N°. 2187„ Zondag 6 September 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bericht van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v. Texel 4,15; 6,40; 11,-; 3,—; 6,- Zondags 4,16; 6,40; 8,45; 11,15; 3,—; 6, TREIN: TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, ofkoopein onzen boekhandel een spoorboekje 10 Ct. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Texel maken bekend dat het gedurende de tentoonstellinsda- gen van 9 tot en met 13 September a.s. verboden zal zijn on aangespannen rijtui gen, karren etc. onbeheerd in de bebouw de kom van den Burg te laten staan. In het belang van een geregeld verkeer wordt zeer aangeraden bedoelde rijtuigen etc. gedurende die dagen zooveel mogelijk te plaatsen op particuliere erven. Texel, 28 Aug. 1908 Burg. en Weth. vnd. HIDDINGH De Secretaris RUIBING. GEMEENTE; REGROOTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkom sten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1909, den Raad is aange boden, en gedurende veertien dagen, van den 2en September tot en met den 16 September aanstaande, ter Gemeen tesecretarie voor een ieder ter lezing ligt 'en, tegen betaling der kosten, alge meen verkrygbaar is gesteld. Texel, den 1 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.J. S. DIJT, L.-B. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 6, 7,8 der personeele-belastingen over het dienst jaar 1908, invorderbaar verklaard op den 31 Augustus 1908 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 2 September 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.B. TEXEL, 5 SEPT. 1908. De komende tijd. De storm heeft uitgewoed, althans zoo laat het zich aanzien en wij wenschen het van harte, want bij de schade welke het stormachtige weder zoowel bij par ticulieren als op het tentoonstellingster rein veroorzaakte, gaf het voor dit laatste een groot oponthoud, en er moet nog zeer veel worden gedaan. Doe het weder zich nu maar verder gunstig kennen, opdat de vele moeite en kosten aan dit groote werk besteed tot haar recht kome en de straks komende bezoekers een goeden indruk krijgen van het grootsche werk door Texel tot stand gebracht. Voorhands kunnen wij er niet anders van zeggen dan dat vele handen bezig zijn om het terrein en de vele gebouwen in orde te brengen om de inzendingen naar wensch te ontvangen. De inzen dingen zelve worden in de nu komende dagen verwacht. We naderen nu de feestweek en verwachten straks de bezoekers welke met ons het feest zullen vieren van de Holl. M. v. Landbouw. En dat zullen niet weinigen zijn, als men de geruchten mag gelooven welke daaromtrent rondgaan. Dat zal zeker aangenaam wezen, doch maakt ook vele voorzorgen noodig, omdat hoeveel ruimte Texel op zich zelve ook biedt, onze straten niet uitmunten door breedte, hetwelk ons er toe leidt de volgende wenken tot overdenking te geven. Ie. Bij groote toevloed van menschen worde het verzoek gedaan om rechts te houden; 2e. Worde, ter voorkoming van onge lukken, verboden dat met autobussen, automobielen en stoomfietsen door het dorp worde gereden 3e. Worde het rijden op fietsen of met voertuigen, door den Burg, tot het hoogst noodzakelijke beperkt 4e. Herhalen wij den wensch dat voor de reinheid der straten de grootst mogelijke zorg zal worden gedragen. Verder wagen wij ons nog aan deze opmerking Het te wachten feest belooft ons veel muziek en goede muziek, waarmede we het wel zullen kunnen stellen, en in verband daarmede zouden wij hen die in deze zeggenschap hebben, wel willen verzoeken dat niet worde toegelaten draaiorgels, harmonicaspelers en derge lijke virtuosen, zoomede liedjeszangers en anderen van dat gehalte, welke, (her inneren we ons slechts de kermisweek), meer last dan lust bezorgen, hetwelk voor de bezoekers mede zeer onaange naam zou wezen. We zullen feestvieren, zij die naar hier komen zullen met ons feestvieren, laat geen vragende bent dat genot doen vergallen. We verwachten een opgewekte orde lijke feestvieringvoor de dienaren van politie zal tot handhaving van de orde dan naar wij wenschen weinig of niets te doen wezen; laten dezen dan een waak zaam oog er op mogen houden dat we niot door bedelwerk worden bemoeielijkt. Het genot van de feestweek zal er zoo mogelijk nog grooter door worden. Tot de komende dingen, niet tot de feestweek behoorende, doch waaronder voorhands de feeststemming niet moge lijden, noemen wij de vermoedelijk te wachten verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Helder. De heer van den Bergh schijnt er het bijltje bij neer te zullen leggen, althans wij lezen dat de heer van den Bergh, herkozen als wethouder der gemeente Amsterdam, te dier gelegenheid ver klaarde die benoeming aan te nemen, maar afstand te doen van zijn Kamer lidmaatschap. Hieruit valt niet anders af te leiden dan dat binnen een niet te langen tijd de kiezers ter stembus zullen worden opgeroepen. 't Heeft echter nog den tijd, laat de feestvreugde er dus niet door worden vergald. De aanbesteding vanwege de 30 Gem. Polders, tot verhooging van den Dijkskruin etc., Dinsdag gehouden, had den volgenden uitslag C. de Ruiter, Leiden f 37900 W. de Jong, Helder 32650 A. Krijnen, 31981 M. L. Visser, Haarlem 31793 P. Box, Amersfoort 31450 Jb. Wajer, Medemblik 29300 P. de Jong Jz., Hardinxveld 29200 A. v. 