INGEZONDEN STUKKEN. jubileum vierden, niet onopgemerkt voor bijgegaan. Het heeft hun bij die gele genheid in geenen deele aan bewijzen van belangstelling ontbroken. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozen do hh. P. Gaakeer en C. J. Geense en tot kerk voogd werd herkozen de heer B. Dros Pz. Zondagavond strandde in de Eier- landsche gronden een onbekend gebleven stoomschip. Vuurpijlen werden van het in gevaar verkeerende schip afgeschoten, welke door de kustwacht van Eierland werden opgemerkt en beantwoord. Des nachts te ongeveer 12 ure geraakte het schip echter vlot en zette de reis voort. De inmiddels aangekomen sleepbooten behoefden geen assistentie te verleenen. Den HoornI Dec. Den heer G. Duinker is bij zijn aftreden als bestuurslid van „Unitas" door het Bestuur een fraai cadeau, bestaande uit een fraaie leunstoel en een keurige barometer overhandigd. Oudeschild, 1 Dec. Gisteravond had in do Zeven Provin ciën de algemeene jaarvergadering van „Dorpsbelang" plaats. De voorgaande week was zij in het water gevallen door het looze alarm „Een schip op 't strand." Nu was de opkomst bevredigend te noemen. Te ongeveer 8 uur opent de voorzitter, de heer W. Mets Tz. de bijeenkomst met een woord van welkom Nadat de notulen der voorgaande alge meene en van verschillende daaropvol gende bestuursvergaderingen waren voorgelezen, waardoor de aanwezigen een denkbeeld kregen, wat in het belang der vereeniging was gedaan, deed de penningmeester rekening en verantwoor ding over het afgeloopen boekjaar. Dit sloot met een klein batig saldo. Bij de daaropvolgende bestuursverkiezing werd de heer A. Boon Jbz. bij 3e stemming gekozen. Het best. zag het afgetr. lid, den heer S. Schellinger, het eerste jaar niet herkies baar, noode heengaan, waarom de Yoorz. hem een tot weerziens toeriep. Het verdere van den avond hield de ver gadering zich in hoofdzaak bezig met de vraag Hoe bet best verbetering te brengen in het verkrijgen van drinkwater uit de Weezenputten". Langs officieusen, maar niet officieelen weg, had het be stuur vernomen, dat de pogingen, daartoe bij het Waterschap der 30 gemeenschap pelijke polders aangewend, schipbreuk hadden geleden, La de zaak aan alle kanten te hebben bekeken, werd na uitvoerige discussie besloten zich voor- loopig in een uitvoerig en gemotiveerd request tot den gemeenteraad te wenden. Naar men ons mededeelt is het aanleggen van grintwegen op Terschelling, aan de laagste inschrijvers, de heeren Jn. Burger en L. v. d. Vlies alhier gegund. Men meldt ons van Terschelling Het Zweedsche Stoomschip „Mineral," kapitein Lindh, met ijzererts van Stock holm naar Rotterdam bestemd, is hier door dikke mist gestrand. De sleepbooten Atlas, Texel, Neptunus en Terschelling verleenen assistentie. De sleepbloot Texel geraakte aan den grond doch kwam weer vlot. Nader meldt men: Het ss. „Mineral" is hedennacht met assistentie van de vier bovengenoemde sleepbooten vlot gekomen, na een ge deelte der lading gelost te hebben. Pensioneering der weduwen d,er omgekomen roeiers. Door het hoofdbestuur van de Noord en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij is aan de weduwen en weezen der ver dronken roeiers te Terschelling een pen sioen van f 5 per week toegekend. (L Ct.) Twee Nederlandsche oudjes. De heer L. Boerhave Keur, te Medem- blik, die den 23 October nog in goeden welstand zijn 103de verjaardag vierde, is, naar gemeld wordt, in het laatst der vorige week plotseling, zacht en kalm overleden. Uit Nieuweschans schrijft men aan de „Pr. Ct." „Jantjemeu in 't Veen" is niet meer. Gisteren is ze in den ouderdom van 106 jaar