Marktberichten. Predikbeurten- Oudeschild4 Dec. Waren in het begin der voorgaande week de prijzen der garnalen redelijk, spoedig is hier verandering ingekomen. Op de buitenlandsche markten brachten zij in den laatsten tijd weinig of niets op, tengevolge van den grooten aanvoer van verschillende plaatsen. Sommige visschers besomden zelfs de kosten niet. Dit is des te meer te betreuren, daar er wel aardig wordt gevangen. Vlieland4 Dec. Gisterennacht strandde in de Eier- landsche Gronden het Noorsche stoom schip Unita van Narvik met bestemming naar Emden, geladen met ijzererts. Ma lading te hebben geworpen kwam het schip weer vlot, doch strandde later hier in de Noordergronden. De boot werd hedennacht door sleepbooten vlot gebracht en vervolgde de reis. Een Amerikaansch huwelijk! Man schrijft uit Winschoten Iemand uit de provincie Groningen, reeds vele jaren in Amerika verblijvende had het er dezer dagen op gezet, dat hij wilde gaan huwen met een vrouw uit het moederland. Familie en kennissen in 't Oldambt werden er mee in kennis gesteld, doch 't was moeielijk iemand te vinden die om het huwelijksleven den verren tocht over den Oceaan wilde aanvaarden. Zoo is 't gebeurd, dat eerst na drie maanden nadat de vrije overtochtskaart was gezonden, iemand een jonge deern uit Midwolde (Oldtambt) het besluit nam van hier te vertrekken en werd ze in 't bezit gesteld van de kaart, waar mee zij Chicago zou kunnen bereiken Vrijdagmorgen vertrok ze van ons station naar haar aanstaande echtgenoot dien ze nog nimmer had gezien, ja zelfs geen briefwisseling mee gehad had. Terecht gekomen. Indertijd werd bij Neerlands brave burgerij een gevoelige snaar getroffen door de geschiedenis van een man, die als knaap met anderen een kleinen diefstal beging, waarvoor hij toen gevan- genistraf onderging. Hij ging daarna een militair engagement aaa bij hetN. Ind. leger. Na uitstekend volbrachten zes jarigen dienst kwam hij als los werkman bij de H. IJ. S. M. Toen de tijd gekomen was voor overgang in vasten dienst, werd een bewijs van goed gedrag aangevraagd en werd daarop zijn vroegere veroor deeling vermeld. Van een vaste benoe ming kwam toen niets. Hij ging toen weer naar Indië maar huiselijke aange legenheden deden hem spoedig repatri- eerenhij geraakte tot een onvast werkleven en werd betrokken in een diefstal van anderen, waarbij hij zeer clement is behandeld door de rechtbank Het geval heeft nu echter de aandacht getrokken van een industrieel en deze heeft nu na een nauwkeurig onderzoek besloten den man met 1 Januari a s. in zijn zaak werkzaam te stellen op een dan openkomende plaats. Een goede daad. Wel toevallig. Te Noordwijk-aan-Zee is tijdens het stormachtige weder der vorige dagen, toen de zee hoog tegen de duinen stond, vlak voor „Huis ter Duin" een flescbje aangespoeld, dat een briefje bleek te bevatten van 'n 15-jarige varensgezel uit dat dorp J. Van Duin, die op zee is ter haringvangst. De jonge zeeman schrijft daarin, dat hij reeds meermalen op die wijze een briefje voor zijn ouders te Noord wijk aan de zee had toevertrouwd. Uit den datum bleek, dat bet flescbje maar twee dagen over de reis gedaan had. Het briefje bevatte alleen de mededeeling van een goede vangst en dat allen aan boord het wel maakten. Ten slotte de groete aan zijne ouders. De vinder bracht het bericht spoedig aan het juiste adres. Wel een bijzondere toevalligheid dat het voor Noordwijk bestemde fieschje precies te Noordwijk aankwam. Zou men, na de bestuurbare luchtballon ook bestuurbare flescbjes te wachten hebben Stroepers slimheid. Stroopers zijn soms leuke kerels en wat ze niet bedenken om de haasjes en konijntjes machtig te worden, is niet te gelooven. Verleden week vatten te Egmond