Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Predikbeurten. De markt van Maandag Nog nimmer zag men zulk een groote aanvoer Wolvee (Schapen) ter markt als Maandag, jl. Voortdurend werden maar nieuwe partijen aangevoerd en moest het aantal hokken worden vermeerderd, zoodat deze als bij de groote lammerenmarkten bui ten het marktterrein moesten worden geplaatst. De markt was aanvankelijk alreeds niet vlug en dat de groote aanvoer de handel er niet beter op maakte behoeft zeker niet gezegd. 'tls dan ook niet gewaagd te gissen dat veel van het aangevoerde niet ver kocht zal zijn geworden. Om nota van te nemen. Het stukje in ons vorig nummer, de muziek betreffende, leidde er toe dat een vriendelijke hand ons het volgende meldde „Als vervolg op uwe mededeeling in uw blad van gisterenavond, (Zaterdag), heb ik het genoegen u te kunnen be richten, dat tijdens de feesten bij gelegen heid van het Congres van den Natio- nalen Bond voor Vreemdelingenverkeer, welke op 28, 29,30 en 31 Augustus 1909 zullen worden gehouden te Helder, deze festiviteiten zullen worden opgeluisterd, door een Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen. „Het concept programma is juist ge reed gekomen, en belooft een schitterend samenzijn; zooals u weet zal de afdeeling „Texel" des Zondags als Gastheer van het Congres optreden." Dit laatste was ons niet bekend en zeker aan velen met ons niet; 't was ons ook niet bekend dat eene afdeeling van de V.V.V. gelijk bovenbedoeld hier reeds zoo officieel vast stond; wij hebben evenwel geen reden zulks in twijfel te trekken en voldoen zeker aan de bedoeling van den schrijver door het bovenstaande te vermelden. Berichten voor Schippers en Visschers. Volgens mededeeling van den Inspec teur van het Loodswezen is een roode lichtboei met wit vast licht met verduis teringen, elke 10 sec. gedurende 7 sec. zichtbaar, gelegd in het Schuitengat, ongeveer 75 M. bezuiden de spitse ton met bol n° 2, welke ton evenals de spitse ton n" 1 met bol van genoemd vaarwater opgenomen is. De zwarte kogelton n" 1 met ruit is 150 M. om de West verlegd Bij het inloopen van het Schuitengat moeten de Brandaris en deze lichtboei ineen gehouden worden het is raadzaam de bank niet te naderen alvorens men zich op deze lijn bevindt. Vaartuigen met niet meer dan 30 dM. diepgang kunnen aan beide zijden van de lichtboei passeeren. Volgens mededeeling als voren wordt op en nabij de plaats der beide groene wraktonnen bij het wrak „Rohilla" nabij spitse ton n° 2 van het Westgat Zeegat van Texel, niet minder dan 54 dM. water gevonden, en zijn deze tonnen (een spitse en een stompe) in verband daarmede opgenomen. J.l. Maandag is door eene combinatie van verschillende landbouwers in Eier- land aanbesteed de levering van pl.m. 150000 K.G. Kainiet en ThomasSlakken- meel. De levering is opgedragen aan de laagste inschryfster de firma C. R. Keijser Co Burg Texel. Den Hoorn22 Sept. Onder toezicht der Rijkspolitie heeft men de puinhoopen van het voor drie maanden afgebrande huis der fam. Kramer opgeruimd. Niets van waarde is meer gevonden. Alleen zjjn nog drie oudporseleinen kopjes gevondeD, waarvan twee in 't geheel niet beschadigd waren. Koog, 19 Sept. Heden werd met de alhier gestatio neerde reddingsboot andermaal een proef tocht gehouden in tegenwoordigheid van twee heeren van het Hoofdbestuur en twee heeren van het Plaatselijk bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij. De zee was kalm en effen, zoodat die tocht tevens een pleiziertocht was. Een der heeren v. h. Hoofdbestuur deed dien proeftocht mee, en betuigde zijn groote tevredenheid. Oosterend, 22 Sept. De bekende spreker Ds. M. van Kleef te Beverwijk, zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, op een Zondagavond in October a.s. optreden voor de afdeeling yan den Ned. Protestantenbond, alhier. De heer Jan Daalder, de oudste bewoner van Texel, heeft hier gisteren te midden zijner familie zijn 