N°. 2195, Zondag 4 October 1908. 228fce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland, BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Texel. aansluiting gevende 11,-; 3,-; 6,- BOOT: v. Texel 4,15: 6.40: TREIN: v. Helder 5,18'; 7,31 12,13; 4,—; 7,— Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,3i BOOT: V. Helder5,15; 9,30; 12,15; 4,-; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. LOTING VOOR DE MILITIE. TEXEL, 3 OCTOBER 1908. Het programma afgewerkt. Woensdag heeft de trekking plaats gehad van de verloting verbonden aan de Tentoonstelling van de afd. „Texel" en „Eierland" der H. M. v. L., en daar mede is het laatste nummer) afgewerkt van het programma, dat ons voor de Sep temberdagen was toegezegd. Dat laatste nummer zal enkelen een buitenkansje hebben gebracht, doch meer anderen een teleurstelling hebben bezorgd; dat zijn de kansen van het lot. Mag men geloof slaan aan de praatjes welke rondgaan dan zouden op Texel zelve nog al van de groote prijzen zijn gebleven. Nog een karwei is wachtende, wij willen daar niet op vooruit loopen we hebben er geen gegevens voor, doch dit kan evengoed een onaangename dan een genoegelijke taak wezen. Wij bedoelen het opmaken van de rekening dezer geschiedenis. De burgerij heeft zich, wij doelden er reeds vroeger op, flink gehouden bij het aanbieden der lijstende Voorz. sprak in de vergadering van 2 Augustus daar over dan ook zijne tevredenheid uit, doch er moest ook veel voor worden gedaan 't kwam ons destijds voor dat indien de ontvangsten een eenigzins bevredigend cijfer mochten aanwijzen, het zaakje wel zoude marcheeren. Nu weet ieder hoe ongunstig de natuur zich liet aanzien in de dagen van 9 13 September, waaruit al zeer gemakkelijk valt af te leiden, dat het bezoek minder is geweest dan werd verwacht, ergo, de ontvangsten ook niet het cijfer zullen hebben bereikt wat zoo ten naastenbij werd geraamd. Dat is dus een tegenvaller, waarop niet was gerekend, doch waardoor de rekening een geheel andere wordt dan werd verwacht. Daarbij komt nog het extra werk dat moest worden gedaan, wegens storm schade tengevolge van de booze parten welke het weer ons speelde, hetwelk ook al tot buitengewone uitgaven heeft genoodzaakt. En hierbij komt nu nog naar zich verluidt een zeer hoog eindcijfer van sommige rekeningen welke van links en rechts aan het adres der fin. bewind voerders worden toegezonden. Wjj hebben deze niet ingezien, doch enkele welke ons werden genoemd droegen inderdaad niet het kenmerk van groote billijkheid. Dat is zeker jammer, want de eindtaak wordt voor hen, die zich in deze aan de spits stelden er niet aangenamer op, wat wel eene schamele belooning is voor de vele gepresteerde diensten. Nu is het zeker te billijken dat die genen die geroepen worden tot dienst- betooning, wanneer anderen feestvieren, daarvoor een extra belooning genieten, doch het gaat niet aan, voor werkzaam heden welke daaraan zijn voorafgegaan en er na volgen meer dan gewoon in rekening te brengen, dat getuigt niet van medewerking in het pogen om reclame te maken voor de plaats der inwoning. Ook in andere opzichten (wanneer wij moeten gelooven dat hooge tarieven op meer dan een gebied werden toegepast, waarover van elders geenszins de lof trompet wordt gestoken) kan het ge houden tentoonstellingsfeest eerder een tegen reclame dan een reclame voor Texel zijn geweest. Er waren er die zich tevreden stelden met de extra winst welke een groot aantal bezoekers met zich brengt, zjj zullen in de toekomst naar wij wenschen er hun voordeel in vinden, doch het schijnt dat anderen dit hebben voor bijgezien en deze bij het extra voor deel hetwelk de feestdagen bezorgde, nog met een extra percentage de tarieven verhoogde. Zoo iets verdient afkeuring, het vreem- delingenbezoek wordt daardoor allerminst bevordert. Zich niet tevreden te stellen met het gewin dat zich aanbiedt, doch door minwaardige practijken dat voordeel te trachten te verhoogen, getuigt niet van goed doorzicht, 'tls een domheid, welke doet denken aan de fabel met de gouden eierenuit hebzucht zou ook hier de kip zijn geslacht, die de gouden eieren legt. In dat geval zouden