Buitenland. Predikbeurten DE HEL OF AARDE. Marktberichten. Ter voorkoming van kosten herinneren wij er aaD, dat met einde November geheel moet zijn voldaan de aanslag in de grondbelasting en die in de personeele belasting. Van de bedrijfs belasting moet einde dezer maand de helft zijn betaald. Een ieder kan zich dus wachten voor een ongewenscht St. Nic -cadeau in den vorm van eene waarschuwing. Men zal wel doen er attent op te wezen welke dagen het kantoor niet geopend is. Kosten dezes nihil. Oudeschild, 20 Nov. Sedert Woensdag j.l. neemt „De Bur gemeester van Alkmaar" den dienst waar voor „De Dageraad". Laatstge noemde is naar het dok om den ketel schoon te laten maken Hedenavond of morgen wordt ze terug verwacht. Bij de Woensdag j 1. gehouden aan besteding voor den aanleg van grint wegen op Terschelling was van de 18 inschrijvingen, die van de heeren J. Burger en L. van der Ylies alhier de laagste en wel voor een bedrag van f 76285. Naar men ons mededeelt strandde hedenmorgen in de Noordergronden een driemastschoener, geladen met cederhout De bemanning werd behouden te Helder aangebracht. Een tiental blazerschuiten waaronder TX 19, zullen trachten de lading geheel of gedeeltelijk te lossen. Lieve vrouwtjes. In de Laurierstaat te Amsterdam kregen een paar buurvrouwen een hevigen twist. Een der vrouwen wierp in woede haar tegenstandster met een ketel heet water, met het ongelukkig gevolg dat deze ernstige brandwonden aan het hoofd en de borst bekwam; de vrouw werd in het Wilhelmina gasthuis opgenomen. Dat zal je gebeuren. Bij den landbouwer A. Verstoep te Capelle aan de IJsel, waren in den laatsten tijd meermalen eenden gestolen en de Rijksveldwachter D. van Weel en en de gemeenteveldwachter W. de Knecht zouden daar eens een eind aan maken. Zondagavond verborgen zij zich op het erf, waar nog heel wat pluimvee te gappen viel. Zij hielden zich muisstil, maar geen geluid hoe zwak ook, verried de aanwezigheid van dieven, totdat ein delijk, ja, daar trok een zacht gedruisch hun aandachtig luisterend oor. Er werd gefluisterd, dat moesten dus de dieven zijn. Met de electrische zaklantaarn in de hand deden zij een bruusken inval in de schuur, die plotseling met een stroom licht was overgoten en zoowaar, zij troffen er een dief, maar helaas, een die buiten het bereik was der wrekende arm der gerechtigheid, namelijk den hartedief van de dienstbode, die met zijn dulcinea de stilte van de schuur had opgezocht om te vrijen. Veldwachters met teleurge stelde gezichten af, minnend paartje nu ook uiteen, want door dien schrik hadden zij dien avond geen aardigheid meer in 't vrijen. Valsche mnuters. Het zeer winstgevend doch vrij ge vaarlijk vak van „geldfabrikant" oftewel valschen munter krijgt allengs meer beoefenaars. Dagelijks wordt door het geheele land valsch geld bij de politie gedeponeerd, zelden krijgt men de makers van het nagemaakte geld te pakken. Het is dan ook geen wonder dat de politie ijverig speurt. Te Gouda, waar ook in den laatsten tijd herhaalde malen valsche guldens en rijksdaalders werden gedeponeerd, mocht het gelukken een valschen munter te ontmaskeren. In de woning van D. van L., van be roep bleekersknecht aldaar, tegen wien ernstige vermoedens waren gerezen, deed de politie een inval en nam daar in be slag verschillende voorwerpen, noodig voor het vervaardigen van valsch geld zooals gips, Brusselsche aarde, vijlen, tin nen lepels enz. Van L. werd ingerekend, evenals zijn naast hem wonende schoonmoeder, vrouw St. en zijn zuster, een wed. De Vr., welke laatsten het geld in omloop brach ten op slimme wijze. Alle drie hebben een volledige beken tenis afgelegd. Dat is geen bagatel. De firma Asscher te Amsterdam