N°, 2211, Zondag 29 November 1908. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Vit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANSEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Zitting van den militieraad. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken onder verwijzennaar op de gemeentelijke aanplakborden aan geplakte publicatiën bekend, datdezitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Donderdag, den 17 December aanstaande, des namiddags te twee uren te Hoorn. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belanghebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent a. de lotelingen, door of voor wie eenige reden van vrijstelling wordt inge bracht b. de lotelingen, die hetzij voor g09d, hetzij voorloopig van den dienst moeten worden uitgeslotenen c. alle overige lotelingen. Voor den Militieraad moeten in per sonen verschijnen de lotelingeo, die vrij stelling verlangen wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte en de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de 4e zinsnede van art. 47 en in den tweoden volzin van art. 50 der wet. Texel, den 28 November 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. VERKIEZING Opgaven'van Candidaten, TEXEL, 28 NOVEMBER 1908. Wat do Sint zal brengen We naderen het feest van St. Nicolaas den goed-heilig-man, het feest voor kleine en voor groote menschen. Vele neringdoende ingezetenen hebben er zich alreeds op voorbereid dat de Sint zijn inkoopen bij hun zal doen anderen verwachten met verlangen den blijden dag, den dag van verrassingen. Want verrassingen blijven met zulk een tijd niet uit. De kleinen verlangen speelgoed,boeken, prenten en St. Nicolaasgebakmeer grooteren wenschen luxe zaken als gou den en zilveren voorwerpen; de minder bedeelden hunkeren naar meer degelijke geschenken, als daar zijnkleeding, brandstoffen en voedingsmiddelen de meer gegoeden spitsen zich er op hoe zij in den geest van den goeden Sint zullen handelen, door van hunnen voor raad mede te deelen aan de minder met aardsche goederen bedeelden. Dat toch is het feest van St. Nicolaas den goed-heilig-man, oftewel zoo behoort het te wezen. En dat het zoo in vele gevallen in het weldadig Nederland wordt toegepast zal niemand ontkennen die in de bladen de oproepingen leest om mede te werken tot bereiking van dit doel en die let op de medewerking welke, van alle zijden daarmede wordt betoond. 'tls een gelukkig verschijnsel dit te mogen opmerken, vooral in de grootere plaatsen, waar het aantal minderbedeel den vaak zulk een hoog cijfer aanwijst, waar zooveel moois en lekkernij het oog trekt, dat voor velen niet is te bekomen. We hebben daarvan hier maar een flauw begrip. De levensomstandigheden mogen hier voor sommigen wel eens wat te wenschen overlaten, een schrille tegenstelling als elders wordt waarge nomen, bestaat hier gelukkig niet. En, niet waar? ook hier zijn nog wel milde gevers, die iets van hunnen voorraad kunnen missen voor den minderbedeelde van dezulken die aan een edele opwelling des harten zeker wel gevolg zullen geven. Wij willen voor don goeden naam van den Sint wenschen, dat we ons hierin niet mogen vergissen. Laat dit voldoende zijn. De eigenaardige wijze van de viering van het Sint-Nicolaasfeest alhier wettigt zeer zeker de vraag: „Wat de Sint zal brengen Ten vorige jare was het volgens een lied, de nieuwe boot waar mede de Texelaars werden verrast, en is het nu al niet geloopen zooals der zangrenrei het destijds uitgalmde, de boot is er toch gekomen en voorhands stelle men zich daarmede tevreden. Doch er zijn meer zaken die gewenscht zijn. Zoo zouden we kunnen noemen een verbeterd vervoer te lande, waarvoor echter alreeds plannen bestaan. Nog zou het geen overdadige wensch zijn dat de vertegenwoordigers van den Sint zich eens gingen aangorden om te onderzoeken of het ook mogelijk zoude zijn voor een der vele vereenigingen alhier de beurs te doen ontsluiten. We bedoelen hiermede „Het Witte Kruis," eene vereeniging die meer in stilte dan zoo aan den openbaren weg haar terrein van werkzaamheid vindt, doch desniet temin zoo hoogelijk nuttig moet worden geacht. Wat het „Witte Kruis" bedoelt behoeven we hier zeker niet uiteen te zetten, evenmin dat het staat boven elke politiek of geloofsbelijdenis, 't is een zaak voor allen, voor arm en rijk. En juist om die reden verdient deze Vereeniging aller belangstelling en steun. Dat deze Vereeniging in moeielijke financieele omstandigheden zoude ver- keeron, zouden wij niet durven zeggen, de Vereeniging doet zooals hare middelen dat toelaten en daarmede houdt het dan ook op. Ze zou zeker meer nog doen indien haar ün. krachten dat toelieten en dan zou zeker ook worden voorzien in een goede lokaliteit als magazijn voor hare verplegingsartikelen. En daarvoor zouden we nu weieens den goeden Sint te hulp willen roepen, niet om een figuurlijk gebouwtje ons te doen zien, doch door eene poging om in werkelijkheid een eigen goed lokaal te verkrijgen. Met andere woor den tot het stichten van een fondsje, om daarvan aan te koopen of te doen bouwen een gebouwtje voor dit doel zoo noodig, hetwelk wellicht aan meer andere doel einden dienstbaar zou kunnen worden gemaakt. Waarop we deze wensch nu juist kenbaar maken? Och, zeer eenvoudigSint Nicolaas is het symbool van weldoen. Laat op zijn jaarfeest wanneer menigeen nog al een gulle bui heeft, nu teens) het fundement worden gelegd, waarop voortbouwend, een gebouw zal verrijzen van ontegen zeggelijk groot nut, gewijd aan de lijdende menschheid. Dit zou zeker zijn in den geest van den goeden Sint, eene goede gave, waartoe ieder, naar zijn vermogen, zijn penningske wel zal willen bijbrengen. Men denke er eens over na. o Mejuffrouw Emilie Timmer te Haarlem heeft Dinsdag 24 dezer aan de Universiteit te Amsterdam bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte met goed gevolg