Binnenland. Buitenland. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van MATTHIJS MOLENAAR te den Burg op Texel, om vergunning tot oprich ting van eene inrichting voor machinale houtbewerking, kadastraal bekend in Sectie K., No. 1622. Op Dinsdag, den len September 190S, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tjjdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 18 Augustus 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 19 AUG. 1908. De Septemberdagen van 9—13. De feestwijzer van de feesten, bij ge legenheid van de Landbouwtentoonstel ling, welke hier tijdens de Alg. Verg. der Holl. M. v. L., zal worden gehouden door de afd. „Texel" en „Eierland," is thans verschenen. 't Is een net handig boekje; het titel blad hiervoor is expresselijk vervaardigd door tusschenkomst van een lid van de „Vereeniging tot bevordering van Beel dende Kunsten," en is in artistieken stijl uitgevoerd. Het stelt voor landbouw en veeteelt, vertegenwoordigd door een schaapherder en wolvee, een landarbeider en schoven graan. Het wapen van Texel is daar boven geplaatst, en onder aan het titel blad wordt de lezer herinnerd aan de nieuwe boot „De Dageraad," waaraan ook de achterzijde van den omslag is dienstbaar gemaakt; dit wat betreft den omslag. De feestwijzer zelve bevat alles wat tijdens die dagen te zien en te hooren zal worden gegeven en is geïllustreerd met een zestal plaatjes naar door ons uitgegeven prentbriefkaarten. Wij zullen het programma niet geheel weergeven, doch er alleen van vermelden dat de feestelijkheden zullen aanvangen Woensdag 9 Sept. des voormiddags te 10 uur bij aankomst van de onderscheidene afgevaardigden te Oudeschild, met fees telijke ontvangst door de muziek van het Texelsche Fanfarecorps. Achtervolgens worden meer in het bijzonder aangegeven de uren van ope ning der tentoonstelling en van die der verschillende festivieteiten, welke be staan als reeds vroeger gemeld, in con certen en andere feestelijkheden, als daar zijnConcours Hippique, rijtoeren, voor stellingen op het hooggespannen koord, Variété-voorstellingen, Bal champêtre, Verlichting van het Park, Vuurwerk, opstijging van den Luchtballon, enz. enz. Voor iederen dag wordt Kermis geannon ceerd, waar zullen aanwezig zijn stoom- caroussel, Kinematograaf, Dwaaltuin, Beignet- en Poffertjeskramen, Tobogan en andere kermisvermaken. Voor hen die van alles willen profi- teeren zal een' goed gevulde portemonnaie een eisch zijn, doch ook zij die dat voorrecht missen, zullen veel „om niet" kunnen genieten, omdat de toegang tot het kermisterrein vrij is, en evenzoo de de muziekuitvoeringen en vertooningen in de open lucht geheel kosteloos zijn waartenemen. De feestcommissie geeft een flink program, dat voel doet verwachten de feestwijzer ziet er goed uit, ook wat duidelijkheid betreft; ieder die er zich een ex. van aanschaft zal het zeker zuinig bewaren als een aandenken aan de gewichtige dagen van September 1908. De markt van Maandag. Groote aanvoer, doch stugge handel, met die weinige woorden is de markt van Maandag geschetst, 't Is zeer te bejammeren, er moet nog veel vee worden afgezet, niet slechts om het weinige eten dat er is, doch ook omdat het daarvoor den tijd is. De zooveel lagere prijzen zijn een geduchte mis rekening voor de veehouders. Wedstrijd Diabolospel. Wij verwijzen naar eene in dit nummer voorkomende advertentie, behelzende de aankondiging van eene Diabolo-wedstrijd voor meisjes, op Zondagmiddag a s. op de Groeneplaats. Naar men ons mededeelt moet de deelneemster om in aanmerking te komen voor een prijs, minstens 20 punten maken. Drie fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld, terwijl aan elke medespeelster welke 20 punten maakt een prijsje wordt toegekend. Voor het bouwen van eene pas torie voor de Ned. Herv. Gemeente te Oudeschild, heeft naar wordt gemeld, de Synode een bijdrage van f4800 toegezegd. Oudeschild, 18 Augs. Gisterenavond werden door een sleep bootje 8 zolderschuiten in de haven ge bracht. Twee daarvan waren geladen met petroleum, terwijl de 8de ledig was. Hedenmorgen werd de nog in de tank aanwezige petroleum er uitgepompt in de ledige zolderschuit, waarna de tank schoongemaakt en met de meegebrachte olie gevuld werd. De uitgeperste olie werd medegenomen om gezuiverd te worden. Sinds gisterenmorgen hebben de beide autobussen haren dienst gestaakt. Ze zijn beide in het ongereede geraakt en moeten alvorens weder in dieost gesteld te worden eene belangrijke reparatie ondergaan. Met moeite werden de laatste passagiers aan Den Burg gebracht. Zondag j.l. was de haven weder zoodanig vol wier, dat de Alkmaar Packet VI met moeite aan wal kon komen. Maandag