N°„ 2201* Zondag 25 October 1908. 228te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave* ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Ter verbetering en verfraaiing van den ingang van den Burg aan den Koogerweg was door den heer Joh. Roeper een strook grond aangeboden aan de Koogerstraat en Koogerweg, in ruil voor enkele deelen van den berm van dien weg, tegen oen vergoe ding van f 150. Men zou dan verkrijgen e^ne verbreeding van de Koogerstraat van 2 a 3 Meter. Verder zou de «loot langs den weg tot aan bet boschje bij den Boogaard moeten worden gedempt, hetrijloon van het zand zou door den beer R. worden betaald, terwijl door de gemeente bet zand zou moe ten worden geleverd. Ook de heele heining, welke ongeveer in dezelfde richting zou ge plaatst worden als de daartegenover staande buizen en erven, zou door den heer R. wor den bekostigd. De boomen staande op de strook grond welke bij de straat wordt ge voegd, worden eigendom der gemeente in ruil voor jonge boomen, voor rekening van deze op bet erf van den beer R. te plaatsen. De boomen mogen echter niet gerooid worden dan over 2 jaar. De kosten voor de gem. worden geraamd op totaal f 350. Naar aanleiding van dit aanbod, dat B en W voorstellen aan te nemen, merkt de br. Keesom op, dat bet bier gewoonte schijnt te zijn, dat de gemeente helpt om het bouw terrein meer waarde te geven. Elders, zegt spr. moet door de eigenaars van bouwter rein zelf gezorgd worden voor rioleering, enz. en hier laat men dat maar doen door de gemeente. Het bouwterrein krijgt daar door meer waarde. Vooruit moet de raad zien, heeft de hr. Keesom ons reeds meermalen gezegd, merkt de heer Dikkers op, en als we nu vooruit zien, zegt spr. en gaan bedenken dat al dat bouwterrein eens bebouwd zal zijn, dan weten we ook dat dit voordeelig is voor de gemeente, omdat van bebouwde eigendom men veel meer belasting moet worden betaald en dit ook aan de gemeente ten goede komt. De heer Keesom antwoordt, dat hij er niet tegen is, doch alleen die opmerking had wil len maken. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten bet aanbod van den heer Rosper te aanvaardeD. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f720,30. Wordt overeenkomstig bet advies der commissie van onderzoek vastgesteld tot een bedrag van f 5002,77s. Tengevolge verbouwing Gesticht van Wel dadigheid en extra straatwerk enz. moest de begrooting worden gewijzigd. Het eind cijfer van ontvangsten en uitgaven wordt nu inplaats van f 74483,61 f 88233,61. 17 Vaststelling gemeentebegrooting 1909. Van de comm. van onderzoek, bestaande uit de heeren Mets, Zijm en Lap was het rapport ingekomen dat zij geen aanleiding had gevonden tot bet maken van eenige op- of aanmerking en met de verhooging der salarissen van den gemeentebode met f 25 en van den ambtenaar ter Secretarie met f 100 zij zich wel konden vereenigen en mitsdien voorstelden de begrooting vast te stellen met als eindcijfer van ontvangst en uitgaven f 70085,826. Door den beer Mets werd thans echter voorgesteld bet salaris van den gemeente- TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Ct3. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prvjs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. WoeDsdag 1 Oet. 1908, voorin, halt 11. Do-on Voorz. de heer J. S. Dijt, Wethouder. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer Ruibiag. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen. De heer Dikkers merkte er op aan, dat in de commissie voor de zeevaartschool niet de heer Keesom was benoemd, doch de heer Mets, zoodat die commissie bestond uit de heeren Dikkers, Dros eu Mets. Met deze wijziging werden de notulen goedgekeurd. