N°. 2200. Donderdag 22 October 1908. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland* BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave* ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v. Texel 4,15; 6,40; 11, 8,—; TREIN: v. Helder 5,18*; 7,81 12,13; 4,-; 7,- TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje h 10 Ct. 10 17 October. Van de nieuwsberichten die de binnen- landsche bladen ons in dö afgeloopen week brachten, waren er stellig geene, die met meer belangstelling werden gelezen dan die welke van het Loo omtrent den toestand onzer Koningin gemeld werden. Het waren tijdingen die reden tot verheuging konden geven en die de hoop opnieuw verlevendigden, dat als het de Almacht belieft ons koninklijke huis en ons volk een bljjde gebeurtenis te wachten staat. Het bericht dat H.M. in staat was in de afgeloopen week te profiteeren van het heerlijke herfstweder, dat October te genieten geeft dat Ze dagelijks kleine wandelingen mag maken dat Ze groote voorzichtigheid betracht en elke vermoeienis vermijdtdat Ze met haar gemaal dezen winter stillekons op het Loo zal blijven dat ze de aangevraagde audiënties niet kan verleenen en het bericht van gister dat Haar toestand heel goed genoemd mag worden dat alles wijst er op dat de mogelijkheid grooter wordt, dat de zoo driest volgehouden bewering van het „Vaderland" als zoude er een teleurstellende gebeurtenis hebben plaats gehad, volkomen onjuist is geweest. Allen die liefde koesteren voor ons Oranje huis en de moeieljjkheid gevoelen die een kinderloos blijven onzer Vorstin voor ons land zou kunnen opleveren, zullen met blijdschap kennis genomen hebben van deze hoopgevende berichten. o—o—o— De Anti-revolutionnaire partij die reeds lang den vurigen wensch koesterde haar grooten leider dr. A. Kuyper weder 's Lands vergaderzaal te zien binnentreden, heeft in de afgeloopen week de vervulling van dien wensch nabij zien komen. Dr. Kuyper is zoowel in Sneek als in Ommen tot lid onzer volkvertegenwoordiging gekozen en 't is te begrijpen dat al wat Anti-revoluti- onnair is zich daarover zeer verheugt. In Sneek ging het heel gemakkelijk doordat de andere partijen zich van het stellen van een candidaat onthielden werd Dr. Kuyper zonder slag of stoot verkozen, doch in het distrikt Ommen is nog hard gestreden moeten worden. Toch kwam ook daar de oud-minister met een meerderheid van ruim 1000 stemmen uit de bus, dank zij de medewerking der Katholieken en Christelijk Historischen er mogen dan al eenigen van laatstgenoemde politieke belij denis naar Mr. de Meester overgeloopen zijD. Naar het ons voorkomt ligt in den uitslag van dezen stembusstrijd een profetie voor den strijd in 1909. Duidelijk is toch gebleken, dat de rechterzijde, niettegenstaande enkele strubbelingen in den laatsten tijd nog schouder aan schouder staan en de hoop der vrijzinnigen dat de samenwerking een knak had gekregen door die min of meer ernstige wrijvingen, in rook is opgegaan. o—o o— Ons parlementaire bedrijf is thans weder in volle werking. Onze Tweede Kamer heeft haar openbare werkzaamheden weder her vat in de afgeloopen week. Het begin was voor onzen minister van landbouw niet zeer fortuinlijk. Dinsdag werd door hem een wetsontwerp in behan deling gebracht waarbij een 4 ton werd uitgetrokken als subsidie voor de in 1910 te Brussel te houden internationale ten toonstelling. Doch de minister had pech zelfs zijn politieke vrienden lieten hem in den steek. Blijkbaar vond de Kamer het niet gerechtvaardigd met het oog op den slechten toestand der Staatskas een zoo groot bedrag te voteeren voor een zaak, waarvan men het nut voor onze industrie landbouw en nijverheid niet zoo sterk ge voelde als de minister. Zijn wetsontwerp werd dan ook met vrij groote meerderheid verworpen. De drie laatste zittingsdagen der afgeloo pen week hield de Kamer zich bezig met het vraagstuk der werkloosheid. De winter is in aantocht en er is menigeen, die hem niet zeer hoopvol