volgen, welke daarna de meeste stem men op zich hadden vereenigd. Nadat de briefjes waren geopend en door den voorzitterjden benoemden werd gevraagd of deze zich die benoeming lieten wel gevallen, scheen het aanvankelijk of ook nu weder de vergadering zou worden teleurgesteld en men zou moeten uiteen gaan zonder een bestuur te hebben ver kregen in welk geval de vereeniging onvoorwaardelijk zou zijn opgeheven, daar ook nu weder de benoemden toen ze door den Voorz. werden gevraagd voor de benoeming bedankten. Eene gelukkige wending werd daarin gebracht door het voorstel van een der aanwezigen n.l. dit, dat de Yoorz. die de meeste stemmen op zich had vereenigd zich ook eerst zou uitspreken of deze de benoeming aannam. Deze nu gaf toen te kennen de benoeming „nolens volens" te zullen aannemen en dit goede voor beeld werd thans weldra gevolgd door de heeren J. S. Dijt, Dikkers, Over en A. Lan geveld Az., welke zich nu ook lieten overhalen dat goede voorbeeld te volgen, alleen de heer Ruibing bleef bij zijn eens genomen besluit. Was in vorige vergadering reeds be sloten de kon. goedkeuring te vragen, bij de aanvrage om die goedkeuring moet echter worden overgelegd een uittreksel uit de notulen van de ver gadering, waarin het besluit werd geno men die aanvrage te doen, en van de vorige vergadering zijn geen notulen, aangezien er ook nog geen bestuur was hetzelfde besluit moest dus nu weder worden genomen, tevens werd het bestuur gemachtigd om eventueels kleine wijzi gingen, welke in de notulen mochten noodig worden geacht ten einde die goedkeuring te verkrijgen, zelf daarin aan te breogen, zonder dat de vergade ring er voor zou behoeven bijeen te worden geroepen. Nadat nog door den voorzitter een woord van dank was gebracht aan den heer Ruibing voor al wat deze voor de vereeniging had gedaan, werd de ver gadering gesloten met een woord tot opwekking aan allen om zooveel mogelijk propaganda voor de vereeniging te maken. Onderling werden de functies in het best. als volgt verdeeldWagemaker, voorz., Dikkers, vice-voorz., Langeveld secr., Dijt penningm., Over vice-secr. en-penningm. Uitslag herstemming. Gisteren had de herstemming plaats ter verkiezing van twee Hoofdingelanden voor de 30 Gemeensch. Polders. In herstemming kwamen de heeren C. Bz. Bakker (sedert overleden) Joh, D. Roeper. Jac. Kikkert Nz. M. Langeveld Az. Uitgebracht waren 451 stemmen en wel als volgt Jac. Kikkert Nz. 333 Joh. D. Roeper 251 M. Langeveld Az. 209 Zoodat gekozen zijn de heeren Jac. Kikkert Nz. en Joh. D. Roeper. Een vreemd bericht, In de „Scheepvaart" van Dinsdag 10 November 1908, officieel Orgaan van Cargadoors, enz. te Rotterdam, lezen wij het volgende zonderlinge bericht: Te water gelaten schepen: Te Haarlem is een stalen, als schoener getuigd stoomschip van ongeveer 140 bruto tons, te water gelaten voor Texels Eigen Stoombootonderneming te Texel. Wie lost dit raadsel op. Zaterdag 21 Nov. zal in het Departe ment van het Nut als spreker optreden de heer C. Stumphius van Helder en wel met het onderwerp Sophocles' Antigone. Op verzoek van den spr. volgt hier de korte inhoud van het stuk: Koning Oedipus van Thebe had, zooals door het orakel van Delphi was voorspeld, onbewust zijn vader Laius gedood en zijne moeder locarte gehuwd, uit welke verbintenis vier kinderen waren, twee zusters Antigone en Ismene en twee broeders Polynices en Eteocles. Toen Oedipus tot de vreeselijke ont dekking kwam, stak bij zich in wanhoop beide oogen uit en ging in ballingschap. Nu W9rd Kreon, zijn zwager, met de regeering belast tot de oudste zoon Eteocles meerderjarig was. Toen deze den troon besteeg, verzette zijn broeder Polynices zich tegen hem en deed een aanval op Thebe, bij welke gelegenheid beide broeders sneuvelden. Daar Polynices als landverrader werd bescbouwd, mocht zijn lijk op bevel van Kreon niet begraven worden, maar die nen ten prooi aan het gedierte des velds# Dat kon Antigone, zijne zuster niet gedoogen en in stilte begroef zij het lijk van den beminden broeder. Deze daad kwam den koning ter oore en een vree- selijk strafgericht volgde. Dit is de korte inhoud van het treur spel Antigone. Oosterend, 16 Nov. Zaterdagavond j.l. hield de vereeniging „Nut en Genoegen" hare eerste verga dering in dit saizoen. Ruim 50 personen waren aanwezig. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend, de notulen waren gelezen en goedgekeurd, en nog 5 personen tot leden waren aangenomen, waardoor het ledental tot 92 is gestegen, trad als spreker op de heer J. de Jongh, die als lezing gaf „De Vroolijkheid en een Vroolijke Levensopvatting" van B. van Meurs, terwijl dezelfde spreker later nog ten beste gaf „Alles is betrekkelijk" en „Cacographie" beide van E. Laurilard, en „De Verrassing" van W. van Zuilen. Als altijd voldeed de heer de Jongh zeer, zoowel met het meer ernstige ge deelte der voordrachten, als met het luimige. Bij afwisseling werden door den hr. J. C. Bakker nog uit het hoofd voorgedragen „Tweeërlei Levensbeschouwing" en „Een dure Scherts" waarmede de voordrager veel bijval inoogstte. De voorzitter bedankte aan het einde de beide sprekers en de hoorders, en deelde mede, dat des Zaterdags tusschen 3 en 4 uur boeken verkrijgbaar zijn uit de bibliotheek, waarin eenige nieuwe werken geplaatst zullen worden. Met een tot weerziens aan allen werd de goed geslaagde vergadering gesloten. Op het dak van den heer J. Dijker te Oost bevindt zich een nest met jonge musschen, die door de oude dieren trouw gevoed worden. Stellig hebben ze zich door het mooie weer van October in de lente gedacht. Bij de Friesche kust heeft men geschoten en naar hier gezonden een flamingo. Stellig heeft men hier te doen met een ontvlucht voorwerp uit de eene of andere diergaarde, daar deze vogelsoort alleen in gevangen staat in ons land voorkomt. Oudeschild, 16 Nov. Sommige visschers hebben de oester- korren aan kant gezet en hebben een begin gemaakt met het garnalenvisschen. De vangst schijnt ruim te zijn, maar de prijzen laten nog veel te wenschen over. Het oesterkorren gaat nog voort, maar de oesters kunnen moeielijk van de hand gedaan worden en de wulken blijven laag in prijs. Vlieland. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn op 14 Nov. j.l. als Ouderlingen herkozende heeren D. de Boer en M. de Gorter, Als Diaken herkozen de heer .1. Siaben, gekozen de heeren P. Kooiman en J. Meijer Jz. Muziek en zangvereenigingen. De firma W. J. van Hoogstraten, Boekhandel, Noordeinde 98 te 's Graven- hage, is bezig met samenstelling van een gid3 van de in Nederland bestaande muziek, zang- en dillettanten- tooneel- vereenigingen. In dit werk zullen gratis worden opgenomen alle bovenstaande vereenigingen in Nederland. De vereenigingen die in dit werkje wenschen te worden opgenomen, zenden daartoe franco opgaven van Naam der Vereeniging, doel en zetel, benevens de namen, mat voorletters van den Voor zitter, den Secretaris en den Penning meester met hunne woonplaatsen. Vreeselijke mijnramp. Een nader onderzoek omtrent de mijn ramp in de Radbod hij Hamm heeft aangetoond, dat aan een ontploffing van mijngas moet gedacht worden. De ge volgen zijn vreeselijk. Van de 380 mijn werkers, die in den put waren afgedaald zijn 37 dood, 35 gewond en maar zes ongedeerd boven gebracht. In de bran dende mijn moeten dus in het geheel 302 menschen zijn achtergebleven. Zooals bekend, hebben de redders hun pogingen moeten opgeven, omdat de vlammen aldoor veld wonnen en het in die gloeiende hel beneden don grond niet uit te houden was De reddingsploegen konden in alle richtingen maar een klein eind doordringenoveral moesten zij voor de vlammen terug. Men heeft ten slotte de branddeuren moeten sluiten, om de vlammen te dooven. Boor voorbeeld verduidelijkt Als historisch vertelt de „Bode" Dit jaar gebeurde aan een school te Amsterdan het volgende Er was proeflesEen week te voren was aan iederen sollicitant, die werd uitgenoodigd, een brief gezonden, met opgave van hetgeen in de proefles moest worden behandeld. Een der sollicitanten kreeg „Hoe komt men aan boter?" Gedachtig aan de woorden van den grooten meester bracht hij in zijn gevolg een boer mee, voorzien van een karnton na eenige inleidende besprekingen werd door den boer in de klas heerlijke boter