nis INK 2177, Zondag 2 Augustus 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad» van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST CXv Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11,-; 3,-; 6,- Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,6, TREIN: v. Helder 5,18'; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 12,15; 4,16; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a lOCt. PLANTSOEN. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering het bepaalde in art. 81 der verordening van politie, luidende „Het is verboden in het Park, of in het boschje „Engelsteen" te komen met rijwielen, motorrijtuigen, wagens, hand karren, kruiwagens en dergelijke, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders. Dit verbod is niet van toepassing op kinderwagens,sportkarren eu dergelijke." Texel, den 24 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDIEGH. TEXEL, 1 AUG. 1908. Wij willen er aan herinneren dat heden Zaterdag 1 Aug., des avonds te 8 uur in „de Zwaan" eene gecombineerde verga dering zal worden gehouden van de afdee- lingen „Texel" en „Eierland" van de Holl. Maatsch. van Landbouw. Volgens de agenda zullen zaken de tentoonstelling betreffende daar worden besproken. Morgen, 2 Augustus, zal H. M. de Koningin-Moeder haren 50sten jaardag herdenken. Adelaida Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont (Koningin weduwe) werd den 2 Aug. 1858 geboren. Voor eene bijzondere nationale huldiging van dezen 50sten jaardag, waartoe reeds plannen waren geopperd, is door H.M. bedankt. Van hetgeen komende is. We leven in een tijd van groote ver wachtingen men denke maar aan de te wachten tentoonstelling en den aan kleve van dien, zoomede aan de a.s. komst van de nieuwe boot. Wat het eerste betreft namen we in ons vorig nummer reeds op, hetgeen bij groote biljetten wordt bekend gemaakt, terwijl op de vergadering van heden avond, mogeljjk meer bijzondere mede- deelingen kunnen worden verwacht. Wat de boot betreft zal het nog slechts een spanDe tijds duren of de belangstel lenden zullen zich kunnen overtuigen of niet te veel is gezegd van het aanzicht hetwelk de nieuwe boot zal bieden. Wij konden in een vorig nummer reeds de mededeeling doen dat „De Dageraad" Maandag uit Haarlem zal vertrekken, welke datum, naar wij nader vernemen gehandhaafd blijft. De bedoeling schijnt alsnu dat de boot dienzelfden dag de voorgeschreven tocht van 6 uren stoomen, met volle kracht, zal maken. Dinsdagmorgen zou dan het proef- stoomen op de Texelsche reê plaats hebben, terwijl daarna een feestelijke boottocht van uit de haven van Nieuwe- diep naar Texel zal plaats vinden. Voor dezen feesttocht, waaraan door het bestuur zal worden deelgenomen, zullen mede verschillende autoriteiten worden uitgenoodigd, zoomede anderen welke zich voor de zaak bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt, enz. Voor zoover de deelnemers aan den tocht zich nog niet te Nieuwediep be vinden, zal van hier gebruik kunnen worden gemaakt van de gewone dienst met de „Rengers" te 3 uren, waarna men te Helder zich aan boord zal bege ven van „De Dageraad", en deze ruim te 4 uren uit de haven van Nieuwediep zal vertrekkenom te ruim half vijf hare feestelijke intocht in de haven van Texel te doen. Aan belangstelling zal het bij deze gele genheid zeker niet ontbrekeneene bijzondere aansporing is daartoe gewis niet noodig. Het uitsteken van vlaggen en wat meer een feestelijk tintje zal kunnen geven, zal gewis niet achterwege worden gelaten. Indachtig aan de Augustusdagen van het vorig jaar, verwachten wij dat ook thans het enthousiasme zich lucht zal geven, doch meer kalmer dan destijds. Was het toenmaals het begin van den strijd, die