Binnenland. Buitenland. TEXEL, 16 DECEMBER 1908. Bij Kon. besluit werd benoemd tot plaatsvervangend districts-veearts, stand plaats Haarlem, de heer J. "W. Roaloffs, veearts alhier. Naar een elders verschijnend blad meldt, werd de hengst Adelbert II, eigen dom der afd. Texel van de H. H. v. L., voor f 500 verkocht naar Haarlemmerm. De avond van 12 dezer. Eene herhaling van den Sint-Nicolaas- avond, beter gezegd, van de maskerade op dien avond—de cadeautjes bleven achterwege wachtte ons weder aan den avond van den 12 dezer. 't Is zeker wel eenig in den lande die herhaling van de maskerade een week na het feest van Sint-Nicolaas, en het zal wel moeielijk zijn op te diepen op welken grond zulks geschiedt, doch 't is een feit dat velen maar noode van deze gewoonte afstand kunnen doen en oogluikend wordt zulks dan ook toege staan. Toch had deze avond niet de opgewekt heid van den St. Nicolaasavond zelve, ofschoon velen aan de maskerade deel namen. Yertooningen bleven ook nu niet achter wege, meerendeels een parodie op voor gevallen gebeurtenissen. Zoo was Cronjé uit de tentoonstellingsdagen wel bekend, uitgebeeld als fietsrijder ook wel als kruiende een persoon over het koord, dat koord moest men er dan maar bij denken. Een luchtballon trok door zijn groote afmeting zeer de aandacht—aanvankelijk dachten we, dat de vertooners bedoelden een voorstelling te geven van hetgeen tijdons de landbouwfeesten was toegezegd doch niet was vertoond, doch een lied hierbij gezongen maakte het ons duidelijk dat de bedoeling was eene parodie op de luchtscheepvaart, welke thans wel epidemisch schijnt te zijn. Althans het vervoer zou voortaan gaan per lucht ballon; trammen, booten enz. enz. dat alles zou hebben afgedaan door de lucht scheepvaart. Zulk een snelle overgang, nadat pas een week geleden de tram zoo was toegejuicht, scheen zelfs vele toeschouwers wel wat al te vlug te zijn, althans het enthousiasme was voor dat vervoermiddel niet zoo groot als een week geleden voor de tram. Zoo ziet men dat ook op dit gebied te groote schreden kunnen worden gedaan. Dat de strandingsperiode van 22 Nov. niet zou achterwege blijven, was te denken; men zag dan ook de reddings boot naar de plaats des onheils brengen, afgaande op een licht dat zich daar voor bewoog, doch dat niet onduidelijk was te onderkennen als een licht hetwelk moest dienst doen tot het verschalken van wild, en waarbij een schietwapen het verdere van de vertooning aanvulde. Verder waren er groepen van dames gemaskerden, zoowel jongere, als oudere uit de dagen der trekschuit, meer andere gecostumeerden, netjes gekleed en ook wel van minder allooi; kleinen en grooten, die mede dtelnamen aan het maskerade- feest. Ter geschikter tijd was de pret afge- loopen en behoort alzoo dit feest weder tot het verledene. 't Hut. Voor de eerste maal werd Haandag in hotél „Texel" eene vergadering ge houden van 'tNut. Het gewone lokaal, waar die vergaderingen van oudsher worden gehouden was n.l. dien avond niet beschikbaar, zoodat naar een ander lokaal moest worden omgezien. Door den voorz. werd daarop in zijn openingswoord gewezen, zoo ook, dat de spr. voor dien avond ook voor het eerst voor het departement alhier als zoodanig optrad Spr. zoowel als hoorders werd een hartelijk welkom toegeroepen. De heer Onnes van Wieringen, de spreker van dien avond, het woord ver krijgende, begon als inleiding zijner lezing te wijzen op het groote zedebederf, de verkwisting en wuftheid, welke er in Frankrijk beerschte ten tijde van Lode- wijk XV en toen diens minnares3e de markiezin df Pompadour feitelijk het bewind over Frankrijk in handen had. Tal van personen welke maar het ongeluk hadden zich het ongenoegen dezer vrouw op den hals te halen, werden onschuldig in de gevangenis gezet, in de beruchte Bactille, waar velen tot aan den dood bleven. Onder hen, die op die wijze tal van jaren onschuldig gevangen