Het is nu de tijd DAM- en SCHAAKLIEFHEBBERS v.pTbl Gelegenheid voor 2 Commensaals. HOUTHANDEL. Marktberichten. Advertentiën 'm mangelen en linnennaaien Te koop bij J. J. Kuijper. Opruiming Predikbeurten- ADVERTENTIËN. IS) October t$C8 Dam- en Schaakclub. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonaie, in de Gasthuisstraat. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 21 October 190S, des voormiddags te lCP/a ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 16 Oct. 1908. De Burgemeester van Texel, J. S. DIJT, L.B. Te behandelen onderwerpen 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Door het Prov. bestuur van N. H. is aanbest. het maken van een bekleeding op een gedeelte van het buitenbeloop van den Stuifdijk op de Hors (Texel.) Minste inschrijver was de heer D. de Vries te Helder voor f 80,620. Waal16 Oct. Gistermiddag gaf de heer Mullens van Alkmaar in het café van A. P. Eelman een zeer goed geslaagde uitvoering in de goochelkunst. Niet alleen de schooljeugd maar ook vele ouders en verwanten de woonden vergadering bij. Gedurende l'/i uur wist de heer M. allen zeer aangenaam bezig te houden en hartelijk werd er nu en dan om de gelukkig geslaagde proeven gelachen. Inderdaad, de heer M. verstaat de kunst om oud en jong kostelijk te amuseeren. Gaarne zien wij hem later nog eens weer. Oudeschild, 16 Oct. Gisteravond had hier de eerste bijeen komst met dames van het nut „Neptunus" plaats. Zooals dit gewooniijk het geval is, was deze eerste bijeenkomst niet druk bezocht. Te betreuren was dit wel, want de spreker van dien avond de heer Schaap, had als lezing gekozen „Beroepskeuze". In kernachtige taal behandelde spreker dit onderwerp en legde vooral den nadruk op den duren plicht die op alle ouders rust hun kin deren een beroep te doen kiezen' over eenkomende met hunnen aanleg, met hunnen individualiteit. Belangrijke wen ken werden gegeven hoe in moeilijke gevallen te handelen. Van het begin tot het einde werd de spreker met volle aandacht aangehoord en een welgemeend applaus kon hem de overtuiging schen ken dat zijn werk in goede aarde gevallen was. De vaste bijdrage werd geleverd door den secretaris, den heer M. Kroon Jbz. die 2 stukjes ten beste gaf getiteld „De deur des doods" door G. Orthman en „Herfstgoud" door I. Held. Beide stukjes vielen te oordeelen naar de ademlooze stilte, waarmee zij werden aangeboord, algemeen in den smaak. Nadat nog de heer Schaap op ver dienstelijke wijze bad voorgedragen „De wraak van meneer Smits", een fietsengeschiedenis door Sictclair, en de heer W. Mets Tz. zich uitstekend had gekweten van de voordracht„Een populair vorst" werd deze eerste bijeen komst die door den voorzitter met een hartelijk woord van welkom, dank en opwekking was geopend, met een woord van dank aan de sprekers voor hetgeen zij ten beste hadden gegeven, te ongeveer lO'/i uur gesloten. Lange jaren achtereen had men hier een of meer zangvereenigingen. De laatste jaren was dit echter niet het geval. Wel zouden vele jongelingen en jonge dochters aan zoodanige vereeniging deel hebben willen nemen, maar het ontbrak aan een leider. Thans zal er echter eene pogiDg gewaagd worden eene zangvereeniging, al is het dan ook alleen voor meisjes, in het leven te roepen. Naar men ons mededeelt heeft de heer P. Boom Rz, tegen hedenavond eene bijeenkomst voor jonge dames uitgeschre ven, om tot de oprichting eener zoodanige vereeniging te geraken. Dat hij moge slagen is onze wensch. H9den drijft veel zeewier langs de kust. Oud en jong is druk in de weer, om het op de steenen te halen en later verder te verwerken. Met de oestervangst gaat het vrij goed. Er worden behoorlijk oesters ge vangen. Jammer, dat het met den afzet niet al te vlug gaat. Gedeeltelijk worden ze in vaten naar Engeland verzonden. Voor de wulken wordt f 4 per HL. uitbetaald. Een. leelijke karaktertrek. De Kaagsche briefschrijver van het „N. v. d. D." maakt melding van een leelijken trek in ons volkskarakter, zooals hij het noemt. „Toen bij de „Berlin"-ramp een onzer stadgenooten was verongelukt zoo schrijft hij, werd voor diens weduwe en kinde ren een welgeslaagde inzameling gehou den waardoor het gezin behoorlijk ver zorgd werd. Ieder van de kinderen kreeg tot het 18e jaar, naar 'k meen, een lijfrente en de moeder was dus althans van nijpende zorgen vrij. Thans is de vrouw uit den Haag ver trokken naar een andere stad de buurt maakte haar h9t leven onhoudbaar men wees haar na, maakte 't haar—op wier leven niets viel aan te merken op allerlei manieren onaangenaam, omdat „mevrouw." 