Buitenland. UIT DEN GEMEENTERAAD. „Eigen haard is goud waard" en „Oost West thuis best" zegt spr. zijn een paar zeker algemeen bekende spreekwoorden, en zij, die vooral in een groote stad langen tijd op kamers hebben moeten wonen en in pension gaan zullen zeker het met mij eens zijn, dat dit leven meermalen veel te wenschen overlaat en dat men na zoon leven volkomen instemming kan betuigen met het spreek woord Eigen haard is goud waard." Ook het andere spreekwoord„Oost West thuis best," wijst er op, dat het ware geluk niet buitenshuis kan worden gevonden. Onder „Uithuizigheid" nu moet worden verstaan een zekere stemming, waardoor men meent dat zijn geluk en genoegen alleen buitenshuis is te vinden. Vooral in de groote steden komt die iout veel voor doch ook ten plattelande is men er niet geheel vrij van. De oorzaken er van zijn zeer ver schillend. Een der oorzaken is zeker wel de „sport", vooral de rijwielsport brengt er menigeen toe zijne woning te veriaten en elders zijn genot te zoeken. Een goe:e zijde is daaraan wel te vinden, n.l. men wii zich ontwikkelen maar de uithuizigheid wordt er door bevorderd. Een der oorzaken van uit huizigheid is gebrek aan blijmoedigheid. Men zoekt die waar die niet is te vinden. Spr. wijst er verder op dat menigeen in huis verre van pleizierig is voor de huisgenooten, terwijl men daarbuiten hem roemt om zijn vroolijkheid. Menig een houdt er zegt spr. een gelegenheids- vroolijkheid op na. Na deze inleiding wordt door spreker ten beste gegeven het schetsje door hem getiteld De familie Maseman, waarin de oorzaken en de vreeselijke gevolgen geschetst werden bij de rijke familie Maseman, terwijl na de pauze een schets werd ten beste gegeven van uithuizigheid in de zoogenaamde jordaan te Amsterdam, welke getiteld „Arme Sientje", waarinde gevolgen der uithuizigheid zeker niet minder ver schrikkelijk bleken. Op meesterlijke wijze werden beide schetsen door den geachten spreker voorgedragen en met ademlooze stilte door hoorders en hoorderessen aangehoord en het woord van den voorz. waarbij hij den spreker dank bracht voor zijn keurige rede werd ongetwijfeld ten volle door alle aanwezigen beaamd. Aan dezen dank voegde de voorzitter nog toe de opmerking, dat gelukkig alhier de uithuizigheid maar gering was dank zij zeker, Zei spr., de Texelsche dames die het hun echtgenooten en de verdere huisgenooten thuis zoo gezellig mogelijk weten te maken. Men meene echter niet, zegt spr, dat men altijd maar thuis moet blijven, doch bedenke dat b.v. een bezoek aan de vergadering van 't Nut vooral wanneer een spreker als de heer Yan Kleeff optreedt zeer nuttig kan zijn. Nadat door den Voorz. alsnog was medegedeeld dat in November waar schijnlijk den 21sten de beer Stumphius van den Helder zal optreden, waar spr. hoopte dat alle aanwezigen en nog vele anderen aanwezig zouden zijn, werd de vergadering gesloten. Den Hoorn19 Oct. Gisteravond trad alhier in het „Loods manswelvaren" de heer Mullens uit Alkmaar met zijn bekende goocheltoeren op, die op zeer aardige wijze de kinderen en ook ouderen die waren opgekomen gedurende een paar uren bezig hield, 't Was zeker voor velen een nieuwtje alhier een goochelaar te zien optreden en het valt dan ook niet te betwijfelen of allen keerden zeer voldaan huiswaarts. Meldden wij in ons vorig nummer dat de palingvangst niets beteekende, thans is daar eene groote verandering in gekomen. Ofschoon niet alle visschers, waren er toch enkele die hedennacht de fuiken vol hadden, ja zelfs zoo, dat van één twee fuiken waren gebarsteD. Oudeschild, 19 Oct. Gisteravond, toen de „Ada van Hol land" wilde zwaaien, brak het touw, waarmede zij aan den wal was bevestigd. Daardoor liep zij op de blazerschuit TX 51 die hierdoor aanzienlijke averij bekwam. Door den aanhoudenden f ostenwind is de haven dikwijls met zeegras