N°a 2193,, Zondag 27 September 1908. 22ste Jaargang Nieuws» en Advertentieblad. van ©u naar Texel. Binnenland. BOOT- EN" SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v. Texel 4,15; 6,40; 11, 3, ;6,— Zondags 4,15; 0,40; 8,45; 11,15; 3,—; C,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,83 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje h lOCt. TEXEL, 26 SEPT. 1908. Winterdienst. De pogingen door „Helders Belang" en anderen aangewend om te verhinderen dat belangrijke wijziging zou worden gebracht in den treinenloop op de lijn Amsterdam Helder, heeft, zoo meldt men van laatstgenoemde plaats, geen succes gehad. Met den winterdienst (1 Oct.) wordt opgeheven de avondsnel trein die om 7.10 vaD Helder vertrekt en de iokaaltrein die 's avonds te 8,11 van daar vertrekt met aansluiting te Alkmaar naar Amsterdam en Rotterdam, Iu de plaats daarvoor komt een trein (geen sneltrein) die om 7 uur van Helder vertrekt en 8.56 te Amsterdam zal aankomen. Met den winterdienst zal de spoor dienst als volgt zijn VERTREK van Helder: Naar Amsterdam voorm. 5,18 (niet op Zon- en feestdagen) 7,31 (snel trein)9,02; nam. 12,13; 1,49; 4,—en 7,— uur. Naar Alkmaar voorm. 6,37. Naar Schagen (markttrein) Donderdags voorm. 8.30. AANKOMST te Helder: Van Amsterdam voorm. 8,27 (loopt niet op Zon-en feestdagen); 11,20 (sneltrein)nam. 2,56 5,27 6,31 en 10,12 (sneltrein). Bovendien des Donder dags voorm. 7,14 en des Zondags 's nachts 12,20. Van Alkmaar nam. 12,13 (niet op Zon- en feestdagen) en 's avonds 10,50. Alleen des Zondags voorm. 9,32. Voor den Helder is deze dienstregeling zeker niet van gunstige conditie. Voor de verbinding met de boot van en naar Texel zullen er geen moeilijkheden uit ontstaan. Met de winterdienst boot (1 October) vervalt de laatste dienst, 6 uur van Texel en 7,30 van Helder. De laatste boot vertrekt dan van Helder 4 uur inplaats van 4,15. Ter gelegener tijd, zullen wij als naar gewoon onze abonnó's weder eene Boot en Spoordienst! winterdienst) verstrekken. District Den Helder. De „Tel." heeft zich tot mr. Z, v. d. Bergh gewond om inlichtingen betreffende zijn al of niet bedanken voor den Kamer zetel van Den Helder. Mr. v. d. Bergh deelde aan het blad mede, dat hij eenige weken geleden schriftelijk zijn mandaat ter beschikking van de kiezers in Den Helder stelde, zonder daarbij een termijn te noemen. Den 18den September verzond de vrijzinnige kiesvereeniging daarop een schrijven aan den heer v. d. Bergh, waarin hem de vraag werd gesteld, of het niet zijn bedoeling was af te treden aan het eind van de loopende periode.g De „Tel." zegt hieraan nog te kunnen toevoegen, dat het in het voornemen van den heer Van den Bergh ligt, aan de centrale kiesvereeniging te berichten dat hij omtrent den termijn van aftre ding niets aan zijne vroegere mededeeling wenscht toe te voegen zoodat het haar vrij blijft, dien termijn vast te stellen. De „Tel." meldt verder nog, dat voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer In het district Den Helder, bij het bedanken van mr. Z. van den Bergh, de candidatuur zal worden aangeboden aan mr. J. D. Veegens, oud-minister van landbouw, nijverheid en handel. Loting Nationale Militie. Aan de Loting voor de Nationale Militie, lichting 1909, zal alhier door de volgende ingeschrevenen worden deel genomen Bakelaar Jan Bakker Jan Bakker Jan Reinier brd. Bakker Martinus Barhorst Johannes Anthon Beumkes Jurrien Blom Douwe Blom Maarten Boogaard Jacobus Boon Maarten Boon Pieter Brouwer Jacob Bruin Dirk Cornelis Buel van Johannes Daalder