96sten verjaardag gevierd. De heer D, geniet nog eene goede gezondheid, doch loopen doet hij sedert tal van jaren zeer moeie- lijk. Waal, 22 Sept. Gistermorgen had het 2'A jarig zoontje van den heer R. alhier het ongeluk van een ladder te valleQ bewusteloos werd het kind opgenomen. Dokter Wagemaker werd per telegraaf geroepen en verleende geneeskundige hulp. Het aanvallige knaapje is heden nog niet buiten gevaar. Oudeschild, 22 Sept. Zaterdagavond j.l. hield het plaatselijk Nut „Neptunus" haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. Zij was geheel van huis- houdelijken aard. De opkomst was verre van groot. De rekening en Verantwoor ding van den Penningmeester sloot met een klein brtig saldo. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Mets Wz en M. Kroon Jbz. werden weder herkozen. In plaats van den heer C. C. Koopman die wegens drukke bezigheden bedankt had werd de heer C. Schaap gekozen. De eerste drie bijeenkomsten met dames werden voorloopig vastgesteld op 13 October, 12 November en 10 December a.s. Na 10 Oct. a.s. worden geen nieuwe leden aangenomen. Zondag j.l. heeft de boot van den heer Bosman 8 maal gevaren. Een zware dog voor de bemanning Den ge- heele dag was er muziek aan boord, wat wel eenige passagiers meer lokte dan gewoonlijk, doch niet in zoodanige mate dat men bevreesd behoeft te zijn, dat het de T.E.S.O. eenig nadeel zal berok kenen. Wat betreft het verspreidde gerucht dat „De Dageraad" weer zeer moeieiijk de overtocht volbrengt, kunnen wij ten stelligste verzekeren, dat dit een onwaar heid is. Wat is het geval Van de ijzeren hulpvin is van een der 4 bladen een stuk afgeslagen. Dit heeft op de vaart wel eenigen, doch zeer geringen invloed. Eerdaags zal de geheele vin door een nieuwe stalen worden vervan gen. De autobussen hebben het eiland ver laten of dit voor altijd of slechts voor de wintermaanden is zal de tijd wel uitwijzen Sedert een 4-tal weken, kon heden de geheele visschersvloot weder voor het eerst op Maandag uitzeilen. Te hopen is het dat het weer zich nu eenige da gen goed houdt en de vangst wat mee valt. Velen zouden hiermee gebaat zijn. De Cocksdorp, 21 Sept. Zaterdag j.l. werd weder eene proef tocht met de te Eierland gestationeerde reddingsboot gehouden. De tocht, welke naar wensch slaagde, vond plaats bij gunstig weer en kalme zee. De vuurpijl, (welke werd afgeschoten, beantwoordde aan het doel. Tegenwoordig waren de heer W. Ouwe hand, Inspecteur der Noord- en Zuid hollandsche Reddingmaatschappij, de heer H. de Booij, secretaris van het Hoofd bestuur, en drie leden der plaatselijke comm. benevens eenige belangstellenden. Naar men verzekert zal de proef binnen kort herhaald worden. Vlieland. Vrijdag had aan de haven een ernstig ongeval plaats. Bij het lossen van bazalt uit een aak, had een der werklieden het ongeluk in het ruim te vallen, hij bekwam ernstige verwondingen aan hoofd en borst. De heer Ament verleende spoedig geneeskundige hulp. Eerst den volgenden dag kon de gewonde vervoerd worden naar zjjne woning in het dorp. De toestand wijst heden op vooruitgang. 21 Sept. Door twee leden der Staatscommissie tot Toezicht op het Red dingswezen hier te lande werden gisteren en heden de alhier gestationeerde red dingbooten geïnspecteerd. Een korte proeftocht werd gemaakt met de eene boot, zonder ongevallen landde zij weer aan. Bij het optrekken van wagen en boot tegen de duinen deed zich hetzelfde euvel voor als onlangs. Weder was het met het tuig niet in orde, een punt dat zeker wel eenige overweging verdient. Voor het vee. Voor het volgend berichtje werd ons plaatsing verzocht: „Naar wordt medegedeeld zijn sedert een tweetal jaren enkele Nederlandsche suikerfabrikanten er toe overgegaan hunne pulp in gedroogden toestand af te leveren. Dat dit den veehouders uit muntend bevalt getuigd wel het sterk toenemend gebruik, vooral in de melk- streek Zuidholland, waar gedurende de vorige campagne bij lange