gevuld. Voortdurend is men bjjna werkzaam, om haar zoo ruim mogelijk te houden. De verzending van suikertdeten is in vollen gang. In kleine schuiten aan gevoerd worden ze in grootere vaartuigen overgeladen, om daarmede naar de sui kerfabrieken getransporteerd te worden. De Cocksdorp, 19 Oct. Dank zij de bijdragen van ouders en andere ingezetenen kon de heer Mullens, goochelaar te Alkmaar, ook hier en te Midden-Eierland eene voorstelling voor de schoolkinderen geven. Aan de verbaasde gezichten kon men zien, dat ze niets begrepen van de ver schillende goocheltoeren. Ze vermaakten zich evenwel kostelijk en toonden dit door herhaald handgeklap en hartelijk gelach. Ongeveer anderhalf uur werden ze in elke school bezig gehouden. Naar men verzekert zal de heer Mul lens hier binnenkort ook eene voorstelling voor grooteren geven. Oosterend, 20 Oct. Er zijn aanmerkelijk meer oestervis- schers dan in vroegere jaren, en de gewone opkoopers van deze weekdieren kunnen niet alles plaatsen. De handels vereniging „Wilhelmina" heeft dan ook besloten, om voor de leden, die het wenschen, oesters naar het buitenland te zenden, waarmede men bereids be gonnen is. „Het is mij goed nabij God te zijn" was het onderwerp van eene keurige godsdienstrede, Zondagavond door den heer Ds. M. van Kleeff uitgesproken voor de goed bezochte vergadering van den Ned Protestantenbond, afd. Oosterend. Naar den begaafden redenaar werd met ademlooze aandacht geluisterd. Hoe brutaal. Zaterdagavond laat, to6n in een woning aan de Hugo de Grootstraat te Lelden de bewoners nog gezellig zaten te kouten het raam opengeschoven met een tocht deken er voor, werd plotseling de deken weggerukt, en een of meer personen maakten er zich mee uit de voeten. De huisgenooten, daardoor in hun gezelligen kout gestoord, gingen er dadelijk op uit om de daders te vinden en de deken terug te krijgen. Het gelukte hun echter niet; de dader waarschijnlijk een grap penmaker, was gevlogen en de deken was ook weg. De politie er mee in kennis gesteld kon het vermiste voorwerp evenmin vinden. Het gerucht maakte van dit geval al reeds een finale inbrak. In brand gevlogen. Hoe onvoorzichtig het is ondoordacht met petroleum om te gaan, is weer be wezen door een vreeselijk ongeval dat plaats had in de Roentgenstraat te Rot terdam. Op no. 74 in die straat woont de sigarenwinkelier A. Slabbekoorn. Zijn vrouw de 26-jarige Jaantje Minnart, uit Ierseke geboortig, zou 's morgens om 10 uur met behulp van een kan petroleum de kachel aanmaken. Nadat het hout al ontstoken was en in de kachel op vlamde, wieip zij uit de kan een scheut olie op het vuur. De vlam laaide plot seling hoog op en sloeg in de kan, waar door de bodem er uitvloog. De rokken van vrouw S. vatte onmiddellijk vlam. In de agitatie vloog haar 6-jarig pleegkind Annetje Slabbekoorn tegen de brandende kleeding van baar pleegmoeder. Vrouw en kind snelde toen brandende de Roent genstraat in en veroorzaakten daar een heele paniek. Moedige burgers schoten toe, doofde de brandende kleeren der vrouw en van het kind. Het kind had ernstige brandwonden aan het hoofd; de lippen waren haast weggebrand, zoodat de ontbloote tanden de verschrikte toeschouwers tegengrijns- den. De vrouw had ernstige branwonden aan het onderlijf. De toestand van de arme kleine is hopeloos. Inbraak met brandstichting, De heer J. Barber, wonende op het Waterlooplein te Amsterdam, die bij zijn schoonvader op bezoek was, werd door zijn buurman gewaarschuwd dat de deur zijner woning open stond en uit de achterkamer rook naar buiten sloeg. De heer B. snelde naar huls en bluschte den brand met eenige emmers water. Hij kwam echter tot de ontdekking, dat dieven aan 't werk waren geweest, die eenig geld meenamen, en de linnenkast hadden leeggehaald. Alle goederen waren gedrenkt met benzine en petroleum, zoodat de gevolgen