N° 2207. Zondag 15 November 1908. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- m SPOORDIENST van en naar Texel. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11,-; 3,-; TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4, 7,— Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje 10 Ct. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 hoedenspeld met zilveren knop b/d Waag, 1 gulden en 1 cent, te den Hoorn. 1 horloge ketting (fietswiel en lantaarn) Groeneplaats. 1 portemonaie (ledig) Parkstraat. COLLECTE voor den Gewapenden dienst over 1908. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat bovenbedoelde collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" in den loop der volgende week in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze overzeesche bezittin gen lijf en leden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders ver trouwen met het oog op de steeds toe nemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot dei- gekwetsten. Texel, den 13 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. S. DIJT, L.B. De Secretaris RUIBING. TEXEL, 14 NOVEMBER 1908. Van den laatsten tyd. Ten tweeden male heeft de wintervorst die zoo onverwacht zijn gezag deed gelden, ons ook weder verlaten. Voor het schaatsryden minnend publiek is dat zeker een teleurstelling, want van alom gewaagden de berichten reeds van haantjes-de-voorsten die op de yskorst hun vermaak wilden zoeken, op gevaar af van een frisch bad te beloopen, het welk voor sommigen dan ook niet uitbleef. Toch was het wel wat vroeg en zeker zeldzaam in de eerste helft van November alreeds zulk een streng optreden van den wintervorst, en zeer velen zullen met een zucht van verlichting de strenge heer weder hehben zien weggaan. Aan de veldvruchten schijnt op menige plaats dan ook nogal schade te zijn berokkend. Meer welkom was de regen welke Donderdag het aardrijk verfrischte en in een groote behoefte ietwat voorzag, want de klacht over droogte werd met den dag erger. Sinds de nog in het geheugen liggende stortregens tijdens de tentoon- stellingsdagen, was het weêr maar immer droog en mooi, doch het gevolg daarvan was voor velen verre van aangenaam. Stelle de wintervorst zijn komst nu nog maar wat uit en voorzie de natuur aller eerst in het zoo noodige drinkwater voor mensch en dier en veld. Het gerucht van brand, hetwelk Don derdag tegen den avond hier rondging, vervulde velen met onrust, indachtig aan een zelfde ramp welke nog kort geleden de gemoederen met onrust had vervuld. Gelukkig was het dreigend gevaar spoedig bezworen en keerde de kalmte alras terug, 't Was een begin van brand ten huize van den heer L hetwelk voor een oogenblik de ontstel tenis bezorgde en stof tot praten gaf. Gelukkig dat het daarbij maar is gebleven. Toch doet zich de vraag op, hoe zou bij uitbreiding van dit ongeval men aan water bebben moeten komen Pompen en regenwaterbakken laten den bodem zien en het water zou dus van grooten afstand moeten worden opgewerkt. Yoor de brandweer is dit een vraag welke wel terdege onder de oogen mag worden gezien. Aanvoer ter Markt. Gedurende dit jaar werden op de ge wone weekmarkten alhier aangevoerd 128 Paarden. 60 Veulens. 247 Koeien. 11 Stieren. 142 Pinken. 309 Kalveren. 129 Nuchtere Kalveren. 350 Rammen. 8306 Schapen. 9099 Lammeren. 6 Geiten. 3 Varkens. 103 Schrammen, 878 Biggen. 