't Verlaat 29170 Joh. Kraaijenveld e.a., Sliedrecht 29100 Arie van Noordenne, Utrecht 28980 Jn. Dekker, Texel, 28700 L. Bruin Jz., 28500 T. H. Swets e.a. Hardinxveld 28487 D. Visser, Sliedrecht 28399 C. Oldenburg Cz., Haag 27960 Jb. Zwaan e.a. Lambertschaag 27928 A. Lodder, Oud-Beierland 27800 J. A. Schrale, Warns 27780 Jb. L. Kras, Utrecht 27690 U. H. v. Meekere, Hindeloopen 27300 Gerrit Blom, Schoorl 27227 C. G. Doeksen e.a., Vlieland 26870 L. v. d. Vlies en J, Burger, Texel 25720 T. Drijver, Helder 23210 T. v. d, Sterre 22930 G. Schellinger 22593 J. B. Koek, Hansweert 22000 Voorloopige toezegging werd gegeven tot gunning van het werk. Be Cocks dorp. Vanwege de afdeeling „Eierland" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Den Burg op Texel ge kozen de heer J. G. van Maldegem. Vlieland. De 10-jarige regeering van H. M. de Koningin zal op 7 Sept. a.s. ook hier feestelijk worden herdacht. Eene feestcommissie is reeds druk in de weer met voorbereidende maatregelen. Het voorloopig vastgesteld programma beloofd een kinderfeest des morgens, des middags wedstrijden voor ouderen en 's avonds bij genoegzame deelname een gezellige bijeenkomst in een der hotels. Vlielands Fanfare-corps verleent den geheelen dag zijn medewerking. Op eene lijst der burgerij aangeboden werd flink geteekend, zoodat financiëele bezwaren niet bestaan. Dat de barometer nu maar stijgen moge 1 Dammen. De administratie van het Maandblad „Het Damspel," p. a. J. Roost, van Ostade- straat 155, Amsterdam, heeft het licht doen zien de nieuwe Reglementen van het spel en zendt gratis een exemplaar aan een ieder, die er om schrijft of zijn naamkaartje inzendt. Het boekje is van een handig formaat, juist om in den zak te dragen. De leuke illustratie van een artikel verhoogt de aantrekkelijkheid, het te bezitten. Zitting der Staten-Generaal. Bij Kon. besluit van 1 dezer is bepaald De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September, des namiddags te 3 uur. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. De opening van het nieuwe zittingjaar zal plaats hebben Dinsdag 15 dezer. Be vliegmachine. Over de Brielsche vliegmachine deelt men nog het volgende mede Reeds jaren lang heeft de heer Robijns zich met de oplossing van dit vraagstuk bezig gehouden, zelfs in een tijd, toen niemand er aan dacht, dat het eens algemeen aan de orde gesteld zou worden. Het model in 't klein, dat hij gemaakt had, dééd het. Door een veer in bewe ging gebracht, verhief het zich direct van den grond, en toen de veer afgeloopen was daalde het langzaam naar den bodem. De zaak was nu om een machine in 't groot te maken. Toenmaals had men nog niet den motor zoo algemeen voor beweegkracht, en de grondstoffen voor de vervaardiging waren duurder dan tegen woordig. Veel meer geld was noodig voor dat alles dan de heer Robijns uit eigen middelen er aan wagen mocht. Toen heeft hij zich o a. tot de Trans- vaalsche regeering gewend (het was tij dens den Boerenoorlog), doch deze wees in 't jaar 1899 het aanbod beleefd van de hand. Het geld tot proefnemingen kon niet beschikbaar gesteld worden. De heer Robijns gaf echter zijn plan niet op, steeds werkte hij aan het vraag stuk, en nu hij over meer middelen kan beschikken en de ervaring van andere luchtvaarders hem ten goede komt, zoo wel als de m9er moderne middelen van beweegkracht zijn onderneming te stade komen, pakt hij zelf de koe bij de horens terwijl hij, bij de vervaardiging van ver schillende onderdeelen krachtige hulp van het rijk heeft, hetwelk hem, na een audiënte bij den tegenwoordigen Minister van Oorlog, toegestaan is. Ziekte in de aardappelen Waarschijnlijk tengevolge van het regenachtige weer neemt de bekende aardappelziekte op de Veluwe sterk toe Bij het oogsten van de vroege soorten vooral komen op sommige akkers zeer veel zieke knollen voor. Naar opdrogend weder wordt nu sterk verlangd. Ook uit de „Graafschap" en de „Lijmers" komen berichten, dat bij het rooien vele aardappels aangetast bevonden worden door de bekende ziekteop sommige akkers wel 40 pCt. Een belangrijk rechtzaakje. Te Rijssen is proces-verbaal opgemaakt tegen den winkelier J. H., die weigerde op aanzegging van den burgemeester zijn zaak des Zondags te sluiten, 't Is te begrijpen, dat men nieuwsgierig is naar de uitspraak van den kantonrechter in deze zaak. TEXELSCHE COURAHT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advert&ntièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De uitgeoers uan de Texelsche Courant berichten dat het uolgend nummer dezer Courant NIET WOENSDAGMIDDAG doch WOENSDAGMORGEN VROEGTIJDIG tuordt afgedrukt. In uerband hiermede verzoeken zij om advertentiën voor dat nummer bestemd, in te zenden vóór DINSDAGMIDDAG 2 uur; bij latere inzending kan de opname niet ivorden verzekerd. DE UITGEVERS. O v. Helder 5,18'; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Nelder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1