ontzettend zouden geweest zijn. Een ontrouw koopman. Te Denekamp kwam een vreemde meneer schapen koopen Vervolgens leende hij een fiets om even een var kenswagen te gaan bestellen en verdween daarna om niet terug te keeren. Sterke drank aan kinderen. Men meldt aan de „L. Crt." Een treurig feit heeft zich voorgedaan op den lotingsdag voor de nationale militie in de Friesche gemeente Idaarderadeel. Een of meer lotelingen hadden den treu- rigen moed, aan jongens van 7 en 8 jaar sterken drank toe te dienen. Naar men mededeelde, liep een der jongens in ken- nelijken staat van dronkenschap langs de straat. Dat de jongelui van 19 jaar ineenen dat op deu lotingsdag borrels te drioken mannelijk staat, dat is hun zaak, hoewel menigeen die ingekankerde gewoonte later duur moet betalen, maar dat ze aan zulke jeugdige kinderen sterken drank geven, dit is inmoreel. Zij, die zich aan zulke handelingen schuldig maakten, hebben zeker niet gedacht, dat zooiets strafbaar is voorde wet. Door de malaise. Men schrijft aan „de Tijd" uit Maas tricht De groot-industrie heeft eveneens te lijden onder de algemeene malaise. Op verschillende fabrieken zijn de arbeids uren verkort. Een achturigen werkdag het ideaal der socialisten is onge merkt ingevoerd tegen den wil der arbeiders zelf evenwel terwijl er dagen zijn, dat er nog minder dan 8 uur ge werkt wordt. Een zoet winstje g'De „Zijp. Ct." vertelt Door iemand te Alkmaar woonachtig werd een kleine hoeve met eenige hec taren grond gekocht in den polder Eier- land op Texel. Eenige dagen later verkocht de kooper zijn grond weer bij kleinere partijen en verwierf een winstje van om en bij de f 10.000. Ruime vischvangst. Het hoofd der school te Noordeloos, de heer J. v. Steernis, ging met een zijner zoons uit visschen. Samen vingen zij in 2 uren tijds 107 prachtige baarzen I Men zou er zijn baantje haast aan geven Een vermakelijke vertooning. Een eigenaardige verschijning was op een der Parijsche boulevards een bizonder groote auto, die zonder mededoogen alle voorbijgangers aam eed, als om hen te vermorselen, tot groot vermaak van hen die het moesten aanzien. De aangeredene echter werd als 't ware opgeschept en zat dan plotseling op de zachte kussens van een bank voor aan het rijtuig be vestigd. De liefhebberij voor deze „opschepperij" was groot, maar nog grooter het aantal lachers, 't Bleek een reclame van een automobielfirma te zijn, die een nieuw veiligheidstoeotel voor auto's in den handel heeft gebracht. De dame met den baard. Voor een lastig geval stond een com missaris van politie te New-York, die speciaal belast is met het toezicht op de aankomende landverhuizers. Onder de reizigers bevond zich een man, dien hij van een of andere ziekte verdacht en daarom door den dokter wilde laten onderzoeken. De man, die ingeschreven was als Gerard Woodhull, weigerde be slist zich te laten onderzoeken en toen men er op aandrong bekende hij dat hij een vrouw was. Gerard Woodhull of zooals zij werkelijk heet Gerardine Johnson, heeft een vollen baard en knevel, kastanjebruin van kleur. Die baard was oorzaak, dat zij als vrouw geen betrek king kon krijgen, waarop zjj besloot, manskieeren te gaan dragen en zich voor man uit te geven. Zoo gelukte het haar een betrekking te krijgen op een kantoor, waar zij al 15 jaren geweest is en goed haar brood verdient, zoo goed zelfs dat zij in haar vacantie een reis naar Europa heeft kunnen ondernemen; helaas dat op den terugkeer haar geheim moest worden ontdekt. Het lastige van het geval is, dat de wet in Amerika de vrouwen verbiedt manskieeren te dragen. Aan de regeering te Washington is thans het verzoek gericht om miss John son hiertoe een speciale toestemming te verleenen. Reizen daor het luchtruim. Te Berlijn werd in de afgeloopen week een luchtvaartwedstrijd gehouden, met twijfelachtig