65 Korven Kippen. Op de zes lammerenmarkten werden aangevoerd 31797 lammeren, zoodat in het geheel ruim 40000 lammeren ter markt werden gebracht. Oosterend, 13 Nov. De Administratie van het kerkhof, alhier, berustende bij heeren Kerkvoog den der Ned. Herv. Gem. verkocht jaarlijks het grasgewas dezer begraaf plaats aan verschillende personen. Uit deze opbrengsten werden verschillende kosten bestreden. Het af en toe maaien van het kerkhof gaf er gewoonlijk een minder net aanzien aan, waarom bij reglemèntaire bepalingen besloten is, dit gras niet meer te ver- koopen, maar inplaats daarvan een recht te vragen voor het plaatsen van gedenk- teekens. Dit recht zal bedragen voor een hekje c. a. f 1',— voor een heelen steen f o,76 en voor een halven steen of krans f 0,50. Voor dit bedrag wordt ook het gedenk- teeken schoon gehouden. Wie in gebreke blijft, wat betaling betreft, zal gewaar schuwd worden, waarna, bij niet vol doening van bet verschuldigde, het gedenkteeken in eigendom vervalt aan de Kerkvoogdij. Zie nader achterstaande advertentie. Eenige visschers van hier, leden der vereeniging „Wilhelmina" zouden heden met het visschen en koken van garnalen aanvangen. De geest des tvjds. Uit Friesland wordt bericht, dat daar tegenwoordig bij de ver- en inhuring van boerderijen de pachten enorm omhoog gaan, wat geïllustreerd wordt met beide volgende voorbeelden. Te Heidenschap (bij Workum) werd een groote boeren plaats bij briefjes verhuurd voor f 5700 per jaar, dat is f 2000 hooger dan nu betaald wordt. Te Hindeloopen bedroeg de pacht van een kleine plaats f 1500 de eigenaar vorderde van den tegen- woordigen huurder f 300 meer, maar deze bedankte. Daarop werd de boerderij publiek aangeboden met het gevolg dat zij verhuurd werd voor f 2600 per jaar. Iets dergelijks als in Friesland ziet men thans ook in Drenthe bij't verpach ten van boerenplaatsen en plaatsjes. Bij elke boerderij, die er te huur komt 't zij een groote of kleine, ontbreekt het niet aan huurders „ieder prakkeseert tegen woordig op een spillegien" en't gevolg van deze concurrentie is, dat hooge pach ten beloofd worden. Gold vroeger als regel, dat de huur ongeveer om en bij de f 50 per koe bedroeg, die men op de plaats kon weiden en waarvoor 't noo dige hooi gewonnen kon worden, nu be draagt zij f 75 a f 100. Het gevolg van deze hooge pachten is, dat hier hoe langer hoe meer boerderijen en rijtjes te huur komen, waartoe zeker ook meewerken de hooge loonen der dienstboden, die niet altijd even gemakkelijk te krijgen en dan soms nog moeielijk te houden zijn Ofschoon een en ander er wel op wijst dat het boerenbedrijf thans zeer rendable moet zijn en tot gevolg heeft, dat heel wat land meer productief gemaakt wordt heeft het toch ook een bedenkelijke zijde want bij de minste tegenspoed (misgewas besmettelijke veeziekten en daardoor ge- drukten handel, enz.) zal dat streven om te „boerken" en het dientengevolge opdrijven der pacht ernstige gevolgen moeten hebben voor de welvaart van den boerenstand in 't algemeen. Levend begraven! Terwijl vader en zoon in de nabijheid van Bakhuizen bezig waren met het zandgraven, en laatstgenoemde zich even verwijderde zag hij bij zijn terugkeer de uitgegraven kuil bijna geheel ingestort, terwiil nog juist de hand zichtbaar was van den vader, die alzoo bedolven was. Door roepen en schreeuwen gelukte het eenige mannen op de plaats van het on heil te krijgen, en daarna met vereende krachten, niet zonder gevaar voor hun eigen leven, de ongelukkige uit te graven Gelukkig kwam men nog juist bijtijds, en waren de levensgeesten nog niet geweken Met zulke mannen is niets aan te vangen. Verleden week Dinsdag werden twee verpleegden van „Veenhuizen" na een 3-jarig verblijf ontslagen met een uit- gangskas van ruim f 140. De heeren spoorden rechtsstreeks naar Amsterdam en sloegen hun tenten op in een hun van vroeger wel bekend loge- mentje in een der zijsteegjes van den Nieuwendijk. Zij schenen volstrekt niet van plan te zijn te trachten een goede plaats in de maatschappij