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Daarop deelt de Voorz. mede: dat bericht is ontvangen van den Comm. der Koningin in deze provincie van de herbenoeming als lid van het college van zetters der heeren J. S. Keijser en C. Bakker Wz. dat kasverificatie heeft plaats gehad bij den gemeente-ontvanger en alles in orde was bevonden. Totaal der ontvangsten bedroeg: 120575,24 Uitgaven 119534,76s In kas was nog 1040,47s Achterstallig was nog f 1819,75. Ook boeken en kas der havendirectie bleken in orde. Hier was het totaal der ontvangsten dat der uitgaven en in kas 7823,77 4999,08 f 2824,69 dat was ontvangen het bericht van het Prov. bestuur dat aan den burgemeester verlof was ver leend om tot 21 October 1908 buiten de gemeente te vertoeven. De voorz. voegt daaraan toe, dat bij van den burgemeester een particulier schrijven heeft ont vangen, waarin deze meldt dat hij naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam ging, om eene kleine niet gevaarlijke operatie le ondergaan en dal ZEd. daarom verlenging van verlof had aangevraagd, officieel was echter nog Diets daaromtrent ver nomen. Mededeeling en ingekomen stukken werden voor kennisgeving aaDgenomen. 2 Benoeming onderwijzeres in oak k school te de Cocksdorp. De eenige sollicitante Mej. D. H. Brans wordt daarvoor met algemeene stemmen benoemd met ingang van 1 Januari 1909. Op voorstel van den Voorz. worden verder B. en W. gemachtigd eene oproeping te doen voor sollicitanten voor onderwijzeres te Midden-Eier- land verplicht tevens onderwijs te geven in de handwerken. 3 Verleening eeruol ontslag aan Mej. H. C. R. Brans als onderwijzeres in uak k aan de herhalingsschool te de Cocksdorp. Door Mej. H. C. R. Brans was bjj haar ontslag aanvrage als onderwijzeres in de handwerken te Cocksdorp verzuimd dit te doen zoowel voor de gewone dagschool als de herhalingsschool, dit abuis werd nu door haar hersteld. Met algemeene stemmen werd haar nu ook eervol ontslag verleend als onderwijzeres in vak k aan aan de herhalingsschool te de Cocksdorp ingang 1 Oct. 1908. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van don heer Bakker deelt de V oorz. mede, dat door hun college thans mej. D. H. Brans tijdelijk met die functie is belast. 4 Benoeming onderwijzeres in uak k aan de herh. school te de Gocksdorp. Met algemeene stemmen wordt irjï zoodanig benoemd mej. D. H. Brans, terwijl die benoeming zal worden gerekend te zijn ingegaan op 1 October 1908. 5 Idem te de Waal. Eveneens met algemeene stemmen wordt als onderwijzeres in de handwerken aan de herha lingsschool te Waal benoemd mej. M. A. Visser ook met ingang van 1 Oct. j.l. 6 Voorstel inzake te nemen maatregelen Z' betreffende melkuoorziening. Van het Prov. Bestuur van Noord-Holland was eene missive ingekomen waarin wordt govraagd of de raad zich in beginsel kan verklaren voor het maken van bepalingen voor het vervoer en de behandeling der melk niet het oog op slechte en voor de gezondheid schadelijke melk. B. on W. meenen te moeten ontraden zich er voor te verklaren, aangezien b.v. de melk hier over 't algemeen niet slecht is en indien bepaling omtrent behandeling enz. worden gemaakt, het bij zulk een uitgestrektheid als onze gemeente het do gemeente enorm veel geld zou kosten omdat men tal van controleurs zou noodig hebben B. en W. stellen dus voor lo berichten, dat de raad niet bereid is een verordening op melkvoor- zioning in to voeren. De heer Dikkers vindt laatstgenoemde uitspraak wol wat sterk en wonsoht