aan Zee een paar jachtliefhebbers het plan op, hun Zondagmorgen te wijden aan het konijnenvatten. Maar de koddebeier? zaakje in orde. Een derde werd in den arm genomen, een die zijn godsdienst plichten niet verzuimde. Hij ging ter kerk, keek rond en ontdekte den kodde beier. De derde moest nog even naar buiten en als de zaak goed was, zou hij zijn pet flink diep in de oogen trekken. Twee vrienden lagen op grooten afstand te turen over een duintje. Daar verscheen de vriend. De pet werd afgezet, toen weer op en goed in de oogen getrokken. De derde had zijn plicht gedaan en ging terug in de kerk om ook daar zijn plicht te doen. Des avonds lag zijn loon op tafel in den vorm van een vet konijntje. (Z. Ct.) Een vijand van de dienders. In een café aan de Vlietlaan te Rot terdam bevond zich gisteren een beschon ken gast. Men stelde echter geen prijs op zijn aanwezigheid, daar meneer vrij lastig was. Dies werd de politie te hulp ge roepen om den gast te verwijderen en weldra verscheen dan ook een hoofdagent om den man naar den politiepost v. d. Leckestraat te brengen. De beschonken baas pleegde niet bepaald verzet, doch het was niet gemakkelijk om hem mee te krijgen Daarom vatte de agent zijn arrestant aan, maar plotseling kreeg de bescbonkene hulp in zijn hond, een Duitschen dog, die den politieman drie beten in de linkerhand toebracht. Des ondanks bracht de agent zijn arrestant over naar den post. Na de ontnuchtering bleek de man genaamd J. H. K, wonende Scbavensteog, maar er bleek nog meer de hond, die zijn baas zoo trouw verde digd had, was niet eens 's mans eigendom doch den vorigen dag door hem gestolen. Twee vrouioen verbrand. Een ontzettend ongeluk heeft zich Maandagavond te ongeveer zes uur te Amsterdam afgespeeld. Het 19-jarig dienstmeisje Sarah Bacharach, dat bij de familie Muller, Nieuwe Prinsengracht 52, derde etage, dient, had het ongeluk het petroleumtoestel om te trekken. De daardoor opslaande vlam deelde zich aan baar kleeren mede en in een oogwenk stond zij in brand. Op haar gegil schoot de 33-jarige vrouw des huizes, mej. S. Mulder Vieyra, die met haar meisje alleen tehuis was, toe en trachtte in de keuken de vlammen te bluschen. Ongelukkigerwijze geraakte zij bij dit edele pogen zelf in brand. Beide stonden in enkele oogenblikken in lichte laaie. Het meisje vloog de trappen af, de straat op, waar mannen haar aangrepen en de ongelukkige over den grond rollende het vuur verder met hun jassen doofden. Toen droegen ze het deerlijk gehavende lichaam, onder vreeselijk gekerm, een winkel binnen van den heer S. Blitz. Intusschen speelde zich boven iets ont zettends af. Uit pure wanhoop, was mejuffrouw Mulder, geheel in vlammen gehuld, bij de buren van twee hoog, de familie Krant, binnengeloopen. Zij greep mejuffrouw Krant vast, die daardoor ook in brand geraakte, maar gelukkig wist haar man haar los te rukken, zoodat zij er nog met een verbrande boezelaar afkwam. Mej. Mulder—Vieyra sprong toen in een bed, het echtpaar Krant wierp bedden en dekens op haar, en zoo konden de vlammen eindelijk gedoofd worden. Onder groote consternatie van de te hoop geloopen buurtbewoners zijn de slachtoffers per brancard naar het binnen gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Beiden zijn onder groote smarten over leden, Al weer een stap verder. Het Centraal Bureau uit het Neder- landsch Landbouw comité tot aankoop van landbouwbenoodigdheden heeft aan landbouwvereenigingen afdeelingen van Maatschappijen van Landbouw en Boe renbonden bericht dat met ingang van 1 Januari a.s ook de aankoop van voederartikelen zal worden ter hand go- nomen. In een circulaire wordt aan elke land- bouwvereeniging de raad gegeven om alleen of met zustervereenigingen