overleden. Tot verleden jaar woonde ze eenzaam en verlaten in haar hutje in 't veen te Vosberg, 't laatste jaar echter bjj haar ook reeds bejaarde dochter. Toch wel een oudje. Men kan van alle stokoude menschen die het tijdelijke met het eeuwige ver wisselen, geen melding maken, maar van het geval, door de „Java-Bode" vermeld, mogen we toch wel gewag maken om den verbazend hoogen leeftijd. Te Dagoepan is een Filippijnsche vrouw overleden in den hoogen ouderdom van 154 jaar. Volgens een 64-jarige nicht ging haar herinnering terug tot gebeur tenissen, die plaats vonden ten tijde van de Engelsche bezetting van Manilla in het jaar 1762, in welk jaar de vrouw ongeveer acht jaar oud oud was. Wel treurig. Volgens de „Limb. Koerier" zijn er in October te Maastricht evenveel kinderen gestorven als in de provincie Drenthe. Dit sterftecijfer wordt grootendeels toegeschreven aan de schuld van de moeders, die de kinderen verwaarloozen en soms vermoorden. Ja, vermoorden, mag dit niet gezegd worden van de moeder? die haar zuigeling in plaats van melk, bier of andere alco holische dranken in de flesch doet, opdat de kleine toch maar lang en vast slaapt. Paarclengeluk. Sinds een week staat in de schutbank te Hilversum een paard, dat door de politie is gevonden. Thans is gebleken dat het dier afkomstig is van een inwoner van Bussum, die het had verkocht aan een landbouwer alhier. De kooper heeft het dier niet willen aannemen en de verkooper beweerde met het beest niets meer uitstaande te hebben en liet het loopen, wat de kooper ook deed. En zoo geniet het paard van een ongestoorde rust. Na den storm. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Nu de storm geheel bedaard is en het water weer tot zijn gewone peil is terug gevloeid, komt de mindere en grootere schade voor den dag. Behalve de schade aan de nieuwe duinvorming, heeft de pier ook nog al schade beloopen, doordat er verscheidene zware ballaststeenen uit den dam zijn geslagen. Ook is een groot gedeelte van den scheurpolder oncterge- loopen, dat nu, na den val van het water een waar slagveld van Konijnen geeft te aanschouwen. Honderden van deze dieren zijn door het volloopen van hun holen verdronken, en lagen op het veld verspreid. Zakken vol werden gehaald en menigeen ver diende er een goed weekgeld mee. Horloge en vijer kicij t. Een dienstmeisje te Dieren had van haar vrijer, een schoenmakerknecht wiens familie te Apeldoorn woont, een gouden horloge gekregen, hetgeen zij begrijpelij kerwijs, bij een bezoek aan Apeldoorn, aan de kennissen zien liet. De gemeente politie kwam dit ter oore en verdacht voor en bij een onderzoek, dat het hor loge in het voorjaar door een jongedame aldaar was verloren en trots alle naspo ringen niet terecht kwam, maar door den vader van het schoenmakertje was ge vonden. De politie madkte, naar de „Arnh. Ct." wordt geschreven, proces verbaal op en nam het horloge in beslag; terwijl het meisje terecht niet tevreden over de opvattingen die haar vriend omtrent het mijn en dijn had, hem afschreef en zoo onverwacht vriend en horloge kwijt was. Van een paar oppotters. In een hut nabij het dorp Tinaarlo woon den omstreeks 30 jaar F. Biek en echt- genoote. Ofschoon het echpaar nooit kinderen had te verzorgen, kostte het gewoonlijk moeite de armoede en 't gebrek buiten te sluiten. De gemeente moest herhaaldelijk bijspringen, vooral door de aanhoudende ziekte der vrouw. Thans is de hut afgebroken. De bewoners zijn naar Peize verhuisd. Hoe armoedig de inboedel ook mocht wezen en hoe vervallen de kluis, gebrek aan geld scheen er niet te wezen. In de bedstede, onder de spanten, tot