zaten en wier lijdensgeschiedenis aan de vergetelheid kan worden ontrukt, is een der meest bekende, H. M. de Latude. Op recht boeiende wijze werd door den spreker de lijdensgeschiedenis van den ongelukkige behandeld. Het zou te veel van onze plaatsruimte in beslag? nemen, als wij die geheele geschiedenis zij het dan ook verkort, weergaven, we moeten dus volstaan met de mededeeling dat de spr. met groote aandacht door hoorderessen en hoorders werd gevolgd en dat naar wij vertrouwen allen bewon dering en medelijden tevens zullen heb ben gevoeld voor dien ongelukkige Latude, welke 35 jaar onschuldig in den kerker doorbracht, die tweemaal daaruit wist te ontvluchten, den 2en maal zelfs uit de beruchte Bastille, van waaruit ontvluchting als onmogelijk werd be schouwd. Eveneens zal zeker ieder vol bewon dering zijn geweest voor de edele vrouw uit de volksklasse, vrouw Legros, die ondanks alle tegenkantingen ten slotte toch de publieke opinie zoo wist te bewerken, dat het recht moest zegevieren en Latude in vrijheid werd gesteld. Evenals later bij de zaak Dreyfus, was het ook hier het volk dat eindelijk wakker geschud, recht eischte. Tot slot werd door spr. nog voorge dragen het gedicht van Boelen van Hensbroek, getiteldVan een jonge Doode." Ook dit werd met groote aan dacht gevolgd. Door den voorz. werd daarop een woord van dank gebracht aan den spreker van dien avond, waaraan nog werd toege voegd dat de heer Onnes hier nu voor de eerste maal was opgetreden, doch naar spr. hoopte niet voor de laatste maal, eene opmerking, welke zeker wel door allen zal zijn beaamd. Verder deelde de voorz. nog mede, dat in de eerstvolgende vergadering, welke einde Januari zou worden gehou den als spreker zal alsdan optreden de heer Dr. Van der Meulen, van Bergen op Zoom, iemand bekend als goed rede naar. Ten bewijze dat dit elders wel bekend was, voegde spr. er nog aan toe, dat onlangs op een plaatsje in Zeeland, waar de heer v. d. M. op zou treden de zaal te klein bleek voor de vele belangstellenden. Met den wensch dat allen een gelukkig Kerstfeest en een gezegend Nieuwjaar zouden hebben, sloot de voorz. de vergadering. Be Cocks dorp14 Dec. Het Hoofdbestuur der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij denkt er ernstig over bij den EierJandschen vuurtoren eene Reddingsboot te station- neeren. Wanneer de kust er zich beter toe leende zou eene motor-reddingsboot worden aangeschaft. Door visscherlieden van hier zijn een aantal balken en battings bij de strand vonderij aangebracht. De battings zijn gemerkt„P. S." Oudeschild, 14 Dec. Zaterdag j.l. oude Sinterklaas was het voor den tijd van het jaar prachtig weer. 's Avonds werd daarvan druk geprofiteerd Honderden personen bewogsn zich langs de straten en daaronder zeer vele gemas kerden. Men zag ze van allerlei grootte en gedaante. Aan gebrekkigen ontbrak het niet. Zelfs kon men er waarnemen die zich op 6 beenen voortbewogen. Onder de enkele aardige groepjes, moet in de eerste plaats genoemd worden, zij die eene lans braken voor de invoering van het vrouwenkiesrecht. Aardig werd er gezongen. Tevens werd er eene inzameling gehouden ten voordeele van 't Witte Kruis. Naar men ons mededeelt bedroeg de opbrengst daarvan 10,95. Vorder trok onze aandacht een paar Urker visschersmeisjes voor het overige scheen de leuze „hoe potsierlijker hoe mooier". Tot bjj negenen bewoog men zich langs de straten, waarna de meesten zich naar de Zeven Provinciën begaven. Te elf uren sluitingstijd, gingen zij zin gende en hotsende een paar malen het dorp op en neer, en het „OuweSunter- klaas gaat nooit verloren" klonk nog lang langs de straten. Met elk jaar schijnt deze dag hier drukker te worden. Den Hoorn, 14 Dec. Met „Ouwe Sinterklaas" heeft bet hier in jaren niet zoo stil geweest als dezen keer. Het aantal gemaskerden was dit jaar al zeer klein, doch daarentegen was het in het „Loodsmans