Uitslag van gehouden Moopiip. Kneuzingen. Predikbeurten ADVERTENTIËN. Zeerampen. Telegrafisch wordt ons van de Cocksdorp bericht dat gisteren in de Eierlandsche gronden is verbrijzeld het schip „Fernando Senova," de lading drijft op de Vliehors aan; de bemanning is hoogstwaarschijnlijk verdronken. Vlieland24 Nov. Gisterenmiddag ankerde benoorden Stortemelk een 2mast stoomschip, zware branding inde nabij heid, Dit stoomschip is hedenmorgen om de West gestoomd. Hedennacht van 12 tot 2 uur zijn onophoudelijk flambouwen gezien, bij daglicht bemerkte men in de Noorder- gronden een Schoener, het schip zat onder water, van de bemanning was niets te bespeuren; in het want woei een roode vlag. Vermoedelijk Engelsche of Noorsche natie. De sleepbooten Nep- tunus en Atlas zijn in de nabijheid. Men meent eenige beweging aan boord te bespeuren. Op het strand drijft veel hout aan. Verband houdende met het boven staande is wel het volgende bericht „Het gestrande schip blijkt te zijn het Italiaansche schip „Fernando," kapt. Francisco Arpe, met hout van Riga naar Swansea. Van de bemanning zijn 4 gered, 7 verdronken en 2 nog aan boord, onder wie de gezagvoerder. De reddingboot van Terschelling is omgeslagen, waarbij 3 redders verdronken De reddingsboot van Midsland vertrok naar de strandingsplaats om te beproeven de twee achtergeblevenen te redden. Omtrent de in den avond van Donderdag in de Noordergronden ge strande Italiaansche driemastscboener „Roma" wordt gemeld dat het tijdens het hevige stormweer uit elkander is geslagen. De lading drijft in het Marsdiep rond. Het schip is kort daarop geheel ver brijzeld. Een groot wrakstuk (het dek en een deel van de romp) is bij het fort „de Harssens" aangedreven, terwijl eenige balken aan den zeedijk te Helder zijn aangespoeld. Het grootste deel der lading drijft het Malzwin en verder de Zuiderzee in. Nog wordt gemeld dat Zaterdag in de nabijheid van [het Haaksvuurschip is gezonken het Noorsche stoomschip „Hfidingso" thuisbehoorende te Stavanger De bemanning uit 11 personen bestaande werd gered door den stoomtrawler „Batavier n" en te IJmuiden binnen gebracht. Oudeschild, 24 Nov. Door het bestuur van den Texelschen Schippers- en Visschersbond is het vol gende schrijven ontvangen. 's Gravenhage, den 18 Nov. 1908. De Minister, beschikkende op twee adressen van de bestuursleden van den Texelschen Schippers- en Visschersbond te Texel, houdende verzoek om wijziging te brengen in de bepalingen, regelende den vrijdom voor den accijns op het zout, gebezigd voor het zouten van garnalen, in dien zin, dat vrijdom wordt verleend onverschillig of de garnalen in het binnen land blijven, dan wel worden uitgevoerd heeft goedgevonden en verstaan Adressanten bij afschrift dezer mede te deelen, dat een ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, waarin deze materie geregeld wordt en waarin met hun belangen wordt rekening gehouden bereids om advies werd ge zonden naar het college voor de zeevis- scherij. Voor gelijkluidend afschrift, De secretaris generaal. Hedenmorgen zijn een aantal bla zerschuiten uitgevaren met het doel zoo mogelijk, eenige stukken hout van den Italiaanschen schoener „Roma" op te visschen. Deze was volgens verkregen inlichtingen in stukken geslagen, en voor 't Nieuwediep was 't dientengevolge zoo vol hout, dat de booten de grootste voor zichtigheid in acht moesten nemen om er niet mee in aanraking te komen. In den loop van dezen dag zijn een aantal grootere en kleinere stukken zwaar hout bij den havenmeester aange bracht. Gisterenavond was ons dorp voor een oogenblik in rep en roer, toen het bericbt zich verspreidde bij paal 15 zit een schip en de bemanning van de red dingsboot moet er been. Dit geschiedde dan ook en behalve deze togen nog wel een dertigtal personen naar het strand Allen kwamen echter onverrichterzake terug. Van een gestrand schip had men niets gezien. Dit looze alarm deed de jaarvergadering van de vereeniging „Dorpsbelang" in het water vallen. Uit gebrek aan belangstellenden moest zij voorloopig tot Zaterdag 28 November uitgesteld worden. Gisteren hadden wij een hoogtij water. Het stond op de havenkaai en kwam zelfs tot aan de stoep van het café Dogger. Bij zoo'n tij water levert het inkomen der booten een aardig ge zicht op. Den Hoorn23 Nov. Vrijdagavond gaf de voor enkele weken opgerichte rederijkerskamer „Oefening kweekt Kunst" hare eerste voorstelling. De drie blijspelen vielen uitstekend in den smaak, trouwens geen wonder, want ze werden, in aanmerking genomen, dat de meeste leden voor 't eerst