te gemoet gaat. De werkloosheid toch in ons land heeft groote afmetingen aangenomen en menig nijvere werkman vooral in onze groote steden en inzonderheid in de bouwvakken, is tot le digheid gedoemd, eenvoudig omdat er geen werk is, De heer Troelstra interpelleerde daarover, hing een donker tafereel op van het lijden dat reeds door menigeen geleden wordt en nog menig andere wacht en vroeg van de regeering dadelijke maatregelen om in den nood te voorzien. De Minister van Binnenlandsche Zaken die de interpellatie beantwoordde, zag de toestand niet zoo donker in, waarover hij zelfs op niet te kennen luchthartige wijze sprak wat een scherpe rupliek van den heer Troelstra en eenige andere leden tengevolge had. We vreezen evenwel dat het debat weinig practische gevolgen zal hebben. Iets wat we zeer zouden betreuren, omdat de toestand inderdaad verbetering behoeft, —o—o—o— Van de binnenlandsche gebeurtenissen verplaatsen we onze aandacht naar hetgeen in de afgeloopen week uit het buitenland gemeld werd. Vermeldden we zoo juist dat het er met de werkeloozen ten onzent niet zoo roos kleurig voorstaat, in Engeland is dat even eens het geval. Vooral in Londen is de schare van hen die geen werk hebben zeer groot en dit was dan ook de oorzaak dat in de afgeloopen week toen het Engelsch lager huis bjjeenkwam een groote betooging op touw werd gezet door de werkeloozen. Eenig resultaat werd er evenwel niet mee bereikt. Een 5000 tal politieagenten wisten de betoogers op een eerbiedigen afstand van het parlements gebouw te houden en een aanval om dat gebouw binnen te drin gen af te slaan. Staat het er met de Engelsche werke. loozen dus niet zeer hoopvol voor ook de Engelsche kiesrechtdames kunnen zich nog niet met de blijde hoop vleien dat haar vurige wensch het ministerie en het lager huis voor heur streven te winnen, spoedig zal worden vervuld. In de afgeloopen week hebben ze weer eens een aanval op het lagerhuis gewaagd, die echter op niets anders uitliep, dan dat eenige der heetgebakerste dames achter de tralies werden gebracht, waar ze over haar revolutionair optreden zullen kunnen na denken. Tenzij ze de eenige ponden sterling hooge boete betalen. Doch dat zullen de voorvechtsters wel niet verkiezen. Liever ondergaan ze het „martelaarsschap voor een heilige overtuiging" zooals men dat noemt. —o—o-o— De Fransche Kamer is ook in de afge loopen week weder bijeen gekomen en niet onder hoopvolle omstandigheden voor het Fransche Kabinet. In deze zittings periode zullen n.l. de belastingwetten van Cailliaux in behandeling komen en daartegen moet een sterke oppositie bestaan. Doch Clemenceau is een onverschrokken minister die voor geen kleintje vervaard is en hij heeft zelfs niet geaarzeld de opening der zitting te vervroegen. We zullen er wel spoedig meer van hooren. —o—o—o— In den Balkan keert de kalmte lang zamerhand terug en de vrees voor een mogelijk gewapend conflict vermindert daardoor met den dag. Dat is maar ge lukkig. Ook in Servië en Montenegro waar een opgewonden oorlogszuchtige stemming heerschte, komen de gemoederen tot be daren. Door de Mogendheden worden drukke besprekingen gehouden over een te houden conferentie om den toestand in den Balkan bij een nieuw tractaat te regelen. Het lijkt er naar dat de conferentie tot stand zal komen. De meerderheid der mogendheden heeft zich reeds bereid verklaard en een voorloopig programma moet reeds gemaakt zijn. De korte inhoud van dit programma komt hierop neer dat Turkeije het kind van de rekening zal worden. Bulgarije zal zijn onafhankelijkheid behouden. Oos- tenrijk-Hongarije blijft in het bezit van Bosnië en Herzegowina en de Kretenzers blijven onder Grieksche vlag. 