Welvaren" stampvol, waar men zich zoo goed mo gelijk met dans vermaakte. Evenals andere jaren liep alles weer in de beste orde af. De heer G. Duinker Sr. is herkozen als ouderling en de heer S. Jonker Cz. gekozen als diaken der Ned. Herv. Ge meente. Bij den strandvonder alhier zijn aangebracht een partij halfduims schrooten. Waal, 14 Dec. Door stemgerechtigde leden in de Herv. Kerk werden gisteren, na afloop van de godsdienstoefening, bij eerste stemming herkozen als diaken, de keer D. Bruin Cz. en als ouderling de heer D. Boon. Oosterend, 14 Dec. Nadat de heer Pool, hoofd der school met den Bijbel alhier, eene lezing had gehouden, besloot de Antirevolutionaire kiesvereeniging, bij de stemming voor de Prov. Staten op Dinsdag a. s. te zullen steunen den candidaat der R.Katholieken, den heer F. S. C. M. Wijs, te Helder. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is toezegging van beroep gedaan aan den heer J. L. van Grasstek, Cand. t. d. H. D., te Schagen. Slechts weinige oude Sinterklazen hebben zich Zaterdag vertoond, 't Is of de liefhebberij er voor verloren gaat. Vlieland14 Dec. Aan het Noorderstrand is aangespoeld eene partij greenen battings, gemerkt S AIM A. Nederland en Venezuela. Onze oorlogschepen doen op Venezuela's kust nog iets anders dan de haaien achterna zitten. Uit Willemstad wordt geseind dat de „Gelderland" Zaterdag het Venezolaan- sche kustwachtvaartuig „Alix," nabij Puerto Cabello, bemachtigd heeft. Op de „Alix" werd de Hollandsc'ne vlag ge- heschen, de bemanning werd naar wal gezonden. Een der Nederlandsche marine officieren bleef aan boord van de „Alix," die naar Willemstad gesleept werd, waar het vaarluig Zondagmorgen aan kwam. Ofschoon van de forten te Puerto Cabello gemakkelijk te zien was, dat de „Gelderland" zich van de „Alix" meester maakte, werd er geen vuur gegeven. Wordt Venezuela werkelijk door een revolutie geteisterd Belangrijke vraag voor Nederland 1 Te Willemstad heerscht groot enthou siasme door het bericht dat de stoomboot van Maracaibo bracht, dat er n.l. te Maracaiboi hardnekkige geruchten gaan, dat er in het binnenland van Venezuela een revolutie zou uitgebroken zijn. De Gouverneur van Curasao meldt, dat de buitmaking van de „Alix" niet beschouwd moet worden als een vijan delijke daad tegen Venezuela, maar alleen als een represaille-maatregel tegen Castro's regeering. Mededeelingen hier omtrent zijn door de Nederlansche re geering aan de Venezolaansche regeering gedaan. Blijkens in de „Staatscourant" op genomen bericht heeft de regeering de maritieme maatregelen tegen het per soonlijk gouvernement van Castro ge nomen om zich te vrijwaren tegen een herhaling van de molestatiën tegen Ne derlandsche schepen, waaromtrent Castro geen toezegging heeft willen doen voor de toekomst. Vogelbescherming I Vanwege de Natuurhistorische Ver- eeniging komt een commissie op Texel eeu onderzoek doen naar de mogelijkheid om een uitgestrekt terrein in te richten voor vogelbescherming. Men wil de in zee gelegen buiten schorren, nabij den polder „Eendracht," indijken en dit geheele uitgestrekte ter rein bestemmen als broedplaats voor ettelijke vogelsoorten. Het oord is zeker uitstekend gelegen en zal ook gemakkelijker zijn te bewaken dan andere terreinen, doch de kosten voor inrichting zullen stellig vele duizenden beioopen. (Bovenstaand bericht troffen wij in vele elders verschijnende bladen aan.) Speelgoed voor kinderen. In het tijdschrift „Moleschot" worden eenlge behartigingswaardige dingen ge zegd over de vraag „Wat moet men den kinderen voor speelgoed geven Vooral niet te veel, zegt het tijdschrift. Meer en meer schiet de slechte gewoonte om de kinderkamer een beeld van de welgesteldheid der ouders te doen geven, wortel. Maar voor de opvoeding is deze overvloed een gebrek. Bfj het spel wordt zfjn vermogen, zijn aandacht op oen bepaald onderwerp ge vestigd te houden, geoefend, een