N°. 2192, Donderdag 24 September 1908, 22i0 J aargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Texel. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetische Naamlijst. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting 1909, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst gedurende acht dagen van den 24sten September a. s. tot en met den lsten October d. a.v. ter ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 21 September 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.-B. LOTING VOOR DE MILITIE. 12 19 Sept. De derde Dinsdag in September heeft ons der traditie getrouw weder de opening onzer Staten-Generaal gebracht al was die opening dit jaar dan ook al wat minder indruk wekkend dan in voorgaande jaren. De luister van een schitterende stoet met de gouden koets in het midden, het plechtig gedreun van het geschut en zoovele andere uiterlijke praalvertooningen meer konden dit jaar achterwege blijven nu do Lands vrouwe niet in eigen persoon aanwezig kon zijn om de gebruikelijke troonrede voor te lezen. De opening der Staten-Generaal kenmerkte zich dan ook door eenvoud en soberheid, al bleef ze daarom toch een eenigszins plechtig karakter behouden niet tegenstaande de hoogmogende heeren zich op een enkele uitzondering na, niet eens in gala hadden gestoken. Minister Heemskerk was nu met de ope ning belast hield de troonrede staande achter de ministerstafel en geëscorteerd door zijn ambtgenooten, die allen evenals hij in ambtsgewaad waren verschenen, Wat de troonrede betreft, deze deed in lengte bij die van andere jaren niet onder, maar bracht weinig belangrijk nieuws. Trouwens onze verwachtingen waren ook niet hoog gespannen, zooals we in ons vorig overzicht reeds mededeelden, daar het jeugdige Kabinet nog niet zoolanggeleden reeds veel van zijn plannen ter kennis onzer volksvertegenwoordiging bracht en daarbij slechts één zittingsperiode ons scheidt van de algemeene verkiezingen in 1909. Met het oog op dit laatste behoefde het staatstuk dan ook niet veel beloften te brengen omdat we nu eenmaal toch wel weten dat er in één zittingsjaar slechts weinig ingrijpends tot stand kan worden gebracht en de algemeene verkiezingen eerst achter den rug moeten zijn om te weten of bet huidige Kabinet het roer van Staat in handen zal houden. Omtrent een drietal zakeD evenwel mocht men van de regeering min of meer belang rijke mededeelingen tegemoet zien en dat warende toestand onzer Vorstin de kwestie met Venezuela en de Atjehpolitiek. Nu naar bet ons voorkomt mag wat de toe stand der Koningin betreft, de mededeeling der regeering tot eenige gerustheid strekken. Hoewel de clausule der troonrede waarin daarover gesproken wordt, uiterst voorzich tig is gesteld en absoluut geen bevestiging of vaststaande zekerheid geeft, wekt deze toch wel den indruk dat van een veront rustende toestand onzer beminde Vorstin geen sprake is en lijken ons de ernstige berichten van een ondervonden teleurstelling geheel bezijden de waarheid. En niet alleen omdat de troonrede daarvan geen gewag maakt maar vooral ook omdat in de dagen waarin de toestand zoo verontrustend heette te zijn, H. M. nog gelegenheid bleek te hebben enkele ministers en hoogwaardig heidsbekleders ten gehoore te ontvangen Ons dunkt dat we nog voorloopig gerust kunnen zijn en een blijde verrassing nog volstrekt niet uitgesloten is. Omtrent de tweede door ons genoemde zaak, de kwestie met Venezuela, hoorden we nu de oflicieele bevestiging van de be richten der laatste dagen n.l. dat de regee ring er nog volstrekt niet aan twijfelt dat een vredelievende oplossing van het geschil mogelijk zou zijn. 't Staat vast dat ons Ministerie in geen geval met oorlogszuch tige plannen rondloopt en de regeerings- verklaring dienaangaande kan dan ook tot bevrediging en geruststelling strekken. Ook omtrent de Atjehpolitiek is meerdere zekerheid verkregen. We weten nu in elk ge val de regeering overtuigd is dat ons Indisch bestuur op den goeden weg is en dat beteekent derhalve dat ze volkomen ver trouwen stelt in het beleid van den gou verneur-generaal Van Heutz. Zooals men weet werd daaraan nogal eenigszins getwijfeld in de laatste dagen, inzonderheid na het verschijnen van het rapport van generaal Rost van Tongeren. Over den verderen inhoud der troonrede kunnen we kort zijn. Waar de algemeene toestand van het land en 's lands schatkist besproken worden is de toon mat en ietwat somber. Beide laten te wenschen over en de regeering meent de oorzaak daarvan te moeten zoeken in de financieele moeielijk- heden