zelfs in den schoorsteen vond men verstopte rijksdaalders, samen tot een bedrag van f 190. Daarbij bevatte een spaarbankboekje, dat de zorgvuldige vrouw aan den buurman G. Struik had ter bewaring gegeven, een nog grooter bedrag. Voor den winter behoeven de luitjes dus niet bezorgd te wezen. Moeders antwoord. Een onderwijzeres bemerkte, dat een van haar leerlingen onaangenaam riekte. Ze gaf hem een briefje voor zjjn moeder mee. Den volgenden morgen bracht de jongen het volgende korte schrijven mee terug; „Juufrou, myn soon is Geen roos Uwé hoeft 'm niet te ruike mar mot 'm leere. In de vorige week. De Dokkumer boot, om één uur van Leeuwarden vertrekkende, geraakte door den harden wind bij Wijns aan den grond. Een collega van Dokkum komende wilde te hulp komen en geraakte aan den grond. Een andere collega, even hulpvaardig zat weldra eveneens muur vast. Een motorboot liet zich niet afschrikken, bood hulp, maar onderging hetzelfde lot. En zoo zaten ze met hun vieren op een rijtje aan de lage boorden van de Dokkumer Ee. Tot de storm des avonds luwde en ze met vereende krachten weer loskwamen. Heerlijk beeld van stoombooten-solidariteit. Zeeioering van gewapend beton. Van het paalscherm om het eiland Urk is verleden jaar een gedeelte, ter lengte van pl. m. 40 meter vervangen door een scherm van gewapend beton, hetwelk dit jaar met 24 schotten, elk van circa 1.80 M. is verlengd. Indien naar verzekerd wordt, dusdanige zeewe ring nergens elders wordt aangetroffen en ze als proef op Urk wordt genomen dan mag de Waterstaat daarmede geluk- gewenscht wordenin den storm van Maandag heeft het werk voor het eerst sedert den aanleg de kracht der golven zonder eenig letsel doorstaan. Op den N. W. hoek van het eiland bonsden de zeeën hoog tegen en over deze bijna loodrechte schotten woester nog dan over het even verder staand houten paalwerk maar het hield onwrikbaar stand, gelijk is gebleken, toen na het vallen van het water een onderzoek werd ingesteld. Betere tijden. De landerijen onder Bergen (N. H.) ter grootte van 46 H.A., Woensdag in café Schermerhorn bij opbod geveild en die 12 jaar geleden i 28.000 konden opbreDgen, brachten nu op f 67.000. Prettig voor belastingbetalers. Het vorige jaar werd tijdens de kermis te St. Oedenrode de circus „Roberti", die op particulier terrein was opgeslagen op last van Burgm. en Weth. afgebroken. Hieruit ontstond een proces, dat door de gemeente verloren werd. Deze week werd in den Raad medege deeld, dat de ten laste van de gemeente komende proceskosten ongeveer f 750 bedragen, behalve de schadevergoeding. Tot delging van een en ander zal de gemeente een leening moeten aangaan. Hoe Maas zich redde. De „Nbrab." vertelt als historisch Op een Brabantsch hulppostkantoor kwam zekere H. Maas tot het in ont vangst nemen van een postpakket. De postmeester legt den rechthebbende het formulier voor ter teekening, benoodigd bij het in ontvangst nemen van het post pakket. Schrijven had H. Maas nooit gekend en gaf dit aan den postmeester te kennen. Daar wist de postmeester wel raad op, wat blijkt uit hetgeen nu volgt Postmeester: „Maas ga eens zitten." Maas „Ik zit al". Postmeester„Zet nou eerst een stripke dan een hukske Maas „Net een stuleke". Postmeester schrijft alsnu een m voor. Maas„Net drie linksche worstjes." Postmeester„Dan een nulleke en een rechts worstje, nog een nulleke en een rechts worstke en dan een slekske." Maas, welke nogal begrijpelijk was, had aldus zijn naam geschreven li. maat. Daar H. Maas nogal eens dikwijls een postpakket in ontvangst moet nemen krijgt men telkens te hooren Eerst 'n stripke dan een