de groote dingen welke in September 1908 op Texel aan de orde waren, al een zeer mager resultaat opleveren. Ook inzake het aandikken en nog eens aandikken van vorderingen kan het oordeel in gelijken geest zijn. De moeie- lijkheid om tengevolge van dien, een sluitende rekening te krijgen zal allicht velen doen afschrikken er zich voor te spannen, wanneer omstandigheden aan leiding geven om voor een enkel dagje van het gewone alledaagsche af te wijken. Wij willen echter wenschen dat het niet zoo kwaad zal loopen, dat de teleur stelling voor de fin. comm. niet zoo heel erg zal wezen, en dat, moge er ook al op geen voordeelig saldo zijn te bogen, de balans toch een zoo goed mogelijk evenwicht zal aanwijzen. De toekomst zal het leeren Winterdienst Posterijen. Als naar gewoon trad met 1 October de winterdienst in voor de posterijen in onzen kring, tengevolge waarvan de verzending met de boot van 6 uur des avonds ophoudt en evenzoo de bestelling des avonds na aankomst der laatste boot. Wanneer we daaraan herinneren dan is het om opmerkzaam te maken dat brieven, enz., welke Zaterdagmiddag na 1,55 Greenwichtijd ter post worden be zorgd, den volgenden morgen tot ongev. 10 uur te Helder blijven liggen, omdat de trein 5,18 des Zondags niet rijdt. Gevolg hiervan is dat de correspon dentie dien dag niet meer aan den geadreseeerde wordt bezorgd en blijft liggen tot Maandagmorgen. Wil men dus verzekerd zijn, dat de correspondentie van Zaterdag geen op onthoud heeft, dan zorge men dat dien dag het te verzendene des middags vóór 1,55 ter post zij bezorgd. Uitvoering Fanfarecorps. Wij herinneren er aan dat morgen, des namiddags te 4 uur een muziekuit voering zal worden gegeven in het Park. Den Hoorn2 Oct. Door eenige jongelui is een rederijkers kamer opgericht. Als leden van 't bestuur werden gekozen de heeren W. Zijm, voorzitter, Schuurman, secretaris en K. Kok, penningmeester. De heer W. R. van Douwen heeft op hunne uitnoodiging de regie op zich genomen. In ons dorp zijn niet minder dan zes hoofdprijzen der Texelsche Land- bouwverloting gewonnen, n. 1.tilbury, fiets, paardetuig, hooisehudder, schaap en veulen. De CocksdorpI Oct. De tooneelvereeniging „Eensgezindheid" hield heden in het lokaal van den heer Zoetelief haar jaarvergadering. De aftredende bestuursleden, de heeren B. v. Heerwaarde en J van 't Noordeinde werden herkozen. In plaats van den heer J. v. d. Kooy die als lid had bedankt, werd als be stuurslid gekozen de heer J. de Graaf. Besloten werd dat de ingezetenen zullen worden uitgenoodigd donateur van de vereeniging te worden. Indien zich een voldoend aantal donateurs aanmeldt zullen ook dezen winter eenige uitvoe ringen worden gegeven. Blijkt echter dat de belangstelling onvoldoende is, dan zal „Eensgezindheid" hare werk zaamheden tot een volgend jaar uitstellen 2 Oct. Woensdagavond te ongeveer zeven uur kwam bij den brandmeester alhier per fiets bericht, dat er in Zuid-Eierland brand was. Dadelijk werd de brandspuit uit bet spuithuis gehaald en vertrok met eenige manschappen naar de plaats van den brand.Daar aangekomen bleek het, dat er slechts eene strooklamp op de hofstede Gent in brand stond. Men deed reeds sedert eenige uren vergeefsche pogingen den brand te blusschen. Toen de brandspuit korten tijd had gewerkt was het vuur echter gedoofd en kon ieder naar huis gaan. De brand had intusschen heel wat volk op de been gebracht. Uit alle deelen van ons eiland waren menschen toegestroomd Ook de heer J. S. Dijt, waarnemend Burgemeester, was op het terrein. Een jongentje van een jaar of vier scheen het stroo in brand te hebben gestoken. De heer G. Zoetelief alhierwerd bij de verloting der landbouw-tentoonstelling te Texel de gelukkige winner van een prachtig paarde tuig, ter waarde van f 70. Oosterend2 Oct. Onlangs verzocht de Visschersvereeni- ging „Betracht het Goede" om opruiming van de wrakken van stoomschip „Turbo", nabij den drempel in het Westgat. Volgens bericht van hetM inisterie van Marine zijn de wrakken opgeruimd tot op eene diepte van 60 d.M. De wrakton is opgenomen. Inbrekers gesnapt. De recherche te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan, door de arrestatie van 2 inbrekers, die zij al eenige dagen in 't oog had gehouden. Dit tweetal was binnengedrongen in de rijwielzaak van Bannen in de Falckstraat. De buren hadden nog licht op. Een der recher cheurs maakte zich daar bekend en ver zocht het licht uit te doen. Dit werd gedaan. De inbrekers dachten toen dat alles veilig was en kwamen naar beueden waar zij op heeterdaad betrapt, gearres teerd werden. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco penpost door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders des Gemeente Texel maken bekend, dat de loting voor de lich ting van 1909 voor deze Gemeente zal plaats hebben in een der lokalen der o.l. school te den Burg op Woensdag den 14cn October 190S des voormiadags te elf uren. Aan de loting nemen deel al de ingeschrevenen voor die lichting, voor zoover hunne inschrijving plaats had voor den lstenSeptember j.l. Bedoelde ingeschrevenen worden mitsdien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alphabetische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen ot, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nummer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door den Bur gemeester of het Lid van den gemeenteraad, bij de loting tegenwoordig "net lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Gemeentesecretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moedor, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder- tcckend, binnon vjjf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langhebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoekschrift kan op ongezcgeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankceid te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft do redenen van vrijstelling op bij de loting, na het trekken van zijn nommer. Is ac loteling Diet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is hij, hoowel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan het opgeven dor redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder voogd of curator. Onverminderd do opgave by do loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden go- vraagd bij don Militieraad, zulks op hel tydstip nader by openbare kennisgeving bokendte makon. Voorts wordt ter kennis gebracht lo. dat tot het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moot worden overgelegd hetzij een paspoort of nndcr bowijs van ontslag, hotzl) een uittreksel uit het stambook of een be wijs van werkelykcn dienst. 2o. dat tot het erlangen van vrijstolling op grond van broedordion8t ten aanzien van elkon dienen den of gediond hebbenden brooder moot worden overgelegd een bewijs nis onder lo bedoeld, nls- medo een door don Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blykt het getal zonon tot hot gezin behooronde; 3o. dat een getnigsohrift als onder 2o bedoeld, ook moot worden overgelegd, indien vrijstelling wordt gcwonscht wegens vormoedolykc aanwijzing tot den dionst van eon of mcor in hetzelfde jaar geboren broeders; 4o. dat het gotuigschrift hiorvoren onder 2o en 3o bedoeld, door of vanwege de lotelingen aan den Burgemeester kan worden aangevraagd op Woensdag den 14 October 1908, des voormiddags te 9 uren, ter Gemeentesecretarie; 5o. dat de hiervoren genoemde bewijsstukken, noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders ten minste veertien dagen voor de opening der zitting van den Militieraad, alzoo voor den 25 November 1908, moeten worden ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op min derjarigen en strekt de uitdrukking //vader» voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent; de uitdrukking //moeder// voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent en de uit- .drukking //voogd// voor het geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking //curator// geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in het doen opmaken en in het tijdig inleveren van de vereischte be wijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lotelin gen tot den dienst zuilen worden aangewezen. De Secretaris. De Burgemeester, RUIBING. J. S. DIJT, L.-B.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1