N°. 2202. Donderdag 29 October 1908. 22s" J aar gang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave* ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel. LANDWEER. JAARLI.JKSCH ONDERZOEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL brengen onder verwijziging naar de op de gemeentelijke aanplakborden aangeplakte bekendma kingen, ter kennis van belanghebbenden lo. dat bet onderzoek van de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Landweer zal worden gehouden te den Burg alhier, in een lokaal der o.l. school aldaar op Vrijdag 20 November 1908 en wel des voormiddags te negen uur de verlofgangers die in 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de Landweer zijn overgegaan en des voormiddags te half elf ure de verlofgangers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan 2e. dat aan dat onderzoek moeten deelnemen de verlofgangers, die in 1903, 1904, 1905, 1906, 1907 en 1908 naar de Landweer zijn overgegaan, met uit zondering echter van de verlofgangers die in den loop van het jaar 1908 over eenkomstig art. 11 der wet onder de wapenen zijn geweest en van hen, die van de bevoegde autoriteiten vrijstelling hebben verkregen van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. Texel, den 28 October 1908. Burgem. en Weth. van Texel, J. S. DIJT, L.B. De Secretaris RUIBING. 17 24 October. Het werkloozen debat in onze Tweede Kamer heeft meer tijd in beslag genomen, dan men verwacht had en is de Kamerleden dientengevolge op eenige avondzittingen te staan gekomen. Lang en breed is over de kwestie gedebatteerd en natuurlijk zjjn er ook nu en dan nog wat harde woorden gevallen. Intusschen heeft de inlerpellant en zij die met hem van oordeel waren dat er ook van regeeringswege iets tegen het euvel gedaan moet worden, de voldoening mogen smaken dat minister Heemskerck zijn gere serveerde houding ten slotte heeft laten varen en zich bereid heeft verklaard de helpende hand te bieden, 't Resultaat der interpellatie was dat een motie werd aan genomen van den heer Treub, waarin o.m. verklaard werd, dat de Kamer van oordeol was „dat de Regeering do werkzaamheid van particulieren en gemeenten ter tege moetkoming in den bestaanden nood zooveel mogelijk behoort te steunen". Ook werd de wen8chelijkheid van een onderzoek naar den toestand uitgesproken en tevens dat voorzorgsmaatregelen dienen te worden genomen, onder meer door stelselmatige bevordering van werkloosheidsverzekering De minister legde zich bij den inhoud der motie neer, zoodat als in den komenden winter den nood aan den man komt, zij die zich hot lot der werkeloozen aantrekken, weten dat zij op den steun der regeering kunnen rekenen. Na de werkloozen interpellatie heeft de Kamer de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der militiewet afgehandeld. Minister Sabron heeft ook naar een weg omgezien om het vraagstuk van het blijvend gedeelte een stap nader tot zijn oplossing te brengen. Volgens het wetsontwerp zullen de miliciens die voor geheele oefening ingelijfd worden in het vervolg in twee gedeelten opkomen. Het eene gedeelte in de eerste helft van Maart, het andere ge deelte in de tweede helft van September. Daardoor meent de minister den diensttijd van het blijvend gedeelte met 2 maanden te kunnen verkorten. Over het ontwerp is een vrij groote strijd gevoerd hoofdzakelijk over het blijvend gedeelte. Het debat herinderde dikwijls aan de rumoerige discussies die het vorig jaar in 's Lands vergaderzaal omtrent onze legerkwestie werden gevoerd. De bespre king had dan ook een groot aantal amen- damenten ten gevolge die allen evenwel zonder uitzondering den weg gingen die reeds zoovele amendementen voor hen gegaan zijn ze werden verworpen. Zoo ging het o.a. ook met het amendement om de 3e herhalingsoefening af te schaffen alsmede met dat wat beoogde den duur dier derde herhalingsoefening op een week te stellen. Dö regeering wilde van beide amendementen niets weten en dreigde maar telkens het ontwerp te zullen intrek ken als de Kamer de amendementen aan nam. Na afhandeling der militiewet is de Kamer tot 5 November a.s. met vacantie gegaan. Met genoemden datum komen de