er in to voegen het woordje vooralsnog. Spr. meent n.l. dat bet beter is eerst eens te zien wat andere plattelandsge meenten doen en daarna indion zulks gewensoht wordt geacht enkele bepalingen uit die verorde ningen ovor te nemon. Spr. meent, dat alles wat do melklevcrantio betreft nog niet is zooals dit bohoort. De voorz. meent, dat nu er gevraagd wordt zich uit te spreken, of men er in beginsel voor is of niet, de uitdrukking door B. en W. voorge steld er best door kan, doch is wel bereid er het woordje vooralsnog of iets dergelijks in te lassen daar zeker allen met hem wel voor goede melk zullen zijD Het voorstel van B. en W. met de kleine wijziging daarop in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7 Ingebruikgeuing schoollokalen te Zuid- Eierland en den Burg. Verzoeken daarvoor waren ingekomen van de besturen der afd. EierlaDd en Texel v. d. Holl. Maatsch. v. Landbouw om een verwarmd en ver licht lokaal ten behoeve der landbouwwintercursus. B. en W. achtte het een gemeentebelang, terwijl bovendien door het Rijk de subsidie niet verleend wordt indien door de gemeente niet voor een lokaal wordt gezorgd. Met algemeene stemmen werden daatop de verzoeken toegestaan. 8 fldres uan den Bond uoor Staatspen- sionneering. B. en W. kunnen geen vrijheid vinden voor te stellen dat verzoek in te willigen. Zij zijn niet genoegzaam op de hoogte dier zaak en weten niet of hetgeen gevraagd wordt wel uitvoerbaar is, bovendien meenen zij dat de raad zich door inwilliging van dat verzoek zou begeven op het gebied der landspolitiek, hetgeen h.i. niet op den weg van den raad ligt. De heer Mets meent dat er wel adhaesie moest worden betuigd met het adres van den bond voor Staatspensioneering. De heer Dikkers is het wel eeDigszins met den heer Mets eens, zou het zeer gelukkig noemen, wanneer reeds nu zoo'n pensioenwet bestond, doch meent dat aan de verwezenlijking van het plan van den bond al te groote bezwaren zijn verbonden, zoodat de verwezenlijking van het doel nog wel verre zal zijD. Ook de heer Langeveld voelt veel voor Staats pensioen, doch deelt de vrees van den heer Dikkers, dat bet nog wel laog zal duren voor het zoover is. De heer Mets zegt ook wel meer voor premie betaling le zijn, al was het dan ook Dog zoo weinig. De Voorz. merkt op, dat de leden dus zeil al twijfelen aan de mogelijkheid van hetgeen wordt gevraagd. De heer Dros wijst Daar aanleiding van deze opmerking er op, dat in Engeland onlangs is bewezen, dat het wel mogelijk is en dat de beslissing er over bij de 2c kamer is. Het voorstel van B. en W. daarop in stemming gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen die van de heeren Mets en Dros. 9 Voorstel inzake uerhooging jaarwedde gemeente-ontuanger. Door bet Prov. bestuur van Nonrdholland werd in overweging gegeven het salaris van den gem. ontvanger to verhoogen met f 100 en te brengen op f 700. B en W meenen te moeten voorstellen daartoe niet over te gaan, aangezien, naar zij meenen, er geene termen bestaan welke die verhooging zou den wettigen en f 600 voldoende is. De beer Dikkers vindt f 600 enotm laag, ook in vergelijking met de salarissen dier functiona rissen in andere gemeenten. Spr. meent dat mag worden gerekend dat de ontvanger evenveol uren buiten zijn kantoortijd noodig beeft voor admini stratie als die kantooruren zelf bedragen. Op die wijze beeft do ontvanger per week 40 uur dienst of per jaar ruim 2000 uur. Trekt men nu voor huur kantoor, verwarming enz. f 100 van 't salaris af, dan is de belooning van den ontvanger slechts 50 cents por uur z.i. veel te gering voor zulk