hukske, net 'n stuleke, dan drie linksche worstjes, 'n nulleke en een rechtsch worstje, nog 'n nulleke en een rechtsch worstje, dan nog een slekske en dan krijgt H Maas zijn pekske. Ontmoediging bij vijftigjarigen. BEMESTING VAN BOOMGAARDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Heer Redacteur, By eiken storm gaan de verdedigingswerken aan de zeewering van het Horntje wederom ver loren, zoodat nu weer G Meter water aan den voet van den dijk staat (zie Tcx. Crt. 29 Nov. jl.) Zal men nu nooit inzien, dat de schuld hiervan alleen ligt bij de stoomschclpvisseherij, die den rond omwoelt en losmaakt waardoor de dijken oe sterk ze ook gemaakt worden tclkenB moeten verzakken. Van hot hoogste belang is het dus, dat de sobelpvisschcrij afgeschaft wordt. Een tweede reden waarom de schelpvisschery zoo spoedig als mogelyk is hoorde te verdwyncn is deze, dat op de kust zoo goed als geen plat- visch meer gevangen wordt; de schelpen bevatten uitatekend voedsel voor de visschcn, vangt men nu de schelpen weg dan verdwijnt do platvisch van onze kust en komt er armoede in onze vis- schersplaatsen. Bij de behandeling der visscherij wet in April jl. werd door den heer Duymacr van Twist in de Tweede Kamer dit laatste argu ment duidelijk toegelicht en drong deze dan ook aau op directe afschaffing der schelpvissobcrij. Iedere goede Texelaar dient dit ook in te zien en moet niet rusten voordat de schelpvisseherij, die de zeewering vernielt en de platvisch verjaagt, verboden is. Een abonné. Het is waarlijk treurig waar te nemen hoe gemakkelijk de man en de vrouw er toe komen den moed te verliezen, wanneer zij hun vijftigste jaar bereikt hebben. Nauwlijks laat hunne ge zondheid maar iets te wenschen over, of zij zitten met de handen in het haar, zijn moedeloos en verzorgen zich niet. Dat is onnoodig, zeggen zij, wij zijn er te oud voor. Die verdrietige geestes toestand die niet den minsten grond heeft, is hoogst nadeelig. Op vijftigjarigen leeftijd is de man zoowel als de vrouw, al hebben zij de kloek heid van hun twintigste jaar niet meer, nog vol levenskracht, en om tot een gevorderden leeftijd te komen is niets zoo goed als de krachtige wil er toe te komen, gezond te zijn en bet noodige te doen urn het zoover te brengen. Het bloed in een staat van zuiverheid en kracht onderhou den, dharin ligt het geheim van den jeugdigen ouderdom, zoo men er de regels der hygiëne en der matigheid bij in toepassing brengt. Om bet bloed in een staat van zuiverheid en kracht te onderhouden, is het voldoende bij het minste verschijnsel dat zwakheid verraadt, de Pink Pillen te nemen, die bloed en krachten geven en de werking van alle organen verlevendigen. Laat ons eens zien wat de Pink Pillen kunnen doen voor iemand die de vijftig voorbij is en in een slechten gezondheidstoestand verkeert. //Ik ondergeteekende Jan Willem Denneboom, wonende op den Strikke, bij Ruurlo, oud 52 jaren, verklaar met deze dat ik veel geleden heb aan een staat van algemeene zwakte, aan zwakte in mijne ledematen, aan maagpijnen, slechte spijs vertering met een slechten smaak in den mond en ook aan slaaploosheid. Op raad van den heer Zevallind, kleermaker te Ruurlo, die door de Pink Pillen genezen is, heb ik deze pillen ge nomen en na een korte behandeling ben ik geheel en al genezen.