na niet aan de groote vraag kon worden voldaan. Voor de a. s. campage is wederom eene beduidende toename in de productie te verwachten en wel met veel verbe terde kwaliteit (zeer hoog suikergehalte) dat in Duitschland reeds sedert eenige jaren bekend is onder den naam van „Suikerpulp." Deze suikerpulp moet behalve voor rundvee, ook voor paarden, schapen en varkens verrassende resul taten opleveren; terwijl ze niet alleen eene groote voedingswaarde bezit, maar ook zeer melkrijk is, zal het ook de moederschapen wanneer ze hunne lam meren zoogen uitstekend ten goedekomen. Tot nadere toelichting zie men achter staande advertentie. Congres voor wettelijke ouderdomsverze- kering. Zaterdag werd to Amsterdam het congres voor wettelijke Ouderdomsver- zekering gehouden, welk congres op initiatief van den Bond voor Staatspen- sionneering is bijeengeroepen. Er was groote belangstelling, ook uit het buitenland zijn er afgevaardigden. Het congres werd geopend met een rede van den heer F. Netscher. Gelukkig noemt spr. het feit dat alle partijen zoowel sociaal-democraten als liberalen, vrijzinnig-democraten als oud liberalen op dit puntde wettelijke ouderdomsverzekering eendrachtig sa menwerken. Spr. hoopte ten slotte dat hetgeen hier gesproken zal worden zal doordringen in de regeeringsbureaux te Den Haag en door de stem van een groot deel van het Nederlandsche volk gehoord moge worden. AANLEG VAN AARDBEIBEDDEN. Vrijdag 18 September 1908. o Afwezig de hh. Kruisinga en Bakker. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en vastgesteld. De gemeentebegrooting, dienst 1909, wordt vastgesteld op een bedrag van f 15622.81. Overeenkomstig het voorstel van B en W worden benoemd tot het geven van onder wijs aan den herhalingscursus: voor hand werken mej. J. Visser, voor de jongens de heer J. C. Dekker en voor de meisjes de heer G. Donia. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. St. betreffende het vraagstuk der melk- voorziening wordt besloten te berichten, dat de Raad bereid is desbetreffende maat regelen te nemen, mits zonder bezwaar van kosten. Aan een adres van het Gem. bestuur van Leek, der regeering verzoekende aan art. 20 der Woningwet, alin. 3, toe te voegen eene bepaling, waarbij eigenaren van on- bewoonb. verkl. woningen wordt toegestaan het pand tot hun dood te blijven bewonen, wordt adhaesie verleend. Een adres v.d. Bond van Gemeenteamb tenaren, houdende verzoek tot verbetering der jaarwedden van gemeente- en secr.-amb- tenaren, wordt van de hand gewezen. Na rondvraag bekomt de heer Swart het woord om te klagen over de wijze waarop de communicatie van Vlieland met Harlin- gen .wordt onderhouden. Aan den goeden wil van den exploitant, den heer Bosman, dir. der Alkm. Packet, bij 't aanvaarden van den dienst in 1907 getoond, wordt den laatsten tijd door spr. sterk getwijfeld en —hij is er van overtuigd dat velen dien twijfel met hem deelen. Geen der leden van den raad neemt het tegen den heer Swart op. Blijkbaar is de raad 't volkomen met den spreker eens. De vergadering wordt gesloten. Voorbereidend Militair Onderricht. De Burgemeester van Texel maakt bekend a. dat het voorbereidend militair onderricht gedurende de wintermaanden 1908 1909 in deze gemeente zal plaats hebben te DEN BURG op Maandag en Donder dag van 7 9 n m. te OOSTEREND op Dinsdag en Vrijdag van 7 9 uur n.m. b. dat de aanvang van het onderwijs is bepaald te den Burg op 1 October en te Oosterend op 2 October a s. Texel, den 22 September 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Lo.B. Zondag 37 September 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne, Koog. Voorm, 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. 's Avonds 7 uur ds. Adrianie van Warmenbuizen Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KEItK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm 10 uur ds Scherpenhuysen. TEXEL, 21 September Aangevoerd werden: 3 Paarden f 175 a f 250 4 Veulens f 110 a f 125 4 Koeien f 135 a f 210 1 Nucht. Kalf f 12. 