een post van vertrouwen. Spr. meent dat verhooging van salaris dus wel g6wenscht is. De heer Bakker is het met de berekening der uren, welke door den ontvanger moet worden ge werkt niet eens en rekent dat deze zijn werk best af kan gedurende de kantooruren; de heer Keesom is het met den heer Bakker eens. De voorz. zegt dat B en W meenen dat het salaris voldoende is en dat de functionaris reeds door die betrekking een zekere voorsprong heeft ter verkrijging van nevenbetrekkingen. De hoer Dikkers meent dat zijne berekening der uren wel goed is; de heer Langeveld zou indien f 100 verhooping to veel mocht wezen, die verhooging willen bepalen op f 50, terwijl de heer Mets zegt zich buiten stemming te willen houden, omdat, naar hij meent, de verhooging toch zal moeten worden gogeven omdat het Prov. bestuur zulks verlangt; do hoor Dikkers wijst er echter op, dat dit niet altijd het geval is en bv, indertijd hot traktement van den burgemeester niet werd verhoogd. Het voorstel Dikkers, in stemming gebracht, wordt verworpen met 7 stemmen togen 4, zijnde die van de heeren Dikkers, Langeveld, Dros on Koning. Het voorstel van B en W om niet te verhoogen, was dus aangenomen. 10 Voorstel tot het aangaan eener geld- leening. Voor hot waarborgfonds der tentoonstelling was indertijd door do gemeente goteekend voort 2000. Van terzijde was aan B en f medegedeeld dat dit bedrag mogelijk wel geheel, doch zeker gioo- tendeels, noodig zon zijn en teneinde dadelijk gereed te zijn wanneer het geld werd opgevraagd, meenden B en W het voorstel te moeten doen tot het aaDgaan dier leening tegen hoogstens 4°/0 en at te lossen in jaarlijksche termijnen van min stens f 250, beginnende 31 Deo. 1910. De heer Keesom licht daarbij toe dat een groot deel der rekeningen is betaald, en men in hoofd zaak het geld voor de prijzen te kort komt. Met alg. et. wordt het voorstel B en W aangenomen 11 Voorstel op het adres uan F. Keijser c.s. betreffende het postueruoer tus- schen Texel Nieuwediep. Een verzoek was ingekomen van den heer P. Keijser en anderen, dat door den Raad bij de regeering er op zou worden aangedrongen dat aan Texels Eigen Stoombootonderneming het vervoer der post tusschen Texel en Helder zou worden opgedragen. B en VV meenen dat bij deze zaak het gemeente belang nauw betrokken is en stellen mitsdien voor zich met een adres namens den Raad te richten tot Z.Ex. den Minister van Waterstaat, om aan T.E.S. O. het postvervoer op te dragen. Tal van redenen worden in het voorstel van B en W genoemd, welke zullen worden opgege ven om het adres kracht bij te zetten. Wij stippen daarvan aan a dat moet gezorgd worden dat die verbinding zoo volmaakt mogelijk zij en de stoomboot //de Dageraad// van T.E.S.O. speciaal gebouwd is om ook des winters den dienst zoo lang mogelijk te kunnen volhouden, b dat de publieke opinie direct voor de onder neming was en nog is, een bewijs dus dat de onderneming in 'n lang gerooide behoefte voorziet, c dat T.E.S.O. geen winstbejag op het oog heeft en de dienst onderhoudt zonder eenige geldelijke steun, d dat het niet aangaat een concurrent, die uit sluitend winstbejag op het oog heeft, uit de alg. kas geldelijk te steunen, e dat de Texelaars getoond hebben en nog toonen wat het particulier initiatief vermag, f dat de regeering steeds het part. initiatief tracht te steunen en het dus niet aangaat, dat nu in dit speciale geval dien steun wordt onthouden, g dat het publiek belang eisebt dat T.E.S.O bestaan blijft, b dat het postvervoer eene niet te versmaden subsidie geeft, en het der regeering niet onver- Lschillig mag