het candidaatsexamen in de Nederlandsche letteren afgelegd. Ben Room, 26 Nov. De storm van deze week heeft aan de zeewering van het Horntje weer vrij wat schade aangebracht. Over een lengte van ongeveer 60 Meter is de lage glooiing in de diepte gezonken doch ook hooger op is eene verzakking gekomen. Aan de voet van den dijk staat thans 6 Meter water. Bij den strandvonder alhier zijn aangebracht 23 battings een scheepstrap twee stukken mahoniehout en een hek. De Cocksdorp, 25 Nov. Het is niet met zekerheid te zeggen hoe de naam van het in de Eierlandsche gronden verongelukte schip is. Op den spiegel eener scheepsboot, die hier is aangebracht, staat geschilderd „Fernando Senova." De Yliehors ligt bezaaid met planken, gemerkt P. S., battings en balken en daartusschen liggen enkele zeemanskisten behdegoed, een aantal deuren, eene statietrap met 16 sporten enz., terwijl ook een geel geschilderde zwemgordel is aangespoeld met de naam „Holkar" er op. 26 Nov. Door visscherlieden is een gedeelte van het op de Yliehors gespoelde hout aangebracht. Met het hooge watergetijde is de Vliehors echter ondergeloopen en alles weggedreven. Oosterend, 27 Nov. De heer K. alhier, heeft een lijster (zwarte merel) gevangen met een geheel witten kop, alzoo een voorbeeld van gedeeltelijk albinisme. Verscheidene visschers van hier zijn deze week met het garnalenvangen begonnen. Postpakketten van 2 tot 7 December. In de St. Ct. wordt door den Dir. Gen. der posterijen bekend gemaakt dat de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een adres kaart te doen vergezeld gaan, van 2 tot 7 Docemder wordt ingetrokken. Verder wordt aanbevolen: lu. Zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen. 2°. Zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven, of waar dit niet mogelijk is, het adres zoodanig vast te hechten dat het niet verloren kan gaan. 3°. In de pakketten een tweede of los adres in te sluiten. De zeeramp. H. M. de Koningin heeft telegrafisch den burgemeester van Terschelling Haar deelneming en belangstelling doen betui gen met de slachtoffers van de scheeps ramp met toezending van een belangrijke gift voor leniging van den eersten nóód. Onder het neerstortend zand begraven. Bij Oldenzaal was de arbeider J- Lemmink bezig uit een diepen kuil zand te graven, terwijl zijn dochter boven, naast den kuil het uitgeworpen zand verder wierp. Eensklaps stortte het meisje met een groote massa aarde naar beneden, waar onder haar vader bedolven geraakte. Zij bleef op de neergestorte massa liggen. Op haar hulpgeroep kwamen eenige arbeiders toesnellen en begonnen dadelijk het reddingswerk. Meer dan een kwartier moest men graven voor de man was boven gebracht. Toen bleek, dat hij nog in leven was en dat hij bij het uitgraven een paar bloedende hoofdwonden door een stoot met een schop had ontvangen. De vrouwen te Oud-Beierland vierden hoogtij. Het boenen der straten is bij de po litieverordening verboden, alleen moet dat boenen eens per jaar geschieden en die gelukkige dag was Zaterdag. Bezems en vegers vliegen dan ook zuiverend over de straten, want geen aangenamer werk bestaat er voor de vrouwelijke dorpsbewoners dan juist het straten boenen. Een dioaas werk. Te Kampen ging iemand de wedden schap aan, een schaal met garnalendoppen te zullen leeg-eten 't ging om een liter jenever. De man won de weddenschap en wordt thans in het ziekenhuis ver pleegd. Van wege de garnalendoppen of van wege de jenever? Of vanwege allebei? Gevaarlijk speelgoed. Uit Dinxperlo meldt men dat in het station te Dingden, bij de Pruisische grenzen, een treurig ongeluk plaats ge had. Twee zoontjes van den stationchef alleengelaten in een kamer, waren aan het spelen met een jachtgeweer. Het oudste zoontje hanteerde het wapen en trof daarbij zijn 9-jarig broertje en doodde het. De kracht van de zee. Welk een kracht de zee heeft bleek in den nacht van Maandag op Dinsdag te IJmuiden. Op den Noordpier aldaar stonden vier monierblokken, elk tachtig duizend kilo gram wegende, gereed om in zee gestort te worden ter bescherming van den pier. Van deze blokken die onderling stevig aan elkaar waren verbonden met zware kettingen, sloegen des nachts met ééne zee, twee tegelijk weg. Met één golfslag werd dus een gewicht van 160,000 K. ff. in zee geslingerd. Vreemde diefstal. Te Oud Beierland is naar men aan de „Ned." meldt, uit het politie bureau gestolen een sabel en de kachel. Of het nu juist te doen was om te stelen, valt te betwijfelen, want de kachel werd in de haven en de sabel in een sloot geworpen. Beidenzijn teruggevonde n Van den dader geen spoor. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Ct-s. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct-s. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. voor de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op VRIJDAG 11 DECEMBER aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van cén lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, in het Kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behooit; dat op dien dag van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. ter Secretarie bij den Burgemeester der Gemeente Helder (hoold- filaats van het Kiesdistrict) kunnen worden inge- everd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door tenminste 40 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos ver krijgbaar van den I December 1908, .tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- tcekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor do inlevering geschiedt, terwijl zonder die handtee- keningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogsto drie maanden of eene geldboeto van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan do verkiezing, eene voer dio verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 27 November 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1