gekarnd. Poëtische diefegge. Gedurende eenigen tijd werden aan het station van de locaal3poor te Barne- veld briketten vermist. De politie besloot 's nachts het terrein te bewaken en het gelukte een vrouw op heeterdaad te betrappen. Op de vraag van den veldwachter, waarom zij zich aan deze overtreding schuldig maakte, antwoordde zij „Ik had ze noodig. Arm en nederig is mijn hutje, maar de liefde woont er in. Van hoeveel waarde dit ook moge zijn, toch is deze liefde niet voldoende om de aanstaande winterkoude buiten te houden. Vandaar mijn streven om een beter voedsel tegen de koude te vinden." Ondanks deze fraaie redeneering werd toch procesverbaal opgemaakt. Nadeelige gevolgen. „De Tijd" deelt mede, dat het conflict met Venezuela zeer sterk gevoeld wordt door den Kon. Westlndischen maildienst. Mochten tot nu toe zijn schepen met volle lading van Amsterdam vertrekken, treuriger is het met de binnenkomende schepen. Steeds gaat de lading daarvan achteruit. Het S.s. Prins Willem II had weinig, de Prins Willem V nog minder, terwijl het thans binnenkomende schip Prins Willem I bijna geen lading aan voert, wat nog nooit is gebeurd; dit schip heeft, thuiskomende, ballast moeten laden. Dit is zeker voor de thuiskomst een treurig resultaat. Waarbij dan nog komt, dat op de tusschenvaart Paramaribo New-York vice versa geen passagiers en ook geen lading vervoerd worden. Het blad acht het daarom van belang dat er een einde komt aan het geschil tusschen Venezuela en ons land, niet alleen voor Curasao, doch ook voor een onzer belangrijkste stoomvaartmaat schappijen. Een onbetrouwbaar koopman. De landbouwer V. te Obdam, had eenige schapen, die „ongansch" waren, verkocht aan koopman K. uit die buurt, op voor waarde, dat die dieren bij hem ge»lacht moesten worden. K. dacht voor levend vleesch meer te zullen ontvangen, dan voor het ge slachte dier, en bracht ze buiten weten van V. naar de Schager markt. Hier werden ze als verdacht van rot- kreupel, van de markt verwijderd. Vrijdag deed de Rijksveearts Hengeveld uitspraak in dit gevalde schapen werden aan den landbouwer terug gegeven. Vergiftiging. Drie kinderen van den landbouwer Van der Gugten te Katwijk, vonden dezer dagen in het land eenige sneden snijkoek, dio zij opaten. Eenige uren later deden zich bij de kinderen hevige vergiftigings verschijnselen voor. De koek was n.l. tot verdelging van ratten, vermengd met arsenicum. Gelukkig heeft men door middel van den spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp bij twee der kleinen het grootste gevaar afgewend. De toe stand van het derde kind laat echter nog veel te wenschen over. De Zeister moordzaak. De uitspraak in de beruchte Zeister moordzaak, voor het Gerechtshof te Am sterdam, isVan Ee levenslange ge vangenisstraf, Viln Vaalen 20 jaar, Kors 3 jaar Overhorst 5 jaar gevangenisstraf de beide laatsten met aftrek van 8 maanden preventieve hechtenis. De eisch was, zooals vroeger gemeld, voor Van Ee en Van Vaalen ieder levens lang, voor Kors en Overhorst ieder 10 jaar en 8 maanden, voor de beide laatsten met aftrek van 8 maanden preventief. Bat gebeurt meer. Te Zoeterwoudo overleed een weduwe die steeds door de diaconie bedeeld was geworJen, maar in wier nalatenschap thans een aardig bedrag in zilver is ge vonden I Goed af. Te Hardingsveld is bij het afbreken van het huis van den heer d. Br. onder den vloer een groote zak met oude zilveren munten, drieguldensstukken, rijksdaalders en guldens gevonden, waar van de oudste het jaartal 1772 en de ove rige hoofdzadelijk het jaartal 1790 dragen. De zak bevatte er zooveel, dat een gewone steenmand er ruim half mede gevuld was. De geheele massa vertegenwoordigt een groote waarde. Als je pas getrouwd bent In de vorige week gebeurde het toen 't Rokin te Amsterdam vagelijk begon te verzwemmen in den nattigen avond nevel. Een trouwstoet, gecomposeerd uit een vijf-tal rijtuigen, rammelde over de vette keien, toen plots een der met bruiloftsgasten gevulde karossen stopte, remde, ophield met rijdeneen der wielen was in een wissel van de tramrails vastgeschoven, muurvast. Koetsiers en palfrenier kwamen van den bok de