zijn of die subsidie wordt gebruikt voor winst of ter bevordering van de algemeene belangen. De beer Langeveld juicht het voorstel toe en zegt dat T.E.S.O. het postvervoer toekomt. Spr. wijst er verder op, hoe T.E.S.O. getoond heeft tegen geen opoffering op te zien, getuige haar vervoer van passagiers en goederen, ook bij ijsgang, iets waarvoor de heer Bosman nog nimmer had gezorgd. Spr. herinnert er verder aan hoe de hr. B indertijd bij de tramooncessie nog ongenegen bleek verbeteringen aan te brengen door het in de vaart brengen van een grootere boot en gen. heer dit toen had verschoven naar den tijd dat de haven eens vergroot zou zijn. T.E.S.O. heeft een flinke soliede zeewaardige boot en verdient aller steun. De heer Zijm zegt, dat het adres zijn volle sympathie heeft, terwijl de heer Dikkers er ook ten volle mede sympathieseert, doch meent maar niet de loftrompet te moeten opsteken over het bestuur der vereeniging, waarvan eenige leden aanwezig zijn, ze zouden anders wel eeDS te trotsch kunnen wordeD, ook al is er een enkele die wel eens een kromme sprong maakt. Spr. meent echter in overweging te moeten geven ook een afschrift van bet adres te zenden aan den heer direeteur- generaal der posterijen eu telegrafie enaanH.H. Ged. Staten dezer provincie, waarbij door Z.E. den Minister zeker wel inlichtingen zullen worden ingewonnen. De voorz. zegt dat dit zal geschieden. De heer Langeveld zegt dat hij vertrouwt dat B en W al hunne krachten zullen inspannen voor de goede zaak. Niemand vorder het woord verlangende, zegt de voorz. dat hij meent het te mogen beschouwen dat het voorstel van B en IV met algem. stemmen is aangenomen. 12 Voorstel tot aankoop uan grond te Oosterend. Ten gevolge van de aanleg van den grintweg naar Oost is het verkeer door de Peperstraat te Oostorend sterk toegenomen en verbreeding dier slrnat wel gewenscht. Aan het begin dier straat kan een stukje grond verkregen worden van M. Bz. Vlaming voor f 30. Door aankoop van dit stukje grond, groot onger. 5 M3, wordt de schuine hoek aldaar afgesneden. BenW achten die prijs billijk en stellen voor tot aankoop daarvan over te gaan. Minder billijk wordt geacht het aanbod van L. Koning, die ongev. 50 M3 wil afstaan voor f 25, tlocli daarbij tevens verlangt, dat do gomcento een schutting zal plaatsen naar zijn aanwijzing en die volgens den gomcente-opzichter ongev. f 1,00 per M. zou moeten kosten, terwijl een schutting van f 1 zokor ruimschoots voldoende zou zijn. B en W achten die eisoh zeer overdreven. Totaal zon het de gemeente dan ongeveer f 200 kosten. Zij meenen dus de aankoop van dezen grond te moe ten ontraden. De heer Koning meent dat het wel noodig is dat die grond wordt aangekocht en acht de eisch niet onaannemelijk, terwij! hij er op wijst dat nu de gelegenheid er is om de grond te krijgen, terwijl die mogelijk later kan ontbreken, Naar aanleiding van laatstgenoemde opmerking wijst de heer Keesom er op dat de onteigeningswet er ook nog is en meermalen bleek dat de onwil lige dan minder kreeg dan eerst aangeboden werd. Met algem. stemmen wordt daarop besloten tot aankoop van den grond van den heer Vlaming, terwijl met 5 tegen 4 stemmen, die van de h.h. Dijt, Over, Keesom en Lap wordt besloten tot aankoop van den grond van den heer L. Koning. De heeren Koning en Bakker onthielden zich van stemming. 13 Idem te den Burg. 14 Vaststelling kohier schoolgelden 4e kwartaal 1908. 15 Vaststelling begrooting algemeen arm bestuur I909. 16 Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting 1908.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1