1300 Schapen f 13,00 a 22, 662 Lammeren f 12,00 a 14,00. 77 Rammen f 25 a 50,00. 13 Biggen f 7 a 9,00. Kippen f 0,85 a f 1,25 Matige handel. Purmerend, 22 Sept. Aangevoerd: 566 Runderen waaronder: 355 vette koeien 60 d 74 Ct. por KG 177 Gelde koeien f 130 a 170. Melkkoeien f 150 d 240. 34 stieren. 159 vette kalveren f 0,70 a f 0,90 p. Kz 252 Nuchtere kalveren f 13a f27 4225 Schapen f 20,— k i 27,00 prijsh. h. vlug 680 Lammeren f 10,a f 18,—. 346 vette varkens t 0,44 a f (1,48 per Ks 58 magere varkens 1 14 a 132 00- 345 biggen f5 a I 8; kipeieren f 4.60 a f 6,20 por 100; Vette Koeien prijsb. handel stug Geldekoeien, prijsh. h. stug. Melkkoeien prfish. handel Btug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveron, prfisb. h. stug. Vette Varkens prijsh. h. mtg. Magere Varkens en Biggen prijsh h. mtg. O Als de aardbeiplanten 3 a 4 jaar op de bedden gestaan hebben, wordt het tijd ze door jonge te vervangen. Anders vermindert het aantal vruchten, welke tevens kleiner en minder vleczig worden. Augustus en September zijn de maanden om de jonge planten op de bedden te brengen. Mild, vochtig weder is daarvoor zeer aan te bevelen. Is men gedwongen bij droogte te planten, dan zal men wel doen het pootgat een half uur van te voren met water te vullen. Na verloop van dien tijd is het vocht genoeg doorgedrongen om de aardbei de eerste dagen van water te voorzien. Beschermen tegen de felle zon, b. v. door middel van een bloempot, die men over de plant plaatst is zeer aan te bevelen. Gewoonlijk heeft men zelf voor jonge planten gezorgd door de mooiste plantjes der ranken te laten voort- teelen, Verbastert het soort echter, dan verdient het aanbeveling jonge planten te koopenen wel: voor vroege Laxton's Noble, voor latere Jucanda. Beide zijn bij iederen tuinier of kweeker tegen zeer lagen prijs te bekomen. Alle moeite en voorzorgen om veel en uitmuntende vruchten te krijgen baten echter niet, als men geen zorg draagt voor mest. Vóór het planten dient de bodem toebereid. Beschikt men over stalmest, van rundvee of varkens, dan is men klaar. Doch menige bezitter van een tuin kan dien niet krijgen. Ik zelf verkeer ook in die ongunstige omstandigheden, doch ik oogst elk jaar volop door het gebruik van kunstmest. In Augustus of September nadat de bedden gespit zjjn, strooi ik per Are uit: 6 Ko. Superfosfaat, 2 Ko. Chilisal- peter en 4 Ko. Patentkali. Deze meststoffen worden ondergeharkt en de planting kan desnoods direct beginnen. Het Chilisalpeter en het Patent kali werken het meest op den groei der bladeren. Daarin wordt dan veel zetmeel gevormd. Tegen den winter verplaatst dit zetmeel zich, onder aen vorm van suikersap naar den wortel van de plant. De sterkgioeiende plant bezit stevigheid genoeg om den winter door te komen. In de lente heeft de aaidbei kracht en voedsel in overvloed in voorraad in den wortel om rijk te bloeien en vruchten te dragen. Het Superfosfaat werkt eveneens in de bladeren mee en speelt een grooten rol in de vruchtvorming. Nu zalmen de opmer king maken dat men een en ander ook in het voorjaar kan uitstrooien dus niet in den herfst. Dat kan ook. Doch beter is het, wanneer reeds de jonge plant genoeg voedsel vindt. Dit heeft er immers de meeste behoefte aan. Een dwaling zou het zijn, alleen Chilisalpeter uit te strooien want men kreeg dan wel veel blad, doch weinig vrucht. Evenmin mag men alleen Superfosfaat of Patenlkali gebruiken. Toch is een flinke bladvorming gewenscht, vooral in den herfst. Aangezien van het drietal meststoffen bovenal Patentkali voor stevig blad zorgt, leg ik er den nadruk op dat men ueze meststof vooral niet mag vergeten. Veel Chili geeft slap blad, veel Patentkali stevig blad. Een vereeniging der drie meststoffen is aantebevclcn, dan moet men succes hebben, dan krijgt men veel en groote vruchten. v,B.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2