N°. 2198, Donderdag 15 October 1908. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave* ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖ-EVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11,-; 3,-; 6,- TREIN v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje h 10 Ct. 3 10 October. Sedert we ons vorig weekoverzicht schreven hebben in Oostelijk Europa ge beurtenissen plaats gehad van zoo ernstigen aard, dat allen, die met belangstelling den loop der dingen volgen aan weinig ander nieuws hun aandacht wijden dan aan dat gene wat omtrent de Balkanverwikkelingen in de laatste dagen gemeld wordt. We aohten het daarom niet ondienstig om dit maal van den regel af te wyken en niet de aandacht onzer lezers te vragen voor verschillende gebeurtenissen van meer of minder beteekenis, doch ons overzicht alleen te wijden aan het inderdaad wereldschok kend gebeuren op den Balkan, Zooals we reeds in ons vorig artikel op merkten was de toestand op het Balkan schiereiland in den laatsten tijd zeer ge spannen. Bulgarije had de driestheid gehad beslag te leggen op de Oriëntlijn en was trots de vertoogen van |de Porte en den aandrang der Mogendheden er niet voor te vinden den geannexeerden spoorweg aan Turkye terug te geven. Doch daarby is het nog niet gebleven. Bulgarije is nog een stap verder gegaan, heeft zich geheel los van Turkije gemaakt. Zooals men weet was Vorst Ferdinand al lang hopende eens de vrije Vorst van een onafhankeiyk Ryk te worden en de kans daartoe heeft hij thans aangegrepen, de onafhankelykheid van Bulgarye geprocla meerd en zich zelf tot Czaar aller Bulgaren laton uitroepen. Deze daad heeft overal groote beroering verwekt en men vreesde in de eerste oogenblikken zelfs dat een gewapend conflict tusschen Turkije en Bulgarije het gevolg zou zyn. Gelukkig is het tot op heden nog niet zoover geko men. De Porte heeft by de Mogendheden tegen het optreden vanBulgarye geprotes teerd, maar bleef werkeloos toezien, waar schijnlijk wel overtuigd dat het tegen Bul garije slecht vechten was. Wat niet minder beroering verwekte dat was de tyding dat Oostenrijk— Hongarye voornemens was de Turksche vazalstaten Bosnië en Herzegowina to annexeeren. Hoewel eerst nog aan de waarheid van dit bericht werd getwijfeld bleek de juistheid al spoedig en is de annexatie van genoemde Staten door Oostenrijk-Hongarye reeds een feit geworden. Wel kreeg Turkije een pleister op de wonde in den vorm van een nieuwe provincie Novi-Bazaar, dat Oosten rijk in ruil gaf, doch het feit valt niet weg te redeneeren dat de Zieke Man weder een deel van zijn macht heeft moeten inboeten. Wat vooral bij deze gebeurtenissen van ernstige beteekenis is, mag wel het feit genoemd worden, dat Bulgarye en Oosten rijk beide het tractaat van Berlyn, door de Mogendheden ten opzichte van het Balkanschiereiland opgemaakt, verkracht hebben. Ook blijkt er uit dat door beide Staten overleg is gepleegd en gewerkt werd naar een te voren vastgesteld plan dat waarschijniy'k bij het bezoek van Vorst Ferdinand aan Keizer Frans Jozef in elkaar gezet werd. Maar nog was het einde er niet. Ook de Kretenzers hebben de Turksche heer schappij afgeschud en zich bij Griekenland gevoegd, zoodat de Porte is komen te staan voor de werkelijkheid zijn macht en gebied plotseling onrustbarend te zien ingekrompen Geen wonder dat de tijdingen van deze inderdaad ernstige gebeurtenissen zoowel in Turkije als elders groote spanning te weeg brachten. De moeilijke Balkankwestie is daardoor een nieuwe phase ingetreden en niemand is er die nog met zekerheid kan voorspellen welke gevolgen de gebeur tenissen nog na zich zullen slepen. De opwinding was in de eerste dagen onrustbarend en algemeen achtte men het dat Turkije het zwaard in de weegschaal zou werpen, moede als het was zooveel vernederingen te ondergaan. Er kwamen dan ook reeds berichten van mobiliseering van het leger en het oprukken van de troepen naar de grenzen. Ieder gevoelt hoe groot de