velen als het ware opgewonden deed zijn, het feit van Dinsdag, hetwelk nog wel niet de kroon op het werk zet, maar toch reeds bewijst eene belangrijke stap voorwaarts, zal zich zeker meer bezadigd teekenen. Laat het zoo mogen zijneen ver heugde stemming, zonder krenking van anderer meening, kan zeer goed gepaard gaan. Naar wij vernemen zal de nieuwe boot „De Dageraad" Woensdag in dienst worden gesteld, en het is niet gewaagd te gissen dat velen dien dag (de dag van goedkoop dagretour) van de gelegen heid gebruik zullen maken om een tochtje te doen met „De Dageraad" de eigen boot van „Texels Eigen Stoomboot onderneming." Zie verder binnenzijde, 1ste kolom. Ben Hoorn30 Juli. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. Boon, is benoemd tot Hoofd eener School te Amsterdam. Alles op de fiets. Te Dussen (Noord-Brabant), zag men dezer dagen een boerendochter op de fiets met een juk, met twee gevulde emmers water, op de schouders, 't Ging wat goed 1 (Als 't maar waar is I) 'n Aardschok? Een inwoner uit Purmerend schrijft Dinsdagmorgen, kwart over zes, werd ik wakker. Hoogstens een paar minuten daarna, kreeg mijn huis een geweldige schok, en schudde mijn ledikant. Dit herhaalde zich om de l1/» a 2 seconden nog tot 3 malen, doch steeds belangrijk in kracht afnemend. Op dat oogenblik passeerde geen bijzonder zwaar voorwerp mijn woningintegendeel, was doodstil. Een lastig gezelschap. Het wemelt in Drenthe van bunzings en zij maken het den mensch soms zeer lastig. Dit ondervond de vorige week de onbezoldigd rijksveldwachter H. Eng- bers. Toen hij per fiets van Sleen kwam werd hij even voorbij het tolhek aange vallen door zeven bunzings. In den strijd met die aanvallers werden door Engbers 3 met een stok gedood, terwijl de anderen door de vlucht ontkwamen. In de schuur van het hoofd der school te Noord-Barge werden 4 bunzings ge vangen. Ongenoenscht bewijsstuk. Een kuiper te Winschoten was voor het kantongerecht gedaagd, omdat hij geen huishuur wilde betalen. De man meende daartoe niet verplicht te zijn, omdat het huis onbewoonbaar was door de „platjes" En om den kantonrechter te overtuigen, had hij een doosje vol van deze lieve diertjes meegenomen. De deurwaarder was er echter gauw bij om den man het doosje af te nemen. Hij en zijn gezelschap werden spoedig buiten het gebouw gebracht, en zoo hoopt men gezorgd te hebben, dat althans het ge rechtsgebouw te Winschoten bewoonbaar blijft. Goed zoo. Een moedige daad, die niet onvermeld mag blijven, schrijft het „Hbl", verrichtte de wagenvoerder van no. 134 van de Electrische Spoor. Komende van Haar lem, zag hij bij de Vinkebrug een kind in de Amsterdamsche Vaart spartelen en niemand tot redding aanwezig. On middellijk liet hij zijn wagen stilhouden en begaf zich in de vaart, waaruit hij een 12 jarig meisje redde, om toen alsof er niets gebeurd was, met spoed zijn plaats op den wagen te hernemen. Nader bleek dat het kiQd, met een vriendinnetje den weg passeerende, daar was gaan baden, doch zich te ver in de vaart had begeven. Curieuse verdediging. Men schrijft aan het „Vad." In de Civiele zitting van het tweede kanton gerecht te Rotterdam zei de gemachtigde van eischer tot gedaagde in persoon, nadat de vordering was toegelicht en bestreden Mijnheer de kantonrechter Gedaagde zit erg onder de plak van zijn vrouw en ik sommeer hem dit te erkennen of te ontkennen. Gedaagde op zulk een sommatie niet voorbereid, vroeg en verkreeg uitstel tot 7 September. (Om het gezegde te onder zoeken Verboden gebruikmaking. Door een burgemeester uit een dorp in N.