bruiloftsgasten, benauwd, ontstegen het rijtuig, stonden mistroostig en als verdwaasd in de neerdruilende nattigheid. Begon een woedend gevecht met het koppige wiel vergeefs. Na derden zelfs agenten vergeefs. Daarop kropen de daklooze gasten bij bruid en bruidegom in 't volumineus inwendige van de trouwkoets en wachtte. Om kwart over vier wachtte men nog, toen reeds een zes, zeven trams, van den dam komend, zoetjes waren gegleden tot vlak achter bet verongelukte rijtuig. Het wiel zat vast, en het blééf vast En de trams schoven aan. En de pas sagiers zuchten en vloekten. En in de trouwkoets zaten opeengeperst zeven wanhopige menschen, waarvan twee voor 't leven aaneengeschakeld en ver bonden, in lief en leed. Ze schijnen 't met leed te zijn begonnen Eindelijk eindelijk gelukte het om met vereende krachten het wiel uit de rails te sjorren en kon de vroolijke brui loftstoet verder rijden. (Tel.) Per ijssclwts naar de Pooll Het jongste plan voor een Poolexpeditie is van den Amerikaanschen Poolreiziger Baldwin, die zich in de Behringstraat wil inschepen op een ijsschots, overtuigd dat hij dan ten slotte in Groenland zal aankomen, voortgedreven door de zee- stroomen ten Noorden van het Ameri- kaansche vasteland. Maar de reis zou drie en een half jaar duren. Er schijnen reeds verscheidene liefhebbers te zijn voor dezen tocht, die als minder gevaar lijk wordt beschreven, dan wanneer men hem per boot zou trachten te maken. Wat hebben onze landerijen noodig? Sommige menschen van de theorie zeggenin de eerste plaats fosforzuur. Waarom? Wel, op een boerderij uitsluitend met vee en grasland, verkoopt men melk, boter, kaas en vee. Alle deze bevatten weinig kali, maar veel meer fos forzuur. Waar slechts een beetje van weggevoerd wordt, behoeft men weinig van terug te geven. Dus weinig kali moet er bij, maar wel veel fosforzuur. Dat zeggen de mannen van do theorie, gelukkig niet allen. Maar wat leert de practijk Op grasland werkt kalimest minstens even goed als fosforzuur, in verscheiden gevallen zelfs veel beter. Daar zitten ze nu met hun theorie. Er zijn dan ook grove fouten gemankt. Ten eerste zijn er bjj elke boerderij stukken land, waarop vroeger hoelemaal niet of zelden mest kwam. Er bleef voel kali op zoo'n boerderij, maar het kwam niet op de bedoelde stukken land. En juist op dit zoogenaamdo schrale land doet de kunsmest met kaTi er in, wonderen. De tweede fout schuilt in de berekening van het fosforzuur. De producten en het vee nomen er heel wat van mee, Maar zie nu eens de voederrekening van een koeboer na. Wat wordt er niet eon massa granen, koeken en verder bijvoeder ge kocht voor rundvee en varkens. Daarin worden bonderden KG. toslorz'uur aangovoérd, doch veel minder kali. Al gaat er veel fosforzuur uit do boerderij, er komt ook weer veel in. Bij slot van rekening mag de man van do piactijk zeggen Ik heb veel kali en veel fosforzuur noodig Kamict en Slakkenmeel, van elk 8 zak por Hectare in den winter en voor de stikstof nog 100 a 150 KG. Chilisalpetcr in het voorjaar. Dat leert de gezonde praktyk. Deze getallen gelden alleen echter voor net schrale land. Wie de beste stukken land toemaakt met veel stalmest, heeft daarbjj geen Kainiet te geven. Doch gewoonlijk kan men slechts om do of 3 jaar bemesten. Het zou dar. aanbeveling ver dienen om in het jaar, waarin men gcwoonlyk niet mest, eens 5 zak Kainiet en 5 zak Slakken- meel toe te dionen. Hier en daar gebruikt men zeer veel slootaardo of specie door don stalmest, dan heeft men grootcr hoop, 01 er in verhouding tot den arbeid aan deze speoio besteed, ook voedende stoffen voor het gras aangevoerd wor den, gaat mon gcwoonlyk niet na. Dio bagger bevat nogal wat stikstof, maar woinig kali en fosforznur. Wil men mest met veel slootaardo maken tot een goeden mest voor grasland, dan moet er per Hektare 4 zak Kainiot en i zak Slakkenmeel bij. En nu wil ik nog eens de rekening opmaken. Koop veel Kainiet en veel Slakkenmeel voor het schrale land. Geef dozelfdo meststoffen ann hot vettere land, doch in hot jaar, dat ge er gcon stalmest voor hebt.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2