die zich in het afgeloopen jaar schier overal deden gevoelen en een neerdrukkende invloed uitoefenden. Bijzondere maatregelen om verbetering te verkrijgen beeft de regeering niet op haar programma, zoodat men tot de gevolgtrekking moet komen, dat wanneer de geldmarkt den Crisis doorge maakt heeft de toestand zich zal herstellen. De nieuwe wetsontwerpen die het Kabinet aankondigt bepalen zich meerendeels tot financieele onderwerpen en eventueele belastingwijzigingen, w. o. een voorstel tot verbooging van de accijns op het gediste- leerd en verlaging van die op suiker. Ook wenscht de regeering krachtig den aanleg van lobaalspoor te steunen. Onderwerpen waarover principieel diep gaand verschil bestaat in den boezem onzer volksvertegenwoordiging worden in de troonrede gemist. Een positief christelijk karakter draagt ze niet en dat lijkt ons gezien de huidige omstandigheden niet onverstandig. Ook sociale hervormingen worden niet in vooruitzicht gesteld en dat mag wellicht menigeen leed doen, van deze regeering die tot 1909 als t ij d e 1 ij k moet beschouwd worden, kon men ze nog moeie- lijk eischen. —o—o—o— De Duitsche socialistische partijdag is deze week gehouden. Eigenlijk is het ODjuist te spreken van partijdag want aan de samenkomsten der partij werden zeJfs eenige dagen gewijd. Dit groote met zekere spanning verbeidde congres wordt niet gehouden te Manheim, zooals we in ons vorig overzicht abusievelijk neerschreven, doch in de stad van bet kinderspeelgoed, Neurenberg. Zooals we reeds mededeelden was dit congres juist zoo belangwekkend, omdat daarop behandeld werd het geschil tusschen de Noord- en Zuid-Duitschers, die lang niet op een en dezelfde stoel zitten. Vooral het feit dat de partijgenooten in de Beiersche, Wurtemburgsche enBadensche Kamers bun stem niet hebben onthouden aan de begrootingen, zelfs nog wel tegen den wil van hot partijbestuur in hoeft kwaad bloed gezet en dat zaakje moest thans uitgevochten worden. Niet minder dan een kleine 90 sprekers waren voor dit onderwerp ingeschreven. Wel hebben ze alle niet het woord gevoerd, maar toch ging het er warm toe. Het partijbestuur had een motie aanhangig gemaakt waarin de houding der weerstre vende broederen scherp werd afgekeurd en die van geen tegemoetkoming wilde weten. Woensdag heeft Bebel, de opperste leider der soc. dem. partij in het Duitsche rijk, ook wel de partijpaus genoemd, zijn groote rede tegen de Zuid-Duitschers gehouden. Hij zette in een scherpe redevoering uiteen hoe de socialistische leden der Beiersche, Wurtemburgsche en Badensche Kamer door hun stemmen voor de begrooting geheel in strijd gehandeld hebben metdeLubeck- sche resolutie, waarin in de eerste plaats bepaald wordt dat de middelen voor den klassenstaat geweigerd moeten worden en de soc. democraten dus constant tegen de begrooting moeten stemmen, behoudens enkele bijzondere gevallen. Na Bebel was het woord aan het lid der Beiersche Kamer Timm uit Munchen die breedvoerig de houding der zuidelijke ver dedigde. Door hun stemmen voor de begrooting wilden de soc. democratische afgevaardigden in Beieren, Wurtemburg en Baden hervormend medewerken in de bestaande maatschappij. Hij somde op wat deze partijgenooten reeds hadden be reikt en meende dat het niet langer aangaat de arbeiders steeds te wijzen op den „toe komststaat", waarvan niemand weet wan neer die komen zal. Het lot der arbeiders moet verbeterd worden en dat zou ook het gevolg zijn van hun stemmen voor de begrooting. Ook wees hij er op dat Bebel en Singer zelf in den Rijksdag voor regee- ringsvoorstellen hadden gestemd met gelde lijke gevolgen en vroeg of men dan wel voor de voorstellen mocht stemmen en de middelen moest weigeren. Het besluit van Lubeck erkende de spreker maar naar zijn eigen uitleg en met kracht betoogde hij dat de Zuidelijken zich geen bevelen van buiten lieten geven, die hun vrijheid konden belemmeren. De motie van het partijbestuur noemde hij dan ook onaannemelijk en hij waarschuwde met klem tegen de houding van het partijbestuur Voor de Zuid-Duitschers was geen onder werping mogelijk en waar de hechtheid der partij op het spel stond hoopte hij dat ze niet aan een krachtsbeproeving zou worden blootgesteld. Dat waren de eerste beide sprekers van de 90 en we zullen ons er maar niet aan wagen hier meer van de redevoeringen mee te deelen. 'tGing er soms warm toe bij het-elkaar-in-de-haren-vliegen af. 