te Haarlem terecht gesteld.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2