de planken betraden, onverbeterlijk gespeeld. De zaal was flink bezet. Een geanimeerd bal besloot den zoo goed geslaagden avond. Als kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente alhier is herkozen de heer H. Troost. Oosterend, 24 Nov. De leden der handelsvereeniging „Wil- helmina"' hebben in hunne vergadering van Zaterdag j. 1. gehouden in „Het Wapen van Amsterdam" de zaakjes voor het garnalensaizoen weer voor elkander gezet. Verschillende financieële aangelegen heden werden besproken en het bleek, dat 39 schuiten aan de garnalenvisscherij zullen deelnemen. Ook werd rekening gedaan aangaande het ijspakhuis, waaruit bleek, dat voor de visscherij in 1908 ruim 80,000 pond ijs verbruikt geworden is. De besprekingen getuigden van goede harmonie tusschen de leden en de beste wenschen voor den bloei der vereeniging werden uitgesproken. Vlieland. „Nut en Genoegen" hield Donderdag avond jl. haar eerste algemeene verg. in het logement „Cupido." De opkomst was niet zeer groot. Als voorzitter heette de heer Schaafsma de aanwezigen welkom, waarna als spreker de heer van Rossem optrad. Eenige schetsen uit „Abelsberg" van Rosegger vielen blijkbaar bij het publiek zeer in den smaak. Ook de hear Donia had veel succes met „Een Nichtje dat photografeert," van F. de Sinclair, en de heer Dekker met een komische bijdrage van denzelfden schrijver. Het was een gezellige avond. De voorzitter sloot met eenige woorden van dank aan de sprekers de bijeenkomst, waarna velen nog eenige uurtjes bleven dansen. 10 maal. Cijfers die spreken. Verleden jaar zoo releveert de „Tel." heeft de Tweede Kamer ons opgescheept met een z. g. analytisch verslag van de redevoeringen die ,door haar leden worden gehouden. Hot zou, volgens de berekening, niet meer dan f 40,000 kosten. Iets waar niemand zijn hand om verdraait, niet waar, vooral wanneer het geldt het be vorderen van het lezen (of niet lezen?) der zeer stichtende Kamerredevoeringen. En wat blijkt nu bij de begrooting der Landsdrukkerij verscheen onlangs bij „nota van wijziging een voorstel van den minister om het eindcijfer met f 94,000 te verhoogen. omdatlet welf 72,000 noodig zijn voor een rotatiepers, adresseerma- chine en 5 zotmachines voorhet analytisch verslag. Voorts vraagt de Minister voor houtwerkstellingen, kasten enz. voor zetterfj en papiermagaz. f 40,000, waarvan de helft op deze be grooting wordt uitgetrokken. Verder wordt gevraagd een bedrag van f 270,000 bestemd voor aankoop van eenige perceelen naast de Landsdrukkerij, ook al in verband met de uitgave van het analytisch verslag. Met de verbou wing kan nog wel 'n 40 mille gemoeid zijn. Summa, summaium, komt deze aardigheid op pl. m. f 400000, alzoo 10 maal zcoveel als begroot. Toch maar een koopje zoo'n analytisch verslag; men moet bewondering gevoelen voor de uitvinding er van; doch de hemel beware ieder gehuwd man voor zulk een huishouding. Dat loopt de spuigaten uit 1 Wees toch voorzichtig. In het ziekenhuis te Rotterdam is, aan haar brandwonden, oen 6-jarig meisje overleden. Terwijl onlangs haar pleeg moeder petroleum in een brandende ka chel wierp, sloeg de vlam in de kan, deze barstte uit elkaar, waardoor de inhoud over het meisje en de moeder heenging, waardoor beide ernstige brand wonden kregen. De toestand der vrouw, die nog steeds in het ziekenhuis verpleegd wordt, is vooruitgaande. Zelden rust! De pontwachter te Uitwellingerga (F.) heeft een zeer drukke betrekking, omdat er over die pont zeer voel passagiers gaan. Van den morgen tot den avond is hij in het getouw, wordt dikwijls in zijn middagmaal gestoord en kan des Zondags zijne Godsdienstplichten niet vervullen. Hij verzocht daarom den ge meenteraad 's middags de pont een half uur stil te mogen laten liggen en hem eenmaal in 't kwartaal één vrijen Zondig en een vrijen werkdag toe te staan. B. en W. adviseerden een half uur per dag en één vrijen Zondag in 't kwartaal toe te staan, doch niet de vier vrije werk dagen per jaar, wiel de jaarwedde van den wachter was verhoogd. Of 't zal helpen. Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollandsch Noor derkwartier zal een adres aan de regee ring worden aangeboden met verzoek spoedig te willen overgaan tot het uit voeren van een der plannen tot droog legging der Zuiderzee. Aan de zustervereenigingen zal adhae- sie-betuiging worden gevraagd. Een bedrieger gesnapt. Op de veemarkt te Friezenveen ver kocht een koopman uit Geesteren aan een veehandelaar uit den Ham een koe. Toen de koe was ontvangen en de koop prijs betaald, greep de kooper den staart der koe, die vol vuil zat en hield hierbij de pluim van de staart in de hand. Het bleek toen, dat het dier een staart zonder pluim had en dat er een valsche pluim was aangebonden. De pluim is door de politie in beslag genomen en tegen den verkooper is proces verbaal opgemaakt. Alles dreunde. Woensdagmiddag werden te Workum de ingezetenen eenige malen opgeschrikt door een eigenaardig gerommel, gevolgd door een hevig gedreun, dat de huizen deed schudden. Sommige deuren sprongen open en vele winkelbellen deden geluid hooren. Evenals in Maart j 1. hoorde men overal de glazen rinkelen, als men zich op straat bevond. Gasontploffing. In een perceel in de Haarlemmerstraat te Amsterdam viel in een achterkamer een gedeelte van het plafond naar beneden tengevolge van een gasontploffing. Tus schen het plafond en den vloer der bovenwoning had zich gas verzameld. Toen naar de oorzaak van de waargeno men gaslucht werd gezocht, waarbij een brandende kaars werd gebezigd, volgde de ontploffing. Wilds troopers. In de bosschen, wei- en bouwlanden in de gemeente Gaasterland wordt tegen woordig enorm yeel gestroopt. In de akkers, in de heggenopeningen, in de boschwallen, overal worden strikken ge vonden, om de hazen te verschalken. De stroopers zijn des te brutaler, nu ze weten, dat de pachters van jachtveld nu de pachttijd bijna is afgeloopen hun opziener niet meer in dienst hebben. Het zijn niet enkel mannen, die stroo pen. Ook jongens van een jaar of 14 gaan er met strikken op uit en kunnen die wat goed stellen, wat op zichzelf een heele kunst is. Men weet hetis de strik niet goed gesteld, er komt geen haas in. Het is bekend dal een Friesche strooper zijn jongens in de kamer het stroopen leerde. Zjj moesten strikken stellen om er de kat in te vangen 1 (Vad.) De omgekeerde ivereldl Als historisch wordt uit Gennep gemeld: Bij een particulier zou een varken geslacht worden. Te voren werd een glaasje op het welslagen gedronken. Toen het gewichtig feit volvoerd zou worden, verkeerde de slager zoo onder den indruk, dat hij het dier achterstvoren tusschen zijn beenen plaatste en in de meening dat, dat hij het dier den doode- lijken slag op den kop zou toebrengen, sloeg hjj het op zijn hammon. Het varken op deze liefkoozing minder gesteld, koos het hazenpad. De slager keek zeer verbluft I Luister toch en gebruik Klooster- balsem. 'Deze geneest als bij toover- slag. Prijs per pot 0.35.., 0.75 en 1.20. Let op den rooden band met handteekening L. I. Akker. -f -f -f »+-»• Maandag 23 Nov. in „de Lindeboom." Notaris G. J. O. D. DIKKERS. De boerenhofstede Alexanderhoeve" in den P. H. P., groot 28,30,90 Heet. 15 08 80 Hofstede met gebouwen en land. Kooper E. E. Stoel Alkmaar f 10960. 2 71 50 Een perceel land Kooper Arie Lap Dz. voor 2275. 2 15 30 Een perceel land Kooper S. R. Keijser qq. 1525. 8 35 30 Drie perceelen land Kooper Simon Bregman qq. 6740. Purmerend, 24 Nov. Aangevoerd 548 Runderen waaronder: 474 vette koeien 58 a 72 Ct. per KG. nGelde koeien f Melkkoeien f 150 230. 0 stieren 87 vette kalveren f 0,75 a f 0,95 p. Kg. 210 Nuchtere kalveren f 10a f28 3035 Schapen f 20,— h f 28,50 prijsh. h. stug, 400 Lammeren f 13,a f 20, 407 vette varkens f 0,43 a f 0,47 per Kg.; 20 magere varkens f 14 a f24,00; 202 biggen f 4 a f 8 kipeieren f 7.00 a f 8,00 per 100; Woensdag 35 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Visser Bijbelsch Museum Donderdag 36 Nov. GEREFORM. KERK. OOSTEREND. 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. Zondag 39 November 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Kerkcollecte. KoogVoorm. 10 uur uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur d9. Kramer, 's Avonds 7 uur ds. Engelkes van Kolhorn. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm, 10 uur de hr. v.d Roest Zendeling der Utr. Zend.-ver. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. RaaZ. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 ds. Scherpenhuysen Op den 29sten November a-s. hopen onze gefielde ouders C. II/.. li RUIN C. SAN l»I FORT hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen. Burg, Texel, 1908. Zondag 29 November a.s. hopen mijn Oom on Tante C. KALIS Pz. T. KALI S-Paltz, te den Burg hun 1273 jarige Echt vereeniging te hcrdou'keo. Hun liefhebbende Nicht, ANTJE KALIS Kd. Hoogenberg. Met deze betuigen wij onzen hartelijke» dank voor de vele blijken van belangstolling oudorvonden bij onze 40-jarigo Echtvereeniging. K. WETSTEEN en Kchtgonoote. Do Cocksdorp 25/11 '08, EN EN

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2