begroo tingen aan de orde, waarover men wel niet zoo heel spoedig uitgepraat zal zijn. o—o o Keizer Wilhelm heeft het druk gehad in de afgeloopen week. Niet alleen dat ver schillende voorbereidingen voor het huwe lijk van zijn zoon prins August Wilhelm met princes Alexandria Victoria zu Holstein Glücksburg—welk huwelijk Donderdag met groote praal en plechtigheid voltrokken werd—zyn aandacht vroegen, doch ook de plechtige opening van den Pruisischen Landdag stond op het programma. De Landdag dan is Woensdag op de gebrui kelijke wijze door den Keizer, die tevens Koning van Pruisen is, met een Troonrede geopend, waarvan wel het belangrijkste was de aankondiging van een nieuwe kies rechtregeling voor Pruisen. De bedoeling is de bestaande Kieswet voor het Huis van Algevaardigden zoodanig te wijzigen, dat het bestaande cencuskiesrecht vervangen wordt door een meervoudig kiesrecht, dat niet alleen gegrond zal zjjn op de kentee- kenen van welstand maar ook van ontwik keling en op den leeftijd, iets waarop de vooruitstrevenden in het Rijk reeds lang aangedrongen hebben. Daar in de Troon rede evenwel gezegd wordt dat deze nieuwe regeling omvangrijke voorbereidende werk zaamheden noodig zal maken, kan het nog wel langen tijd aanhouden eer de nieuwe Kieswet ingevoerd kan worden. Voor de conservatieven was do aankon diging van een nieuw kiestelsel een aan gename verrassing omdat zij nog altijd stellig gehoopt hadden dat de regeering de Kiesrechtkwestie in de naaste toekomst wel niet ter hand zoude nemen. o—o o Zooals we in ons vorig overzicht reeds me dedeelden is de Fransche Kamer weder met haren arbeid begonnen, In de afgeloopen week nu zijn de aangekondigde marino- interpellaties gehouden en deze zijn nood lottig geweest voor den minister van marine de heer Thomson. Zooals men weet hebben er in den laatsten tijd tal van marinerampen plaats gehad en naar aanleiding daarvan werden de interpellaties gedaan. Daarbij werden medcdeelingen gedaan omtrent de resultaten van het onderzoek dat naar de oorzaak dier rampen was ingesteld en daarbij kwam niet alleen aan het licht dat er veel aan het Fransche marinewezen hapert, doch ook werden ernstige aanvallen op het beleid van den marineminister gedaan. Vooral hetgeen Delcassé omtrent de ramp van de „Jena" mededeelde was een ernstige aan klacht tegen ministerieele zorgeloosheid en deze afgevaardigde aarzelde niet te verkla ren dat als de minister den raad van den commandant niet in den wind had geslagen de ontploffing voorkomen had kunnen werden. Een motie van Delcassé waarin uitgesproken werd dat de Kamer die zorge loosheid betreurde werd met groote meer derheid aangenomen en dat stond gelijk met een vonnissen van den minister. Deze heeft dan ook het bijltje er bij neergelegd. In zijn plaats is benoemd de heer Picard die hoewel geen vakman toch een zoo uit gebreide kennis moet bezitten, dat men hem met gerustheid de moeilijke taak van marine-minister durft opdragen. Ook de Dreyfuszaak is weer eens in de Kamer aan de orde geweest. Door de afgevaardigde Biétrij werd geinterpelleerd waarbij hij een heftige aanval deed op het Hof van Cassatie dat Dreyfus van schuld vrijsprak. De interpellant liet zich zoo door zijn toorn medesleepen, dat hij uit de Kamer verwijderd moest worden en hij als Kamerlid geschorst werd. —o—o—o— De kwestie der werkeloosheid is in het Engelsche Lagerhuis in de voorbije week aan de orde geweest. Door Minister Asquith werd Donderdag in een uitvoerige rede het vraagstuk der werkeloosheid, dat steeds meer op den voorgrond treedt, besproken en de minister heeft blijk gegeven dat het tijdstip gekomen is in Engeland om van Overheidswege zich met de oplos sing van dat vraagstuk bezig te houden. Hoewel in dit zittingsjaar door hem geen werkloozen wetgeving kon worden inge diend achtte de minister den toestand toch van dien aard dat het parlement eerst meer behoorde te doen dan alleen zijn medegevoel te laten blijken. Van Regee ringswege zal een crediet aangevraagd worden en de minister gaf al een heel lijstje van maatregelen die dadelijk geno me zullen worden tegen het ernstige euvel. De volgende week zal het Lagerhuis