heeft 18000 pond sterling f 216000) verdiend mot het slijpen van den Cullinan diamant die thans aan den koning van Engeland is aangeboden. Het avontuur van een schipper. Een schipper van een rijnaak zat een der avonden te Delft met een vrouws persoon in een rijtuig. Aan de Feijenoord- kade gekomen, miste hij uit zijn porte feuille een bankbiljet van 200 mark en bovendien eenig klein geld. Van dezen diefstal verdacht hij de bij hem in het rijtuig gezeten vrouw, waarmede hij de politie, bij wie bij van den diefstal aan gifte deed, in kennis stelde. De vrouw werd in verhoor genomen, maar van het vermiste geld is niets teruggevonden, 't Was „een dure avond" voor onzen schipper 1 Niet steeds is de liefde bestendig van duur. Te Heusden zou een paartje in het huwelijksbootje stappen, waarvan de bruid even 8 en de bruidegom ruim 7 kruisjes telt. De bruidegom reed in een rijtuig naar de bruid, doch een vrouwenhart is wis pelturig, bleek ook hier weer. Ons bruidje vertikte het mee te gaan en de bruidegom was niet bij machte 't hartje zijner uitverkorene te vermurwen. De bruide gom troosteloos naar huis, in 't vooruit zicht voortaan onbemind zijn pad te moeten bewandelen. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand, het wachten moede, naar huis. ('s H. Ct De Zuiderzee. Is nog niet droog. Zal ook nog wel een jaartje nat blijven. Maar toch, ze moet eenmaal droog, zegt „Schuttevaer." Het blad maakt een vergelijking met het Haarlemmermeer, dat drooggelegd is. Vroeger het geklots der golven, het geklapper van zeilen,, het angstig toe teren op den misthoorn thans het melodieuss ruischen van graanhalmen, het gekletter van sikkels, het snorren van dorschmachines, het gezang van de schooljeugd, het klavierspel in zoo menige woning. Wat een verbetering, voor handel en nijverheid en voor de scheepvaart ook. Thans rustig en veilig varen langs de ringsloot. Met de Zuiderzee moet het ook dien weg op, wil het blad. Schuimende golven, dood en verderf aanbrengende baren, woelen nog daar. De stormkoning heeft dat onder water staande land nog altijd in eigendom, om er zijn woedend spel bot te vieren. De vruchtbare uitgestrektheid, waar Ceres en Mercurius smachtend naar blik ken, om er hun weldadige zegeningen te brengen, is overstroomd door drabbig zeewater, dat slechts een schamel broodje oplevert aan enkelen en dat de welvaart van duizenden belemmert of onmogelijk maakt. Ook die plas behoort te worden droog gelegd. De verandering, welke het Haarlemmermeer heeft ondergaan, be hoort ook op de Zuiderzee te worden toegepast. Nederland is dit aan zichzelf verplicht. Nederland kan zijn bodem met een provincie verrijken, met een vruchtbare provincie. Nederland kan het waterbe- zwaar voor de kustlanden opheffen. Ne derland kan, ter plaatse waar nu de golven bruischen, het koren doen bloeien, huizen en scholen en kerken en inrich tingen van nijverheid doen verrijzen. Nederland moet de Zuiderzee droog leggen, mag dit niet nalaten. Een aardige geschiedenis. In een zekere gemeente van Friesland hadden de veldwachters gevraagd om meer salaris. Een der vroede vaderen achtte deze verhooging niet noodig, vooral op grond, dat de adressanten zoo weinig deden en o. a. geen toezicht hielden op het bij avond rijden zonder licht aan de fietsen. Een paar dagen later ziet een dienaar van Hermandad dezen woordvoerder na zonsondergang volkomen naar de wet naast zijn fiets loopen aio hij het rustige dorp passeert. Zou echter de verzoeking om op te stij ren straks ook te groot kunnen wor den, als de weg weer eenzaam is Daar ontwaakt den dienstijver van den politieman. Fluks een binnenpad door en dan in een hinderlaag gewacht, en daar komt bet protesteerend