een eenvoudige loods of magazijn te stichten omdat daardoor de benoodigde artikelen bij zulke hoeveelheden kunnen worden aangevoerd als met het oog op vracht enz. het voordeeligste is en omdat de weinig bemiddelde leden telkens wanneer zij geld beschikbaar hebben van de ge kochte artikelen kunnen betrekken. Een vreemd geval. Maandag vervoegde zich aan het post- denberg, tijdelijk aldaar verblijf houdende die van uit Geertruidenberg 3 aangetee- kende brieven aan zijn adres had afge zonden, inhoudende diamanten, welke brieven hij elk afzonderlijk had aange geven voor een waarde van f 12,000. Toen hem de brieven overhandigd wer den, weigerde hij ze aan te nemen, bewerende dat ze geschonden waren. Op zijn verzoek werd er een opengemaakt en bleek die Seen diamanten, maar kiezel steentjes te bevatten. De brieven, welke op het oog geheel gaaf waren, zijn in beslag genomen. Niet gangbare munt. Sedert eenigen tijd zoo lezen we in het „Hbl" was een bakker te Koot wijkerbroek, gemeente Barneveld, geld schuldig aan een landbouwer aldaar, toen de betaling wat lang op zich liet wachten, besloot de landbouwer eens naar des bakkers huis te gaan, om hem aan de bestaande schuld te herinneren. Hij was echtei zelf niet thuis, zoodat de landbouwer zich verplicht achtte de boodschap aan de vrouw over te brengen. Heel beleefd noodigde deze hierop onzen man uit even te gaan zitten, dan zou zij in de achterkamer geld halen. In plaats echter van klinkende munt, bracht het vrouwtje een vuurlepel mede, waarmede zij den landbouwer zulke gevoelige slagen op het hoofd toebracht dat deze aanstonds het hazenpad koos. Wellicht gedachtig aan het spreek woord „man en vrouw zijn een," heeft de landbouwer nu, bijgestaan door zijn knecht, den bakker zulk een geducht pak slaag toegediend, dat deze per voer tuig naar een geneesheer moest worden overgebracht, die langen tijd noodig had om de tal van toegebrachte wonden te verbinden. Een Amerikaan over de Hollanders. In „The Mericantile and Financial Times, Amerikaansch blad, komt een artikel voor, handelende over het kolo- niseeren te Carolina, een der zuidelijke staten van Noord-Amerika, waarin door den schrijver Herman Schwikart, de aandacht gevestigd wordt op de bekwaam heid der Hollanders op landbouwkundig gebied. De heer Schwikart veitoefdegedurende drie maanden in ons land en in dien tijd bezocht hij verschillende steden, om ons volk nader te leeren kennen. In bedoeld artikel zegt de Amerikaan o.a. van de Hollanders op het platteland woonachtig sprekend „Ik vond de Hollanders een flink en werkzaam volk. dat hun land in de eerste rij der landbouwende staten van Europa heeft gebracht. Om hun kleine boerderijen langs weteringen en kanalen gebouwd, groeien de beste groenten. Weinig volken, die zoo door en door ervaren zijn in het intensief exploiteeren van den bodem. Zij weten hoe te werken en zien er ook niet tegen op. Het geld dat zij verdienen verkwisten zij niet aan dwaas heden. De eenige hinderpaal voor hen is, de beperkte uitgestrektheidderlandstreek voor landbouw. Nederland is tamelijk dicht bevolkt en daarom is het moeielyk groote uit gestrektheden te bebouwen. De grond is zeer kostbaar en de boerderijen zijn zeer zelden te koop. De Hollanders zouden in staat zijn 3 a 4-maa) zooveel te verdienen als thans, wanneer zij meer grond hadden voor akkerbouw. Toen ik hun vertelde van het volks- plantingsontwerp in Noord-Carolina, waren zij daarover zeer verheugd en ze uitten hun wensch van huis te gaan en hun fortuin te zoeken in de nieuwe wereld. Dat vele kolonisten hun verderf zjjn te gemoet gegaan, is aldus de schry ver te wijten, dat zij hun vaderland zonder voldoende geld in hun bezit, verlieten, waardoor ze met in staat waren