N°. 2190. Donderdag 17 September 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof meek. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. HERHALINGS ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart as. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van herhalings onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven op Woensdag en Za terdag van iedere week van des namiddags 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die ge legenheid op de overige O. L. scholen even eens wordt opengesteld wanne er zich al daar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kinde ren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de hoofden der O. L. Scholen tus- schen 15 September en 1 October as. onder duidelijk opgave hunner naam en woon plaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen, en onder overlegging van het vacinebewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leer ling en per maand; voor meerdere leerlin gen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig het herhalingsonderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het schoolgeld f 0,20 per maand. Voor minvermogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen ver schuldigd, terwijl bedeelden en zij die,hoe wel niet bedeeld onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld Burgemeester en Wethouders beslissen wie ten aanzien van de hierboven genoem de bepalingen als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, 15 September 1908. Burg. en Weth. voornoemd, J. S. DIJT, L.-B. RUIBING, Secretaris. 5—12 Sept. Wij hebben den komkommertijd weldra weer achter den rug en voor uw overzicht schrijver en hen die in den dienst van madame Pers staan breken de gouden dagen weer aan. Toch hebben we niet te klagen gehad in het achterliggende zomertijdperk, want iedere week geeft nog voldoende ge legenheid om verschillende belangrijke gebeurtenissen onder de aandacht onzer lezers te brengen. Zelfs de politiek kon niet ongestoord haar zomerslaap eindigen Af en toe werd ze nog eens wakker geschud en gaf den volke gelegenheid zich met haar bezig te houden. Wat ons land betreft viel er op het gebied der politiek evenwel weinig te doen. Het eigenlijke politieke leven ontwaakt pas do kombnde week als onze afgevaardigden weder in de residentie samenkomen en do Staten Generaal zijn arbeid hervat Zoo als men weet worden Dinsdag de Kamers weder geopend zooals men dat noemt. In afwijking met vorige jaren zal de vereenig- de zitting der Staten Generaal dezen keer niet door onze vorstin persoonlijk geopend worden maar gelukkig ligt daaraan geen droeve oorzaak ten grondslag. Integendeel oen verblijdende, een zeer verblijdende, Langzamerhand begint het meer en meer zekerheid te worden, dat wat eerst onder de grootste reserve, later meer pertinent in de pers werd medegedeeld, werkelijkheid zal worden. Wel liepen er in de laatste dagen geruchten, dat de toestand der Ko ningin te wenschen overliet en zelfs werd gemeld, dat onze Landvrouwe opnieuw in Haar blijde verwachtingen was teleurgesteld doch gelukkig zijn deze geruchten onwaar gebleken. Moge de blijde hoop die leeft in het hart van heel ons volk niet opnieuw verijdeld worden. Officieel is nog niets gemeld omtrent datgene wat algemeen als zeker wordt aangenomen. Maar wellicht dat de komen de Troonrede, waarmede de Staten Generaal geopend wordt de blijde bevestiging brengt Wat deze Troonrede betreft, we gelooven niet dat zij met meer dan gewone belang stelling te gemoet wordt gezien. Het nieuwe kabinet Heemskerk heeft reeds bij zijn optreden uiteengezet wat het denkt te doen en met de algemeene verkiezingen van 1909 in 't verschiet kunnen geen belangrijke althans ingrijpende wetsontwerpen te ge- moet worden gezien. Doch we zullen maar- afwachten, verrassingen zijn nimmer uitge sloten. o o—o Nu we toch over de Staten Generaal spreken is het misschien niet ondienstig melding te maken van de dezer dagen verschenen memorie van antwoord op het 4 jaren geleden verschenen voorloopig ver slag over het voorstel der sociaal-democra ten tot grondwetsherziening omtrent het kiesrechtvraagstuk. We kunnen over den inhoud van dit