gevolgen van een gewapend conflict in den Balkan kunnen zijn, omdat daardoor ook de groote Mogendheden in het gedrang zouden komen. Gelukkig evenwel weet de Porte tot nog toe hare kalmte te bewaren en is het alleen nog bij protesten tegen de schennis van het tractaat van Berlijn, waardoor de rechten van Turkije gewaarborgd heeten te zijn, gebleven. De groote vraag is nu wat zullen de Mogendheden doen. De Russische minister van Buitenlandsche Zaken heeft met zijn Franschen ambtgenoot ruggespraak gehou den over het bijeenroepen van een nieuwe conferentie om de Balkankwestie te bespre ken. Evenwel Engeland moet daartegen nogal bezwaren hebben omdat het vreest dat Rusland op die conferentie de kwestie der Danardellen op den voorgrond zal schuiven en daar wil Albion niet aan. Bovendien beschouwd Oostenrijk zijn daad niet als een schending van het tractaat van Berlyn omdat het de provincies Bosnië en Herzegowina reeds een 30 jaren bezet houdt en de heerschappij van Turkije alleen nog maar op papier bestond. Het wil daarom in geen geval aan de conferentie deel nemen als de annexatie daarop ter sprake zal worden gebracht. Het staat dan ook nog niet als een paal boven water dat de conferentie gehouden zal worden. Trouwens waartoe zou zoo'n conferentie ook dienen. D6 onafhankelijkheid van Bulgarije, de annexatie van Bosnië en Herzegowina en de inlijving van Kreta bij Griekenland is niet mèer ongedaan te maken. Zal Turkye als het bemerkt dat zijn hoop, dat do Mogendheden het zaakje zullen opknappen, niet verwezenly kt wordt, naar het zwaard grijpen We gelooven het niet. De toestand in het Turksche ryk van hot leger is van dien aard dat de Porte wel niet spoedig tot een oorlogsver klaring zal overgaan, vooral omdat het zou moeten vechten tegen drie Staten. Waarschijnlijk dat de „Zieke Man" in het onvermydelyke berust. Een andere vraag intusschen is wat zullen de volkeren op den Balkan zelve doen. In Servië heerscht groote opwinding en het volk wil met geweld aan Oostenrijk den oorlog verklaren, omdat het Bosnië geannexeerd heeft, waarop ook Servië reeds lang het oog had laten vallen. Het volk hield geestdriftige betoogingen voor het paleis van Koning Peter om deze tot een oorlogsverklaring over te halen en waar deze daarvoor blijkbaar niet te vinden was eischte het kort en bondig dat de Koning afstand van de regeering zal doen en er een nieuw oorlogszuchtiger Kabinetgevormd zal worden. Dit zal nog wel niet zoo gauw geschieden, maar wat de gevolgen kunnen zijn nu de hartstochten van het Servische volk ontketend schijnen te zijn, wie zal het zeggen? Ook in Montenegro is het volk zeer opge wonden en het schaart zich aan de zijde van de Serviërs en eischt van zijn regeering dat het de Servische tot den oorlog zal aanzetten. De toestand wordt daardoor op den Balkan zooveel te ernstiger. In Bulgarije verkeert men in een onaf hankelijks feestroes en Czaar Ferdinand wordt op morgen een luisterrijke intocht in de hoofdstad Sofia bereid. Intusschen is de zitting der Oostenrijkeche delegatie geopend en heeft Keizer Frans Jozef deze toegesproken en de beweegreden uiteengezet die Oostenrijk geleid hebben tot de annexatie van Bosnië en Herzego wina. Waar het land onder het Oosten- rijksch bestuur tot welvaart is gebracht achtte Oostenrijk het noodig, wilde het die welvaart duurzaam maken, dat een een voudig bestuur de teugels in handen nam. De daad van Oostenrijk moest nietbeschouwd worden als een vijandige tegen Turkije maar vloeide uit de omstandigheden voort. De rede van den Keizer vloeide dan ook over van lof voor de waardige wijze waarop de Turksche regeering zich met de gewij zigde omstandigheden verzoende. De rede maakte naar luid der berichten een gunstigen indruk, zelfs in Turkije en dit moet reeds besloten hebben de mobili satie van het leger geen voortgang te doen hebben. Alles te zamen genomen lijkt het ons er naar dat de vrees voor een oorlog ver mindert, tenzij zich nieuwe schokkende gebeurtenissen