Jacob Dalenberg, Hendrik Drijver Willem Duinker Jan Eelman Pieter brd. Gaakeer Jacob Izak Hartman Dingeman Heerwaarden van Hendrik Kalis Jacobus Keijser Jacob Kikkert Pieter Jan brd. Kikkert Teunis Koopman Fulps brd. Koorn Maarten Kooij Pieter Willem Langeveld Johan Lips Dirk brd. Logman Gerrit Jan Maas Pieter Noordende van 't Wilhelmus brd Pereboom Cornelis Plaatsman Jacob brd. Plaatsman Jan Reuvers Tijs brd. Ridder de Abram Roeper Pieter Roeper Willem Schaap Cornelis Dirk Slikke- van der Adriaan Smit de Willem Spigt Pieter Gerrit Sterre van der Thijs Timmer Klaas Veger Theodoras Johannes Verberne Hendrikus Johannes Vliet van der Adrianus Vonk Dirk brd. Witte Cornells Witte Simon Witvliet Martinus brd. Witvliet Pieter brd. Zijrn Jan E E B K E S s s B E H S W E E E O S O E E E E B W O B B B K B B S E B O w E K W W S E O B S O H S E O H H B B B Oosterend, 25 Sept. Voor eenigen tijd deed men hier moeite tot oprichten van een Christelijk muziek corps. Men is toen niet geslaagd. Thans zijn opnieuw biljetten aangeplakt, met verzoek Zaterdag a.s. in de Christelijke school te willen komen, om mede te werken tot de oprichting eener Christe- lijke HarmenievereeDiging. De vergade ring vangt aan te 8 uur 's avonds. Met 1 October a.s. mag begonnen worden met het vangen van oesters. De korren er voor worden reeds aan boord gebracht, 't Is wel te wenschen dat men met dezen arbeid wat mag winnen, want de Noordzeevisscherij heeft slechte resultaten gegeven. De Oocksdorp, De heer H. Kalis Jz., die tijdelijk met het brievenvervoer tusschen De Cocks- dorp en De Waal werd belast, is met ingang van 1 Oct, a.s. als vast postbode voor dien dienst aangesteld. Den Hoorn, 24 Sept. De herstellingswerken van de zeewe ring aan het Horntje zijn gereed en door de betrokken autoriteiten goedgekeurd Binnen enkele weken zal weder een belangrijk werk aan den Stuifdijk worden aanbesteed. 't Behoort zeker tot de zeldzaam heden, dat men op Texel een ooievaar ziet. Toch kon men hier gisteren een zes-tal heel deftig vlak bij ons dorp zien rondstappen. Wel vreemd, te meer om dezen tijd van 't jaar, nu de andere ooievaars reeds in 't laatst van Augustus naar de warmere luchtstreken zijn vertrokken. Bedrog met aardappelen Een inzender aan de „Ass. Ct." waar schuwt tegen de wijze waarop men in den laatsten tijd in Drente bezig is Drentsche zandaarddappelen in Friesche kleiaardappelen te metamorphoseeren. Deze kunstbewerking geschied door de Eigenheimers onder te dompelen in kiel water, na welken doop zij als Friesch product aan de markt worden gebracht Geen bagatel. In de vorige week vond een reiziger in een der wachtkamers van het station te Delft een portefeuille met f 700 aan bankpapier. Hij stelde den schat ter hand aan den kelner. In de portefeuille stond den naam van den eigenaar, een Amsterdammer, die per telefoon gewaar schuwd werd. Een nieuw soort muizenvanger. Een ingezetene van Haarlem heeft een nieuw middel aangewend, om muizen te vangen. Een plaat bordpapier, besmeerd met vogellijm, werd des avonds door hem in de kamer neergelegd, met het gevolg dat den volgenden ochtend niet minder dan 14 muizen elkander verschrikt aan zaten te kijken op deze beperkte kleve rige vlakte. Wat gekke dingen. Op Koninginnedag heeft een geacht ingezetene van een gemeente niet ver van Dordt een flesch wijn als prijs gesteld voor die jonge dame, welke haar galant het langst kon zoenen De prijswinster verstond de kunst dit 20 minuten vol te houdende volgende moest met 18 minuten de nederlaag lijden. Ook een opruiming! Toen