lijvige stuk hier niet uit voerig zijn en volstaan met er uit aan te halen dat de voorstellers van meening zijn, dat de urgentie van hun voorstel sedert de indiening daarvan niet is verminderd vooral ook het vrouwenkiesrecht heeft in de laatste 5 jaar een plaats veroverd in de practische politiek. Na er op gewezen te hebben dat reeds voor 4 jaren de kiesrechtkwestie aan de orde werd gesteld in vier onzer politieke partijen die te samen 'n meerderheid kunnen vormen in de Tweede Kamer nl. deantirevo- lutionnaire de vooruitstrevend liberalen, de vrijz. democraten en de soc. dem merken de voorstellers op, dat de grondwetsherziening sedert de verkiezingen in 1905 een eerste plaats ingenomen heeft in de practische politiek. In den breede weerleggen de voorstellers de tegen hun voorstel ingebrachte bezwaren houden de noodzakelijkheid van de invoe ring van het algemeen kiesrecht staande zetten nader hun grieven tegen de bestaande kieswet uiteen en eindigen met ook het algemeen kiesrecht te eischen voorde vrouw, nu de actualiteit van het vrouwen kiesrecht in de laatste jaren zoo is vooruit gegaan, dat het een nieuw stadium is in getreden. Ook meenen de voorstellers nog dat het voldoende is de mogelijkheid tot invoering van evenredige vertegenwoordi ging in de grondwet open te stellen. Tot zoover van deze memorie van ant woord. We weten niet of nog in de komen de zittingsperiode het voorstel van den heer Troelstra en de zijnen in openbare behandeling zal komen, maar mocht dit wel het geval zijn dan gelooven wij niet gezien de samenstelling der Kamer en de nogal uiteenloopende meeningen omtrent het kiesrechtvraagstuk onder de verschillende partijen, dat do heeren er veel pleizier mee zullen boleven. o—o—o— De Katholieke Sociale Actie heeft weder haar sociale week gehad. In het gebouw der Jozefs gezellenvereeniging te Rotterdam werden de geheele afgeloopen week verga deringen dienaangaande gehouden. We zullen hier niet de verschillendo behandelde onderwerpen releveeren maar alleen er op wijzen wat we onder de sociale week heb ben te verstaan. Met de sociale week wordt bedoeld een soort van congres, waarop evenwel niet na een korte inleiding over de voorgestelde stellingen wordt gestemd maar die meer beschouwd moet worden als een school, een volksuniversiteit, waar onderwijs wordt gegeven over verschillende vragen van den dag. De onderwerpen van behandeling worden vooraf in een programma aangegeven en nader toegelicht. Dagelijks werden een drietal vergaderingen gehouden, waarin dit jaar speciaal onderwerpen betreffende de gemeenten en de sociale kwestie werden behandeld. Ook dit jaar is deze sociale week weer goed geslaagd en zal ongetwijfeld de tal rijke deelnemers weder heel wat kennis bijgebracht hebben. —o—o—o— De sociaal-democraten in Duitschland liggen 'n beetje met elkaar overhoop. De kwestie is ontstaan over de vraag of een sociaal-democraat, lid zijnde van een parle ment, voor de begrooting mag stemmen. Het partijbestuur te Berlijn heeft die vraag ontkennend beantwoord, omdat zij van meening is dat het stemmen voor de begroo ting eigenlijk in strijd is met de ware partijbeginselen, omdat daardoor den Staat erkend wordt en hem een middel tot bestaan wordt gegeven, wat niet geheel revolutio nair is. Doch de broeders denken daar niet geljjk mee. Vooral de zuidelijke niet. Zij redeneeren dat er op de begrooting posten voorkomen voor maatregelen die de arbei dende klasse ten goede komen en ze derhalve daarom de regeering wel mogen steunen. Dies hebben de partijgenooten in de Baden- sche en Hessische Kamer heel burgerlijk voor de begrooting gestemd en dat heeft men hen in Berlijn nogal kwalijk genomen. De socialistische bladen zijn nu aan het vechten geraakt en de broedertwist is ont brand. De vraag wordt in verband daar mede gehoord of dit misschien ook het begin kan zijn van een scheuring tusschen de noordelijke en zuidelijke partijgenooten. Temeer omdat het allang niet al te zuiver aan den partijhemel was. Er zijn meer zaken waarin de zuidelijken, die wat verburgerlijkt schijnen te zijn, niet met de noorderlijke gelijk denken. Niet zoncler belangstelling wordt dan ook het spoedig te houden