gereed schappen en machinerieën te koopen, een woning te bouwen enz Vier dagen levend begraven. In de mijn „Hannover" te Hordel nabij Boebum on behoorende aan de firma Krupp, stortte Vrijdag een galerij in op een diepte van 90 meter. Twee ar beiders, die daar aan het werk waren, werden van de buitenwereld afgesloten. Het ongeluk werd dadelijk bemerkt en men begon aan den reddingsarbeid met alle kracht, doch vele honderden wagens steenen moesten worden wegge bracht, eer men de menschen bereiken kon. Men wist evenwel gemeenschap met hen te krjjgen en hen door buizen voedsel toe te voeren. Dinsdagmorgen vroeg werden beiden ongedeerd weer 'n Snugger boertje. Dezer dagen kon men in de Duitsche bladen lezen, dat een meisje in de na bijheid van Keulen zich in den vinger had gesneden. Het meisje had daarop geen acht geslagen (in het Duitsch „Hat kein Gewicht darauf gelegt") er ontstond bloedvergiftiging, tengevolge waarvan het meisje stierf. Deze week nu werd een bekend Duitsch geneesheer dringend bij een land bouwer in een der grensplaatsen ont boden. De dokter trof den patient aan tafel zittende met een zware steen op zijn duim, die een diepe snede vertoonde. De dokter vroeg verwonderd, wat dit beteekende, waarop al3 antwoord volgde „Ja ik heb in de courant gelezen, dat een meisje aan bloedvergiftiging is ge storven, doordien zij in den vinger had gesneden en „darauf kein Gewicht hat gelegt," en nu heb ik maar op mijn duim het grootste gewicht gelegd, dat ik kon krijgen. RAAPSVERGAPERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 9 Pecember 1908, des voormiddags te lOVs ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 5 Dec. 1908. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Zondag 6 Pecember 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Maal. Voorm. 10 uur uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser, 's Avonds 7 uur ds. Onnekes van Helder. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Vm, 10 uur de hr. Creutzberg Nam. halt 2 de hr. Creutzberg Cand. t. d. H. D. te Breerand. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Av. half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 ds. Scherpenhuysen HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 9 Pecember. Burg. 's Aonds 7 uur ds. Kijne. Den Hoorn, 's Av. 7 uur Behandeling van Bijbelsche platen in het cateche- satielokaal. Onderwerp Het bloed aan de deuren. Ponderdag 10 Pee. GEREFORM. KERK. OOSTEREND. 's Avonds 7 uur ds. Roosoboom. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand November 1908 Ingelegd f 11104,74 Terugbetaald 11278,64 Hot laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3275. Leiden, 4 Dec. Ter markt werden heden aangevoerd 17 Stieren f 140,— a f 215,—; 54 Kalf- en Melkkoeien f 168 a i 305; 168 Varekoeien f 109 a f 224; 178 Vette Ossen en Koeien f 182 a f 296 69 Graskalveren f 44 a f 82, 29 Kalveren (vette) f 74 a f 125 18 Kalveren (magere) f 6a 114, 723 Schapen (vette) f 20,— a f 31. 313 Schapen jweide) f 16 a i 23: 381 Magere Varkens f 15a f 31, 286 Biggen f 3,00 h f 8,50; V.P. N. EIEREN VEILING. 4 Dec. 1908 f 7,95 tot i 9,05 per 100 stuks; Sc hagen, 3 Dec. Aangevoerd: 12 Pasrden f 60,a f 150, 15 Kalfkoeien f 140,a f 210— 40 Vette Koeion f 180 a 1 270; 15 Geldekoeien I 100 a 1 160 30 Nuchtere Kalveren f 16 a f28, Graskalveren f af 100 Schapen (vette) f 21.— a f 26.50 45 Vette Varkens 42 a 45 cent per Kg. 30 Biggen f 6,a f 9,00; Boter f 1,30 a f' 1,40 per K.G. Kipeieren f 7,00 a f 8,00 per 100; 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden uan het algemeen Armbestuur. 3 Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te Widden-Èierland.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2