succes, waarover de bladen kolommen vol hebben geschreven. Dat alles zinkt echter in het niet wanneer de volgende adv. in het „Vau de toets van waarheid kan doorstaan: „Nederlander, welke aan de Pol. school te Ziirich heeft gestudeerd, is het gelukt een luchtschip te ontwerpen, dat 45 personen tegelijk, met een snelheid van 80 KM. per uur, vervoeren kan, terwijl het door zijn constructie in 't bijzonder voor Nederland geschikt is. „Hij zoekt een kapitalistenz." We zijn benieuwd of er een kapitalist zal zijn te vinden die zijn kapitaal in deze grootsche onderneming zal steken. Zou dit het geval zijn dan zullen we er meer van hooren en gelukt het naar wensch danhebben boot, spoor en fietsen afgedaan als niet meer van onzen tijd. Maar Weer icat nieuws. Dr. Lee de Forest heeft te Portsmouth proeven genomen met de telefoon zonder draad. Hij sprak van den kruiser Ton- lous" met zijn vrouw, die 50 zeemijlen van hem verwijderd was, op het oorlogs schip „Vernon" in de haven van Ports mouth. De proeven gelukten buitenge woon goed, hoewel verscheiden schepen in de buurt bezig waren zonder draad te telegrafeeren. Natuurlijk kunnen draadlooze telefoongesprekken door an deren worden opgevangen, maar men kan dan van een code gebruik maken. Men meent, dat deze wijze van telefo- neeren zeer geschikt is voor kleinere vaartuigen, zooals torpedobooten en pas sagiersbooten, die geen geoefend personeel voor de marconigrafie aan boord hebbben. Een dikhuid die zich niet „dik maakte." Op het terrein van de Weener sport club zou een eigenaardige krachtproef worden genomen: 120 athleten wilden hun gezamenlijke kracht meten tegen die van een reusachtigen olifant. Muthy, zoo heette de dikhuid, kreeg een breeden lederen gordel om het lichaam, waaraan een kabel was bevestigd en de kracht- menschen zouden nu beproeven, of het hun gelukken wilde, den kolossus van zijn plaats te krijgen. Evenwel, Muthy toonde er in het minst geen belang stelling in, wie sterker was, bij of de 120 sportsmen en vandaar wilde hij zich ook niet vermoeien met dit touwtrekken. Zoodra de athleten aan het touw trokken, gaf hij als een goedige lobbus toe en liet zich gedwee overal heen sjorren, zoodat de krachtproef als mislukt moest worden opgegeven. De arme athleten weten nu nog niet wie sterker is, zij te zamen of een olifant. In de heden gehouden gemeenteraad werd benoemd tot onderwijzeres in leervak k aan de O.L. School te Cocks dorp Mej. D. H. Brans aldaar, aan wie eveneens dat onderwijs werd opgedragen in de herhalingschool aldaar, terwijl Mej. M. A. Visser, thans reeds tijdelijk er mede belast het onderwijs in vak k werd opgedragen aan de herhalingschool te de Waal. Ten behoeve van den winterlandbouw- cursus werd toegestaan het verzoek om daarvoor te mogen gebruiken een school lokaal te Zuid-Eierland en een te Den Burg. Het voorstel van H.H. Ged. Staten, om het salaris van den gemeente-ont vanger te verhoogen en te brengen op f 700 werd niet aangenomen. B. en W. worden gemachtigd zoo noodig eene geldleening van f 2000 aan te gaan, indien wat zeer waarschijnlijk is de gemeente zal moeten bijdragen in het reservekapitaal voor de landbouwten toonstelling. De begrooting der gemeente voor 1909 werd vastgesteld tot een totaal bedrag van f 70085,826. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het salaris van den gemeentebode met f 50 verhoogd en gebracht op f 400 en dat van den ambtenaar ter Secretarie, Jonker, met f 100 en gebracht op f 600. Naar aanleiding voor het adres van F, Keijser cs., waarin wordt aangedron gen dat de raad pogingen zal aanwenden dat het postvervoer met Texels Eigen Stoombootonderneming zal geschieden, wordt besloten daarop by de regeering aan te dringen. Tal van redenen zullen daarbij worden opgegeven waarom zulks gewenscht is.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2