daaraanvolgende was zij weder ruim. Wat er van waar is De New-York Herald" bevat een zon derling bericht, dat uit Den Haag geseind wordt. Naar aan dat blad wordt medegedeeld, zou onze minister van marine, die thans zijn verlof onderbroken heelt en in Den Haag vertoeft, een onderhoud hebben gehad met den heer Beaupré, den Ame- rikaanschen minister-resident in Den Haag, en na dat onderhoud zouden orders zjjn gegeven voor het gereed maken van de „Friesland" en de „Utrecht". Niet erg slim. Voor eenige dagen had men op het postkantoor te Gouda het ongeluk de brandkast te laten dichtvallen, terwijl de sleutels daarin waren blijven liggen. Een geheelen dag waren smeden bezig het slot te openen, wat echter niet ge lukte, zoodat men ten slotte het boven gedeelte der brandkast er af haalde. Deze geschiedenis gaf vermoedelijk een grappenmaker aanleiding een advertentie te plaatsen, waarbij bekwame inbrekers werden gevraagd, geschikt om een oud model brandkast te openen. Nederlandsch vee voor Zuid-Afrika. Ons land zal in den loop dezer week worden bezocht door den heer A. Holm, directeur der Staatsproefboerderij te Potchefstroom, die opdracht heeft van de Transvaalsche regeering om in Neder land een aantal uitmuntende fokrunderen aan te koopen. Men schijnt in Zuid-Afrika tot de over tuiging te zijn gekomen, dat voor de toestanden daar te lande het Nederl. vee het meest geschikt is. Hoe moet dat Aan het winkelraam van een tijdelijk onbewoond perceel aan de Kerkstraat te Amsterdam staat een bordje te lezen: „Brieven en boodschappen s.v.p. onder de deur schuiven." Een eigenaardig bal. De eigenaar van een klein café te Eg- mond aan Zee wou een groot bal orga- niseeren. Bij wilde echter in die aan kondiging laten doorschemeren, dat 't niet deftig zou wezen. En waar hij nu wel eets iets gelezen had van „avond toilet verplicht„ voegde hij aan de woor den toe „kleedjj niet verplicht". Het niemoe postwetje. De „Staatscourant bevat de wet van den 23sten Juli 1908 houdende wijziging en aanvulling der wet van den 15den April 1891 tot regeling der brievenpos- terijen, en aangevuld bij de wet van den 31 sten December 1906, waarbij o. m. wordt bepaald dat „Het port der brieven bedraagt, bij vooruitbetaling voor elke briefkaart 2V« cent voor eiken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent, boven 20 tot en met 200 gram 10 cent, boven 200 tot en met 500 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram 5 cent daarboven behouden dat het port van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram, te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt ll/« cent voor eiken anderen brief van niet meer dan 200 gram 3 cent, boven twintig tot en met 200 gram 5 cent. „Het port der gedrukte stukken be draagt Yoor gewicht tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram; boven 500 tot en met 750 gram 12'/» ct. boven 750 tot en met 1000 gram 15 ct. en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 12'/» cent daarboven. „Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nom- mer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan 55 gram V» cent, boven 55 tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram een cent daarboven." Deze wet treedt in werking op een nader te bepalen dag. Een loindhoos. Over het Beesdsche "Veld (Gelderland) is voor eenige dagen een windhoos ge trokken, zooals zelden voorkomt. Haar komst werd aangekondigd door een heyig gegons. Zij bewoog zich in oostelijke richting en voerde te velde staande korenschoven mee omhoog, zoodat ze in de boomtakken langs den weg terecht kwamen. Het werkvolk, dat moeite had op de been te blijven, moest zich plat op den grond werpen. Treurig teeken des tijds. Te Heerewaarden werd dezer dagen plotseling oen fabrieksarbeider krank zinnig en zijn onmiddelijke opneming in een krankzinnigengesticht noodzakelijk geacht. Men vroeg telefonisch aan verschillende krankzinnigengestichten in alle oorden des lands of er gelegenheid tot plaatsing was. Nergens kon men evenwel slagen. Men zal nu beproeven in een inrichting in het buitenland den ongelukkige te doen opnemen. Als het daar maar niet evenzoo gesteld isgeen plaats. Een flesch in een kaas. Een firma in Edammer kaas, te Oost huizen, veel zaken doende in het buiten land, ontving dezer dagen van een Fran- scbe firma een schrijven, met verzoek, een inliggend, in het Hollandsch geschre ven, briefje voor haar te willen vertalen en op te zenden. Dit briefje luidde als volgt „De ondergeteekende kaasmaker in de fabriek te (in Noord-Holland) verzoekt beleefd aan den gebruiker van 't kaasje, hoe duur het betaald wordt en in wat voor oord van de wereld het kaasje geraakt is." (Volgt handteekening en plaats). Dit briefje, in een flescbje gesloten, was door den verrbuiker in het buitenland gevonden bij 't opsnijden van 't Edammer kaasje. De nonvlinder. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen begint de nonvlinder zich te vertoonen. In een tuin onder de gemeente Hulst is er reeds een gevangen. De vangst van de nonvlinders is zoowel in de bosschen bij Alphen als bij Tilburg nog in vollen gang. In de „N. R. Ct." doet een inzender het volgend middel aan de hand om den ge vreesden non vlinder algemeen bekend te maken „De regeering late, in den vorm der bekende Verkade'splaatjes, plaatjes druk ken, waarop in kleuren nonvlinders, rups en eieren zijn afgebeeld en verspreide die onder de scboolleerlingen. „Ongeveer voor 25 jaar is op dezelfde wijze de toenmaals zoo gevreesde colora dokever mot goed gevolg bestreden." Een curiositeit. Per Brielsche boot naar Rotterdam reisde een persoon met een retourbewijs minstens 20 jaar geleden afgegeven. Het kostte indertijd f 1, waarvoor men nu 40 cent betaalt. Hij liet het briefje viseeren bij den directeur, die zoo welwillend was, wegens de curiositeit, het nog voor geldig te verklaren. Een brutaal stukje Zondagnacht 2 uur hoorde de dienst doende agent van de Spinhuissteeg, te Amsterdam, het geluid van rinkelend glas uit de richting van den O.Z. Ach terburgwal. Zich daarheen spoedende bemerkte hij, dat bij perceel 189, twee huizen van het hoofdbureau van politie verwijderd, een man bezig was iets uit de étalage te ontvreemden. De man, den politieagent ziende, zette het op een loopen, waarop de agent op zijn seinfluit blies. De man, het Rusland over, de agent en een inmiddels op het terrein verschenen fietsende agent hem achterna. Twee bewoners van het Rusland, de 16-jarige E. Tolhuis en de heer H. Lauer assisteerden. Nu holde de man den Kloveniersburgwal op, kwam bij de Oudemanspoort te struikelen, waarop weder een rinkelend geluid werd gehoord Aan den fietsende agent, die hem intus- schen bereikt had, gaf hij zich over met de woorden „Arresteer mij maar, ik kan niet verder". Nu werd hij naar het bureau Spinhuissteeg gevoerd. Bij onderzoek bleek dat de man een ruit had uitgesneden van de horlogewin kel der wed J. De Weert en toen uit de étalage, 15 nieuwe horloges tot een waarde van f 100 had medegenomen. Een nieuw moordtuig. De firma Krupp, te Essen, heeft het patentrecht van de door den Zweedschen overste Unge nitgevonden luchttorpedo aangekocht, onder voorwaarde, dat de Zweedsche regeering het recht zal hebben van dit nieuwste aller moordwerktuigen op iedere wijze gebruik te maken. De overste heeft, na zoo aan zijn patriottische gevoelens te hebben voldaan, prachtige zaken gedaan, want Krupp heeft voor het patent van deze luchttorpedo, die geldt als het vreeselijkste vernielingswa pen, dat ooit word uitgevonden, een zeer hooge som betaald. Militaire deskundigen verklaren dit nieuwe moordtuig voor een opzienbare uitvinding, die een nieuwe verschrikking zal toevoegen aan de moderne wijze van oorlogvoeren. Zou de mensch nog vliegen gaan Farman, de man van de vliegmachine is bij Edison geweest. De groote uit vinder heelt aan Farman de plannen laten zien voor een vliegmachine, die zich ook stilstaande d.i. dus zonder eerst op den grond een aanvangssnelheid te hebben verkregen-in de lucht zal kunnen verheffen. Volgens de bewering van Farman, zou het plan van Edison beter zjjn dan 't welk was gevolgd bij 't bouwen van zijn, Farmans, vliegmachine. De vliegkunstenaar en de uitvinder zijn nu samen aan het overleggen over het bouwen van een uitstekende nieuwe vliegmachine. Dat kan wel iets zeer goeds worden. Wilbur Wright heeft te Le Mans zijn proefvluchten voortgezet. Bij eene eerste poging bereikte hij eene hoogte van 6 meters. Maar om 8 u. 20 's avonds, bij eene tweede opstijging legde het toestel eenige kilometers af met het grootste gemak, boven huizen en boomen groote cirkels beschrijvend. Delagrange (de vlieger die te Milaan bjjna een half uur in de hooge bleef,) verklaarde na deze prachtige vlucht, dat de gebroeders Wright ontegenzeggelijk de sterkste vliegers zijn der geheele wereld. Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten. Door het bestuur van bovengemelde vereeniging werd ons een prospectus toegezonden in zake het plaatwerk be vattende zes photogravures, hetwelk aan de leden als premie 1908 wordt aange boden. Teneinde de aandacht op deze vereeni ging te vestigen, nemen wij uit de ons toegezonden circulaire, dit gedeelte over Opgericht in het jaar 1845, verspreidde zij gedurende haar 63jarig bestaan onder hare V. b j

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2