't er zoo goed van nemen kon! Wangunst kon niet verduren, dat ze niet tot armoe vervallen was". Op balonnenvangst. Het pantserschip „Piet Hein", de stoomschoener „Dolfijn" en de torpedo booten G. I. „Habang" en „Demper" vertrokken naar de Noordzee tot het opsporen van eventueel aldaar ronddrij vende luchtballons. De torpedobooten „Goentoer" en „Toka", vertrokken voor hetzelfde doel. Een duur balletje gehak. Yijf aardappelenschilsters van de ves ting-artillerie-kazerne te Utrecht, die wegens heling van eetwaren, i. c. twee ballen gehakt, die zij van den kok dier militaire inrichting ten geschenke hadden aangenomen, door de Utrechtsche recht bank tot een maand gevangenis werden veroordeeld, kwamen in hooger beroep bij het Gerechtshof te Amsterdam er ieder met vijf dagen gevangenisstraf af. Wel treurig. Zondagavond heeft te St. Pietersteeg no. 1, te Amsterdam, in welk perceel zich een klein café bevindt, de bootwer ker Jan L. in een vlaag van delirium, zich met petroleum overgotendaarna stak hij zichzelf in brand. Door inmiddels toegeschoten buren werden de vlammen gebluscht. De man met zware brandwonden overdekt, werd naar het Binnengasthuis vervoerd waar hij is overleden. Weerbaarmaking van ons volk Sedert een drietal weken is door een kapitein, 4 luitenants, een sergeant-ma joor en 1 sergeant van het le regiment infanterie te Assen een curaus gevolgd in volksspelen, als vuistbal, slingerbal korfbal enz. Het ligt in de bedoeling dit 7-tal militairen van den 15den Oct. af dagelijks de dorpen in Drenthe te laten afreizen om de schooljeugd in de bovengenoemde spelen te onderwijzen. Deze maatregel, die bij wijze van proef door het ministerie van oorlog wordt genomen, zal 9 maanden duren. Slaagt hjj, dan zullen achtereenvolgens Gronin gen, Friesland en Overijsel aan de beurt zijn. NiemoenoetscJi examen. Een nieuwe veldwachter wordt bij zijn intrede wel eens op proef gesteld. Te Twijzel schijnen de heideluidjes dit te willen, althans de nieuwe veldwachter werd in de laatste week tweemaal aan gevallen. Beide malen heeft hij zich met de sabel moeten verdedigen. Een der belhamers kreeg een paar duchtige porren. Een andere keer heeft zelfs de revolver dienst moeten doen. Zeker uit de mond gespaard. Het klinkt wel ongeloofelijk, schrijft de „Middelburgsche Ct." maar het is toch waar. Een ongeveer 80-jarige arbei der uit een onzer naaste gemeenten, die dezer dagen is overleden, heeft zonder dat hem ooit een erfenis of eenig ander gelukje te beurt is gevallen, een som vergaard, die zijn, thans eveneens 80 jarige weduwe, in de vermogensbelasting brengt. Dat dit verzamelen gepaard ging met ontzegging van alles, wat maar eenigs- zins het leven kon veraangenamen, be hoeft geen betoog, als men weet welke loonen de boerenarbeiders verdienen, merkt de berichtgever op. Leenenmet inbraak. Het komt zeker niet eiken dag voor dat iemand inbreekt om geld te leenen! Dit wonderlijke geval heeft zich voorge daan te Noord-Apeldoorn. Nadat daar een dezer dagen was ingebroken, ontving de betrokken familie, tot haar niet geringe verbazing, op geheimzinnige wijze een gedeelte van het gestolen (pardon ge leende!) geld, toebehoorende aan den commensaal. Er was een briefje van den inbreker bij, waarin hij mededeelde het geld maar „geleend" te hebben. Het nog ontbrekende, doch eerst dat van den commensaal, zal hij binnen kort „terug betalen". Zondag 18 October 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna. 10 uur ds. Kijne. Koog. Nam. half 3 ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. 's Avonds 7 uur ds. Kniphuizen van Schoorl Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. (Voorbereiding) Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Nam. half 3 ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm 10 uur ds Scherpenhuysen. Ned. Prot. Bond. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. M. van Kleeff. Leiden, 16 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd 33 Stieren f112,— a f320,—; 210 Kalf- en Melkkoeien f 164 af 288; 711 Varekoeien f 120 a f 250; 198 Vette Ossen en Koeien f 174a 1 298 239 Graskalveren f 45 a f 110, 45 Kalveren (vette) f 80 a f 124 45 Kalveren (magere) t 10 af 14, 720 Schapen (vette) f 17,— a f 26. 531 Schapen (weide) f 14 a f 18; 300 Magere Varkens f 15-- a f 33, 426 Biggen f 3,50 k f 7,50; Schagen, 15 Oct. Aangevoerd: 9 Paarden f 80,a f 180, Veulens f a f 11 Stieren f 100 a 280, 25 Kaltkoeien f 150,a f 260— 80 Vette Koeien f 160 a f310; 375 Geldekoeien f 130 a f 240 40 Nuchtere Kalveren f 10 a f23, 88 Graskalveren f 40 a f 90 510 Lammeren f 8 a f 23, 780 Schapen (vette) f 20.— a f 28. 150 Schapen (magere) f 16,a 24, 47 Vette Varkens 44 a 47 cent per Kg. Varkens f a f 15,—; 40 Biggen f 6,a f 10, Boter f 1,45 a f 1,55 per K.G. Kipeieren f 5,25 a f 5,75 per 100; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 10 tot en met 16 Oct. '08. GEBOREN Pieter, z.v. Johannes Schou ten en Arendje Kolle, Niesjo Maria, d.v. Arie Cornclis Rab en Hundrika Akkerman, Jacobus, z.v. Teunis v. d. Vliot en Bouwina Knol. ONDERTROUWD: I GETROUWD: Geene. OVERLEDENI voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren NIESJE MARIA, dochtertje van A. C. Rab en H. Rab—Akkerman, den BurgTexel, 14 Oct. 1908. Ondertrouwd Amsterdam, 15 Qct 1908- llaariGiUj hopen de Boschwachter N. MIN T. BLANKEDAAL, hunne 12V3-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens eenige vaste werklieden van het Staatsboschbeheer te Texel. Gelegenheid gezocht ter verple ging eener gemakkelijke patiënte, lieist bij Burgermenschen zonder kinderen, tegen behoorlijke vergoeding buiten of in den Burg. Inlichtingen worden verstrekt door J. FLENS Pz., Badhotel, Koog. DANKBETUIGING. Voor de vele hartelijke blijken van deel neming, ons betoond na het ovorlijden van onzen geliefden Vader en Behuwd vader den heer P. A. Dekker, betuigen wij onzen vriendelijken dank. Namens de familie, J. A. DEKKER. Muiden, 18 Oct. 1908. worden beleefd uitgenoodigd Woensdag avond 8 uur in het Hotel de Oranjeboom tegenwoordig te zijn, ter oprichting eener EENIGE LIEFHEBBERS. Kippenhouders, tot heden niet toegetreden tot de eierenveiling, doch die zich voor het volgend jaar zouden willen aansluiten, worden, teneinde het ophalen der eieren zoo gunstig en zoo goedkoop mogelijk te kunnen regelen, verzocht zich zoo spoedig mogelijk te willen aanmelden. HET BESTUUR. Verder bevelen wij ons beleefd aan voor GEZ. DE GROOT, Weverstraat naast den heer P. Plaatsman, om de stammen van uw vruchtboomen van schilfers schoon te maken en in te smeeren met POMONA a 30 ct. de liter, oplossen met Vs deel water, voor kippenhokken enz. 3/.i deel water. CARBOLINEUM 10 ct. de liter, de 10 liter 90 cent, voor vloerleg gers, heinings, varkenshokken, enz. van eenige Rijwielen, beslist lste klas met 20 procent korting a contant. Verder houden wij ons aanbevolen voor 't leveren van KACHELS, TEGELBEU NEN, enz. enz. v. d. KLOOT Co., Waal. Om op te ruimen oen partij Am. Gr. Scbrooten duizend voet voor f 10. Mooi heiuinghout. Verder alle maten voorradig. BILLIJKE PRIJZEN. Sijbr. C. Eelman. S. Keijser Dz. P.8. Prijsopgaaf voor bestekken en par tijen worden gaarne verstrekt. 2 Benoeming onderwijzeres in oak k school te de Cocksdorp. 3 Verleening eeruol ontslag aan Mej. h. C. R. Brans als onderwijzeres in uak k aan de herhalingsschool te de Cocksdorp. 4 Benoeming onderwijzeres in oak k aan de herh. school te de Cocksdorp. 5 Idem te de Waal. 6 Voorstel inzake te nemen maatregelen betreffende melkuoorziening. 7 Ingebruikgeuing schoollokalen te Zuid- Eierland en den Burg. 8 Adres oan den Bond uoor Staatspen- sionneering. 9 Voorstel inzake oerhooging jaarwedde gemeente-ontoanger. 10 Voorstel tot het aangaan eener geld- leening. 11 Voorstel op het adres oan F. Keijser c.s. betreffende het postuerooer tus- schen Texel Mieuwediep. 12 Voorstel tot aankoop uan grond te Oosterend. 13 Idem te den Burg. 14 Vaststelling kohier schoolgelden 4e kwartaal 1908. 15 Vaststelling begrooting algemeen arm bestuur I909. 16 Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting 1908. 17 Vaststelling gemeentebegrooting 1909. 18 Reclame's hoofdelijken omslag. JOHAN RASCH EN ANNA PETRONELLA ANTONIA TIMMER. EN

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2