-B. was zijne wetenschap van aan slagen in de bedrijfsbelasting, die hij kende door de afkondiging van hot kohier, dienstbaar gemaakt aan de regelingen van aanslagen in den hoofdelijken omslag in 2ijne gemeente. Door den persoon, wiens aanslag tengevolge daarvan werd verhoogd, is nu eene aanklacht tegen den burgemeester ingediend, op grond van art. 47 der wet op de bedrijfsbelasting. De betrokken burgemeester en een paar leden van den Raad zijn reeds op de aanklacht gehoord. (N. B.) het Postwetje. Naar de „Res.b." verneemt, zou het voornemen bestaan, het postwetje met 1 September of 1 October in te voeren. Men weet, dat het wetje de invoering van briefport- eu drukwerk-verlaging inhoudt. Nederland en Venezuela. Men meldt uit 's-Gravenhage Met het oog op de voor elk schip altijd bestaande mogelijkheid, dat om een of andere reden voor korten tijd niet voor den dienst beschikbaar wordt, heeft de regeeriDg noodig geacht om de scheeps macht in de Caraibische Zee, waar thans alleen het pantserdekschip „Gelderland" aanwezig is, met één oorlogschip te ver sterken, waarom het pantserdekschip „Jacob van Heemskerck" spoedig der waarts zal vertrekken. Zooveel te beter. De minister van koloniën, de heer Idenburg heeft in zijn schriftelijk ant woord, op de vraag van den heer Thomson, betreffende beweerde knoeie rijen metleverantiënin het Nederlandsch- Indische leger, medegedeeld, dat het resultaat van het door een commissie gehouden onderzoek, aan het licht heeft gebracht, dat de verdachtmakingen aan het adres van den hoofdintendant eiken grond van waarheid missen. Een verbetering. Op de postwissel-bewijzen kwam tot voor eenigen tijd de volgende humoris tische zinsnede voor „De belanghebbenden hebben er dus zorgvuldig voor te waken, dat zij (sic) niet in verkeerde handen komen." Bedoeld was natuurlijk: dat de postwis sels niet in verkeerde handen komen." Die fraai-Hollandsche zinsnede is nu op de nieuwe formulieren, welke sinds eenigen tijd in omloop zijn, verbeterd. Voorts zal, zoo weet de „N. H. Ct." te vertellen, in een nieuwe uitgave van postwissel-formulieren de berekening van het recht, door den afzender verschuldigd, wat duidelijker worden gemaakt. De vrouic bij de politie. In „Haagsche stemmen", christelijk weekblad voor 's-Gravenhage, wordt de vraag gesteld, of het niet aanbevelens waardig zou zijn, aio er naast manlijke, ook vrouwelijke politieambtenaren wer den aangesteld. „Op die vraag schrijft het blad zouden wij voor ons willen wedervragen, of het denkbaar is, dat een zedelijk hoogstaande vrouw zich zal willen leenen voor den politiedienst, en of niet alleen zij zich daarvoor zouden aanmelden, wier reputatie niet in alle opzichten onbevlekt is, of die, op zijn minst, zedelijk niet hoog staan. Ook mag er gevraagd worden, of er een fatsoenlijk man is, die zijn moeder, vrouw, zuster of dochter graag in dien dienst zou willen zien gaan. Ons Hollaudsche volk mint zulke extra-vagantiën niet. Het is nog van te dege nationale stof en nog te weinig door de olie van onna tionale vreemde ideeën geïmbibeerd, dan dat het aan zoo iets aan zou willen. Eu onzes inziens is dat gelukkig! Want niemand zal tegenspreken, dat de politiedienst wel geschikt is, om het stofgoud van de vleugelen der vrouw af te schudden. En hoeveel respect we ook hebben Yoor de vrouw als zoodanig, toch zijn we voor de vrouw, van wier vleugelen het stofgoud af is, bevreesd, omdat zij lichter, en dan ook dieper wegzinkt in den poel van maatschappelijke onge rechtigheid, dan de man, die onder de zelfde omstandigheden leeft. Moge het thans met het manlijk politiekorps niet alles botertje tot den boom zijn, zoo hopen we desondanks, bewaard te blijven voor vrouwelijke politie, waarmee we zeker heelemaal in het moeras zouden raken." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs por 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1