Zaterdagmiddag een bewoner van de Van Ostemakade te Amsterdam thuiskwam, bemerkte hij tot zijn niet geringe verbazing datzijn vrouw en acht dochters de woning hadden verlaten en al het meubilair hadden meegenomen Een zonde uit de jeugd. Het „N. v. N." schrijft „Voor dat de kinderwetten bestonden werd door de Amsterdamsche rechtbank een 14-jarige knaap wegens een kleinen diefstal tot een gevangenisstraf van kor ten tijd veroordeeld. Nadat de straf was afgezeten kwam hij in de leer bij een stucadoor, doch toen hij daartoe de leeftijd bereikt had ging hij als koloniaal naar de Oost, paste steeds goed op en kwam na 6 jaar met een blanco strafregister terug. Hij werd los stationsarbeidsr aan de H. IJ. S. M. te Amsterdam, en na zes weken behoorlijk zijn plicht veryuld te hebben zou hij zooals gebruikelijk is een vaste aanstelling krijgen. Maar helaas, wat hij in zijn jeugdige onbezon nenheid bedreven had, zou hij als man en huisvader nog moeten boeten De politie deelde de chef van het station mede, dat de man op 14-jarigen leeftijd een gevangenisstraf had ondergaan en het gevolg was dat de aanstelling niet werd uitgereikt en de oppassende man op straat stond, zijn gezin ten prooi aan de armoede. Lang liep hij rond om te trachten een eerlijk stukje brood voor vrouw en kinderen te verdienen, maar de vloek van het verledene volgde hem overal, hij ging het pad der misdaad op en dezer dagen werd door het O.M. een maand gevangenisstraf van hem geëischt wegens heling van een stel biljartballen Die man is, vreezen we, reddeloos ver loren voor de maatschappij—dank zij de politie. Nieuwste oplichterij. „Compliment van mijnheer en mijn heer heeft een ongeluk gehad op kantoor, zijn pantalon is erg gehavend en of u nu een andere pantalon zou willen geven" Deze boodschap werd gegeven door een man aan een dienstmeisje bij een familie op de Da Costakade te Amsterdam, die het verzoek aan de vrouw des huizes over bracht. Het meisje meende de man wel eens meer gezien te hebben en het gevraagde kleedingstuk werd meegegeven. Bij de thuiskomst van den heer des huizes werd belangstellend geïnformeerd naar het ongeluk, maar deze wist van niets en kwam tot de minder aangename ontdekking, dat hij een kleedingstuk min der rijk was. Waar het thans is, moet de politie uitvinden, iiefst met den op lichter erbij. Waarschmoend voorbeeld, Dinsdagmorgen moest het 14-jarig dochtertje van S. Sakks te Capelle a.d. IJsel, bij afwezigheid harer moeder, de kachel aanmaken. Zij deed dit met pe troleum. Vermoedelijk w as er nog vuur in aanwezig, want plotseling hoorde het kind een hevigen slag en stonden haar kleeren in brand. De buren die niet wisten wat ze hoor den, vlogen het inmiddels naar buiten gesnelde meisje te hulp en bluschten met emmers water de brandende kle dingstukken. Een begin van brand was snelgebluscht Het meisje zal zich zeker wel onder geneeskundige behandeling moeten stel len. Een raad aan moeders om haar kinderen niet voor de kachel te laten zorgen Toch gewenschte hulp. In vele streken van Drenthe, waar men druk bezig aan het aardappeldelven ziet men thans een aantal woonwagens aan den weg staan, soms bij tien tegelijk. De bewoners helpen, nu er gebrek aan werkkrachten is, aan het aardappelrooien mede. Daar zij hieraan niet gewoon zijn krijgen velen hunner in het begin de handen stuk. Voor de landbouwers zijn zij een hulp in den nood en voor de lui zelve is er een goede verdienst. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Noot den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1