raadslid aan peddelen zonder dat een stralenbundel zijn weg verlicht. Onthoud je dag klinkt het plotseling aan zijn zjjde, en zoowaar, daar staat die nooit verbaliseerende veldwachter om thans eens te toonen, hoe getrouw h(j is. Of nu de gevraagde verhooging zal volgen Een leelijke kwajongenestreek. Men meldt uit Eindhoven aan „De N. Ct." In de R.K. Volksbond had een opvoering plaats van het treurspel „Jozef in Dothan" voor huisgenooten van bonds leden. Onder het derde bedrijf werd plotseling „brand" geroepen, waardoor een paniek ontstond. Eenige vrouwen vielen in onmacht, men hoorde het ge schrei van kinderen, personen die op de galarij zaten lieten zich langs de steun pilaren naar beneden glijden, terwijl men zich verdrong om naar den uitgang te komen. Door het tactvol optreden van de ac teurs en het toehouden der uitgangen daar het bleek een loos alarm te zijn geweest, slaagde men er in het publiek tot kalmte te brengen. De zitplaatsen werden weder ingenomen en de voorstel ling kon doorgaan. Een 13-jarige knaap, die het alarm verwekte, is in hechtenis genomen. De koude in Rusland. De koude in het Zuiden van Rusland is zeer hevig Het vriest sterk en een overvloedige sneeuwval belemmert het verkeer. De oogst is overal verloren. Het geld, dat geen geluk aanbrengt. Rof a TiroDa, een Keukenmeid in Rome had het geluk, in de loterij den prijs van 400,000 lire te winnen. Maar door de onbescheidenheid van den collecteur werd haar naam bekend, en toen kwam de politie er achter, dat zij dezelfde Rosa Tirona was, die nog tweb jaar gevan genisstraf bad te ondergaan. En nu zal Rssa nog twee lange jaren moeten wach ten, voordat ze van haar rijkdom zal kunnen genieten. Arme Rosa 1 Hoogere Balkanpolitiek. Opgeschreven door een reiziger in Bulgarije, die een praatje maakte met een ouden boer Vóór den oorlog tusschen Rusland en Turkije namen de Turken de koeien weg van ons Bulgaren. Gedurende de oorlog namen de Russen de koeien weg èn van de Turken èn van van ons Bulharen. Na den oorlog hebben wjj de koeien weggenomen van de Turken. Sedert hebben de Christenen en de Tui ken me kaars koeien met rust gelaten. Daarom zou 't jammer zijn als er nu weer oorlog kwam met Turkije, want dan halen de Turken weer onze koeien weg, of wij halen hun koeien weer weg, tot er weer een derde komt die van allebei de koeien gaat stelen." Kiesrechtvroutoen in Engeland. De kiesrechtvrouwen maken het tegen woordig in Engeland vreeselijk bont. Pas nog zijn een paar dames tot eenige maanden en weken gevangenisstraf ver oordeeld, die ze echter niet behoefden „uit te zitten" wanneer ze „beterschap" beloofden. Maar dat wilde de eigen zinnige dames niet; zij verkozen marte laressen te zijn. Nu weer hebben zij het den minister van posterijen erg zuur gemaakt. De minister zou het woord voeren in een Protestantsche afgescheiden kerk te Londen, maar de kiesrechtvrouwen maakten het hem onmogelijk. Nadat tien vrouwen, wegens ordeverstoring, de kerk waren uitgezet en het leven aanhield, gaf de minister het op. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Zondag 22 November 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Waal. 's Av. 7 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits, 's Avonds 7 uur ds. Herman van Scbagen Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer Coclcsdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Dinsdag 24 November. Herv. Gem. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. Visser. (Bijbelsch Museum. Woensdag 25 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAvoads 7 uur ds. Visser Bijbelsch Museum (zio adv.) Donderdag 26 Nov. GEREFORM. KERK. OOSTEREND. 