gelegenheid hebben dieper op de zaak in te gaan en de kwestie aan een bespreking onderwerpen. —o—o—o— Zooals men weet is de Amerikaansche vloot op reis en legt hier en daar bezoeken af. Zoo bracht ze in de afgeloopen week een visite aan Japan en de ontvangst daar moet de verwachtingen van de Amerikanen zeer hebben overtroffen. Ze was in één woord geestdriftig. De Amerikaansche vloot voogd, admiraal Sperry werd zelfs door den Keizer ontvangen en deze heeft hem een eigenhandig schrijven meegegeven aan president Roosevelt, waarin de Keizer o.a. zegt, dat de historische betrekkingen van goede verstandhouding en oprechte vriend schap met de V. S. door hem beschouwd worden als een kostbare erfenis, welke zijn regeering is te beurt gevallen. Verder beloofde de Keizer dat het in de toekomst zijn vast doel en voortdurend streven zijn zal, de vriendschapsbanden, welke beide landen verbinden, saam te smeden tot onverbreekbare banden van goede buurt schap en volkomen eensgezindheid. Dat men in Amerika met deze luister- rjjko ontvangst der vloot in de wolken is, daarvan geven wel getuigenis de waar- deerende beschouwingen die de Amerikaan sche pers daaraan heeft gewijd. —o—o—o— Over de Balkan kwestie kunnen we kort zijn. De toestand is thans volkomen kalm en de vrees voor gewapende conflicten is voorloopig weer voorbij. Met het bijeenroepen van een conferentie der mogendheden schiet het nog niet heel hard op. Men schijnt het over het programma nog niet geheel eens te zijn. Intusschen de onderhandelingen worden nog voortgezet- Door de meest belanghebbende Staten zijn inmiddels met Turkije onder de hand reeds onderhandelingen aangeknoopt. Tus- schen Bulgarije en de Porte moet men naar luid der berichten bijna reeds tot overeen stemming gekomen zijn, doch de bespre kingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije zijn weer afgebroken, omdat de Porte in de verste verte niet bereid was op de voorwaarden van Keizer Frans Jozefs regeering in te gaan. Waarschijnlijk dat we waar thans aan raking met elkaar gezocht en gekregen is— binnenkort wel iets naders over de onder- handelingen op den Balkan zullen hooren. TEXEL, 28 OCTOBER 1908. Bij Kon. besluit is benoemd tot Heem raad der Dertig Gemeensch. polders op Texel, de heer K. Lap Bz. Markt. De aanvoer van Wolvee ter markt van Maandag was niet zeer druk, de handel was maar matigjes en de prijzen dienovereenkomstig. Rundvee was nog al druk aangevoerd, waaronder veel jong goedje, waaruit valt afteleiden dat de staltijd al spoedig aanstaande is. Herdenking 50-jarig Priesterfeest. Aan de N. T. Ct. ontleenen wij de mede- deeliüg dat, evenals op vele plaatsen, het 50-jarig priesterfeest van Z. H. den Paus ook door de Katholieken dezer parochie op burgerlijke wijze feestelijk zal worden herdacht. Ten dien einde zullen op initiatief en onder leiding van den ZeerEerw. Heer Pastoor tegen half November een tweetal feestavonden worden georganiseerd. Het R. K. Zangkoor versterkt door het Zangkoor van Oude- schild, zal eenige nummers ten gehoore geven, terwijl verder een spreker zal optreden en lichtbeelden zullen worden vertoond. Ook aan de kinderen zal een feestje worden gegeven. Met 1 November a. s. Wij willen er tijdig aan herinneren dat met 1 Nov. a. s., (d. i. Zondag), de vertrekuren van de boot van Texels Eigen Stoombootonderneming volgens de dienstregeling eenige wijziging ondergaat De vertrekuren zullen dan zijn: Van Texel 615 8,15 - 11 2,30 plaatstijd. Van Beider 7,15 9,30 12,15 3,45 plaatstijd. Wij brengen evenwel onder de aan dacht dat de dienst [gedurende October volgens de dienstregeling te 4 uur van Helder, tot nadere aajikondiging op 4,15 werd bepaald. Eene nadere aankondiging mag dus worden verwacht. Oosterend27 Cct. Op Zaterdag, 7 November a.s. zal alhier in de Doopsgezinde Kerk een ge zelschap optreden uit den Haag, om te geven gewijde muziek en zang. Dit gezelschap staat onder leiding van den heer Secrève, Organist bij de Rernon- strantsche Gemeente, te 'sGravenhage. Er wordt met veel lof gesproken en geschreven over het schoona, dat ten gehoore gebracht zal kunnen worden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1