't Eenige wat men Turkije wil geven is een schade loosstelling in geld. Daardoor zal Bulgarije diep in den zak moeten tasten want ook de aandeelhouders der Orientlijn moeten schadeloos gesteld worden. Nu daartoe is Bulgarije wel bereid, maar het moet ver klaard hebben in geen geval aan Turkije geld te willen geven in ruil voor de onaf hankelijkheid. Dan maar liever vechten. Ook Duitschland heeft zich over de voor waarden nog niet uitgelaten, maar vermoed wordt dat het wel één lijn met zijn bond genoot Oostenrijk zal trekken. Er zitten dus nogal haken aan de kling en het is nog volstrekt niet te zeggen wanneer de conferentie bijeen komt. Trouwens er zijn meer lastige kwesties op te lossen. Rusland heeft de Darda- nellen-kwestie b.v. ook aan de orde gesteld. Het wil vrijheid hebben van doortocht door de Dardanellenstraat voor zijn Zwarte Zeevloot. Nu is wel overeengekomen dat het deze zaak met Turkije zelf zal regelen, doch de Mogendheden willen daarin toch ook wel een woordje mee praten. En deze laatsten hebben ieder op hun beurt ook van die wenschen we denken b.v. maar aan Engoland dat gaarne Egypte wenscht te annexeeren en onmogelijk is het dus niet dat als Rusland wat krijgt, zij ook van de partij willen zijn. Zoodat we maar willen zeggen dat uit de Balkanverwikkelingen nog heel veel andere kwesties kunnen voortkomen. De zaak zal dus nog wel eenigen tijd om onze aandacht blijven vragen. TEXEL, 21 OCTOBER 1908. De Markt van Maandag. De markt van Maandag gaf meer vee te aanschouwen dan den vorigen marktdag. Niet onwaarschijnlijk was de oorzaak daarvan toe te schrijven aan eene gunstiger stemming welke zich in den handel openbaarde. Of de verwach ting nu wel in alle opzichten werd be vredigd, is zeker twijfelachtig, maar toch er was nog al kooplust en dan is zulks ook al spoedig op de prijzen van invloed. Omtrent den veehandel elders wordt over de afgeloopen week, in de bladen het volgende gezegd: „De prijzen van het stalvee zijn op de groote markt te Purmerend hoog ingezet. Yeel vraag voor het buitenland, vooral Frankrijk, droegen daartoe bij. Op andere markten was deze inzet reeds zeer goed merkbaar. Vette koeien waren matig vlug, met een kleine verhooging van prijs. Vette Schapen gingen iets terug, wegens een lage noteering van Londen. De aanvoer van vette varkens was minder dan in de voorgaande week; de handel was trekkend; voor de beste kwaliteit werd 23 a 24 cent betaald." Vergadering van 't Nut. Maandagavond werd in het hotel „de Lindeboom" de eerste buitengewone vergadering van 't Nut, voor zoover dit seizoen betreft, gehouden. De opkomst vooral der dames was vrij goed te noemen en mogelijk wel omdat het uur van aanvang op 8 uur was bepaald inplaats van op half acht en menigeen daar niet op had gelet, kon niet lang na den daarvoor bepaalden tijd de voorz. de vergadering openen. ZEd. deed dit met een hartelijk welkom aan allen en in 't bijzonder aan den spreker voor dien avond den heer Van Kleeff. Dat genoemde heer alhier de eerste spreekbeurt vervulde noemde spr. een geluk, want „een goed begin is het halve werk" en nu de heer Van Kleeff de eerste spreker was, mocht zeker met recht worden verwacht, dat we een goed begin zouden krijgen. Dat deze vergadering niet in „de Kikkert," het gewone lokaal, werd ge houden, kwam deelde spr. mede, doordat aldaar de lessen in de wapenoefeningen werden gegeven en die lessen moeielijk versteld konden worden. Verder werd nog door den voorz. medegedeeld dat de heer Hiddingh defi nitief tot penningmeester was benoemd en als gewoon lid van 't bestuur was afgetreden, terwijl in diens plaats als gewoon bestuurslid was gekozen de heer Wagemaker. De heer Van Kl6eff thans h9t woord verkrijgende deelde mede, tot onderwerp zijner rede voor dezen avond gekozen te hebben „Uithuizigheid."' Ter behandeling van dit onderwerp waren door spr. een tweetal schetsjes gemaakt, welke door ZEd. zouden worden voorgedragen, het eene voor en het andere na de pauze. Voor echter over te gaan tot het voordragen dezer schetsjes werd door spr. vooraf als inleiding besproken wat uithuizigheid is en wat de oorzaak er van kan zijn. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. flankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1