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. Leiden, 20 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd 5 Stieren f120,— a f190,—; 110 Kalf- en Melkkoeien f 162 a f 278; 423 Varekoeien 1 110 a f 228; 189 Vette Ossen eo Koeien f 174 a f 288 77 Graskalveren f 46 a f 87. 17 Kalveren (vette) f 77 a f 123 25 Kalveren (magere) f5 af 13, 716 Schapen (vette) f 21,— a f 31, 404 Schapen (weide) f 17 a f 23; 350 Magere Varkens f 16-- a f' 33, 324 Biggen f 3,00 f 9,00; Schagen, 19 Nov. Aangevoerd: 3 Paarden f 60,a f 120, 10 Kalfkoeion f 180,a f 265— 61 Vetto Koeion f 170 a f290; 29 Geldekoeien f 100 a f 160 25 Nuchtere Kalveren f 16 a f 23, 18 Graskalveren f 40 a f 65 150 Schapen (vette) f 19.— af 28.00 80 Schapen (magere) f 14,a 18,— 54 Vette Varkens 38 a 46 cent per Kg. 92 Biggen f 6,a f 9,00;' Boter f 1,30 a f 1,50 por K.G. Kipoieren f 6,50 a f 7,50 per 100; V.P. N. EIEREN VEILING. 20 Nov. 1908 f7,75 tot f8,15 per 100 stuks. Van 14 Nov. tot en met 20 Nov.'08. Geboren: Jacob, z. v. Jan Reuver6 en Kaatje Kalis; Jacoba, d.v. Martinus Reij en Johanna Smit. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Jan van der Kooy en Antje Cornelia Kalis. Overleden: Antje Lap, oud 72 jaar, weduwe v, Pieter Nicolaas van NooijeD, Cornelis Bakker, oud 69 jaar, goh. met Annatje Kooiman. Hoeveel mensehen zouden volmaakt gelukkig zijn zonder hun maag en de pijnigingen, die deze hen doet verduren. Voor velen, inderdaad, is het, dank zij hun slechte maag, de hel op aarde, volgens de woonden van de persoon over wie wij hier gaan sprekeh. En daarbij te weten dat voor zeovele anderen de maag een bron der keurigste genoegens is. Zij die het meest de genoegens, die een goede maag bezorgt, op prijs stellen, zijn zij die er het meest door geleden hebben en er van genezen zijn, zooals Mejuffrouw Dora Wilhelmina Berendsen, geb. Hengeveld. 43 jaren, van wie wij hier het portret geven. Mej. Berendsen. (Cl Knijper, Zutfen) //Mejuffrouw Berendsen, echtgenotoe van den heer Willem Berendsen, landbouwer te Toldijk bij Steenderen, bewoont een lief huis aan den weg, en daar hebben wij het genoegen gehad met haar te spreken, bij welke gelegenheid zij ons heeft meegedeeld hoe gunstig de Pink Pillen voor hare gezondheid waren geweest. //Denk eens, zeide zij ons, dat ik sedert vijf jaren leed en dat mijne maagpijnen zoo hevig waren dat ik zeer dikwijls na mijne maaltijden bevangen werd door walgingen en brakingen die mij van stuur brachten. Ik had een uitgezocht voedsel noodig, en nog kon ik dat dikwijls niet verdragen en ik was verplicht mij met melk te voeden. Ik had mijne krachten verloren, mijne beenen weigerden mij te dragen en ik bad zulke hevige pijnen in den rug dat, als ik mij bukte, ik weiteide om weer overeind te komen. Alleen het gebruik der Pink Pillen heeft mij hersteld, mij de verloren krachten weergegeven en mijn zieke maag genezen. Sedert ik de Pink Pillen heb genomen, ben ik uitmun tend gezond.// Wat de Pink Pillen voor Mej. Berendsen heb ben gedaan, zullen zjj ook voor u doen, weest daarvan zeker. Schaft u heden nog een doosje aan, begin deze avond de behandeling en wij zijn overtuigd dat ge binnen acht dagen zult zeggen: //Wel, ik gevoel mij veel beter.// Do Pink Pillen zullen uw slechte maag gene zen en gij zult zonder aarzeling van alles kunnen eten. Gij zult niet noodig hebben u terug te houden van het drinken van een of twee potten bier, uit vrees voor zuur, voor branding in de maagholte of voor een gestoorde spijsvertering. De Pink Pillen zijn ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, verschietende pij nen, zenuwuitputting. Prijs f 1,75 du doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dcpóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2