oefening dus van een onzer voornaamste eigen schappen. Deze concentratie heeit natuurlijk niet plaats, als het kind door een berg speelgoed omgeven is en zijn gedachten spoedig van het eene onder werp naar het andere gaan. Hierdoor vermoeit de fantasie der kinderen zeer snel en dikwijls zal juist door dit te veel alle lust tot spelen verdwijnen Voorts moet het speelgoed natuurlijk ongevaarlijk en eenvoudig zijn. Natuur getrouw behoeft niet, want er mag wel wat voor de fantasie der kinderon over blijven. Jaanoedde van den dokter. Bij de behandeling van de begrooting in den gemeenteraad te Tubbergen komt aan de orde „Jaarwedde van den dokter." Een der leden Ofschoon ik dit jaar veel gedokterd heb en ik zeggen moet dat hij mij wel is meegevallen met de rekening komt mij deze post wel wat hoog voor. Een ander lid Als de dokter geweten had, dat u over dien post in den raad zoudt gevallen zijn, had hij u wel anders gedokterd. Voor een weduwe en 7 kinderen Naar de gevangenis te Assen is over gebracht iemand die te Nieuw-Buinen collecteerde voor een weduwe en zeven kinderen die echter slechts in zijn verbeelding bestonden 1 Van het ontvangen geld maakte hij goeden sier. Een trouwe xoacliler. Een zeldzaam voorbeeld van zorg en trouw gaf de hond van een arbeider te Oostwold Zijn baas, die werkzaam was op het land. liet daar, bij 't plotseling staken van 't werk, een oud wambuis liggen. Blijkbaar had de hond, die bij het buis had post gevat, zijn baas niet zien weg gaan. 's Avonds werd het dier gemist. Het was en bleef weg. Drie dagen later werd het werk hervat. Toen de arbeider het perceel naderde waar hij werkzaam was geweest, kwam de hond kwispelstaartend hem tegemoet het kleodingstuk was aan goede zorgen toevertrouwd geweest! Zeker geen mooi werk. Sprot rooken schijnt geen benijdens waardig werk te zijn wat daaruit blijkt, dat een vischhandelaar aan een rooker vroeg of hij sprot voor hem wilde rooken en ten antwoord kreeg„Hoor eens, mijnheer, wanneer de officier van justitie bij mij komt en zegt, je hebt te kiezen tusschen het rooken van een ton sprot en acht dagen spinhuis, dan zeg ik Nou mijnheer, douw me maar liever 8 dagen in het spinhuis Een vreemd snufje. Een nieuwe levenmaker is, volgens de „Kamp." de vroolijkheid in de Pariji che straten komen vermeerderen. Sommige fietsrijders bevestigen aan hun rijwiel een tamboerijn, die onophoudelijk gesla gen wordt door een kleinen houten klap per, in beweging gehouden door het voorste wiel. Millionnair en analpliabeet. Te Cardiff is een man overleden, Sa lomon Andrews genaamd, die een ver mogen van een millioen pond sterling nalaat, 12 millioen gulden. Hij was zjjn loopbaan begonnen als venter met ge bakjes, maar in in alles wat hij aanvatte had hij geluk, zoodat hij rijk en steeds rijker werd. Het merkwaardigste is evenwel, dat Andrews, die een hoogen leeftijd bereikte, nooit heeft kunnen lezen of schrijven. Hoe moet ik de rozen bemesten Een van mgn vrienden is rozenkweekor. Van tijd tot tjjd loop ik zijn tuinen eens in, om me te vergasten aan de schitterende kleuren en lij no geuren van zijn rozen. Toon ik een partijtjo van hem kocht |voor mijn eigen tuin, vroeg ik hem hoo ik planten en bomcslen moest. In do eerste plaats, begon hij, hob je voor rozen kleigrond noodig. Ze doen het ook wel op zwarten grond en zand, maar op de klei bloeien ze het rjjkst, kom mnar eens op de klei-eilanden van Zeeland en zeg me of je ooit zoo'n weelderiger! groei van planten gezien hebt!! Ten tweede mank je een Hinken plnntkuil, dio Meter diep omgegraven wordt, om do narde los temaken. Want de stjjvc, natte en zure grond is nadeelig voor een roos. Do meeste rozen worden in November en Decem ber gepoot. In de lonte gaat bet ook wel, mnnr in bet najnar geplant, zijn zo in bet voorjaar eer op streek, Struikrozen mootou zoover geplant,

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2