partijcongres te Mannheim tege moet gezien. Want dat de zaak daar ter sprake zal komen ligt voor de hand. Het partijbestuur zal het er wel niet bij laten, dat de zuidelijke broeders weigeren zonder tegenwerpingen getrouwelijk in het partij gareel te loopen. Voor de Duitsche sociaal democratische partij maar ook voor de democraten van andere landen belooft het a.s. Duitsche congres te Mannheim derhalve belangwekkend te worden. —o—o—o— Duitschland heeft met zijn jongste nota omtrent de Marokkaansche aangelegenheden bot gevangen. Want naar luid der berichten heeft nog geen enkele der mogendheden haar instemming er mee betuigd en de Engelsche minister van buitenlandsche zaken maakt er zelfs geen geheim van dat hjj aan zyn Duitsche collega bericht heeft, dat hjj Moeley Hafid niet eerder zal erken nen, dan nadat hij van de Fransch-Spaan- sche voorstellen kennis zal hebben genomen. Dit heeft tengevolge gehad dat men in Duitschland wat water in de wijn begint te doen. Zoo wordt nu beweerd, dat het Duitschland volstrekt niet te doen was om Frankrijk den voet dwars te zetten en de Franschen de nota geheel verkeerd hebben gelezen. Jammer genoeg was aan de nota geen voldoende zorg besteed, zoodat het vredelievende karakter daarin niet voldoende op den voorgrond trad. Inmiddels heeft er ook reeds een confe rentie plaats gehad tusschen den Franschen gezant te Berlijn en den onderstaatsse cretaris van buitenlandsche zaken van Duitschland en moet het gevolg daarvan zijn geweest, dat Duitschland een nieuwe nota beloofde te zullen verzenden. Over Marokko zelf valt weinig bijzonders mede te deelen. Moeley Hafid schijnt van zijn overwinning en Abdel Azis van zijn nederlaag uit te rusten. En intusschen heeft het Fransche leger een groote vijan delijke Marokkaansche harka, die een aanval op de Fransche bezettingen in den zin had, vernietigd. De Fransche en Spaansche regeeringen hebben intusscb en de voorwaarden opgesteld waaronder zij den nieuwen sultan wenschen te erkennen. Hoewel de tekst daarvan nog niet bekend is, mag verondersteld worden, dat de acte van Algeciras daarvoor als leiddraad is gebruikt. o o—o— TEXEL, 16 SEPT. 1908. 12 en 13 September. Wanneer wij ons verslag over het landbouwfeest willen vervolgen, dan hebben wij aan te stippen hetgeen plaats vond op de datums bovengenoemd, waartoe wij kunnen verwijzen naar het programmaZaterdag te halfn egen muziek om den Burg, 12 uur rijtoer enz. Koog, te 3 uur weder Concert, des avonds als vorige dagen Cafe-Chantant in de feest tent, en vuurwerk. De muziek om den Burg trok nog niet zooveel, de rijtoer naar de Koog, daarvan geeft onze corr. van daar een verslagjehet concert des middags had maar zeer weinig bezoek omdat de feestgangers naar de Koog waren getrok ken het vuurwerk was zeer mooi voor hen die het voorrecht hadden het te kunnen zien, het gelukte naar wensch met een „Hulde aan de Landbouw." Het weer was ook dien dag in den namiddag niet gunstig't was maar voortdurend regenbuien, welke het feest genot zeer twijfelachtig maakte. Des Zondags hield het weder zich iets beter, doch 't was nog niet zoo om er met een zomerpakje op uit te gaan. Des middags te 12 uur kondigde het Leidsch muziekcorps van den torentrans aan dat het feest een aanvang nam^ Het Harmoniecorps van Wieringen, intusschen aangekomen werd door Texelsch Fanfarecorps en door de feest commissie ontvangen en zoo werd een rondgang door het dorp gemaakt, waarbij beide corpsen zich om de beurt lieten hooren; eene groote menigte volgde den stoet. Booten na booten kwamen aan het Oudeschild aan, vol beladen met feest gangers en deze begaven zich al wan delende, per fiets of per rijtuig naar den Burg, zoodat al spoedig een stroom van bezoekers de straten vulde. Het tentoonstellingsterrein werd druk bezochthet Wieringer Harmoniecorps trok aldaar vele bezoekers, zelfs de dansbaan voor het Bal Champêtre werd voor een oogenblik in gebruik genomen, en Kokadorus vermaakte het publiek en wist goede zaken te doen. De luchtballon was niet present, dat nummer verviel dus tot groote teleur- TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ameeika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1