mochten voordoen. In den Balkan ligt de brandstof hoog opgestapeld en 61* is weinig toe noodig den oorlogsvlam te doen uitslaan en deze zou inderdaad wel een grooten algemeenen brand kunnen veroorzaken. Laat ons hopen in het belang van den Europeeschen vrede dat het zoover niet moge komen TEXEL, 14 OCTOBER 1908. De muziekuitvoering. Met niet minder genoegen dan den daaraan voorafgaanden Zondag, werd Zondag j 1. weder gebruik gemaakt van de gelegenheid om de uitvoering van het Fanfarecorps in het Park bij te wonen. Het was weder een mooie dag er voor. Ook van de andere dorpen waren nu weder vele hoorders aanwezig. De leden kweten zich nu ook weder verdienstelijk van hunne taak en het mag gezegd dat verschillende nummers getuigden van goede studie en goed tot haar recht kwamen. Ongetwijfeld waren de bezoekers hoo- gelijk tevreden over het gehoorde; dat de uitvoerders niet met applaus werden beloond, beschouwe men dan ook niet als eene mindere waardeering, 't is een artikel waaraan we hier in den regel niet doen bij eene buiten-uit voering. Verdiend had het corps het anders wel. De markt van Maandag. De aanvoer van Wolvee wordt met iederen marktdag minder, zoo ook nu weder. Er was echter meer kooplust en de prijzen merkbaar beter. Jong rundvee was ook thans weder aangevoerd en naar wij vernamen moe ten daarvoor nogal goede prijzen worden besteed. Ook de berichten van elders gewagen van een vluggeren geest in den handel. Leger des Heils. Het was een groote teleurstelling voor de velen die Maandag de feestvoorstelling van het Leger des Heils wilden bijwonen te moeten vernemen dat die voorstelling niet konde doorgaan. De oorzaak daarvan wordt toegeschreven aan het hier ge bruikt wordende gas, hetwelk niet ge schikt schijnt te wezen om voor de voorstelling met de bioscoop te worden gebezigd. De maatregelen welke werden genomen om te trachten den volgenden avond de voorstelling te doen doorgaan, werden niet met succes bekroond. Was het voor eventueele bezoekers eene teleurstelling, voor „Het Leger" was het zeker een groote schadepost, want het getal bezoekers beloofde zeer groot te zullen zijn. Be Cocksdorp, 12 Oct. Zaterdagavond te ongeveer elf ure, tijdens mistig weder, strandde in de Eierlandsche gronden de vischlogger „Katwijk 42", schipper W. v. d. Plas. Het vaartuig, hetwelk met 13 koppen was bemand, was op de thuisreis en had 25 last haring aan boord. Eerst den volgenden morgen werd de stranding van den wal ontdekt, waarna visscherlieden van hier met schuiten en eene groote vlet ter assistentie vertrok ken. Ook waren al spoedig eenige sleep- booten, waaronder de nieuwe stoom- schelpenzuiger „Texel", ter plaatse, doch men kon er niet in slagen het schip in vlot water te brengen, daar het te hoog op de bank zat. Des avonds reeds was het door het werken lek geworden en heden morgen werd het als verloren beschouwd. Tien der schepelingen ver trokken met de Sleepboot „Titan" naar Nieuwediep en de andere drie, waaronder de schipper, werden hier aan land gezet. Deze laatste was bij de stranding ge heel gekleed over boord gesprongen, ten einde de scheepsboot, welke door het breken der vanglijn op drift was ge raakt, terug te halen. Driemaal te vergeefs greep de man naar de boot en moest toen, daar zijne krachten minder werden, terugkeeren. Bijna uitgeput werd hij door de beman ning op het schip getrokken. Heden namiddag zijn de vleet (netten) zeilen en een gedeelte der lading door schuiten van hier te De Cocksdorp aangebracht. Bij gunstig weder zal men morgen trachten nog meer te bergen. Ben Hoorn12 Oct. De Christelijke zangvereeniging onder directie van den heer Q. Huyser heeft de vorige week hare oefeningen hervat. Deze vereeniging die thans 23 leden telt, houdt hare bijeenkomst in het catechesatielokaal der Nederduitsch Her vormde gemeente. TEÏELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per S maanden- Voor den B(jjrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1