// De beer J. Pauw.Nieuwstraat te Wijk-bij-Duur- stede, 56 jaren, heeft ons het volgende meegedeeld: //Reeds sedert langen tijd leed ik aan een soort van zenuwuitputting, zoo hevig dat het mij bijna onmogelijk was te werken. Vele middelen die ik beproefd had, waren zonder uitwerking geble ven. Ik besloot toen, op raad die mij gegeven was, de Pink Pillen te nemen. Dezen hebben mij in weinig tijd volkomen genezen//. Mannen en vrouwen van vijftig jaar die deze getuigenissen hebt gelezen, gij zijt zeker niet zieker dan de schrijvers er van waren. Zij zijn genezen, gij kunt dus ook genezen. Daar voor hebt gij slechts te doen wat zij deden. De Pink Pillen zijn goed voor alle leeftijden en alle ge stellen. Zij genezen de bloedarmoede, de bleek zucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, rheumatiek, zenuwuitputting, neurasthenie. Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozen. "Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten Voor het aanleggen van boomgaarden, voor het planten van vruchtboomen, is het nu de rechte tijd. Wenscht men het grasland te behouden, dan graaft men op de plant plaatsen den grond hoogstens een halven meter diep uit, terwijl de wijdte van het pootgat een meter bedraagt. Wenscht men tusschenteelt van struiken, dan kan er van grasland geen sprake zijn, doch wordt de geheele akker omgespit of geploegd en wel flink diep. Dit dient niet zoozeer, omdat de boomwortels zich naar beneden uitbreiden, dan wel om het water goed door te laten zakken. Voor mest kan men het voordeeligst kunstmest gebruiken. Een vruchtboom behoeft stikstof, kali, fosforzuur en kalk. Toch mag niet te veel stikstof gegeven worden. Iemand, die veel stikstof toediende en weinig ander plantenvoedsel, deelde mij mede, dat zijn vruchten voortdurend groen bleven, en een wrangen smaak hadden. Dit is de ondervinding van velen. Want veel stikstof houdt het rypen der vruchten tegen en verhoogt het watergehalte. Samen met de andere stoffen werkt stikstofmest uitstekend. In den herfst geve men 20 4 30 KG. Land- bouwkalk, die is het goedkoopste. Verder 20 KG. Slakkenmcel en 5 a 8 KG. Patentkali. Op zandige gronden die gewoonlijk weinig plantenvoedsel bevatten, geeft men natuurlijk ae grootste giften. Op kleigronden de kleinere, naar behoefte. Geen mest is altoos verkeerd. Hoewel kleigronden het armst zijn aan fosforzuur en er dus heel wat Slakkenmeel gegeven moot worden, mag men volstrekt niet vergeten voor kalimest (Patentkali) te zorgen. Is men van plan eerst het volgend jaar te beplanten, dan kan men het dure Patent kali vervangen, door het veel goedkoopcrc Kainiet, doch daar heelt men dan 10 h 15 KG. per Are van noodig. Plant men in pootgaton, dan moet men in elk daarvan strooien 3 u 5 KG. kalk, 4 KG. Slakkenmeel en 1 KG. Patentkali. Vdor men plant, moeten de meststoflcn goed met de aarde vermengd worden, opdat de wortels er niet onmiddelyk mee in aanraking komen. Men planto de hoornen of struiken niet te diep, want de lucht moet voldoende kunnen doordringen. Do pootgaton met stalmest aan te vullen, is af te Keuren. Want de wortels gain dan licht schim melen en rotten. Plant ook niet bij vriezend weer. De kunstmest is ook zeer geschikt om reeds groeiende hoornen van tijd lot tjjd van voedsel te voorzien. Men kan nu dezelfde stollen on dezolfdo hoeveelheden en desnoods als mengsel aanwonden. De mest moet echter niet vlak rond den stam estrooid worden, want slechts do dunne uiteinden er wortels dragen wortelharcn, slechts daar wordt voedsel opgenomen. Het best doet men de aarde los te maken in een kring waarvan do stam hot middelpunt vormt. Hoe grooter en ouder boom, hoo wijder kring. Daar mankt men do aarde los, strooit kunstmest en vermengt die voorzichtig met de narde. Aldus handelend, heeft men kans op groote en rijpe vruohton. In Eobriinri moot er aan per boom hoogstens 1 KG Chilisalpoter bij. v. B.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2