't Slot was dat de motie van het partijbestuur met groote meerderheid aangenomen werd. De gevolgen van deze beslissing vallen nog niet te overzien, maar een breuk tusschen Noord en Zuid is niet onmogelijk, —o—o—o— TEXEL, 23 SEPT. 1908. liet gouden jubilé van den Paus. Den 18 dezer herdacht het Hoofd der Katholieke Kerk, Z. H. Paus Pius X, zijn gouden priesterfeest. Dat jubilé werd Zondag in alle Katho lieke kerken, ook alhier, plechtig her dacht. Ter eere van dit merkwaardig jubileum was allerwege van de woningen onzer Katholieke medeburgers de natio nale vlag ontplooid. De Paus is thans 73 jaren oud en bekleedt sedert vijf jaar den Pauselijken zetel. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den JicjRG 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ea andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders des Gemeeute Texel maken bekend, dat de loting voor de lich ting van 1909 voor deze Gemeente zal plaats hebben in een der lokalen der o.l. school te den Burg op Woensdag dea lien October 1908 des voormiddags te elf uren. Aan de loting nemen deel al de ingeschievenen voor die lichting, voor zoover hunne insebrijving plaats had voor den lsten September j.l. Bedoelde ingeschrevenen worden mitsdien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alphabetische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen ot, hoezeer opgekomen, buiten staat ot onwillig is zelf een nummer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door deu Bur gemeester of het Lid van den gemeenteraad, bij de loting tegenwoordighet lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Gemeentesecretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kau op ongezcgeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder teekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij aen Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langhebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoekschrift kan op ongezegeld papier wordca gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeeid te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft de redenen van vrijstelling op bij de loting, na het trekken van zijn nommer. Is de loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is hij, hoowcl tegenwoordig, buiten staat die opgave zclt te doen, dan kan het opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder voogd of curator. Onverminderd de opgave bij de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden ge vraagd bij den Militieraad, zulks op hel tijdstip nader bij openbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht! lo. dat tot hot bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, hetzij oen uittreksel uit het stamboek of een be wijs van wcrkelijkcn dienst. 2o. dat tot hot erlangen van vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienen den of gediend hebbenden broeder moet wordon overgelegd een bewijs als onder lo bedoeld, als mede con door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit bljjkl bet getal zonen tot bot gezin bebooiondc; 3o. dat een getuigschrift als onder 2o bedoeld, ook moet wordon overgelegd, indien vrijstelling wordt gewensebt wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van con of meer in hetzelfde jaar geboren brooders; 4o. dat het getuigschrift biervoron onder 2o en 3o bedoeld, door of vauwoge do lotolingen aan don Burgemeester kau worden aangevraagd op Woensdag den 14 October 1908, des voormiddags te 9 uren, ter Gemcentcseeretarie; 5o. dat do biorvoren genoemde bcwijsstukkon, noodig voor bet erlnugou van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of wegens dienst van eou brooder of van brooders ton minste vcorlion dagen voor de opening der zitting van don Militieraad aizoo voor den 25 November 1908, moeten worden ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukkeu op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in bet bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op min derjarigen en strekt de uitdrukking //vader// voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent; de uitdrukking //moeder// voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent en de uit- drukkiog //voogd// voor bet geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking //curator// geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in bet doen opmaken en in bet tijdig inleveren van de vereisebte be wijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lotelin gen tot den dienst zuilen worden aangewezen. Gedaaa voor do eerste maal te Texel, den 21 September 1908. De Secretaris. De Burgemeester, RUIBING. J. S. DIJT, L.-B.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1