te winnen, maar weer spoedig terug te keeren naar het rijks buitenverblijf, want, toen zij bij den logementhouder kwamen, gaf elk hunner aan hem een bankbiljet van f 100 met de woorden„Zie zoo we zullen 't er eens goed van nemen ja tapt maar raak en schept maar opals de duiten op zijn, moet je ons waarschuwen, dan gaan we maar weer naar „meneertje" om naar ginds te gaan. En thans hebben de heeren zich weder opgegeven als candidaten voor Veenhui zen. Wat het toeval doet. Een brievenbesteller die aan het station te Velp was om de post in ontvangst te nemen had zijn rijwiel daar even on beheerd laten staantoen hij terug kwam was zijn fiets verdwenen, zoodat hij te voet het dorp door op weg naar het postkantoor moest. Op eens hoort hij een fietsbel gelijk aan de zijne, en hij ziet het vermiste rijwiel naderen, be reden door een man die onhandige been bewegingen maakt, als zijnde niet op de hoogte van een freehweel. De postman neemt een kordaat besluit, grijpt den wielrijder en roept„wat doe je op mijn fiets." De man rukt zich los, laat de fiets aan den eigenaar, kiest het hazenpad en de besteller verheugd over de wondere speling van het lot peddelt vlug naar zijn kantoor. (A. Ct.) Wilde varkens! Op de Duitsch-Limburgsche grenzen, in de buurt van Bocholz, werd een kudde wilde varkens gesignaleerd die uit Duitsch- land, Nederland met een bezoek kwamen vereeren. Tal van jagers, tot de tanden gewapend, trokken er terstond op uit en begonnen jacht op de ongenoode gasten te maken. Plots kwam er een bende van 10 stuks aanstuiventwee vielen door het moordend lood, een werd door bijlslagen van het leven beroofd, terwijl een vierde everzwijn wel werd getroffen door talrijke kogels, doch door de vlucht zich een goed heenkomen wist te ver zekeren, evenals de niet-getroffen var kens, die in wilden galop naar Duitsch- land retireerden, steeds achtervolgd door jagers. De geschoten dieren waren allen prachtexemplaren. Een had het gewicht van circa 100 kilo. Waar blijven de stuiverstukken vraagt de „Ass. Ct." Hoewel in 1907 en 1908 veel stuiver stukken zijn aangemunt, zijn er betrek kelijk weinig in omloop. De oorzaak moet hierin liggen, dat velen deze geldstukken wegleggen, zeker gedachtig aan het spreekwoord„Een stuiver gespaard is een stuiver gewon nen." Bij onderzoek in een kleinen kring bleken bezitters van zoo'n spaarpotje respectievelijk 100, 39-5, 412 en 816 van deze munten te hebben. Onvoorzichtig. Maandagmorgen had te Noordwolde de 18-jarige jongeling Klaas Mulder een haas geschoten met zjjn dubbelloopsge weer. Daar het dier nog niet dood was gaf hij het een slag met de kolf van zijn jachtgeweer, waardoor het tweede schot afging en hem trof in de borst, zoodat hij bijna onmiddelijk stierf. Arme kleine. Te Amsterdam was in een woning in de Kleine Wittenburgerstraat een kindje van een jaar in brand geraakt. Het vuur was dadelijk gedoofd en toen had men 't kind in een deken gerold om 't naar de kliniek van den Gezond heidsdienst te brengen m de Kleine Wittenburgerstraat, hetgeen aan een jongen van een jaar of dertien werd toevertrouwd. Vermoedelijk is het vuur niet goed gedoofd, althans de deken en de kleertjes vatten opnieuw vuur toen dit door een bakkersknecht op Wittenburg ontdekt werd, was het kind heel ernstig door het vuur aangetast. Dadelijk werd de arme kleine in de jas van den bakkersknecht gepakt en naar den gemeentelijken gezondheids dienst op Wittenburg gebracht. Kier werd de eerste hulp verleenddaarna is het kind in bedenkelijken toestand naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor oen Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverrtentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1